Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Powiew Orientu w Filharmonii Bałtyckiej już w tę niedzielę.

Wraz z kwietniowym ciepłym powiewem wiosny, nadszedł lekki i orzeźwiający „Muzyczny Powiew Orientu”. Poczuć go i usłyszeć będzie można już niedługo w Filharmonii Bałtyckiej, która serdecznie zaprasza do wspólnej komparatystycznej uczty. Przepiękne połączenie dwóch pozornie odległych kultur: chińskiej i polskiej, nastąpi w niedzielny wieczór 21 kwietnia o godzinie 19:30.

Podczas koncertu zaprezentowane zostanie m. in. prawykonanie orkiestrowej adaptacja utworu The Butterfly Lovers, chińskiej legendy skomponowanej przez Gang Chen i He Zhanhao w 1958 roku. Tematyka prezentująca tragiczne losy miłości dwojga kochanków, europejskiemu słuchaczowi przypominać może smutne dzieje młodzieńczego uczucia Romea i Julii.

Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej zagra pod batutą Ernsta van Tiela, zaś Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Olivenses, prezentujący kompilację melodii ludowych wystąpi pod batutą Jana Łukaszewskiego.

Foto WangLei Kleurm copy

Obok polskich muzyków, zaprezentują się po raz pierwszy goszczący w Filharmonii artyści chińscy: Lei Wang  (fot. powyżej) i sopranistka Liu Ke Ging. Jedną z atrakcji wieczoru będzie możliwość wysłuchania dźwięków tradycyjnego, chińskiego, przypominającego brzmieniem ludzki głos, zaś kształtem skrzypce instrumentu zwanego Erhu.

Bilety na to wydarzenie, w cenach 15-50zł. Dostępne są w kasach Filharmonii na Ołowiance oraz w sprzedaży on-line na www.filharmonia.gda.pl

 

BACKGROUND

ERNST VAN TIEL - Dyrektor Artystyczny Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Od 1988 roku studiował dyrygenturę pod kierunkiem Lucasa Vis, Garrego Bertiniego oraz Jeana Fourneta. Przez sześć sezonów był głównym dyrygentem Amsterdamskiej Orkiestry Promenadowej. Koncertował wielokrotnie z Residentie Orchestra w Hadze, Arnhem Philharmonic Orchestra, Netherlands Philharmonic Orchestra, Brabant Orchestra. Przez ponad dwa lata był asystentem Maestro Walerego Giergiewa, szefa artystycznego Filharmonii w Rotterdamie.

Ernst van Tiel dyrygował prawie wszystkimi utworami repertuaru klasycznego, sławę przyniosły mu interpretacje w szczególności kompozycji XIX i XX wieku. Oprócz wielu orkiestr niemieckich i chińskich, prowadził Teatro Communale w Bolonii, Tampere Philharmonic Orchestra, Royal Flemish Philharmonic, Narodową Orkiestrę Belgijską. Z Orkiestrą Symfoniczną w Monte Carlo zadebiutował w roku 2004, a w 2007 wspólnie  przedstawili oryginalną muzykę Sergiusza Prokofiewa do projekcji filmowej klasyki światowego kina „Aleksandra Newskiego” Sergieja Eisensteina.

W jego repertuarze istotną rolę odgrywają również opery: Carmen i Poławiacze pereł Georga Bizeta,  Zamek Księcia Sinobrodego Beli Bartoka, Ernani Giuseppe Verdiego, Dydona i Eneasz Henry Purcella. 

Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Olivenses

Założony w 1972 roku z inicjatywy braci Bogdana i Jana Łukaszewskich.W jego skład którego wchodzi około czterdziestu utalentowanych chłopców i mężczyzn. Chór jest laureatem nagród na wielu międzynarodowych festiwalach: w Neerpelt (Belgia) zajął 1 miejsce, w Nantes (Francja) - 2 miejsce oraz regularnie współpracuje z cieszącym się światową sławą Polskim Chórem Kameralnym Schola Cantorum Gedanensis.

