Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Filharmonicy gdańscy na swój jubileusz

Z okazji 70. Jubileuszowego sezonu artystycznego, w repertuarze filharmonii zagościło wiele wydarzeń specjalnych. Jednym z nich, jest nowy cykl koncertów kameralnych, z udziałem gdańskich filharmoników pod wspólnym tytułem: „Filharmonicy Gdańscy na swój jubileusz”. Nowy cykl zainauguruje koncert z udziałem wiolonczelisty Błażeja Golińskiego i pianisty Radosława Kurka, zaplanowany na 8 października, o godz. 18:00.

Orkiestra fot. Paweł Klein małe

W programie usłyszymy piękne, lecz wciąż nieznane kompozycje autorstwa polskich kompozytorów: Emanuela Kani i tak, tak – to nie pomyłka redakcyjne - Józefa Wieniawskiego. Józef Wieniawski był polskim pianistą i kompozytorem jego bardziej popularnego brata Henryka, z którym zresztą z powodzeniem koncertował, zanim poświęcił się karierze solowej. Kania zasłynął przede wszystkim jako kompozytor miniatur fortepianowych (nokturny, romanse, barkarole, etiudy) oraz tańców koncertowych, stylizowanych (polonezy, mazurki, krakowiaki, polki, walce), jak też kilku transkrypcji koncertowych, głównie Stanisława Moniuszki. Uprawiał też muzykę kameralną. Napisał Trio na skrzypce, wiolonczelę i fortepian. Komponował także pieśni solowe do różnych teksów z towarzyszeniem fortepiany, m.in. krakowiaka do Wiesława Kazimierza Brodzińskiego, balladę Chata w cieniu do słów W. Wolskiego oraz najrozmaitsze utwory chóralne na zespoły mieszane i męskie. Kania próbował też swych sił na polu muzyczno- scenicznym np. Werbel domowy do słów J. Gregorowicza, czy Obrazek Góralski (Beata).

Kania był również krytykiem i recenzentem, pisał m.in. w Kurierze Codziennym, Gazecie Muzycznej i Teatralnej, Ruchu Muzycznym, Tygodniki Ilustrowanym i Kłosach.

Spuścizna po Emanuelau Kani, rękopisy i druki zostały złożone przez rodzinę Kani w Bibliotece Jagiellońskiej.

Kolejne koncerty w ramach nowego cyklu „Filharmonicy Gdańscy na swój jubileusz” zaplanowano na 10, 22 i 23 października. Wystąpią kolejno:

Łukasz Perucki, Tomasz Mrowiński, Izabela Joachimowska, Neo Quartet w składzie: Karolina Piątkowska – Nowicka, Paweł Kapica, Michał Markiewicz i Krzysztof Pawłowski, a na zakończenie cyklu: Mateusz Mroczek i Michał Krężelewski. Melomani będą mogli  wysłuchać dzieł Vivaldiego, Schumana, Szymanowskiego czy Brahmsa.

FILHARMONICY GDAŃSCY NA SWÓJ JUBILEUSZ


Czwartek, 8. październik 2015, 18:00
Sala Kameralna na Ołowiance

 

Bilety w cenie  10-25zł
KUP BILET http://www.filharmonia.gda.pl/images/home/arr.gif

 Koncert kameralnyFilharmonicy gdańscy na swój jubileusz

Błażej Goliński wiolonczela
Radosław Kurek 
fortepian

Program:

Emanuel KANIA
Sonata wiolonczelowa a-moll
Romance op. 9

Józef WIENIAWSKI
Sonata wiolonczelowa E-dur op. 26

Radosław Kurek (fortepian)

