Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Kulturalne różności - Dorota Jesionek

IMG 2019m

Nie leń się! Wyjdź z domu!

 

Wielkimi krokami zbliża się sezon letni. Nie trzeba zaglądać do kalendarza, by przekonać się, że lato tuż, tuż! W Gdańsku, Sopocie i Gdyni niemal codziennie można spotkać gwiazdy teatru, filmu i estrady.

Jeszcze nie przebrzmiały dyskusje o werdykcie gdyńskiego festiwalu filmowego, a już w Sopocie rozpoczęły się festiwalowe prezentacje słuchowisk radiowych i spektakli Teatru TV. Miłośnikom historii i sztuki wielu wrażeń dostarczyła zapewne Noc Muzeów. Kolejki o godz. 22 do Ratusza Głównego Miasta, Dworu Artusa i innych obiektów zabytkowych to widok rzadki! Natomiast na ostatni weekend maja w ramach X Bałtyckiego Festiwalu Nauki ponad osiemset spotkań, prezentacji, wystaw i innych form promocji działalności naukowej przygotowały pomorskie uczelnie i instytuty. Było w czym wybierać!

Niektórzy narzekają, że bilety są drogie. To prawda, ale… Na przykład, przyjemność oglądania gwiazd tegorocznej edycji Siesta Festival w filharmonii wiązała się z wydaniem około 360 złotych za trzy koncerty. Jednak miłośnicy afrykańskiego i hiszpańskojęzycznego etno-folku tłumnie przybyli do Gdańska, by słuchać swoich ulubieńców. Ludowa muzyka z odległych zakątków globu w jazzowym lub poprockowym „sosie” cieszy się powodzeniem, więc Tito Paris, Buika i Yasmin Levy byli przyjmowani bardzo gorąco.

Jednak dobrej muzyki za znacznie mniejsze pieniądze lub nawet za darmo można było posłuchać w czasie V Gdańskiego Festiwalu Muzycznego. Od 13 do 20 kwietnia odbyło się piętnaście koncertów. Na siedem z nich obowiązywały bilety, ale na pozostałe wstęp był wolny!

Kto chce z bliska zobaczyć artystów znanych z telewizyjnego lub kinowego ekranu, ten powinien dokładnie sprawdzać, np. godziny projekcji konkursowych filmów, bo festiwalowe spotkania z aktorami są za darmo. Często znani artyści przyjeżdżają także na spotkania autorskie, bo wielu z nich pisze autobiografie. O autograf i chwilę rozmowy nie jest tak trudno, jak się niektórym widzom wydaje po lekturze niektórych tabloidów…

W bogatej ofercie kulturalnej trójmiejskich placówek artystycznych bez trudu można znaleźć koncerty, przedstawienia, prelekcje i spotkania dyskusyjne, na które nie trzeba kupować biletów. Wystarczy, np. śledzić pilnie informacje w lokalnych mediach lub zaglądać na strony internetowe instytucji kulturalnych. Latem na Wybrzeżu dużo się dzieje, więc można korzystać nie tylko ze słońca i plaży! 

Gratulacje!

Na koniec majowych „remanentów” - gala wręczenia Pomorskiej Nagrody Artystycznej 2011 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. Laureaci w kategorii Kreacje:

 

Elżbieta Sikora, wybitna kompozytorka, w tym opery „Madame Curie” dla POB w Gdańsku

Anna Czerwińska-Rytel, znakomita autorka książek dla dzieci, m.in. o Janie Heweliuszu;

Alicja Gruca-Florczak i Robert Florczak, twórcy spektakli multimedialnych, np. na inaugurację budowy Teatru Szekspirowskiego;

W kategorii Pomorska Nadzieja Artystyczna nagroda trafiła w ręce młodej malarki Anny Wypych-Klimkowskiej.

W kategorii Mecenat Kultury uhonorowano Mariana Zielińskiego za osobiste sponsorowanie Słupskich Koncertów Kameralnych oraz koncertów w ramach Estrady Młodych oraz wspieranie działań Muzeum Pomorza Środkowego.

Nagrodę specjalną za całokształt wybitnych osiągnięć artystycznych otrzymał Wojciech Misiuro - tancerz, mim, choreograf, reżyser telewizyjny , twórca autorskiego Teatru Ekspresji.

Warto wiedzieć, że kandydatury do Pomorskiej Nagrody Artystycznej proponują środowiska twórcze, instytucje kulturalne, uczelnie wyższe, media i samorządy.

