Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Arcydzieła muzyki na żywo. Geniusz Mozart! - koncert w piątek 12.10.2012

W najbliższy piątek, 12.10.2012r., o godz. 19:00, Filharmonia Bałtycka zaprasza na kolejne spotkanie z muzyką mistrzów w ramach cyklu „Arcydzieła muzyki na żywo”. Tym razem, bohaterem piątkowego koncertu kameralnego będzie Amadeusz Mozart. Mozart słynie z utworów, skrzących się dowcipem i wyróżniających się słynną mozartowską lekkością oraz melodyjnością.

filharmonia baltycka 340 copy

Piątkowy koncert, w ramach stałego cyklu Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pt. „Arcydzieła Muzyki na żywo”, to świetna okazja, by spędzić kameralny wieczór, na przekór jesiennej chandrze, w pogodnym klimacie. Niezrównany zespół instrumentów dętych Filharmonii Bałtyckiej z towarzyszeniem kontrabasu - Baltic Winds wykona jeden z rzadziej granych, ale niezwykle przebojowych w czasach Mozarta utworów mistrza: Serenadę B dur nr 10 KV 361 "Gran Partita”. Zespoły o składzie podobnym do tego, w jakim gra Baltic Winds, były bardzo popularne na przełomie XVIII i XIX wieku. W czasach Mozarta, królował bowiem repertuar napisany na oktet złożony z par obojów, klarnetów, fagotów i rogów. Kompozycje na ten skład nazywano Harmoniemusik. 

Głównym zadaniem takich zespołów było dostarczanie rozrywki muzycznej w różnych przestrzeniach dworów i miast. W działalności zespołów tego typu istotne było także wykonywanie opracowań fragmentów aktualnych oper, czyli, w dzisiejszym rozumieniu, ich reklamowanie i kreowanie operowych przebojów. Ci, którzy liczą, że także piątkowy koncert będzie przebojowy, z pewnością się nie zawiodą, ponieważ kompozycja „Gran Partita” należy do czołówki utworów Mozarta na instrumenty dęte. Jeden z XIX-wiecznych biografów wielkiego klasyka sugeruje nawet, że utwór ten wykonywany był na ślubie Mozarta z Konstancją. To z pewnością dobra rekomendacja. Kolejną niech będzie także fakt, że obok serenad Es-dur KV 375 i c-moll KV 388 „Gran Partita” stanowi uwieńczenie tego rodzaju kompozycji.

 

Arcydzieła muzyki na żywo. Geniusz Mozart!

12.10.2012r., piątek godz. 19:00.

Sala Kameralna na Ołowiance.

Program:

WOLFGANG AMADEUSZ MOZART Serenada B dur nr 10 KV 361 "Gran Partita”.

filharmDSC08936m

BALTIC WINDS - Zespół powstał, aby kontynuować tradycję kameralnego muzykowania OKTETU DĘTEGO FILHARMONII BAŁTYCKIEJ, założonego i kierowanego przez byłego pierwszego oboistę naszej orkiestry – prof. Józefa RAATZA, z którym część muzyków obecnego składu miała zaszczyt współpracować.

Skład:

Jarosław WYRZYKOWSKI, Anita MILEWSKA - oboje

Karol RESPONDEK, Mariusz GOŁĘBIEWSKI - klarnety

Bogdan OCIESZAK, Paweł KRAUZOWICZ (Kraków) - basethorny

Wojciech ORAWIEC, Ewa NACZK - JANKOWSKA - fagoty

Michał SZCZERBA, Piotr POŻAKOWSKI, Mirosław MERCHEL, Zbigniew KALICIŃSKI - rogi

Zdzisław CICHOCKI – kontrabas

 

