Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

W najbliższy wtorek 23.04.2013 r. w Bazylice św. Mikołaja w Gdańsku rusza cykl koncertów "Bliżej Bacha"

W najbliższy wtorek, 23 kwietnia, o godzinie 20:00w Bazylice św. Mikołaja w Gdańsku rozpocznie się kolejny cykl koncertów organowych „Bliżej Bacha”. Odbywać się one będą w każdy wtorek między 7 maja a 11 czerwca. To wydarzenie muzyczne stanowi już stałą część trójmiejskiej tradycji i stanowi doskonały sposób spędzania czasu dla mieszkańców Pomorza, a także turystów.

organy sw mikolaj

Przy organach zasiądą zarówno bardzo doświadczeni, znani słuchaczom muzycy z Polski i zagranicy, jak również dopiero rozpoczynający swą karierę się studenci łódzkiej Akademii Muzycznej. Kunszt artystyczny i profesjonalizm wykonawców zapewni przybyłym niesamowite przeżycia duchowe i z pewnością zachęci do wysłuchania pozostałych koncertów. Całości dopełni niesamowita atmosfera gdańskiej Bazyliki św. Mikołaja, wzmacniana czarownym brzmieniem organów. W programie znajdują się utwory Johanna Sebastiana Bacha, barokowego mistrza kompozycji – jednego z najwybitniejszych artystów w historii muzyki, a także innych kompozytorów tworzących od przełomu renesansu i baroku aż do drugiej połowy XIX wieku.

Wszystkie koncerty, zrealizowane dzięki dofinansowaniu Miasta Gdańska, odbywają się pod patronatem Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza. Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny. 

BACKGROUND:

Cykl koncertów "Bliżej Bacha" już na stałe wpisał się w kalendarz życia kulturalnego Trójmiasta. Jest doskonałą promocją Gdańska jako stolicy organowej Polski Północnej. Koncerty, które odbywają się co tydzień, przeznaczone są dla szerokiej rzeszy miłośników bez ograniczeń wiekowych. Wysoki poziom, pełen profesjonalizm wykonawców oraz publiczność współtworzą niepowtarzalną, przepełnioną duchowymi przeżyciami atmosferę. Muzycy zaprezentują publiczności szeroki wachlarz swoich umiejętności. Wystąpią artyści o bogatym dorobku oraz studenci gd. AM, którzy dopiero stoją u progu swego życia artystycznego.

23/04/2013

Koncert inaugurujący cykl „Bliżej Bacha”, przewidujący w swym programie jedynie utwory mistrza. Przy organach zasiądzie prof. Irena Wisełka-Cieslar.

Irena Wisełka-Cieślar

Organistka i pedagog, ur. w Warszawie. Ukończyła z wyróżnieniem Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Łodzi w klasie organów prof. Jana Kucharskiego. Uczestniczyła w wielu mistrzowskich kursach interpretacji organowej prowadzonych m.in. przez J. E. Köhlera, G. Bovet, J. Regnery, H. Wulfa, B. Oberhammera. Od 2006 roku profesor sztuk muzycznych. Brała udział w wielu festiwalach polskich (m.in. Gdańsk-Oliwa – Międzynarodowy Festival Muzyki Organowej, Warszawa – Bach, ale nie tylko) oraz zagranicznych (m.in. Wiedeń – Orgelfestival czy Budapeszt – International Organ Recitals, Berlin - Steglitzer Kirchenmusiktage). W swym dorobku artystycznym ma autorską płytę, nagrania telewizyjne oraz liczne prawykonania utworów polskich kompozytyrów współczesnych.

Uczestniczy w pracach jury wielu konkursów organowych; prowadziła także kurs mistrzowski w Konserwatorium w Enschede (2005). Była współtwórczynią projektu Organy mechaniczne z systemem sterującym LWL MIDI w Akademii Muzycznej w Łodzi w latach 2004-2005 oraz przewodniczyła zespołowi realizującemu to przedsięwzięcie.  Od 1987 r. współpracuje z „European Conference for Protestant Church Music”. Od 1996 r. jest kierownikiem artystycznym cyklu koncertów Niedziela z muzyką u św. Mateusza w kościele ewangelickim św. Mateusza w Łodzi. Jest ciągle aktywnym wykładowcą, zasłużonym działaczem kultury, badaczem oraz muzykiem, występującym na terenie całej Europy.

