Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Muzyka filmowa i Luis Armstrong na wiosnę w Filharmonii

Choć prawdziwa wiosna ociąga się z przyjściem w tym roku i mocno kaprysi, to jednak nie powód, by nie wychodzić z domu. Filharmonia Bałtycka już teraz zaprasza na wiosenne koncerty. Wszystkie w lekkim, wiosennym  i pogodnym klimacie.

W niedzielne popołudnie, 7 kwietnia 2013, o godz. 18:00 w Sali koncertowej na Ołowiance zabrzmią Hity Franka Sinatry, Luisa Armstronga, Ennio  Morricone, a nawet… Abby, zaś 10 kwietnia, o godz.  19:00 będzie można posłuchać największych przebojów z filmów i seriali, tj.: „Stawka większa niż Zycie”, „Noce i dnie” czy „Vabank”.

DSCN7442m

7 kwietnia największe przeboje muzyki XX w. wykona najprawdopodobniej najbardziej monumentalnie brzmiący zespół kameralny w Polsce -  Kassak Brass Ensamble oraz zaproszeni do współpracy, w związku z 10 jubileuszem powstania zespołu artyści, w tym  Maciej Miecznikowski, wokalista zespołu „Leszcze”. W roli solistów wystąpią: Roman Perucki, który zagra na organach, Maciej Kułakowski – na wiolonczeli, zaś przy fortepianie zasiądzie Jan Rejnowicz Junior.

Kilkunastoosobowy zespół tworzą gdańscy muzycy i jest to mieszanka orkiestrowego doświadczenia, pasji muzykowania i młodzieńczego zapału. Warto wiedzieć, że do repertuaru zespołu Kassak Brass Ensamble należą opracowania dzieł J.S.Bacha, F.Chopina, czy Bizeta, ale ma on także swoje „drugie oblicze” o całkiem innym nieco bardziej rozrywkowym charakterze, które będziemy mogli poznać podczas niedzielnego koncertu. Znane standardy muzyki światowej usłyszymy w wykonaniu znakomicie brzmiącej "blachy" z towarzyszeniem sekcji rytmicznej. Zespół znany jest z tego, że często zaskakuje publiczność niespodziankami i  humorem sytuacyjnym.  Czy tak będzie i tym razem? O tym będzie można przekonać się dopiero na niedzielnym koncercie.

Z kolei środowa propozycja filharmonii, to druga odsłona hitów, tym razem filmowych.  Podczas koncertu usłyszymy muzykę z polskich filmów i seriali, tj.: “Stawka większa niż życie”, “Noce i dnie”czy  “Vabank, ale także z rosyjskich produkcji, tj.: “Lecą żurawie”, ”Wieczorny dzwon”, “Moskwa nie wierzy łzom”, “Wołga, Wołga”, “Świat się śmieje”, “Cygan”, “Ironia losu” oraz  ”Siedemnaście mgnień wiosny”. Pojawią się także rosyjskie utwory min. Wysockiego, Okudżawy, Pugaczowej, a także znane wszystkim: Kalinka, Katiusza i wiele innych. A wszystko w wykonaniu mistrzowskiej Orkiestry Radia i Telewizji  z Moskwy.


07/04/2013 niedziela, 18:00
Sala Koncertowa na Ołowiance

Bilety w cenie 25-70zł Kup bilethttp://www.filharmonia.gda.pl/img/arr.gif

KONCERT JUBILEUSZOWY 10 LAT ZESPOŁU KASSAK BRASS ENSEMBLE

 

10/04/2013 środa, 19:00

Bilety w cenie 35-70zł Kup bilethttp://www.filharmonia.gda.pl/img/arr.gif

KONCERT MUZYKI FILMOWEJ WIELKIEJ ORKIESTRY RADIA I TELEWIZJI Z MOSKWY Muzyka Łączy Narody

 

BACKGROUND

MACIEJ MIECZNIKOWSKI

Z wykształcenia jest śpiewakiem operowym (bas), ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku. Uprawia wszystkie gatunki muzyczne od śpiewu chóralnego poprzez punk i blues (m.in. przez rok był wokalistą Püdelsów). Od 2001 jest liderem zespołu Leszcze, znanego z przebojów Kombinuj dziewczynoGenowefa. Za piosenkę Ta dziewczyna zespół otrzymał Nagrodę Dziennikarzy na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Przez kilka lat występował również z kabaretem DKD. Od października 2004 Miecznikowski występuje jako solista w oratoriach Świętokrzyska GolgotaTu es PetrusPsałterz WrześniowyZbigniewa Książka i Piotra Rubika. W 2007 brał udział w nagrywaniu oratorium Bartosza Gliniaka i Zbigniewa KsiążkaSiedem pieśni Marii.