Jarosław Wyrzykowski obój

Urodzony w 1978 roku, edukację muzyczną rozpoczynał w Gdyni pod kierunkiem mgr Jolanty Kowalczyk, od początku poświęcając się grze na oboju. W 2003r. ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie prof. Józefa Raatza. Dość wcześnie, bo już na drugim roku studiów zaczął intensywnie współpracować z profesjonalnymi zespołami symfonicznymi i kameralnymi, zdając sobie sprawę z faktu, że obój jako instrument odgrywa w orkiestrze niezwykle odpowiedzialną rolę i tu właśnie najlepiej eksponuje swe walory. Obecnie jako pierwszy oboista orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, wykonuje prowadzącą partię podczas niemal wszystkich występów tego zespołu już od ponad 6 lat, nagrywa dla radia i wydawnictw płytowych. W ramach działalności solistycznej koncertował z Hanzeatycką Orkiestrą Kameralną oraz z Polską Filharmonią Kameralną Wojciecha Rajskiego, z którą obok licznych projektów realizowanych w Polsce odbywał zagraniczne tournee, biorąc udział w prestiżowym festiwalu muzycznym

w Rheingau oraz transmitowanym na żywo przez Radio Berlin koncercie inauguracyjnym warsztatów mistrzowskich w Rostocku, jak również występując u boku Albrechta Mayera (oboisty-solisty Berliner Philharmoniker) w Bawarii. Koncertował w Niemczech, Hiszpanii, Szwecji, Belgii, Holandii i Francji. Był zapraszany do współpracy przez orkiestry filharmonii w Koszalinie, Słupsku, Olsztynie i wiele innych instytucji.

 

KAROL RESPONDEK – klarnet

Studia odbywał w klasie prof. Henryka Kierskiego w Akademii Muzycznej w Katowicach. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1986 roku. Jest laureatem Ogólnopolskich Przesłuchań Uczniów Szkół Muzycznych w Opolu (1981) – I nagroda, Międzynarodowego Konkursu Klarnetowego im.K.Kurpińskiego we Włoszakowicach (1986) oraz Konkursu Muzyki Kameralnej na Instrumenty Dęte w Bydgoszczy (1985) – I nagroda i Nagroda Główna Krajowego Biura Koncertowego. Po studiach czasowo współpracował z katowickim WOSPR-em oraz Polską Filharmonią Kameralną W. Rajskiego. Od roku 1989 jest pierwszym klarnecistą orkiestry Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, z którą wielokrotnie występował jako solista wykonując utwory Mozarta i Webera. W 1995 dokonał polskiego prawykonania „Tuireadh” na klarnet i smyczki Jamesa McMillana pod dyrekcją samego kompozytora – obecnie najwybitniejszego brytyjskiego twórcy muzyki współczesnej. Koncertuje również jako kameralista Bałtyckiego Kwintetu Dętego, Oktetu Dętego Filharmonii Bałtyckiej oraz Grand Trio Brillant (flet, klartnet i harfa).

Jest autorem orkiestracji akompaniamentu koncertu klarnetowego As-dur I.F.Dobrzyńskiego, bardzo cennej pozycji polskiej literatury muzycznej XIX wieku na instrument dęty. Ponadto dokonał wielu transkrypcji na klasyczny kwintet dęty, m.in.: „Obrazki z wystawy” Mussorgskiego. Niektóre zostały wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w Krakowie. Karol Respondek był inicjatorem i współorganizatorem cyklicznych przedsięwzięć artystycznych t.j.: „Per Cameram ad Ecclesiam” wraz z Ks.Rektorem Krzysztofem Niedałtowskim w ramach Duszpasterstwa Środowisk Twórczych w Gdańsku oraz „Wieczorów Muzyki Polskiej” pod patronatem gdańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego.Obecnie koncentruje się na działalności powołanego przez siebie do życia w 1990 roku Bałtyckiego Kwintetu Dętego, z którym koncertuje na terenie całego kraju propagując muzykę klasyczna wykonywaną na instrumentach dętych.

 

BOGDAN OCIESZAK - klarnet

Doktor habilitowany w klasie klarnetu AM w Gdańsku, absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie klarnetu prof. Andrzeja Pietrasa; jest klarnecistą i klarnecistą basowym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, współpracował z orkiestrami Opery Bałtyckiej, Polskiej Orkiestry Kameralnej Wojciecha Rajskiego; jako kameralista wystepuje w wielu różnych zespołach muzycznych na koncertach organizowanych przez m.in. Teatr Wybrzeże, Akademię Muzyczną, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Bałtycką Agencję Artystyczną.

