Nr 1/2009 ...

Sopot Match Race 2011

Srebro Karola Jabłońskiego

regfot.W.Amerski920m

Zwycięzcą sierpniowych regat Sopot Match Race 2011 został Francuz Pierre Antoine Morgan.

regfot.W.Amerski918m

W finale pokonał 3-1 Polaka Karola Jabłońskiego (na zdjęciu powyżej), który powiedział nam, że sopockie regaty są najbardziej specyficzne w świecie z uwagi na bliskość lądu i kibiców zalegających molo. Sternik Jabłoński płynął w składzie: Paweł Górski, Dominik Niśkiewicz i Marek Stańczyk.

regfot.W.Amerski941m

W „małym” półfinale, czyli o 3 miejsce, Szwajcar Eric Monnin zwyciężył Polaka Przemysława Tarnackiego 2-0.

regfot.W.Amerski1707m

Impreza przyczyniła się do popularyzacji nowej sopockiej mariny i samego Sopotu jako miejsca rozgrywania wyjątkowych zawodów sportowych, do promocji żeglarstwa jako pięknej i czystej dyscypliny sportowej oraz do rozwoju szeroko pojętego polskiego rynku jachtingowego.

regfot.W.Amerski948.mJPG

Jak powiedział nam komentujący sopockie zawody Waldemar Heflich, tegoroczne regaty to 8 edycja tej imprezy. Zaliczają się one do cyklu Pucharu Świata i mają najwyższy współczynnik Grade 1 w pięciostopniowej skali międzynarodowej organizacji żeglarskiej ISAF. Oprócz regat w Sopocie w tym sezonie odbywa się jeszcze tylko 7 imprez tej rangi na świecie. W regatach tego typu jachty walczą w wyścigach jeden na jednego – tak jak w Pucharze Ameryki, najważniejszych zmaganiach regatowych świata.

Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.