Źródło: www.amuz.lodz.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=313&Itemid=1

7/05/2013

Drugi, po dwutygodniowej przerwie wieczór z Bachem. Oprócz jego utworów, publiczność usłyszy także kompozycje innych barokowych i oświeceniowych artystów. W programiem.in. Dietrich Buxtehude, Johann Adam Reincken oraz Johann Pachelbel. Na organach zagra Szilveszter Rostetter. Towarzyszyć mu będzie wiolonczelista, Błażej Goliński.

Szilveszter Rostetter

Współczesny węgierski organista, kompozytor. Jest organistą i dyrygentem w kościele św. Małgorzaty z rodu Arpada w Veszprém. W latach 1975-1985 studiował na Akademii Muzycznej im. F. Liszta w Budapeszcie. Czynnie działa na rzecz rozwijania kontaktów polsko-węgierskich. Jest popularyzatorem polskiej muzyki na Węgrzech. W 2005 roku wspólnie z ks. Proboszczem Leszkiem Kryzą założył chór polonijny św. Kingi przy Kościele Polskim w Budapeszcie. Sylwester Rostetter w swoim dorobku artystycznym posiada nagrania płytowe (m.in. z waltornistką Moniką Surán). Dla uczczenia pamięci Jana Pawła II nagrał płytę, zawierającą utwory związane z Krakowem. Koncertuje w Europie i za oceanem. W rocznicę 200-lecia urodzin F. Liszta na 4 płytach wydał wszystkie utwory organowe tego wielkiego kompozytora.

Źródło: rozrywka.trojmiasto.pl/MFMO-Szilveszter-Rostetter-imp299735.html

Błażej Goliński

Błażej Goliński, w roku 2002 z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie wiolonczeli prof. Romana Sucheckiego. Uczestnik Mistrzowskich Kursów Interpretacji oraz Lekcji Mistrzowskich  u takich pedagogów jak: Roman Suchecki, MischaMaisky, Ivan Monighetti, Victoria Yagling, Angelika May, Roman Jabłoński. Prowadzi ożywioną działalność koncertową. Jako kameralista występował m.in. podczas trzech kolejnych edycji Forum Witolda Lutosławskiego (Filharmonia Narodowa w Warszawie - 2001, 2002, 2003) brał udział w III Festiwalu Muzyki Kameralnej w Gdańsku. Wykonywał muzykę kameralną z tak znakomitymi muzykami jak: Jan Stanienda, Mirel Jancovici, Robert Kabara, Marek Toporowski, oraz jako członek Kwartetu Smyczkowego Dafo. W latach 2001/2005 współpracował z Orkiestrą Stołecznego, Królewskiego Miasta Krakowa – Sinfonietta Cracovia, gdzie zajmował stanowisko koncertmistrza grupy wiolonczel. Z zespołem tym występował m.in. na Festiwalu Pablo Casalsa (Puerto Rico), na Schleswig Holstein Musik Festival (Niemcy), na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena (Kraków), na Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego (Bydgoszcz). Wraz z orkiestrą uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim Lorina Maazela oraz w Mistrzowskim Kursie Dyrygenckim Christopha Eschenbacha.  Na stałe związany jest z gdańską Orkiestrą Kameralną „Hanseatica”, w której pełni funkcję koncertmistrza grupy wiolonczel. Zespół ten otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną w roku 2004 w kategorii Debiut Roku a występował na festiwalach muzycznych w kraju i poza jego granicami (m. in. „Mozartfest” w Zoettermeer – Holandia, „Mu-Se” Musikfestival w Seelze – Niemcy, Gdańska Wiosna Muzyczna – Gdańsk). Nagrana z młodym pianistą jazzowym Sławkiem Jaskułke płyta (2004r.) otrzymała nominację do nagrody muzycznej „Fryderyk 2005”.

