Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Nie ma demokracji bez udziału obywateli – zapraszamy na 2. Gdański Tydzień Demokracji

Jakiego języka należy używać podczas sporów o demokrację? Czy demokracja wymaga społecznej aktywności? Czy jest możliwa „bez udziału” obywateli? Na te pytania postarają się odpowiedzieć goście i paneliści 2. Gdańskiego Tygodnia Demokracji, który odbędzie się w dniach 11–17 września.

baner WRS 464x334px GTD 2017

 Debaty w Europejskim Centrum Solidarności

Wydarzenie otwiera debata pod hasłem „Dokąd zmierzamy?” z udziałem wybitnych przedstawicieli polskiej humanistyki (11.09, godz. 18.00, audytorium ECS, pl. Solidarności 1). Socjologię będą reprezentować prof. Lena Kolarska-Bobińska oraz prof. Mirosława Marody, psychologię – Wojciech Eichelberger, z kolei językoznawstwo – prof. Jerzy Bralczyk. Całość poprowadzi red. Jarosław Kuźniar.

Dzień później (12.09, godz. 18.00, audytorium ECS) głos zabiorą znani komentatorzy i dziennikarze, którzy zastanowią się, „Czy demokracja jest potrzebna, aby wieść dobre życie?”. Moderatorem panelu z udziałem m.in. Dominiki Wielowieyskiej, Ranaty Kim, Bartosza Węglarczyka, Jacka Pałąsińskiego będzie red. Maciej Drzewicki. Ubiegłoroczna debata publicystów przyciągnęła szeroką publiczność, a także okazała się emocjonującym pojedynkiem mistrzów argumentacji. Nazwiska zaproszonych gości zapowiadają równie interesujące wydarzenie w tym roku.

Z kolei w czwartek o godz. 18.00 prezydenci polskich miast będą rozmawiać na temat: „Czy możliwe jest demokratyczne państwo bez samorządu?”. Wśród dyskutantów znajdą się m.in. Beata Klimek (Ostrów Wielkopolski), Roman Smogorzewski (Legionowo) i Wadim Tyszkiewicz (Nowa Sól). Nie zabraknie także prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w roli gospodarza. Debatę samorządowców poprowadzi red. Mikołaj Chrzan.

To nie wszystkie wydarzenia zaplanowane w ECS. W niedzielę 17 września, pod nazwą „Kobiety! RatujMY demokrację”, odbędzie się seria wystąpień i mów motywacyjnych. „Jak w Gdańsku wzmacniamy demokrację?” – z kobiecej perspektywy – opowiedzą Anna Strzałkowska i Elżbieta Rutkowska, z kolei mowy dotyczące „Siły kobiet” wygłoszą Dorota Warakomska i Adrianna Halman. Wystąpienie prof. Ewy Graczyk zostanie poświęcone „Kobiecemu desantowi na patriarchalną agorę”, a całość uwieńczy wykład prof. Moniki Płatek „Prawo ma płeć. XX-lecie Konstytucji RP”. Klamrą wydarzenia będą występy amatorskiego chóru TAK.

Demokracja w muzeum, „Solidarność” w bibliotece

Podczas 2. GTD będzie można wziąć udział w wykładach i debatach organizowanych przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. To wykład Tadeusza Gleinerta „Wyzwania demokracji – nadzieje i rzeczywistość. Dylematy gdańskiej samorządności” (12.09, godz. 16.30), a także debata z udziałem przedstawicieli organizacji społecznych „Muzeum dla gdańszczan, gdańszczanie dla muzeum” (14.09, godz. 16.30). Oba wydarzenia odbędą się w Sali Wielkiej Wety Ratusza Głównego Miasta (ul. Długa 46).

Miłośników dobrej literatury i filmu Wojewódzka i Miejska Biblioteka w Gdańsku zaprasza na spotkanie z Martą Dzido, autorką książki „Kobiety Solidarności”, oraz Piotrem Śliwowskim, reżyserem filmu na podstawie tej książki – „Solidarność według kobiet”. Dyskusja wokół publikacji i filmowy pokaz odbędą się 16 września o godz. 15.00 w Bibliotece pod Żółwiem (ul. św. Ducha 111/113). Spotkanie poprowadzi Marta Tymińska.

