Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Mikołajki w Filharmonii Bałtyckiej!

Wyjątkowy wieczór muzyczny, wprowadzający w magiczny klimat świąt,  wypełniony romantyzmem muzyki Piotra Czajkowskiego i geniuszem Mozarta oraz kunsztem dyrygenckim Juozasa Domarkasa czeka nas w najbliższy czwartek (06.12) w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.  Podczas mikołajkowego koncertu publiczność będzie mogła wysłuchać  najbardziej znanych i jednocześnie najpiękniejszych fragmentów symfonicznych z oper i baletów.

Juozas Domarkas, to dyrygent, którego nazwisko jest marką samą w sobie. Uznanie, zdobywał koncertując z liczącymi się orkiestrami na całym świecie. Od 1963 roku prowadzi Litewską Narodową Orkiestrę Symfoniczną.  Ukończył Konserwatorium w Petersburgu (1965), gdzie studiował dyrygenturę operową i symfoniczną u prof. I. Musina. W roku 1963 dodatkowo kształcił się u sławnego dyrygenta francuskiego I. Markevitcha. mDomarkas OSPFB4slajd

To właśnie on  poprowadzi czwartkowy, mikołajkowy koncert w Filharmonii Bałtyckiej, podczas którego nie zabraknie najsłynniejszych fragmentów operowych. „Na pierwszy ogień”pójdzie Uwertura do opery „Czarodziejski flet”. To nieśmiertelne arcydzieło Wolfganga Amadeusza Mozarta, jest jedną z najsłynniejszych oper w historii gatunku i jednym z ostatnich utworów genialnego austriackiego kompozytora. Uniwersalny utwór, będący opowieścią o odwiecznej walce dobra ze złem, przemawia językiem baśni do wszystkich ludzi, niezależnie od wieku czy wykształcenia.

"Dziadek do orzechów" jest jednym z najpopularniejszych dzieł muzyki klasycznej. Może się to wydawać zadziwiające, gdyż jest to balet, w założeniu muzyka służy więc do ilustracji tańca.

Piotr Czajkowski jeszcze przed premierą wybrał osiem numerów z baletu i opracował Suitę op.71a (balet nosi numer 71). Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, gdyż właśnie tańce z tej suity stały się bardzo znane i bardzo lubiane przez słuchaczy.

Wieczór zakończy najpopularniejszy utwór Modesta Musorgskiego stanowiący cykl 10 miniatur fortepianowych z 1874 roku, których mieli już okazję wysłuchać bywalcy Gdańskiej Jesieni Pianistycznej. Tym razem jednak, publiczność usłyszy dzieło w wersji orkiestrowej, która zyskała największą popularność wśród odbiorców.

Bajkowo, świątecznie i magicznie tak zapowiada się Mikołajkowy koncert w Filharmonii Bałtyckiej. Jest więc idealną propozycją na spędzenie Mikołajkowego wieczoru dla tych, którzy chcieliby poczuć klimat rodem z Dickensowskiej „Opowieści Wigilijnej”…

 

06/12/2012 czwartek, 19:00
Sala Koncertowa na Ołowiance

Bilety w cenie 10-50zł

KONCERT MIKOŁAJKOWY

Juozas Domarkas dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Program:

MOZART uwertura do opery Czarodziejski flet
CZAJKOWSKI suita z baletu  Dziadek do orzechów
MUSORGSKI Obrazki z wystawy
 

 

BACKGROUND:

 

Juozas Domarkas dyrygent
Ukończył Konserwatorium w Petersburgu (1965), gdzie studiował dyrygenturę operową i symfoniczną u prof. I. Musina. W roku 1963 dodatkowo kształcił się u sławnego dyrygenta francuskiego I. Markevitcha. 
Od 1963 roku prowadzi Litewską Narodową Orkiestrę Symfoniczną. 
Juozas Domarkas występuje gościnnie z liczącymi się orkiestrami w Rosji i innych krajach. Był członkiem jury Międzynarodowych Konkursów im. G. Fitelberga w Katowicach w latach 1991, 1995 i 2003 oraz I i II Międzynarodowych Konkursów im. S. Prokofiewa w Petersburgu (1993, 1996). 
Ma na swym koncie liczne nagrania płytowe z różnymi orkiestrami. Dyryguje muzyką współczesną; dedykowano mu wiele kompozycji; dokonał licznych premier i nagrań utworów współczesnych. Artystyczna działalność zapewniła Juozasowi Domarkasowi uznanie krytyki w Czechach, Polsce, na Litwie, w Rosji i innych krajach. 
Prowadzi Litewską Narodową Orkiestrę Symfoniczną, z którą występował w Niemczech, Anglii, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii i Japonii. Koncertował w wiedeńskiej Musikverein, londyńskim Barbican Center, warszawskiej Filharmonii Narodowej oraz na festiwalach takich jak Praska Wiosna czy w Szleswiku-Holsztynie. 
Kieruje Wydziałem Dyrygentury Litewskiej Akademii Muzycznej.
W roku 1998 otrzymał Order Giedymina I i Nagrodę Rządu Litewskiego za zasługi dla kultury litewskiej. W roku 2001 został laureatem litewskiej Nagrody Państwowej.
W 2006 roku ,,za rozwój kontaktów kulturalnych między Litwą a Polską" przez prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