 Na konkursie Bachowskim organizowanym przez Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (2000r.) otrzymał II nagrodę w kategorii „Muzyka Kameralna”, oraz III nagrodę w kategorii „Muzyka Solowa”. Na VII Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym im. Dezyderiusza Danczowkiego (Poznań 2002r.) otrzymał wyróżnienie. Jako członek Kwartetu Fortepianowego DALÍ był finalistą Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej Premio Vittorio Gui (Florencja, 2008). Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańsk dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury w roku 2003. Adiunkt w Katedrze Instrumentów Smyczkowych oraz Katedrze Kameralistyki w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Od roku 2004 na stałe związany jest również z Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, gdzie od 2009 roku jest piastuje stanowisko koncertmistrza grupy wiolonczel.

 Członek zarządu „Fundacji Hanseatica” zajmującej się inicjowaniem i wspieraniem przedsięwzięć artystycznych w kraju i poza jego granicami,  a także wspieraniem muzyków i zespołów muzycznych.

 

14/05/2013

Program drugiego majowego koncertuto nie lada gratka dla melomanów. W Bazylice św. Mikołaja w Gdańsku zabrzmi bowiem polskie prawykonanie cyklu dwunastu utworów niemieckiego kompozytora Friedricha Wilhelma Markulla, a także jego sonatę nt. „Dziękujmy Panu”. Prócz wymienionych, zaprezentowane zostaną także sonaty Henryka Doebeliusa, polsko-niemieckiego artysty z czasów baroku. Przy organach zasiądzie Dyrektor Naczelny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej: prof. Roman Perucki, a na barokowych skrzypcach zagra Anna Śliwa.

prof. Roman Perucki

 Ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Leona Batora w 1985r. Uczestniczył w mistrzowskich kursach organowych w kraju i za granicą. Jest profesorem Akademii Muzycznej w Gdańsku od roku 1997 (w latach 1996-1999 był prorektorem ds. artystycznych) oraz w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku; jest I organistą Katedry Oliwskiej, członkiem Komisji Liturgicznej przy Metropolicie Gdańskim; jest powoływany w charakterze konsultanta do opiniowania projektów nowych instrumentów, remontów i restauracji historycznych organów Archidiecezji Gdańskiej i na terenie całej Polski.

 Koncertuje w kraju i za granicą (cała Europa, USA, Japonia, Australia, Ameryka Południowa). Jest jurorem m.in. Międzynarodowego Konkursu Organowego w Kaltern (Włochy), Opavie (Czechy), w Paryżu, Petersburgu i Kaliningradzie (Rosja). Jest Dyrektorem i jurorem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka w Gdańsku. Prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Rosji, Francji, Meksyku oraz wykłady w uczelniach i szkołach muzycznych na terenie Polski.

 W swoim dorobku ma już ponad 2000 recitali. W 2005 r. grał m.in. w słynnej Katedrze Notre Dame w Paryżu, w Katedrze w Gandawie, na nowych organach Katedry Lozańskiej, w Katedrze Narodu w Brukseli czy słynnych organach w Katedrze w Rydze. Miał przyjemność występować na wielu znamienitych, międzynarodowych festiwalach. Występował również jako kameralista i solista m.in. z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Kameralnej, z Orkiestrą Agnieszki Duczmal, z Orkiestrą Nationale Porto i ze znakomitymi solistami.

 Dokonał licznych nagrań dla: Polskiego Radia i Telewizji, NDR, telewizji brytyjskiej, słowackiej i innych. Nagrał 28 płyt, Messe pour les paroisses Fr. Couperina Bohdan Pociej uznał w „Ruchu Muzycznym” za najlepsze nagranie w Polsce roku 1991, natomiast II płyta Oliwska nominowana była do nagrody Fryderyka. W swoim dorobku posiada platynową płytę (wydaną w 1998 roku).

 Jest Dyrektorem Naczelnym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku (w latach 1993-1997 również dyrektorem artystycznym) oraz prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia „Musica Sacra”, z którym organizuje m.in.: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej, Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka w Gdańsku, cykl koncertów „Bliżej Bacha”, koncerty z okazji Jarmarku św. Dominika w kościele oo. Dominikanów w Gdańsku oraz koncerty w kościołach Rumi, we Wdzydzach i Morągu. Od 1999 jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej oraz dyrektorem Konkursu Chórów „Maria Cantat”, członkiem jury Konkursu Pieśni Religijnej w Jastarni, organizatorem Festiwalu Muzyki Sakralnej w Gdyni.

