Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Hanseatica w Filharmonii 9 listopada 2012

W piątek 9 listopada 2012, kolejne spotkanie wielbicieli muzyki klasycznej w kameralnym wydaniu, z orkiestrą Hanseatica.

Program koncertu, który odbędzie się na scenie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej obfituje w dzieła lekkie i przyjemne w odbiorze,  autorstwa samego W. A. Mozarta.

W osiemnastym wieku część  utworów postawała na zamówienie,  aby stanowić przyjemne tło dla obiadów, przyjęć i spotkań towarzyskich wyższych sfer. Poważne lub skomplikowane kompozycje nie nadawały się na tego typu okazje; zadaniem kompozytora było zabawić gości bez odrywania ich od rozmów czy posiłku. Odpowiedzią Mozarta na takie zapotrzebowanie było stworzenie lekkich utworów, jednak zawsze wysokiej jakości. Z takich okazji powstawały divertimenta [wł., fr. = rozrywka, zabawa], kasacje [żarg. austr. gassatim gehen = spacerować/grać w zaułkach], notturni [fr. nocturne = nocny] i serenady [wł. sera = wieczór], złożone z wielu krótkich części, rozpoczynające się i kończące marszem.

PJR 0760-2

Między innymi taki lekki, i przyjemny repertuar przygotowała orkiestra Hanseatica na piątkowy wieczór w Filharmonii Bałtyckiej. Usłyszymy więc:  Serenata Notturna D-dur KV 239, Concertone na dwoje skrzypiec i orkiestrę C-dur KV 190

Koncert zakończy nieco bardziej podniosły w charakterze, ale niezwykle piękny, a przez wielu uznawany wręcz za najwspanialszy, kwintet smyczkowy g-moll KV 516 w opracowaniu na orkiestrę Roberta Kwiatkowskiego. Nastrój namiętności i tragedii w tym utworze przypomina nieco Symfonię w tej samej tonacji.

Możliwość wysłuchania kompozycji autorstwa W.A. Mozarta, to z pewnością dla wielu wystarczająca zachęta, aby wybrać się na piątkowy koncert. Dodatkową rekomendacją są także wykonawcy. Hanseatica, to zespół, który koncertował na zaproszenie radia francuskiego na "Festival de Radio France Montpellier", zaś prezydent tego festiwalu René Koering powiedział: "Oni są znakomici, nie mamy nikogo takiego we Francji..." Nie pozostaje zatem nic innego, niż zarezerwować swój czas na piątkową wizytę w Filharmonii na Ołowiance.

Background:

HANSEATICA

Nazwa zespołu pochodzi od Hanzy - związku, który od XIII do XVI w. był zrzeszeniem kupców oraz miast północnej i zachodniej Europy. Hanza stała się związkiem miast broniących wspólnie swych interesów i przywilejów. Miała również decydujący wpływ na rozwój kultury i sztuki tego regionu.

Jeszcze jako Hanzeatycka Orkiestra Kameralna, Hanseatica zadebiutowała w 2003 r. i jest wynikiem artystycznej pasji skrzypka Roberta Kwiatkowskiego i altowiolisty Łukasza Lisowskiego. Członkami orkiestry są młodzi, utalentowani muzycy - laureaci międzynarodowych i krajowych konkursów, nagród kulturalnych oraz licznych stypendiów.

Jako jeden z najbardziej obiecujących i ekscytujących zespołów kameralnych w Polsce - od zdobycia Pomorskiej Nagrody Artystycznej w maju 2004 - otrzymuje coraz więcej propozycji koncertowych zachwycając swoją wirtuozerią i młodzieńczą ekspresją publiczność w Polsce i zagranicą.

Hanseatica koncertowała na wielu ważnych estradach w kraju i zagranicą; Tonhalle Zurich, Rottweiler Sommersprossen, Musikfestival Seelze, Colosseum w Lubece, estrady Belgii, Luksemburga, Francji, Niemiec i Rosji. 

Mimo młodego wieku zespół posiada na swoim koncie kilka światowych prawykonań partytur wybitnych i cenionych kompozytorów takich jak Paweł Mykietyn czy Carlo Galante. 

 

Robert Kwiatkowski Dyrektor Naczelny i Artystyczny 

Ten wybitny kameralista polski młodego pokolenia, laureat wielu ważnych konkursów kameralnych w Austrii, Francji i Polsce jest niezwykłą postacią życia muzycznego Wybrzeża. Wykształcony pod kierunkiem prof. Krystyny Jureckiej oraz prof. Anny Prabuckiej-Firlej jako skrzypek i kameralista swój kunszt kształcił dodatkowo pod kierunkiem wielu wybitnych artystów polskich i zagranicznych jak Henry Meyer z "LaSalle Quartet", Miro String Quartet, Joseph Kalichstein, Sebastian Hamann, Marina Jaszwili, Jadwiga Kaliszewska czy Stefan Kamasa. 
Jest założycielem "Dali Piano Quartet" z którym zdobył wiele nagród i wyróżnień 
na konkursach krajowych i międzynarodowych. Występuje także jako solista koncertów symfonicznych oraz kameralnych. 
W 2003 r. wraz z Łukaszem Lisowskim powołał do życia Orkiestrę Kameralną Hanseatica. Jego bezkompromisowa, rzetelna praca a z drugiej strony oryginalność i muzyczna wrażliwość dały podwaliny pod artystyczny poziom zespołu ceniony przez wielu wybitnych artystów scen krajowych i zagranicznych. Od szeregu lat jest wykładowcą w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, gdzie pełni obowiązki asystenta w klasie kameralistyki prof. Anny Prabuckiej - Firlej.

http://www.youtube.com/watch?v=-MjuwpH8CcI

 

opal copy