Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Nowe oblicze głównego placu Nowego Portu

Plac ks. Gustkowicza - zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców - będzie placem wielofunkcyjnym. Z fontanną, sceną plenerową i miejscem zabaw dla najmłodszych. Główny plac dzielnicy niebawem stanie się nie tylko miejscem codziennego wypoczynku, ale także imprez okolicznościowych, czy plenerowych wystaw. A nową jakość przestrzeń ta zyska w ramach Programu Rewitalizacji Nowego Portu.

O docelowym kształcie i charakterze placu zadecydowali mieszkańcy Nowego Portu podczas spotkań konsultacyjnych przeprowadzonych na początku tego roku przez pracowników Referatu Rewitalizacji Wydziału Architektury, Urbanistyki i Ochrony Zabytków Urzędu Miejskiego w Gdańsku.detal 18 plac gustkowicza 16

Spotkania konsultacyjne prowadziliśmy w trzech różnych lokalizacjach. Celem tych spotkań było poznanie oczekiwań mieszkańców, uzyskanie jak najszerszej opinii, na temat planowanego przedsięwzięcia. W trakcie spotkań zaprezentowaliśmy mieszkańcom założenia projektu oraz możliwe kierunki przekształcenia placu, który w chwili obecnej, nie jest miejscem przyjaznym i nie prezentuje oczekiwanej jakości przestrzeni publicznej - wyjaśnia Grzegorz Lechman, główny specjalista ds. projektów inwestycyjnych w Referacie Rewitalizacji. 

7 plac gustkowicza 23

W trakcie konsultacji mieszkańcy dyskutowali o kształcie placu, zgłaszali swoje opinie i uwagi. Na potrzeby dyskusji przygotowano trzy różne warianty proponowanego zagospodarowania placu. Na każdym ze spotkań, po zakończ zeniu dyskusji, za pomocą anonimowych ankiet, wszyscy przybyli mieszkańcy mogli pisemnie wskazać jaki ich zdaniem powinien być docelowy charakter Placu ks. Gustkowicza, w tym jakie elementy małej architektury mają się na nim znaleźć. - Niezmiernie ważne było dla nas by ostatecznie zaprojektować przestrzeń publiczną atrakcyjną dla wszystkich mieszkańców dzielnicy, zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych. By stworzyć plac wyposażony i zaprojektowany zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, który będą oni traktować jak swoje dzieło - podkreśla G. Lechman.

Zdaniem uczestników spotkań konsultacyjnych, przestrzeń placu powinna mieć charakter wielofunkcyjny. - Mieszkańcy wskazali na potencjał placu jako miejsce kreowania różnorodnych działań o charakterze artystycznym. Stwierdzili, że ponad funkcje rekreacyjną i wypoczynkową plac pełnić powinien także funkcję miejsca organizacji ogólnodostępnych imprez o charakterze kulturalnym, czy artystycznym -  mówi Lechman. 

3 plac gustkowicza 2

Oczywistym wyposażeniem placu będzie zatem zieleń, zarówno niska, czyli trawa, klomby, żywopłoty, jak i wysoka, czyli drzewa. Będą tez liczne miejsca do wypoczynku, oświetlenie parkowe oraz stojaki na rowery. W zagospodarowaniu placu udało się zachować część istniejącego drzewostanu. Pojawi się też kilka nowych drzew. Ostatecznie jednak zachowany zostanie charakter otwartej przestrzeni placu, jedynie dopełnionej pojedynczymi drzewami. Ponadto na wniosek mieszkańców, z myślą o małych dzieci, znajdzie się wydzielone żywopłotem miejsce do zabaw dziecięcych. Z myślą o osobach starszych, ale nie tylko, na placu zostaną zamontowane na stałe stoliki szachowe. W południowej części placu zostanie wykonana niewielka scena plenerowa, w formie niewysokiego wyniesienia terenu, na której będzie można organizować okazjonalne pokazy, występy zespołów, czy lokalnych grup muzycznych, a także uroczystości rocznicowe o mniej lub bardziej oficjalnym charakterze.  Za sceną ustawione będą maszty, na które, w zależności od okoliczności, będzie można wciągać proporce lub flagi, a przy okazji morskich uroczystości nawet udekorować plac tzw. galą banderową. Będzie to też doskonałe miejsce do prezentacji dzieł artystycznych lub instalacji świątecznych. Okazjonalnie będzie także można organizować kino na wolnym powietrzu. Na placu znajdą się odpowiednio przygotowane punkty zasilania, dzięki którym możliwe będzie nagłośnienie i oświetlenie imprez, pokazów, festynów czy wystaw czasowych. Na obrzeżach części pieszych placu znajdą się miejsca siedzące, na co dzień wykorzystywane przez osoby wypoczywające, jak i przez widzów w czasie organizowanych pokazów, festynów, czy spektakli na wolnym powietrzu.