Posiada liczne odznaczenia i nagrody, w tym najwyższe odznaczenie papieskie Pro eclessiae et Pontifice, złotą odznakę: Zasłużony dla Kultury Polskiej (2005r.), nagrodę Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultura w roku 2007 otrzymał Medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej Gloria Artis” Pomorską Nagrodę Artystyczną – Gryfa Pomorskiego za rok 2006, nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. W marcu 2008 roku otrzymał nadany przez papieża Benedykta XVI Order Św. Sylwestra.

Anna Śliwa

Skrzypaczka, grająca również na pokrewnych typach instrumentów smyczkowych (pochette, fidel, viola d'amore, lira da braccio). Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie w zakresie skrzypiec współczesnych i skrzypiec barokowych. Specjalizuje się w solowym i kameralnym repertuarze dzieł muzyki dawnej, a także w improwizowanym wykonawstwie zabytków muzyki przedrenesansowej i etnicznej. Dokonała m. in. polskiego prawykonania nowo odkrytych utworów polsko-niemieckiego kompozytora z XVII w., Henryka Doebeliusa. Współpracuje z większością polskich zespołów muzyki dawnej, np. Ars Cantus, Concerto Polacco, Il Tempo, a także z austriackim zespołem Pandolfis Consort Wien. Od 2007 r. kieruje zespołem instrumentów historycznych Intrada, wykonującym głównie muzykę związaną z tańcem i innymi formami przedstawień scenicznych. Brała udział w licznych nagraniach płytowych oraz w prestiżowych festiwalach, m.in. Europäisches Musikfest Stuttgart, Arte Sintesi Enschede, Wratislavia Cantans, Festiwal van Vlaanderen Brugge, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", występowała na Expo 2003 i podczas Roku Polskiego w Paryżu. Osobnym nurtem jej działalności jest pedagogika skrzypcowa. Prowadzi klasę skrzypiec w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie oraz klasę skrzypiec barokowych w Konserwatorium Krakowskim im. Witolda Lutosławskiego. Jest też aktywna w innych dziedzinach animacji kulturalnej. Jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Dawnej w Wieliczce, organizatorem wystaw i prezentacji rzadkich instrumentów.

Źródło: http://www.risonanza.pl/zespol/2-Anna_Sliwa.html

 

21/05/2013

Podczas koncertu umiejscowionego dokładnie na półmetku cyklu „Bliżej Bacha” zebrani usłyszą, oprócz kompozycji Bacha, także utwory innych artystów z XVII i XVIII wieku. Nie zabraknie muzyki z różnych zakątków Europy: Francji, Austrii czy Szwecji.

Mirosława Semiuk-Podraza

Ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. Jana Jargonia – uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Dalsze studia kontynuowała                      w Hochschule für Musik w Wiedniu w klasie prof. Hansa Haselböcka, a także w ramach licznych międzynarodowych kursów mistrzowskich pod kierunkiem wybitnych profesorów. Jest laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Organowego Kraków 1973.  Zdobycie nagrody na konkursie otwiera jej drogę do błyskotliwej kariery artystycznej. Koncertuje w Polsce i za granicą, w większości krajów Europy oraz w Japonii i RPA.  W roku 2001 odbyła niezwykłą podróż koncertową „dookoła świata” występując z recitalami organowymi na wszystkich kontynentach. Jej trasa prowadziła przez następujące kraje: Meksyk, USA, Argentynę, Urugwaj, Brazylię, Australię, Japonię, Wielką Brytanię, Sardynię i RPA. Prowadzi kursy mistrzowskie i seminaria w Polsce, Holandii, Niemczech, Szwajcarii, Meksyku, USA, Londynie i RPA. Zasiada w jury konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu „Letnie Koncerty Organowe” w Krakowie oraz L’Arte Organica w Nowym Sączu. Profesor zwyczajny Akademii Muzycznej w Krakowie.  W latach 2005-2012 dziekan Wydziału .Instrumentalnego, obecnie pełni funkcję Kierownika Katedry Organów AM w Krakowie.