Studenckie zespoły klarnetowe z jego klasy zdobywały czołowe nagrody na festiwalach klarnetowych w Piotrkowie Trybunalskim w latach 1997, 1999, 2001, 2003, 2005

 

dr Paweł Krauzowicz - ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie klarnetu prof. Andrzeja Godka. Swoje umiejętności doskonalił podczas kursów mistrzowskich prowadzonych m.in. przez G. Deplusa, Ph. Cupera, D. Campbella. Jako jeden z nielicznych klarnecistów gra na bassethornie (altowej odmianie klarnetu). Prowadzi działalność artystyczną jako solista i kameralista oraz muzyk orkiestrowy występując na koncertach i festiwalach w kraju i za granicą (Szwajcaria, Niemcy, Włochy, Hiszpania, Węgry, Słowacja, Ukraina, USA, Dania, Holandia, Japonia, Korea Pd., Chiny, Tajwan). Jest klarnecistą orkiestry kameralnej Capella Cracoviensis, Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej oraz członkiem tria bassethornowego i kwintetu klarnetowego. Współpracował z zespołem muzyki współczesnej MW-2, z którym dokonał nagrań dla Vienna Modern Masters. Prowadzi działalność naukowo-dydaktyczną w krakowskiej Akademii Muzycznej. W 2005 roku uzyskał stopień naukowy doktora w dyscyplinie artystycznej – instrumentalistyka, specjalność – klarnet.

 

WOJCIECH ORAWIEC - Profesor zwyczajny Akademii Muzycznej w Gdańsku; PWSM w Krakowie ukończył z wyróżnieniem w klasie fagotu Kazimierza Siudmaka. Jako I-fagocista solista rozpoczął pracę zawodową w Orkiestrze Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Antoniego Wita. Od 1980 roku związany na stałe z orkiestrą symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku,tu też od lat utrzymuje stałą współpracę z Orkiestrą Kameralną Wojciecha Rajskiego.Koncertował wielokrotnie jako solista z orkiestrami w kraju, a jako kameralista i muzyk orkiestrowy uczestniczył w najważniejszych festiwalach muzycznych w Europie, w nagraniach radiowych i telewizyjnych.Jest członkiem Gdańskiego Tria Stroikowego, oraz działającego od 1992 roku pod patronatem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zespołu kameralnego Pro Musica Antigua. Z zespołem tym rokrocznie występuje w licznych cyklicznych koncertach w kraju i za granicą a, do chwili obecnej, nagrał z pięć CD z muzyką kameralną okresu baroku oraz muzyką współczesną.Poza działalnością koncertową prowadzi kursy metodyczne i interpretacyjne w zakresie kameralistyki oraz nauczania gry na fagocie. W 2001r. wpisany na listę Ekspertów Ministerstwa Edukacji Narodowej do spraw awansu zawodowego nauczycieli.Uczestniczy w pracach powoływanych przez Centrum Edukacji Artystycznej Ministerstwa Kultury i Sztuki Komisji, opracowujących programy nauczania a także programy ogólnopolskich przesłuchań dla fagocistów. Zapraszany do udziału w pracach jury krajowych i międzynarodowych konkursów muzyki kameralnej i instrumentów dętych.Za swoją działalność uhonorowany nagrodą -Atut 94- w dziedzinie kultury, -Medalem 50-lecia- macierzystej uczelni, odznaką - Zasłużony Działacz Kultury-i -Nagrodą Specjalną- Ministra Kultury i Sztuki, przez Prezydenta Rzeczypospolitej odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

 