 

MOZART uwertura do opery Czarodziejski flet
Opera powstała w 1791 roku z inspiracji Emanuela Schikanedera. Ten zaproponował Mozartowi napisanie opery; prace nad muzyką przerwało komponowanie Łaskawości Tytusa. Obaj twórcy opery ściśle współpracowali ze sobą, co powodowało częste zmiany libretta. Prapremiera odbyła się 30 września 1791 roku w Theater auf dem Wien (teatrze Schikanedera) w Wiedniu. Polska premiera miała miejsce w Warszawie, w 1793 roku. Singspiel Wolfganga Amadeusza Mozarta. Opera opowiadająca o wartościach w sposób przystępny i zarazem baśniowy; Mozart zastosował różnorodne środki muzyczne: ludową piosenkę, wirtuozerię wokalną, arie, wzniosłe chóry.

 

CZAJKOWSKI suita z baletu  Dziadek do orzechów

Piotr Czajkowski skomponował ten balet w latach 1891-1892. Za kanwę choreografii posłużyła adaptacja opowiadania E.T.A. Hoffmanna "Dziadek do orzechów i Król Myszy".
Suita składa się z części: Uwertura Miniatura, Marsz, Taniec Wróżki Cukrowej, Trepak, Taniec Arabski, Taniec Chiński,
Taniec Pastuszków, Walc Kwiatów.

 

MODEST MUSORGSKI Obrazki z wystawy

Najpopularniejszy utwór Modesta Musorgskiego stanowiący cykl 10 miniatur fortepianowych z 1874 roku. Popularność zyskała wersja orkiestrowa dzieła, zinstrumentowana przez Maurycego Ravela. Instrumentacji cyklu podejmowali się również inni muzycy, jak: Leopold Stokowski, którego wykonanie jest uważane za najbliższe stylowi Musorgskiego. Co ciekawe, wybitny dyrygent pominął części Tuileries i Limoges, niesłusznie twierdząc, że zostały one skomponowane przez Ravela.

Dzieło zostało zainspirowane wystawą akwarel i rysunków Wiktora Hartmanna, zorganizowaną latem 1874 roku, niedługo po jego śmierci. Musorgski, który był zaprzyjaźniony z malarzem, mocno przeżył jego niespodziewane odejście. Emocje te widoczne w łączącej miniatury Promenadzie, ilustrującej przechodzenie kompozytora od jednego obrazu do drugiego, jego zadumę, żal z powodu straty przyjaciela oraz sytuację jako zwiedzającego wystawę: niezdecydowanie, w którą stronę się zwrócić, przed którym obrazem zatrzymać się na dłużej.

Szczególnie 10 obrazów Hartmanna zrobiło wrażenie na Musorgskim; każdemu z nich poświęcił jedną miniaturę, nadając utworom te same tytuły, jakimi oznaczone były ich malarskie pierwowzory.

Gnom
przedstawia budzącego odrazę karła, pokracznie poruszającego się na krzywych nogach. Nowatorstwem środków wyrazu utwór ten burzył ówczesne kanony estetyczne.

Stary zamek
jest smutną pieśnią trubadura dla mieszkającej w zamku ukochanej.

Tuileries
znana też jako Kłótnia dzieci w parku przedstawia igraszki najmłodszych w alejce popularnego paryskiego parku.

Bydło
oparte na stopniowym narastaniu dźwięku, a potem jego zanikaniu, przypomina przemarsz bydła przed stojącym nieruchomo widzem. Szeroka melodia unosząca się nad ciężkim stąpaniem zwierząt ma cechy pieśni ludowej.

Taniec kurcząt w skorupkach
lekkie, wdzięczne scherzino jest nawiązaniem do szkicu kostiumów, jaki Hartmann wykonał do baletuTrilby.

Samuel Goldenberg i Szmul
w dwóch żydowskich melodiach ukazane zostały postaci bogatego i statecznego Goldenberga oraz biednego, gadatliwego Szmula, starającego się zaabsorbować tego pierwszego.

Rynek w Limoges
to po mistrzowsku oddana środkami muzycznymi kłótnia przekupek na targu.

Katakumby
obraz przedstawiał samego Hartmanna, który z latarnią w ręce zwiedzał paryskie katakumby. Musorgski pokazał postać malarza w pełnej zadumy miniaturze.

Chatka na kurzej stopce
akwarela Hartmanna, przedstawiała fantastyczny domek Baby Jagi. Scherzo Musorgskiego, żywiołowe, nieco demoniczne w charakterze, w części trio ilustruje efekt wirowania chatki czarownicy.

Wielka brama w Kijowie (Wielka Brama Kijowska)
monumentalna, z charakterystyczną partią dzwonów, nawiązuje do muzyki z Borysa Godunowa.

Własną przeróbkę miniatur nagrała progresywna grupa Emerson, Lake and Palmer (album Pictures at an Exhibition), jak również grający progresywny thrash metal zespół Mekong Delta (album Pictures at an Exhibition, 1996). Znana jest też wersja nagrana przez japońskiego artystę Isao Tomitę, specjalizującego się w elektronicznych wersjach dzieł muzyki poważnej.

 

 

opal copy