Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Święto wiosny 23 maja na Ołowiance

DSCN1434mm

Kolejne wydarzenie muzyczne z cyklu ARCYDZIEŁA MUZYKI NA ŻYWO, pod tytułem: ŚWIĘTO WIOSNY odbędzie się w czwartkowy wieczór 23 maja o godzinie 19.00. Sala Koncertowa na Ołowiance wypełni się dźwiękami orkiestry symfonicznej oraz fortepianu. Dyrygent Massimiliano Caldi oraz pianista Evgeny Genchev serdecznie zapraszają do wspólnej duchowej uczy przy Strawińskim i Mozarcie. 

logo filha

Program koncertu symfonicznego obejmuje dwa kontrastujące ze sobą i jednocześnie pięknie uzupełniające się utwory kompozytorów z dwóch dość różnorodnych kultur: Rosji i Austrii.

Święto wiosny jest najbardziej kontrowersyjnym dziełem Strawińskiego, zawierającym niesamowitą różnorodność brzmień oraz obrazów. Prapremiera w Paryżu wywołała jeden z największych skandali w historii muzyki. Publiczność od początku podzieliła się na entuzjastów i przeciwników obecnego na scenie baletu. Utwór ten był tak dalece odbiegającym od tradycji, że uznany został za początek muzyki nowoczesnej w XX wieku. Sam kompozytor stwierdził później, iż chciał napisać coś zupełnie nowego, czego dotąd nie przyniosła muzyka europejska. Strawiński zastosował nowe nieznane, środki wyrazu. Rytmika nabrała w "Święcie wiosny" nowego znaczenia - była na pierwszym planie. To ona kształtowała i rozwijała myśl muzyczną. Do tego jeszcze zastosowane zostały ostro brzmiąca instrumentacja i dysonansowe współbrzmienia. Element taneczny także wymagał nowatorskich rozwiązań: ostrych ruchów i ociężałości. Mimo, wszystko po dziś dzień, kompozycja uznawana jest za arcydzieło, a w Poznaniu, od 2006 roku organizowany jest Festiwal Wiosny, będący w całości poświęcony temu wybitnemu dziełu.

 

Równie niesamowity, ze względu nawet na samą biografię jest Mozart. Prawie wszyscy słyszeli, że Wolfgang Amadeusz Mozart komponował jako dziecko. Był niesamowitym „cudownym dzieckiem”. Z wielu takich ‘małych geniuszy’ mało który zostaje wybitnym artystą gdy dorośnie i dojrzeje. Mozart był jednym z najchlubniejszych wyjątków. Ikoną XVIII-wiecznej muzyki. W Filharmonii Bałtyckiej zabrzmi jego siedemnasty Koncert fortepianowy G-dur, napisany dla pianistki-amatorki, uczennicy muzyka. Nastrój „powściągliwej, męskiej wesołości” oraz subtelne „preludium” orkiestry tworzą barwne i ciekawe połączenie.

 

23/05/2013 czwartek, 19:00

Sala Koncertowa na Ołowiance

 Bilety w cenie 10-45zł

KONCERT SYMFONICZNY - ŚWIĘTO WIOSNY

ARCYDZIEŁA MUZYKI NA ŻYWO

 

Massimiliano Caldi  dyrygent

Evgeny Genchev  fortepian

Orkiestra Symfoniczna PFB

 

 Program:

Igor STRAWIŃSKI Święto Wiosny

Wolfgang Amadeusz MOZART Koncert fortepianowy G-dur nr 17

 

BACKGROUND:

MASSIMILIANO CALDI

Urodzony w Mediolanie, jest pierwszym dyrygentem gościnnym Śląskiej Orkiestry Kameralnej, której w latach 2006-2010 pełnił funkcję kierownika artystycznego. w latach 1998-2009 był także pierwszym dyrygentem Orkiestry Kameralnej Milano Classica. Od bieżącego sezonu jest także dyrygentem gościnnym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku i jego kontrakt potrwa co najmniej 3 lata. Dzięki swoim silnym związkom z rodzinnym miastem pełnym muzyki, mógł rozwijać swoją pasję, obserwując wydarzenia w Teatro alla Scala i Konserwatorium. Pasja do muzyki doprowadziła M. Caldiego do podjęcia decyzji o kontynuacji kariery dyrygenckiej po studiach z fortepianu i kompozycji.

Jest laureatem pierwszej nagrody na Vi Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach w 1999 roku. Obecnie działa na polu muzyki operowej jak i symfonicznej głównie we Włoszech i Polsce.

W Polsce regularnie koncertuje z Filharmonią Śląską, a ze Śląską Orkiestrą Kameralną brał udział w niektórych z najbardziej znanych polskich festiwali, m.in. w Łańcucie, Mikołowie, Krakowie i Górnośląskim Festiwalu Sztuki Kameralnej Ars Cameralis Silesiae Superioris. Na zaproszenie Antoniego Wita w styczniu 2010 ze Śląską Orkiestrą Kameralną wystąpił na estradzie Filharmonii Narodowej. Regularnie współpracuje z Filharmonią Łódzką im. Artura Rubinsteina, w której m.in. ze swoim przyjacielem, wiolonczelistą Dominikiem Połońskim prezentował muzykę Olgi Hans. w stulecie urodzin Nino Roty koncertował w filharmoniach: Narodowej, łódzkiej, gdańskiej i krakowskiej. Wśród polskich orkiestr, prowadził Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Warszawie, NOSPR w Katowicach, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, orkiestry symfoniczne w Katowicach, Krakowie, Szczecinie, Gdańsku, Rzeszowie, Koszalinie, Toruniu i Jeleniej Górze. Współpracuje ściśle z Ambasadą Włoską w Warszawie oraz z Instytutem Kultury Włoskiej w Warszawie i Krakowie.

