Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

W piątek 17 maja 2013 jubileusz Wagnera w Filharmonii Bałtyckiej

Filharmonia Bałtycka serdecznie zaprasza do wspólnego świętowania dwusetnej rocznicy urodzin Richarda Wagnera. Sala koncertowa na Ołowiance wypełni się dźwiękami muzyki mistrza i jej współczesnej aranżacji autorstwa Henka de Vliegera, a wszystko to w piątek, 17 maja tradycyjnie o 19:00.

W programie dwa utwory jednego z najsłynniejszych niemieckich kompozytorów okresu romantyzmu: tragiczna opera w pięciu aktach o pełnym tytule Rienzi, der letzte Tribunen(Rienzi, ostatni z trybunów) oraz Wesendonck Lieder. Cylk piosenek powstał w czasie pracy Wagnera nad Tristanem i Izoldą. Złożonony jest z pięciu utworów, skomponowanyh do tekstów Matyldy Wesendock, w której muzyk był – według opowieści – szaleńczo zakochany.

Barbara Kubiakm

Podsumowaniem koncertu będzie współczesne dzieło holenderskiego aranżera Henka de Vliegera. Mimo wielu autorskich kompozycji, najbardziej znany jest z aranżacji muzyki klasyków na orkiestrę i zespoły instrumentalne. Na ołowiance usłyszymy jego wersję wagnerowskiego utworu Meistersinger: An Orchestral Tribute. Utwór miał być nie tylko hołdem dla Wagnera, ale także sposobem na zainteresowanie publiczności przezabawną operą autorstwa tego kompozytora pt. Śpiewacy norymberscy (Die Meistersinger von Nürnberg). – Mówi dyrektor artstyczny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Ernst Van Tiel.  - W skrócie opowiada ona o perypetiach zakochanego w Ewie, córce złotnika, rycerza Waltera von Stolzinga. Niestety, Stolzing dowiaduje się, że złotnik obiecał rękę Ewy zwycięzcy turnieju śpiewaczego. Rycerz chcąc nie chcąc musi więc zostać członkiem bractwa śpiewaczego i wziąć udział w konkursie, który przypomina dzisiejszy „X-factor”. Henk de Vlieger znalazł świetny sposób na to, by pokazać publiczności esencję tej opery, wybierając najpiękniejsze fragmenty muzyczne i doskonale je aranżując. Myślę, że po koncercie wielu słuchaczy zapragnie wysłuchać tej opery w pełnej wersji – dodaje Van Tiel.

Serdecznie zapraszany!

 

17/05/2013 piątek, 19:00

 Sala Koncertowa na Ołowiance

 Bilety w cenie 10-40zł

KONCERT JUBILEUSZOWY WAGNERA

Ernst van Tiel  dyrygent

Barbara Kubiak  sopran

 Orkiestra Symfoniczna PFB

 

 Program:

 Richard Wagner  Uwertura Rienzi

 Richard Wagner  Wesendonck Lieder

 Henk de Vlieger  An Orchestral Tribute to Wagner

 

Background

Ernst van Tiel

Dyrektor Artystyczny Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

 Już podczas studiów gry na perkusji i fortepianie był związany z holenderskimi orkiestrami radiowymi, biorąc udział w szeregu nagrań muzyki klasycznej i jazzowej. Od 1988 roku studiował dyrygenturę pod kierunkiem Lucasa Vis, Garrego Bertiniego oraz Jeana Fourneta.

 Przez sześć sezonów był głównym dyrygentem Amsterdamskiej Orkiestry Promenadowej. Koncertował wielokrotnie z Residentie Orchestra w Hadze, Arnhem Philharmonic Orchestra, Netherlands Philharmonic Orchestra, Brabant Orchestra.

 Przez ponad dwa lata był asystentem Maestro Walerego Giergiewa, szefa artystycznego Filharmonii w Rotterdamie.

 Ernst van Tiel dyrygował prawie wszystkimi utworami repertuaru klasycznego, sławę przyniosły mu interpretacje w szczególności kompozycji XIX i XX wieku. Oprócz wielu orkiestr niemieckich i chińskich, prowadził Teatro Communale w Bolonii, Tampere Philharmonic Orchestra, Royal Flemish Philharmonic, Narodową Orkiestrę Belgijską. Z Orkiestrą Symfoniczną w Monte Carlo zadebiutował w roku 2004, a w 2007 wspólnie  przedstawili oryginalną muzykę Sergiusza Prokofiewa do projekcji filmowej klasyki światowego kina „Aleksandra Newskiego” Sergieja Eisensteina.

 W jego repertuarze istotną rolę odgrywają również opery: Carmen i Poławiacze pereł Georga Bizeta,  Zamek Księcia Sinobrodego Beli Bartoka, Ernani Giuseppe Verdiego, Dydona i Eneasz Henry Purcella. 

Barbara Kubiakmm 2

Barbara Kubiak

Absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu. Już w czasie studiów zadebiutowała na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu partią Pierwszej Damy w „Czarodziejskim Flecie” Mozarta.

Od 1987 roku jest na stałe związana z tą sceną operową. Współpracuje z najlepszymi teatrami operowymi w Polsce. Wraz z Teatrem Wielkim-Operą Narodową w Warszawie wystąpiła w partii Abigaille w „Nabucco” G. Verdiego na Beijing Music Festival w Pekinie (Chiny) oraz Afrodite Opera Festival w Pafos (Cypr). Z Teatrem Wielkim w Łodzi, Operą Krakowską, Operą Dolnośląską oraz Teatrem Wielkim w Poznaniu artystka wyjeżdżała na liczne tournee zagraniczne, m.in. do Holandii, Belgii, Francji, Luxemburga, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii, gdzie prezentowała się tamtejszej publiczności w repertuarze verdiowskim: Aida (Aida), Abigaille (Nabucco), Leonora (La forza del destino), Leonora (Il Trovatore), pucciniowskim: Tosca, Madama Butterfly, V. Bellini – Norma.

W swoim repertuarze posiada najpiękniejsze partie z oper Verdiego (Nabucco, Aida, La forza del destino, Il Trovatore, Don Carlos, Otello, Macbeth, Ernani, Un Ballo In Maschera), Pucciniego (Madama Butterfly, Tosca, La Boheme, Turandot, Suor Angelica),Mozarta (Czarodziejski Flet, Wesele Figara), Belliniego (Norma), Beethovena (Fidelio).

Barbara Kubiak występuje również w repertuarze oratoryjnym i koncertowym. Stale współpracuje z największymi polskimi filharmoniami i festiwalami ,wykonując takie dzieła jak Brittena „War Requiem”, Mahlera IV i VIII Symfonię, Góreckiego II i III Symfonię, Kilara „Missa pro pace”, „Angelus”, Rossiniego „Stabat Mater”, Dvoraka „Stabat Mater”, Szymanowskiego „Stabat Mater”, Mozarta „Requiem”, Verdiego „Requiem”, Nowowiejskiego „Quo vadis”. W dorobku fonograficznym artystka posiada dwie opery Verdiego: Nabucco oraz Il Trovatore , a także Szymanowskiego Stabat Mater oraz G. Mahlera VIII Symfonia.

Źródło: http://www.opera.poznan.pl/page.php/1/0/show/236

 

 

opal copy