EWA NACZK - JANKOWSKA - fagot, ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie fagotu prof. Wojciecha Orawca w 1990 roku. Była finalistką konkursów : Praska Wiosna 1991, Młodych Instrumentalistów we Włoszakowicach w 1989 i 1991 - IV miejsce, Muzyki Kameralnej w Bydgoszczy w 1987 - II miejsce, Muzyki Kameralnej w Katowicach w 1987 - wyróżnienie. Od 1989 pracuje w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, z którą wielokrotnie występowała jako solistka. Współpracowała również z Orkiestrą Polskiego Radia w Krakowie, Filharmonią Olsztyńską, Orkiestrą Kameralną w Toruniu, w Płocku, Teatrem Wielkim w Łodzi oraz Operą Bałtycką w Gdańsku. Zajmuje się również pracą pedagogiczną. Jest członkiem Kwintetu Bałtyckiego od 1990, z którym występowała w kraju i za granicą.

 

Michał Szczerba - absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Edwarda Danieckiego. Od stycznia 2005 roku jest waltornistą-solistą Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, a od listopada 2006 roku również pierwszym waltornistą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Współpracuje też z wieloma innymi orkiestrami, m. in. Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie czy Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus. Koncertował również z fińską Ostrobothian Chamber Orchestra podczas ich wizyty w Polsce.Jego dotychczasowa działalność solistyczna obejmuje koncerty z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, orkiestrami filharmonii Świętokrzyskiej, Podkarpackiej, Zielonogórskiej, Warmińsko-Mazurskiej oraz współpracę z Zespołem Muzyki Dawnej Capella Gedanensis, z którym w 2006 roku nagrał kantatę „Siehe, der Herr wird kommen” J. T. Roemhildta. Znalazła się ona na płycie z utworami tegoż kompozytora.Otrzymał wyróżnienie na I Konkursie Waltorniowym im. Edwina Golnika w Łodzi. Jest członkiem i współzałożycielem Toruńskiego Kwartetu Waltorniowego oraz Hevelius Brass.Poza studiami u prof. Danieckiego, kształcił się na kursach mistrzowskich u takich waltornistów jak Froydis Ree Wekre (Norges Musikk Hogskole Oslo), Tomas Jobstl (Wiener Philharmoniker), Wolfgang Gaag (Musikhochschule Munchen, German Brass) czy Radovan Vlatkovic (Universitat Mozarteum Salzburg).

 

Piotr Pożakowski - absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie waltorni prof. Edwarda Danieckiego. Podczas studiów był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Uczestniczył w kursach interpretacji muzyki solowej, kameralnej i orkiestrowej w Polsce, Niemczech i Francji. Od 1993 r. jest członkiem orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Występuje regularnie na recitalach solowych i kameralnych biorąc udział we wszystkich ważniejszych cyklach koncertowych w Gdańsku, Sopocie i Gdyni a także w innych miastach Polski. W 2000 roku, wraz z organistką E. Mazurek-Krasodomską, nagrał płytę CD „Muzyka sakralna na róg i organy”. Działalność artystyczną łączy z pracą pedagogiczną – jest pedagogiem w Szkole Muzycznej I i II st. w Gdyni – oraz z zainteresowaniami naukowymi związanymi z życiem i twórczością G. Rossiniego. Ma w swym dorobku publikacje na temat fortepianowych utworów tego kompozytora. Zajmuje się również publicystyką muzyczną – od 1999 roku współpracuje z ogólnopolskim dwutygodnikiem „Ruch Muzyczny” przygotowując dla niego relacje z ważniejszych wydarzeń muzycznych w regionie gdańskim. W 2005 roku uzyskał tytuł doktora sztuki broniąc pracę na temat „Pieśń romantyczna na głos, róg i fortepian na przykładzie twórczości F. Lachnera (1803-1890) i H. Procha (1809-1878)”.

 

WOLFGANG AMADEUSZ MOZART

Serenada B dur nr 10 KV 361 "Gran Partita" Serenadę B-dur zwaną "Gran Partita" Mozart rozpoczyna w 1871 roku, w trakcie pobytu w Monachium, w okresie pracy nad operą "Idomeneo, król Krety". Z nieznanych powodów utworu tego nie ukończył;. Kończy ją dopiero po kilku latach - w Wiedniu w 1875 roku.

www.filharmonia.gda.pl

opal copy