We Włoszech pracuje regularnie nad programami muzycznymi w teatrach w Bolonii i Florencji. Wśród włoskich orkiestr dyrygował Orchestra I Pomeriggi Musicali, Orchestra del Maggio Musicale Fiorentino, Turin Teatro Regio Orchestra, Fondazione Arena di Verona Orchestra, Palermo Teatro Massimo Orchestra, Orchestra di Padova e del Veneto, Orchestra Sinfonica della Provincia di Bari, Fondazione "Arturo Toscanini" Orchestra, Orchestra Sinfonica Giovanile del Piemonte, Orchestra Sinfonica di Sanremo, Orchestra Regionale di Roma e del Lazio, "Istituzione Sinfonica Abruzzese" Orchestra oraz "Filarmonia Veneta" Orchestra. W Europie występował w salach koncertowych Wiednia, Linzu, St Petersburga, Amsterdamu, Baden-Baden, Bonn, Frankfurtu, Mannheim i Szeged. W Izraelu dyrygował Izrael Beer Sheva Sinfonietta Orchestra oraz w Brazylii Orkiestrą Symfoniczną Santo André.

W lipcu 2011 brał udział w specjalnym projekcie z Chilijską Orkiestrą Symfoniczną w Santiago.

W swoim rodzinnym mieście współdziała z Orchestra Sinfonica e Coro Sinfonico di Milano Giuseppe Verdi Foundation i z Accademia Teatro alla Scala, którego orkiestrą w kwietniu tego roku dyrygował na gali operowej w Royal Opera House Muscat w Omani; z I Virtuosi del Teatro alla Scala dał koncert na Zamku Królewskim w Warszawi;, z I Pomeriggi Musicali di Milano Foundation, która zaprasza go na bieżąco do wspólnych projektów.

Massimiliano Caldi wyróżnia się doskonałym przygotowaniem zawodowym i interpretacjami przekazanymi przez jego nauczycieli Galliniego, Bellugiego, Renzettiego, Gattiego, Chunga i Temirkanova. Charakteryzuje się sporym doświadczeniem w muzyce symfonicznej i operowej oraz jasnym, linearnym stylem dyrygenckim. Swoją uwagę kieruje na współczesną operę i odrodzenie XIX-wiecznej opery.

Przyczynił się do ponownego przypomnienia dziewiętnastowiecznych oper Don Bucefalo i Re Lear Cagnoniego, prowadząc ich przedstawienia w Martina Franca podczas Valle d'Itria Festival w latach 2008-2009 oraz Il Macco Ferdinango Ranuzziego, której przedstawienie odbyło się w Teatro Guardassoni w Bolonii w 2006roku. W 2011 roku, po 150 latach wykonał w Krakowie operę Józefa M.K. Poniatowskiego Piotr Medyceusz, którego zwieńczeniem., którego zwieńczeniem było nagranie w lipcu 2011 płyty CD we współpracy z krakowsim Festiwalem Muzyki Polskiej.

Zwrócił się także ku operze współczesnej, dyrygując prapremierami m.in. Peter Uncino Tutina, Nevebianca Betty i La zingara Guerrera Nicoliniego.

Firma Dynamic wydała CD z Salome, Don Bucefalo i Re Lear, nagranymi pod batutą Massimiliana Caldiego. w roku 2009 DUX opublikowała płytę Little Big Music z utworami B. Brittena, G. Holsta, W. Lutosławskiego i W. Kilara nagranymi wespół ze Śląską Orkiestrą Kameralną.

W jego repertuarze znajdują się m.in. Orfeusz i Eurydyka Glucka, Cyganeria Pucciniego, Salomé Straussa, Rigoletto, La Traviata i Trubadur Verdiego, Così fan tutte i Wesele Figara Mozarta, Rapsodia Satanica i Rycerskość wieśniacza Mascagniego, Cyrulik sewilski Rossiniego, Norma Belliniego, Carmina Burana Orffa, I Due timidi i Noc neurastenika Roty.

Źródło: http://www.filharmoniaslaska.pl/caldi.html

 

EVGENY GENCHEV

Z pochodzenia Bułgar, 21-letni muzyk sławę zyskał zarówno dzięki solowym oraz zespołowym wystąpieniom i konkursom, odbywającym się w całej Europie i Stanach Zjednoczonych. Od najmłodszych lat uczy się w szkole muzycznej Dobrin Petkov School w swoim rodzinnym mieście. W 2003 roku dołączył do klasy młodych talentów, prowadzonej przez prof. Tamarę Poddubnayę na Prins Claus Konserwatorium, w Groningen (Holandia). Po ukończeniu Dobrin Petkov School w 2008 roku rozpoczął studia w Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie, gdzie studiował u Christophera Eltona i Hamish Milne.

Do jego najbardziej znaczących nagród należą: 2 miejsce w Międzynarodowym Konkursie Mikołaja Rubinsteina w Paryżu (2004), 1 miejsce w "Hopes, Talents, Masters" Międzynarodowym Konkursie w Dobryczu-Albena (Bułgaria, 2006), Grand Prix na Festiwali Prix Piotra Wielkiego w Groningen, (Holandia, 2006 oraz w 2007) oraz 1 nagroda w Valery Gavrilin Governor’s International Piano Competition (Wołogda, Rosja).

Żródło: http://evgenygenchev.com/biography/


zdjęcie Marta Polak

 

opal copy