Brał udział w wielu programach telewizyjnych i koncertach. W kilku z nich wystąpił jako prowadzący: Śpiewanie na ekranieDajmy im szkołę. Od 9 marca 2008 do 3 czerwca 2012 prowadził program rozrywkowy Tak to leciało!. W 2011 wziął udział w programie Bitwa na głosy, gdzie skompletował zespół z Gdyni – jego drużyna znalazła się na czwartym miejscu, odpadając w ósmym odcinku.

Kassak Brass Ensemble

950156 Kassak-Brass-Ensemble

Skład zespołu:
Janusz Szadowiak
Adam Stachowiak
Robert Barwiński
Mirosław Merchel
Adriana Zjawiona
Mariusz Stawski
Andrzej Chodziński
Sylwester Śliwa
Zenon Gileta
Dariusz Gutomski
Arkadiusz Skotnicki
Tadeusz Kassak

Jan Rejnowicz

jan rejnowicz juniorm copy

Studiuje na Akademi Muzycznej im.Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Uczy sie w klasie profesora Andrzeja Artykiewicza.

Jest laureatem :

- Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Kielcach w 2009r.

- Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Antoninie Chopin dla najmlodszych w 2005 r.

- Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Żaganiu w 2004 r.

- Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Wilnie w 2003 r.

- Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim w 2003 r.

W 2003 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska za osiagnięcia muzyczne.

W 2009 r. brał udział w Międzynarodowych Warsztatach Pianistycznych w Warszawie oraz grał koncerty podczas Europejskich Spotkaniach Młodych Muzyków w Œwieradowie. Koncertował z Polska Filharmonia Kameralna Wojciecha Rajskiego w Operze Leśnej w Sopocie i Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Wielokrotnie brał udział w koncertach na Politechnice Gdańskiej jako solista. Jan Rejnowicz pasjonuje się wykonywaniem nie tylko muzyki klasycznej ale i jazzowej. Wielokrotnie brał udział jako solista w Gdyńskich Zaduszkach Jazzowych. W październiku 2009 roku zagrał koncert na żywo w Radio Gdańsk jako solista wraz z zespołem Kassak Brass Ensamble. W trakcie koncertu wykonał Błękitna Rapsodię G. Gershwina i prawykonanie utworu Prolog T. Kassaka na fortepian i zespół kameralny który został dedykowany artyœcie. Na koncie osišgnięć Jana zaliczyć trzeba również koncert z Leszkiem Możdżerem w Sofii organizowany przez Ambasadę Polski w Bułgarii.


MACIEJ KUŁAKOWSKI

kułakowski wiolonczelam

 Urodzony w 1996 roku w Gdańsku. Grę na wiolonczeli rozpoczął w wieku sześciu lat. Jest uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie wiolonczeli mgr J. Ewald oraz studentem Hochschule fϋr Musik und Darstellende Kunst w Mannheim w klasie prof. M. Flaksmana. 

Jest laureatem wielu konkursów krajowych oraz międzynarodowych. W 2006 roku w Austrii (Liezen) na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym zdobył drugą nagrodę. W tym samym roku na konkursie „Talents for Europe” na Słowacji otrzymał pierwszą nagrodę, a w 2007 roku na konkursie „ Młody Muzyk” w Estonii trzecią nagrodę. W grudniu 2008 roku został laureatem pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. K. Wiłkomirskiego w Poznaniu. W październiku 2009 roku zdobył pierwszą nagrodę oraz nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. F. Dotzauera w Dresden. W marcu 2011 roku został laureatem pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Oldenburgu. Maciej jest również laureatem wielu konkursów kameralnych. Występuje na licznych koncertach solowych i kameralnych ( m.in. z Polską Filharmonią Kameralną, Orkiestrą Filharmonii Bałtyckiej, Radomską Orkiestrą Kameralną, Kammerorchester Hannover). Koncertował w Hiszpanii, Belgii, Niemczech , Włoszech i Francji. Brał udział w wielu kursach muzycznych, gdzie kształcił się m.in. pod kierunkiem S. Firleja, T. Strahla S. Popova, E. Bronziego, L. Lessera i A. Diaza. Maciej pracował również pod kierunkiem jednego z najwybitniejszych wiolonczelistów naszych czasów, Profesora Arto Norasa, na kursach w Hamburgu, Radziejowicach w 2010 roku, a ostatnio na prestiżowym kursie w ramach Festiwalu im. P. Casalsa w Prades (Francja). 