Początkowo działalność chóru, gorąco wspierana przez ówczesnego proboszcza Bazyliki Archikatedralnej w Oliwie - Prałata Leona Kossak-Główczewskiego oraz pedagoga i kompozytora Leona Łukaszewskiego, skupiała się głównie na oprawie uroczystości kościelnych (m. in. takich jak wizyta Kardynała Karola Wojtyły, także po wyborze na papieża, Prymasa Stefana Wyszyńskiego).

 Wkrótce chór podjął współpracę z gdyńskim Teatrem Muzycznym oraz Filharmonią Bałtycką, wykonując muzykę oratoryjną (m. in. Requiem Mozarta z okazji 10 rocznicy Grudnia'70). Równocześnie koncertuje także w całej Europie oraz Ameryce Północnej.

Pueri Cantores Olivenses miał także możliwość wykonania uroczystego oratorium Omnia tempus habent, napisanego na zamówienie przez kompozytorkę Elżbietę Sikorę i wykonanego w 1997 roku z okazji obchodów Tysiąclecia Miasta Gdańska.

Żródło: http://www.polskichorkameralny.pl/doc_pueri.html. 

Jan Łukaszewski

Wykształcenie wokalne uzyskał pod kierunkiem Haliny Mickiewiczówny, dalsze umiejętności muzyczne zdobył u ojca Leona i brata Ireneusza. Ukończył Podyplomowe Studium Dyrygenckie w Bydgoszczy, gdzie kształcił się pod kierunkiem Jerzego Zabłockiego i Stanisława Krukowskiego. Laureat wielu nagród, m.in. Nagrody Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki (1991), Nagrody Prezydenta miasta Gdańska (1994) oraz Pomorskiej Nagrody Artystycznej (2000).

Współpracował jako dyrygent z wieloma orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi, m.in. Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie, Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia "Amadeus", czy Neue Düsseldorfer Hofmusik. W 1983 objął kierownictwo Polskiego Chóru Kameralnego "Schola Cantorum Gedanensis" i funkcję tę sprawuje do dziś.  Od trzydziestu lat kieruje również chórem chłopięco-męskim Pueri Cantores Olivenses. Występuje też jako dyrygent gościnny w kraju i za granicą - okazjonalnie prowadzi Chór Polskiego Radia w Krakowie, w 1998 przez kilka miesięcy dyrygował gościnnie w Hiszpanii.

Jan Łukaszewski jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego "Mozartiana" w Gdańsku oraz odbywającego się co dwa lata Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego "Singing Together" w Chieti we Włoszech.

Źródło: http://www.culture.pl/baza-muzyka-pelna-tresc/-/eo_event_asset_publisher/eAN5/content/jan-lukaszewski. 

Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Zespół liczy obecnie ponad 80 wybitnych instrumentalistów, którzy niejednokrotnie łączą zamiłowanie do twórczości symfonicznej z działalnością kameralną i solistyczną, a także z powołaniem pedagogicznym.

 Różnorodny repertuar prezentowany przez Orkiestrę Symfoniczną PFB, obejmuje swymi ramami muzykę barokową, romantyczną i współczesną, a granice formy i stylu przekraczane są niejednokrotnie w wielkim formacie.

Tournée koncertowe wiodły Filharmoników Gdańskich do wielu zakątków Europy: Niemiec, (Berlin, Frankfurt, Schleswig, Bayreuth), Francji, Włoch, Szwajcarii i Rosji. Orkiestra  koncertowała w znamienitych salach koncertowych na całym świecie.

Orkiestra Symfoniczna PFB zarejestrowała wiele nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych CD/DVD: stacje telewizyjne i radiowe w Polsce, Niemczech i Austrii, wytwórnie płytowe VIVART, DUX, POLMUSIC, SOLITON.

opal copy