W tym roku kapituła przyznała 10 nominacji za kreacje artystyczne, 3 do tytułu Pomorskiej Nadziei Artystycznej oraz 3 do miana Mecenasa Kultury.

 

Do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za 2011 r. za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury w roku 2011 nominowani byli:

 

W kategorii: Kreacja

Anna Czerwińska-Rydel, autorka znakomitych książek dla dzieci, w tym dwóch części trylogii gdańskiej - o Janie Heweliuszu i Danielu Gabrielu Fahrenheicie. W minionym roku pisarka wydała także "Tajemnicze dźwięki" i "Wszystko gra".

Alicja Gruca-Florczak i Robert Florczak za projekty artystyczne łączące różne dziedziny sztuki, w tym spektakl multimedialny "Triumf ognia, ciał i maszyn" (oprawa inauguracji budowy Teatru Szekspirowskiego) oraz "Świątynia sztuk wszelkich" (otwarcie Centrum św. Jana w Gdańsku).

Tadeusz Dąbrowski za nowe wiersze i publikacje eseistyczne, a także za udane tournée - spotkania autorskie w Nowym Jorku, Bostonie i Filadelfii.

Renia Gosławska, Magdalena Smuk i Agnieszka Pawlak za pełen emocji, pasji i napięcia spektakl "Tango Nuevo" w reżyserii Giovanny’ego Castellanosa w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Anna Mikołajczyk za perfekcyjne wykonanie tytułowej partii w operze Elżbiety Sikory "Madame Curie" w reżyserii Marka Weissa w Państwowej Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

Adam Nalepa - za nowatorską i odważną interpretację arcydzieła romantyzmu polskiego, nowoczesną inscenizację i poprowadzenie aktorów w spektaklu "Nie-Boska komedia" Zygmunta Krasińskiego w Państwowym Teatrze "Wybrzeże" w Gdańsku.

Za projekt "Chopin na 5 fortepianów" doceniony został Sławomir Jaskułke. Swoją nowatorską wizję muzyki Fryderyka Chopina zaprezentował m.in. w Singapurze i Pekinie.

Wojciech Mazolewski za płytę "Smells Like Tape Spirit", nagraną w specjalnie przygotowanym analogowym studiu Radia Gdańsk, gdzie odtworzono warunki, w jakich w latach 50. i 60. XX wieku powstawały płyty jazzowe.

Prof. dr Alina Kowalska-Pińczak otrzymała nominację za urozmaicony program oraz mistrzowskie wykonanie cyklu koncertów w ramach obchodów 30-lecia Cappelli Gedanensis: od Gdańskiego Festiwalu Muzycznego po wielki finał w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Elżbieta Sikora za skomponowanie ujmującej i finezyjnej muzyki do opery Madame Curie dla Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku

 

W kategorii: Pomorska Nadzieja Artystyczna:

Filip Jacobson za realizację filmów krótkometrażowych: "Spacer", "Świnka", "Mikołaj" i "Samolot".

NeoQuartet (kwartet smyczkowy) w składzie: Karolina Piątkowska-Nowicka, Paweł Kapica, Michał Markiewicz, Krzysztof Pawłowski za płytę "NeoQuartet" z wykonaniami utworów współczesnych autorstwa zarówno uznanych kompozytorów, jak i młodych twórców gdańskich,

Anna Wypych za dojrzałość warsztatu i przekazu swojego malarstwa, zaprezentowanego na wystawie "Młode malarstwo w Gdańsku - Dyplomy 2011" w Ratuszu Głównego Miasta.

 

W kategorii Mecenat Kultury:

Grupa Lotos S.A. za wsparcie finansowe 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, XI Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2011", XV Festiwalu Szekspirowskiego, XV Festiwalu Gospel, Festiwalu Solidarity of Arts, a także za zakup i przekazanie Muzeum Narodowemu w Gdańsku obrazu, będącego częścią kolekcji portretów Peetera Danckersa De Rij,

 

WEGA S.A. Zakład Pracy Chronionej za stałą opiekę udzielaną grupie baletowej Rapsodia z Żukowa (przekazano łącznie ponad 200 kostiumów scenicznych).

 

Marian Zieliński za osobiste sponsorowanie Słupskich Koncertów Kameralnych i koncertów odbywających się w ramach Estrady Młodych podczas 45. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, a także za wspieranie działań Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, w tym za przekazanie w darze zbioru zdjęć, dokumentów, biżuterii, strojów i książek związanych z historią Słupska. 

Dorota Jesionek

 

fot. Marta Polak

opal copy