Maciej interesuje się także muzyką rozrywkową – w styczniu 2010 roku w Sali Filharmonii Bałtyckiej wykonał dedykowaną jemu kompozycję Tadeusza Kassaka „McKulak” z towarzyszeniem Kassak Brass Ensemble. W lipcu 2010 oraz 2011 roku uczestniczył w wielkim międzynarodowym przedsięwzięciu – Morningside Music Bridge w Calgary ( Kanada ), gdzie pracował pod kierunkiem wybitnych pedagogów. W 2011 roku w ramach tego kursu wystąpił wraz z Calgary Symphony Orchestra, wykonując Koncert wiolonczelowy h-moll A. Dworzaka. 1 października 2011 roku Maciej miał zaszczyt wystąpić na koncercie inaugurującym działalność Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach pod batutą Maestro K. Pendereckiego. W roku 2010 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz został laureatem konkursu Narodowego Centrum Kultury – Młoda Polska. W 2011 roku wraz z pianistką Dominiką Glapiak nagrał płytę, która została wydana przez firmę DUX. Na płycie znalazły się kompozycje S. Prokofiewa, F. Liszta i F. Chopina.

 

prof. Roman Perucki
Ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Leona Batora w 1985r. Uczestniczył w mistrzowskich kursach organowych w kraju i za granicą. Jest profesorem Akademii Muzycznej w Gdańsku od roku 1997 (w latach 1996-1999 był prorektorem ds. artystycznych) oraz w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku; jest I organistą Katedry Oliwskiej, członkiem Komisji Liturgicznej przy Metropolicie Gdańskim; jest powoływany w charakterze konsultanta do opiniowania projektów nowych instrumentów, remontów i restauracji historycznych organów Archidiecezji Gdańskiej i na terenie całej Polski.

Koncertuje w kraju i za granicą (cała Europa, USA, Japonia, Australia, Ameryka Południowa). Jest jurorem m.in. Międzynarodowego Konkursu Organowego w Kaltern (Włochy), Opavie (Czechy), w Paryżu, Petersburgu i Kaliningradzie (Rosja). Jest Dyrektorem i jurorem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka w Gdańsku. Prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Rosji, Francji, Meksyku oraz wykłady w uczelniach i szkołach muzycznych na terenie Polski.

W swoim dorobku ma już ponad 2000 recitali. W 2005 r. grał m.in. w słynnej Katedrze Notre Dame w Paryżu, w Katedrze w Gandawie, na nowych organach Katedry Lozańskiej, w Katedrze Narodu w Brukseli czy słynnych organach w Katedrze w Rydze. Miał przyjemność występować na wielu znamienitych, międzynarodowych festiwalach. Występował również jako kameralista i solista m.in. z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Kameralnej, z Orkiestrą Agnieszki Duczmal, z Orkiestrą Nationale Porto i ze znakomitymi solistami.

Dokonał licznych nagrań dla: Polskiego Radia i Telewizji, NDR, telewizji brytyjskiej, słowackiej i innych. Nagrał 28 płyt, Messe pour les paroisses Fr. Couperina Bohdan Pociej uznał w „Ruchu Muzycznym” za najlepsze nagranie w Polsce roku 1991, natomiast II płyta Oliwska nominowana była do nagrody Fryderyka. W swoim dorobku posiada platynową płytę (wydaną w 1998 roku).

Jest Dyrektorem Naczelnym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku (w latach 1993-1997 również dyrektorem artystycznym) oraz prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia „Musica Sacra”, z którym organizuje m.in.: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej, Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka w Gdańsku, cykl koncertów „Bliżej Bacha”, koncerty z okazji Jarmarku św. Dominika w kościele oo. Dominikanów w Gdańsku oraz koncerty w kościołach Rumi, we Wdzydzach i Morągu. Od 1999 jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej oraz dyrektorem Konkursu Chórów „Maria Cantat”, członkiem jury Konkursu Pieśni Religijnej w Jastarni, organizatorem Festiwalu Muzyki Sakralnej w Gdyni.

Posiada liczne odznaczenia i nagrody, w tym najwyższe odznaczenie papieskie Pro eclessiae et Pontifice, złotą odznakę: Zasłużony dla Kultury Polskiej (2005r.), nagrodę Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultura w roku 2007 otrzymał Medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej Gloria Artis” Pomorską Nagrodę Artystyczną – Gryfa Pomorskiego za rok 2006, nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. W marcu 2008 roku otrzymał nadany przez papieża Benedykta XVI Order Św. Sylwestra.

www.filharmonia.gda.pl 

opal copy