 

28/05/2013

Tego wieczoru przy organach zasiądą studenci łódzkiej Akademii Muzycznej: Radosław Kuliberda oraz Andrzej Nurcek. W programie koncertu, oprócz dzieł Bacha, także utwory Georga Muffata, austriackiego kompozytora francuskiego pochodzenia żyjącego w końcu XVII wieku, barokowego muzyka François’a Couperin’a Le Grand’a oraz holenderskiego organisty z przełomu renesansu i baroku, Jana Pieterszoona Sweelincka.

Radosław Kuliberda

Urodził się w 1992 r. w Łodzi. Swoją edukację muzyczną rozpoczął w wieku 12 lat w Państwowej Szkole Muzycznej w Pabianicach, którą ukończył w 2008 r. W tym samym  roku rozpoczął naukę w Salezjańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. ks. A. Chlondowskiego w Lutomiersku w klasie organów mgr Agnieszki Wrocławskiej-Wieczorek. W 2011 r. zdobył I nagrodę na VIII Białostockim Festiwalu Młodych Organistów w Białymstoku. W 2012 r. ukończył z wyróżnieniem Salezjańską Ogólnokształcąca Szkołę Muzyczną II stopnia im. ks. A. Chlondowskiego w Lutomiersku. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie organów prof. Ireny Wisełki-Cieślar i dr Krzysztofa Urbaniaka.

Andrzej Nurcek

Urodził się w 1989 r. w Rzeszowie. W 2012 roku ukończył z wyróżnieniem Zespół Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie w klasie organów dr Tomasza Zająca. Brał udział w II Krakowskim Konkursie Młodych Organistów (2009r.). Uczestniczył w wielu seminariach i kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Magdalenę Czajkę, Piotra Wilczyńskiego, Davida Titteringtona, Krzysztofa Urbaniaka. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej  im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Ireny Wisełki- Cieślar i dra Krzysztofa Urbaniaka.

 

4/06/2013

W programie: Böhm, Buxtehude, Grandjany.

Kseniya Pogorelaya

Ukończyła klasy pianina (prof. M.A. Fyodorova) i organów (prof. L.I. Roisman) Moskiewskiego Konserwatorium Państwowego imienia Piotra Iljicza Czajkowskiego w 1983 roku. Jest solistką w soborze św. Sofii w Połocku na Białorusi, koncertuje w całej Europie. Wykłada w klasie pianina i organów w The Belarusian State Academy of Music.

Źródło: http://pogorelaya.museum.by/en/node/2603

Carlos Roberto Pena Montoya

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku lat 9, a gry na harfie w wieku lat 11 pod kierunkiem pierwszej harfistki Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Kostaryce, prof. Ruth Garita, a następnie  pierwszej harfistki Orkiestry Symfonicznej Baltimore, prof. Eileen Mason. Przez kilka lat studiował grę na fortepianie na Uniwersytecie Kostaryki w San Jose oraz 2 lata edukację muzyczną na Uniwersytecie Narodowym w Heredii. W tym czasie zajmował stanowisko pierwszego harfisty w Zespole Symfonicznym Narodowego Instytutu Muzycznego w Kostaryce oraz w Młodzieżowej Orkiestrze Narodowej Kostaryki.

Od 5 lat stale mieszka w Europie, a od 2007 w Monachium, gdzie zaczął pobierać lekcje gry na harfie  u prof. Helgi Storck. W latach 2007-2011 na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu (Austria) ukończył z wyróżnieniem studia I-go stopnia w klasie prof. Helgi Storck.

W tym czasie wystąpił z kilkoma recitalami np. w „Gläseneer Saal in the Musik Verein” w Wiedniu (2007), w Gasteig Small Concert Hall w Monachium (2009) oraz współpracował z orkiestrami  i zespołami symfonicznymi w Niemczech, Austrii, Polsce i Tajlandii.

Przez 2 lata był stypendystą niemieckiej fundacji „Vössing-Stiftung, a w 2010r. za wybitną grę wygrał stypendium „Hübel-Stipendium” ufundowane przez Uniwersytet Mozarteum  w Salzburgu. Został wybrany na członka fundacji  „Yehudi Menuhin Live Music Now” organizującej koncerty charytatywne. Ma też doświadczenie w nauczaniu – uczył gry na harfie na letnich kursach dla kandydatów na studia na Uniwersytecie Mozarteum (2009) oraz uczniów w różnym wieku w Musikschule Teisendorf w Niemczech (2009/2010).

