Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

„Kultura 60+” bezpłatny Koncert Papieski w Archikatedrze Oliwskiej

Polska Filharmonia Bałtycka informuje, że instytucja ta włączyła się  do organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego po raz drugi akcji „Kultura 60+”. W ramach programu seniorzy w całym kraju będą mogli bezpłatnie lub za symboliczną opłatą skorzystać z oferty instytucji kulturalnych. Celem akcji jest wzmożenie aktywności polskich seniorów, szczególnie tej kulturalnej.

Wśród 170 instytucji z całego kraju, które zgłosiły akces, znalazła się także Filharmonia na Ołowiance.

Na liście projektu znalazł się bezpłatny Koncert Papieski w Archikatedrze Oliwskiej, z udziałem znakomitej Orkiestry Symfonicznej PFB oraz Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego, którego będzie można posłuchać w niedzielę, 14 października, o godz. 19:00.

ws2012g

W programie koncertu poemat symfoniczny S.101 nr 7 Festklange Ferenca Liszta oraz utwór Gloria na sopran  i orkiestrę  Francisa Paulenca. Partie recytacji w wykonaniu znakomitego aktora teatralnego, filmowego i telewizyjnego, Jerzego Kiszkisa. Koncert poprowadzi szef Orkiestry Symfonicznej Radia Słowackiego, artysta o międzynarodowej renomie Mário KOŠIK.

Wykaz wszystkich wydarzeń kulturalnych, realizowanych w całej Polsce,  w ramach programu 60+w całej Polsce, dostępny na stronie internetowej resortu. ws2012

Gloria -   Francisa Poulenca (FP 177)To utwór na sopran solo, orkiestrę i chór. Należy do  jednego z najbardziej znanych utworów Poulenca. Prawykonanie utworu miało miejsce 21 stycznia 1961 roku w Bostonie, przez MA Boston Symphony Orchestra i Chór Pro Musica pod batutą Charlesa Münch z Adele Addison jako solistką. Pierwsze nagranie (również w 1961) dla wytwórni  EMI, został przeprowadzony przez Georgesa Prêtre pod nadzorem kompozytora. Rosanna carteri był solistką. Kolejne nagranie dla RCA Victor dokonane przez  Robert Shaw Chorale  w 1965 roku zostało wyróżnione nagrodą  Grammy za najlepsze wykonanie muzyki chóralnej.

 

Jerzy Kiszkis (ur. 4 marca 1938 w Warszawie) – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.Absolwent Wydziału Aktorskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, którą ukończył z wyróżnieniem w roku 1961.
Pracował w teatrach Zielonej Góry, Katowic, Poznania. Od 1966 roku związany na stałe z Gdańskiem, gdzie pracował w Teatrze "Wybrzeże" nieprzerwanie do września 2003 roku.
Poza teatrem występował też sporadycznie w filmie i telewizji. Trwalszy charakter miała jego współpraca  z Polskim Radiem, za co otrzymał tytuł  "Radiowej osobowości roku 1999", przyznany przez Radio Gdańsk.
Przez ponad 40 lat wykładał fonetykę i uczył kultury żywego słowa w Gdańskim Seminarium Duchownym. W podobnym charakterze współpracował z Seminarium w Pelplinie a także przez kilka lat na Wydziale Historii Uniwersytetu Gdańskiego, ucząc przyszłych nauczycieli. 
Często, przy różnych okazjach, występuje z recytacjami poezji i prozy.
13 grudnia 1981 został internowany.
Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski,
Srebrnym Medalem Gloria Artis oraz Dyplomem ”Pro Ecclesia et Populo"
Dwukrotnie wyróżniany nagrodami Prezydenta Miasta Gdańska jak również Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.
W roku 2010, wspólnie z żoną, został uhonorowany przez Marszałka Województwa Pomorskiego Pomorską Nagrodą Artystyczną oraz Statuetką Gryfa Pomorskiego „za całokształt twórczości w uznaniu wybitnych osiągnięć artystycznych.

 

Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego  - został powołany przez władze uczelni w 1971 roku. Obecnie działa w ramach Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego. Za swoje dokonania artystyczne zespół został wyróżniony: medalem wojewody pomorskiego "Sint Sua Premia Laudi", "Gryfem Pomorskim" przyznanym prze Marszałka województwa Pomorskiego, nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska oraz złotą odznaką honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.W ciągu 40 lat działalności w pracach zespołu udział brali min: Piotr Kusiewicz, Piotr Kubowicz, Ewa Marciniec, Jerzy Mechliński, Agnieszka Tomaszewska. Chór występował pod dyrekcją min. Krzysztofa Pendereckiego, Jerzego Maksymiuka, Rafała Delekty, Michała Nesterowicza; współpracował z takimi zespołami jak Sinfonia Varsovia, orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, orkiestrą Państwowej Opery Bałtyckiej.

 

Mário KOŠIK dyrygent-szef Orkiestry Symfonicznej Radia Słowackiego, artysta o międzynarodowej renomie, ceniony zarówno w swoim rodzinnym kraju, jak i za granicą.
Karierę rozpoczął jeszcze jako student w klasie dyrygentury i klasie skrzypiec w Konserwatorium Muzycznym w Bratysławie. Naukę kontynuował w Wyższej Szkole Muzycznej w Bratysławie u Prof. B. Režucha i Prof. L. Rajtera. Szybko dał się poznać jako bardzo zdolny dyrygent i rozpoczął współpracę ze Słowacką Orkiestrą Radiową, realizując m.in. nagrania wielu nigdy wcześniej nierejestrowanych utworów. Po ukończeniu studiów rozpoczął stałą współpracę ze Słowacką Orkiestrą Radiową jako jej dyrygent gościnny. Mario Kosik jest również założycielem Orkiestry Symfonicznej Wyższej Szkoły Muzycznej w Bratysławie, a także doktorem sztuki.
W 2000 r. został wybrany - spośród 120 kandydatów - na stanowisko głównego dyrygenta Orkiestry Symfonicznej w Karlowych Warach. Ta prestiżowa funkcja otworzyła mu drogę do współpracy z najlepszymi europejskimi zespołami i orkiestrami, takimi jak m.in.: Praska Orkiestra Kameralna, Praska Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Filharmonii w Brnie, Orkiestra Filharmonii im. Janáčka w Ostrawie, Orkiestra Filharmonii w Koszycach czy Cappella Istropolitana, z którą koncertował także wielokrotnie także poza Słowacją. Jako gościnny dyrygent występował również w takich krajach jak: Niemcy, Austria, Włochy, Hiszpania, Polska, Bułgaria, Rosja i Japonia (w sumie ponad 60 koncertów z różnymi orkiestrami, w tym bardzo dobrze przyjęte koncerty z Orkiestrą Filharmonii Morawskiej). Jako dyrygent-szef Orkiestry Symfonicznej Radia Słowackiego regularnie współpracuje z Orkiestrą Symfoniczną i Kameralną Filharmonii Słowackiej.
Mário Košik współpracuje także ze Słowackim Teatrem Narodowym, w latach 2002-2006 przygotował wiele premier baletowych. Koncerty i przedstawienia dyrygowane przez Mário Košika są często transmitowane przez Telewizję Słowacką, Austriacką i Czeską. Artysta dokonał licznych nagrań dla wytwórni SLOVAK Recordings.

www.filharmonia.gda.p

l

mkidn logo

Załączniki:
Pobierz (wszystkie_instytucje.pdf)wszystkie_instytucje.pdf[ ]569 Kb

opal copy