Ważnym elementem wyposażenia placu będzie fontanna, której budowa postulowana była przez niemal wszystkich uczestników konsultacji. Ostatecznie będzie ona zaprojektowana w formie płaskiej niecki wyposażonej w kilka sterowanych dysz. Tak skonstruowana fontanna, z jednej strony poprawi mikroklimat placu, zwłaszcza w gorące dni, a jednocześnie umożliwi bezpieczną zabawę z wodą najmłodszym (i być może nie tylko najmłodszym) mieszkańcom dzielnicy. Wyłączenie fontanny w okresie jesienno zimowym i zimowo -wiosennym, a także w czasie organizowanych imprez, festynów czy spotkań, umożliwi wykorzystanie obszaru płaskiej fontanny, jak zwykłej posadzki placu, co jest istotne przy dość ograniczonej przestrzeni placu.

20 plac gustkowicza 18

Drugim istotnym w dyskusjach aspektem było utworzenie miejsc postojowych. Projektanci odsunęli chodniki od okien, aby zapewnić mieszkańcom budynków położonych przy placu, większe poczucie komfortu i prywatności. Obie dłuższe pierzeje placu wykorzystano na zaaranżowanie równoległych miejsc postojowych. Na południowej pierzei placu zaproponowano miejsca postojowe usytuowane prostopadłe do pasa jezdnego, zlokalizowany tam obecnie śmietnik przeniesiony zostanie na podwórka wewnętrzne.

Projekt budowlany nowego zagospodarowania placu znajduje się już w ostatecznej fazie uzgodnień i do jesieni tego roku powinien uzyskać pozwolenie na budowę. Wykonawca prac budowlanych zostanie wyłoniony w formie przetargu w okresie zimowym, a rozpoczęcie plac planowane jest na wiosnę 2014 roku. Przewiduje się, że prace budowlane potrwają około pięciu miesięcy, a otwarcie placu powinno nastąpić po wakacjach 2014 roku.

14 plac gustkowicza 12 2

Rewitalizacja Nowego Portu

Projekt rewitalizacji Nowego Portu, obejmuje zarówno działania o charakterze przestrzennym, jak i społecznym. W ramach rewitalizacji na potrzeby CSW "Łaźnia 2" zaadaptowany i przebudowany został budynek dawnej łaźni, przy ul. Strajku Dokerów 5. Budynek ten pełni teraz funkcję przestrzeni do realizacji wpisanych w projekt rewitalizacyjny działań artystycznych, kulturalnych i społecznych na rzecz społeczności lokalnej. Bogata oferta działań skierowana jest do wszystkich mieszkańców dzielnicy. Oprócz warsztatów edukacyjnych, literacko-plastycznych, czy graficznych w budynku „Łaźni 2” działa także mediateka oraz kameralna sala kinowa.

Projekty społeczne wspierać mają rozwój, aktywizację i integrację społeczności Nowego Portu. Taką rolę bez wątpienia pełni także działający w Nowym Porcie „Dom Aktywnego Mieszkańca”. To projekt realizowany przez rewitalizacyjnego partnera Miasta -Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta.

Przed Nowym Portem wciąż jeszcze wiele rewitalizacyjnych wyzwań, wiele jednak już zostało zrobione. Rozwiązane zostały problemy sygnalizowane przez mieszkańców podczas opracowywania  programu rewitalizacji tej dzielnicy.  Poprawiła się nawierzchnia ulic i stan torowisk. W ramach Gdańskiego Programu Komunikacji Miejskiej wymienione zostały bowiem stare torowiska, gruntownie przebudowane zostały także ulica Rybołowców oraz fragmenty ulic Wolności i Strajku Dokerów. Na wyremontowanych torowiskach i ulicach pojawiły się nowoczesne tramwaje i autobusy. Zbudowano już też większość zaplanowanych ścieżek rowerowych, zarówno w samym Nowym Porcie, jak i łączących dzielnicę z obszarami sąsiednimi: z Brzeźnem oraz Wrzeszczem i Śródmieściem.

Koszt projektu rewitalizacji Nowego Portu to ponad  20 mln złotych. Prawie 70 proc. tej kwoty to stanowią środki unijne, pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013.

W załączeniu szkice zagospodarowania placu Gustkowicza na podstawie projektu budowlanego (Referat Rewitalizacji, WUAiOZ Urząd Miejski w Gdańsku)

 

Anna Dobrowolska / Biuro Prasowe

 

 


 
 

opal copy