W 2011r. rozpoczął studia magisterskie w klasie prof. Helgi Storck w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Od roku 2012 jest I harfistą Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina  w Gdańsku.

Źródło: http://www.umelblag.pl/umcms/index.php?option=com_content&view=article&id=2324:carlos-roberto-pena-montoya&catid=99:coolturalna-starowka-2012&Itemid=133

 

11/06/2013

Ostatni koncert, zamykający tegoroczny cykl „Bliżej Bacha”. Audytorium wsłucha się w utwory kompozytorów terytorialnie rozsianych po niemal całej Europie: od Hiszpanii, przez Niemcy i Szwecję az do Rosji. Zyska możliwość zapoznania się z kompozycjami do tej pory mało znanymi lub całkowicie nowymi. Nie zabraknie także znanych słuchaczom Bacha i Vivaldiego. Przy organach usłyszeć będzie można Volodymyra Koshubę.

Volodymyr Koshuba

Urodzony w 1948 roku ukraiński organista, którego występy muzyczne i artystyczne cieszą się ogromnym uznaniem na arenie międzynarodowej. Grę na fortepianie studiował w Szkole Muzycznej w Kijowie. Edukację muzyczną kontynuował w ukraińskim Konserwatorium Narodowym, również w klasie organów. Zaraz po ukończeniu studiów został pianistą kijowskiej Narodowej Orkiestry Filharmonicznej. W 1981 roku został organistą w Kijowskiej Sali Koncertowej. Szczególne miejsce w bogatym repertuarze artysty zajmują utwory kompozytorów ukraińskich, nieznanych na arenie międzynarodowej.  Koncertuje w Europie,  Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Urugwaju, Brazylii, Argentynie i  Japonii. W swoim dorobku artystycznym Volodymyr Koshuba posiada wiele nagrań radiowo – telewizyjnych i płytowych, w tym nagranie na dużych organach Rieger - Kloss w kościele Trójcy Świętej w Roselle (Chicago).  W 1988 roku Volodymyr Koshuba otrzymał tytuł Honorowego Artysty Ukrainy, natomiast w 2007 roku otrzymał zaszczytny tytuł Narodowego Artysty Ukrainy, nadawany przez Prezydenta Ukrainy. 

PROGRAM:

 

23/04/2013 wtorek, 20:00
Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku

altKoncerty organowe BLIŻEJ BACHA

 

Irena Wisełka-Cieślar  organy

Wstęp wolny 

 

07/05/2013 wtorek, 20:00
Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku

KONCERT ORGANOWY

Koncerty organowe BLIŻEJ BACHA

Szilveszter Rostetter  organy

Błażej Goliński  wiolonczela

Wstęp wolny

 

14/05/2013 wtorek, 20:00
Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku

Koncerty organowe BLIŻEJ BACHA

Roman Perucki  organy
Anna Śliwa  skrzypce barokowe

 W programie między innymi:

MARKULL Cykl 12 utworów charakterystycznych PRAWYKONANIE POLSKIE

 Wstęp wolny

 

21/05/2013 wtorek, 20:00
Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku

Koncerty organowe BLIŻEJ BACHA

Mirosława Semeniuk–Podraza organy

 MUFFAT, BRAGA, CLERAMBAULT

 Wstęp wolny

 

28/05/2013 wtorek, 20:00
Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku

Koncerty organowe BLIŻEJ BACHA

Radosław Kuliberda i Andrzej Nurcek

studenci klasy organów Akademii Muzycznej z Łodzi

 Wstęp wolny

 

04/06/2013 wtorek, 20:00
Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku

Koncerty organowe BLIŻEJ BACHA

Kseniya Pogorelaya  organy

Carlos Roberto Pena Montoya  harfa

 Wstęp wolny

 

11/06/2013 wtorek, 20:00
Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku

Koncerty organowe BLIŻEJ BACHA

Volodymyr Koshuba organy

Wstęp wolny


www.filharmonia.gda.pl

 

opal copy