 Kuźnia przyszłych obywateli

Tegoroczna edycja GTD obfituje w rekordową liczbę inicjatyw edukacyjnych zgłoszonych przez nauczycieli gdańskich szkół, które obejmują międzyszkolne konkursy i olimpiady, prelekcje i pogadanki, pokazy filmowe i warsztaty. Do wydarzeń zaadresowanych do najmłodszych obywateli należy doliczyć także warsztaty „Papierowa rewolucja Solidarności”, „Gdzie jest ksero” i „Drugi obieg” organizowane przez ECS (zapisy możliwe na stronie www.ecs.gda.pl). Swój program warsztatowy realizuje także Fundacja im. Arkadiusza Rybickiego w kilkudziesięciu gdańskich placówkach edukacyjnych w ramach grantu Wydziału Rozwoju Społecznego UMG.

ECS zbiera także zapisy od szkół chętnych do wzięcia udziału w pokazach filmów poświęconych budowaniu demokracji. W dniach 11–15 września zaplanowano następujące projekcje: „Światło idzie z Gdańska”, reż. Ryszard Grabowski; „Kryptonim Inspirator”, reż. Henryka Kinaszewska; „Polskie drogi do niepodległości”, reż. Andrzej Dorniak, Anna Maria Mydlarska; „Lider”, reż. Andrzej Trzos-Rastawiecki; „Pomnik”, reż. Marian Terlecki; „Ludzie z żelaza”, reż. Adam Kinaszewski; „Lud da siłę swojemu poecie”, reż. Adam Kinaszewski.

Miejski Teatr Miniatura w trakcie 2. GTD rozstrzygnie konkurs na sztukę dla dzieci i młodzieży „Demokracja. Nie tylko dla dorosłych”. 16 września odbędzie się czytanie najlepszych ze zgłoszonych sztuk, a ogłoszenie werdyktu i gala rozstrzygnięcia są przewidziane na 17 września o godz. 17.00 (al. Grunwaldzka 16).

 Szkoła demokracji – demokracja w szkole

Gdański Tydzień Demokracji, podobnie jak podczas ubiegłorocznej edycji, zagości także w gdańskich szkołach. W działaniach realizowanych przez poszczególne placówki weźmie udział co najmniej 5000 uczniów.

Wśród kilkudziesięciu inicjatyw, zgłoszonych w ramach 2. GTD, nie zabraknie międzyszkolnych konkursów i olimpiad, specjalnych lekcji i pogadanek, warsztatów, gier miejskich i spacerów po miejscach naznaczonych w Gdańsku świadectwami walki o demokrację.

Najaktywniejsze gdańskie szkoły odwiedzą komentatorzy i dziennikarze biorący udział w debacie „Czy demokracja jest potrzebna, aby wieść dobre życie?”.

Pod parasolem 2. GDT odbędzie się także – 20 września w ECS – III Konferencja Samorządów Uczniowskich pt. „Praktyka, czyli samorządy uczniowskie w działaniu”.

Ankieta: Gdański Kanon Demokracji

Gdańsk jest miastem o głęboko zakorzenionej tradycji poszanowania idei wolności, solidarności i demokracji. Włodarze i mieszkańcy miasta od lat dbają o to, aby przesłanie tej tradycji było ciągle aktualne i pielęgnowane przez wszystkie pokolenia gdańszczan. Z inicjatywy prezydenta Pawła Adamowicza, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna rozpoczęła prace nad powstaniem Gdańskiego Kanonu Demokracji - listy książek ważnych dla rozwijania świadomego uczestnictwa w życiu społecznym i dojrzałości demokratycznej. Będą to pozycje o podstawach demokracji, poszanowaniu wolności słowa, religii, pochodzenia i kultury mniejszości, wsparciu najsłabszych oraz solidarności z innymi narodami w ich dążeniu do zdobywania i utrzymywania wolności.

Stworzenie Gdańskiego Kanonu Demokracji to kolejny krok w budowaniu dojrzałej społeczności gdańszczan, dla których wolność i demokracja zawsze stanowić będą najważniejsze wartości społeczne. Zachęcamy do udziału w ankiecie, która pomóc ma w wyłonieniu publikacji, które złożą się na Gdański Kanon Demokracji:

https://goo.gl/forms/JLTfm2HW06shxHbg1

 

Szczegółowy program 2. Gdańskiego Tygodnia Demokracji w załączeniu. Zachęcamy też do śledzenia relacji z debat na www.gdansk.pl

 

URZĄD MIEJSKI W GDAŃSKU

Załączniki:
Pobierz (2GTD_2017_program-internet.pdf)2GTD_2017_program-internet.pdf[ ]2927 Kb

opal copy