Radosław Kureku kończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, której był asystentem w latach 2008-2009. Obecnie jest pracownikiem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Jest laureatem pianistycznych i kameralnych konkursów m.in.: Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Narwie (III nagroda, Estonia 2001), Międzynarodowego Konkursu im. Pancho Vladigerova w Shumen (IVnagroda, Bułgaria 2007), XXIX Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kameralnych (I nagroda, Wrocław 2003) oraz Międzynarodowego Konkursu Kameralnego im. K. Bacewicza (IV nagroda, Łódź 2004). Z kwartetem fortepianowym ,,Dali” został finalistą Międzynarodowego Konkursu Zespołów Kameralnych ,,Vittorio Gui” we Florencji (2008), a z ukraińskim wiolonczelistą Georgyi’m Lomakovem w 2008 roku zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. J. Brahmsa w Pörtschach (Austria). W roku 2012 został laureatem The Bridget Doolan Prize za najlepsze wykonanie utworu W. A. Mozarta na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Dublinie. Koncertuje zarówno jako solista jak i kameralista w Austrii, Niemczech, Francji, Szwajcarii, Belgii, Hiszpanii, Włoszech, Egipcie oraz wielu miastach Polski. Jako solista występował między innymi z orkiestrami Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Wrocławskiej, Filharmonii w Shumen (Bułgaria) oraz z Sinfonietta Cracovia. Koncertował z J. Kaspszykiem, M. Nesterowiczem, K. A. Kulką, R. Jabłońskim, J. Kotnowską; współpracował również z R. Kabarą, W. Kwaśnym i A. Zubel. Występował w takich salach jak Filharmonia Krakowska, Filharmonia Bałtycka, Filharmonia Wrocławska, Filharmonia Łódzka, Auditorium Augustianum (Rzym) oraz Wielka Sala Ratusza Miejskiego w Wiedniu (Festsaal). Swoje umiejętności doskonalił na pianistycznych i kameralnych kursach mistrzowskich pracując pod kierunkiem m. in. K. Popowej-Zydroń, E. Pobłockiej, M. Nosowskiej, W. Kwaśnego, Sz. Esztenyi’ego, P. Vernikova, N. Schmidta, S. Hamanna, V. Nossiny oraz J.O’Conora. Radosław Kurek nagrywał dla wytwórni płytowej DUX, Soliton, BeArTon niemieckiej GENUIN i Bayerischer Rundfunk w Monachium, a także Radia Gdańsk i TVP Bydgoszcz.

Błażej Goliński (wiolonczela)

Błażej Goliński w roku 2002 z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie wiolonczeli prof. Romana Sucheckiego. Uczestnik Mistrzowskich Kursów Interpretacji oraz Lekcji Mistrzowskich u takich pedagogów jak: Roman Suchecki, MischaMaisky, Ivan Monighetti, Victoria Yagling, Angelika May, Roman Jabłoński. Prowadzi ożywioną działalność koncertową. Jako kameralista występował m.in. podczas trzech kolejnych edycji Forum Witolda Lutosławskiego (Filharmonia Narodowa w Warszawie - 2001, 2002, 2003) brał udział w III Festiwalu Muzyki Kameralnej w Gdańsku. Wykonywał muzykę kameralną z tak znakomitymi muzykami jak: Jan Stanienda, Mirel Jancovici, Robert Kabara, Marek Toporowski, oraz jako członek Kwartetu Smyczkowego Dafo. W latach 2001/2005 współpracował z Orkiestrą Stołecznego, Królewskiego Miasta Krakowa – Sinfonietta Cracovia, gdzie zajmował stanowisko koncertmistrza grupy wiolonczel. Z zespołem tym występował m.in. na Festiwalu Pablo Casalsa (Puerto Rico), na Schleswig Holstein Musik Festival (Niemcy), na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena (Kraków), na Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego (Bydgoszcz). Wraz z orkiestrą uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim Lorina Maazela oraz w Mistrzowskim Kursie Dyrygenckim Christopha Eschenbacha. Na stałe związany jest z gdańską Orkiestrą Kameralną „Hanseatica”, w której pełni funkcję koncertmistrza grupy wiolonczel. Zespół ten otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną w roku 2004 w kategorii Debiut Roku a występował na festiwalach muzycznych w kraju i poza jego granicami (m. in. „Mozartfest” w Zoettermeer – Holandia, „Mu-Se” Musikfestival w Seelze – Niemcy, Gdańska Wiosna Muzyczna – Gdańsk). Nagrana z młodym pianistą jazzowym Sławkiem Jaskułke płyta (2004r.) otrzymała nominację do nagrody muzycznej „Fryderyk 2005”.

Na konkursie Bachowskim organizowanym przez Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (2000r.) otrzymał II nagrodę w kategorii „Muzyka Kameralna”, oraz III nagrodę w kategorii „Muzyka Solowa”. Na VII Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym im. Dezyderiusza Danczowkiego (Poznań 2002r.) otrzymał wyróżnienie. Jako członek Kwartetu Fortepianowego DALÍ był finalistą Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej Premio Vittorio Gui (Florencja, 2008). Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańsk dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury w roku 2003. Adiunkt w Katedrze Instrumentów Smyczkowych oraz Katedrze Kameralistyki w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Od roku 2004 na stałe związany jest również z Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, gdzie od 2009 roku jest piastuje stanowisko koncertmistrza grupy wiolonczel.

 

logo filha

  

logo Urzedu Marszałkowskiego

 

 Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku 
  Gdańsk 80-751, ul. Ołowianka 1
  facebook.com/filharmonia     www.filharmonia.gda.pl

opal copy