Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Profilaktyka przez sport – międzynarodowa konferencja w Gdańsku

„Nowoczesne metody pracy profilaktycznej z grupami wysokiego ryzyka - profilaktyka w sporcie” - to temat międzynarodowej konferencji jaka odbyła się 20-21 października na stadionie PGE ARENA w Gdańsku. Jej organizatorem było Miasto Gdańsk oraz Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień, a uczestniczyło ponad 120 osób zainteresowanych tą tematyką.

Przez dwa dni nauczyciele, działacze sportowi, przedstawiciele policji i środowisk związanych z kibicowaniem rozmawiali, jak poprzez sport można kształtować właściwe zachowania wśród dzieci i młodzieży - bez uzależnień, ze sportem jako alternatywą.

 

008

 

Grzegorz Jach (na powyższym zdjęciu), pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego, pedagog, wychowawca, reżyser, autor ogólnopolskiego programu "Profilaktyka, a Ty", prowadzonego przy współpracy z MSW w ramach programu "Razem bezpieczniej" oraz MEN w ramach programu "Bezpieczna i przyjazna szkoła", społeczny doradca Rzecznika Praw Dziecka, Kawaler Orderu Uśmiechu, barwnie opowiedział o swoich profilaktycznych działaniach. Wspomniał. że w zorganizowanym w Polsce 14 czerwca 2014 roku „Zrywie wolnych serc”, przy wsparciu 464 jednostek samorządowych, uczestniczyło 74 tys. młodzieży, tj. o 27 tys. więcej niż w 2013 roku. Zaprosił do uczestnictwa w ogólnopolskim Zrywie w 2015 roku, zaplanowanym na 1 czerwca na godzinę 14.

 

002

 

Dariusz Łapiński (na pierwszym planie) – politolog, doktor kulturoznawstwa, pracownik naukowy polsko-niemieckiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, od 2008 roku koordynator projektu współpracy z kibicami w spółce PL.2012, od stycznia 2013 roku pracownik Polskiego Związku Piłki Nożnej, powiedział na wstępie, że kibice to ludzie, którzy znają się w miarę blisko poza stadionem czy boiskiem. Oni konkurują wobec innej grupy kibicowskiej. Patrząc przekrojowo, to obecnie ludzie boją się kibiców, chcą zniszczyć ich kulturę. A trzeba ją szanować i w drodze kompromisu oraz uzgodnień osiągnąć wspólny cel.

Kultura kibiców jest postrzegana jako problem i zagrożenie. A jest to atrakcyjna nisza kulturowa przyciągająca młodzież. I dlatego trzeba o nią odpowiednio zadbać. Pierwszy projekt kibicowski powstał w 1981 roku w Bremie, gdzie od 1992 roku działa sześć ośrodków na zasadzie wolontariatu. W Niemczech uchwalono nawet Narodową Koncepcję Bezpieczeństwa w Sporcie (NKSS). Jest systematyczne wsparcie polityczne, finansowe i organizacyjne ze strony państwa, krajów związkowych i samorządów. Obecnie działa tam 60 fanprojektów w czterech ligach piłkarskich. Taki projekt wdrożono też w Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii i Czechach.

Implementacja tego projektu pod nazwą „Kibice razem” powstała też w Polsce w związku z organizacją UEFA UERO 2012 . Są cztery ośrodki realizacji tego projektu w Polsce dla kibiców Arki Gdynia, Lechii Gdańsk, Polonii Warszawa i Śląska Wrocław. W 2014 roku doszły jeszcze dwa nowe w Legnicy i Tychach oraz są szanse na kolejne trzy w 2015 roku.  

- Proszę porównać, w Polsce funkcjonuje tylko 6 takich kibicowskich ośrodków, a w Niemczech aż 60, stwierdził Dariusz Łapiński. - Osobiście wyszukuję silnych ludzi w Polsce, wokół których stworzy się grupa odpowiedzialnych ludzi. W Gdańsku kibicowski ośrodek mieści się przy ulicy Fiszera we Wrzeszczu i w nim dwóch ludzi przyjmuje wszelkie uwagi kibiców i próbuje rozwiązać ich problemy.

Według Łapińskiego nie ma opcji dla piłki nożnej i innych dyscyplin sportowych bez kibiców. Trzeba mieć wiarę, że jest możliwe połączenie sportowego biznesu z kibicowaniem.

 

022

 

Głos w dyskusji zabrał również mistrz olimpijski wioślarz Adam Korol (na powyższym zdjęciu), który stwierdził, że na zainteresowanie przez młodzież sportem, kulturą fizyczną, największy wpływ mają rodzice. To oni swoim przykładem, tak jak było w jego przypadku, przekonują swoje pociechy do ruchu fizycznego. On pracuje w szkole sportowej, w której jest 10 godzin tygodniowo lekcji WF przygotowujących do wyczynowego wioślarstwa. Nie wszyscy chcą tak dużo ćwiczyć. Są również i tacy, którzy mają awersję do ruchu fizycznego. Ich trzeba też zrozumieć i spokojnie nakłaniać do zmiany swego zapatrywania na życie.

Nauczyciele WF zgłosili kilka wniosków, m.in. aby klasy szkolne udające się na zawody sportowe środkami komunikacji miejskiej były zwolnione z opłaty. Inni zaapelowali, aby młodzież szkolna nawet ta zwolniona z lekcji WF, dla zapewnienia jakiegokolwiek ruchu dojeżdżała do szkół rowerami. Nieporozumieniem określono obowiązującą stawkę 12 zł za godzinę prowadzonych zajęć sportowych dla uczniów podczas ferii i letnich wakacji.

 

017

 

Pochodzący z Holandii Onno Hansen jest pedagogiem o bogatej historii pracy z młodocianymi przestępcami powracającymi na rynek pracy. Jako były dziennikarz jest mocno związany z subkulturami Amsterdamu, w tym subkulturą fanów drużyny Ajax Amsterdam. W jego ocenie obecnie zespół piłkarski, to nie są chłopaki z jednego miasta, czy dzielnicy. Trudno się więc z taką drużyną utożsamiać. Obecnie kibice są strażnikami klubowej legendy, a stadion dla kibiców jest areną do zaplanowanych wcześniej przez nich działań.

W ocenie Rodney Rijsdijka, przywódcy kibiców holenderskiego Ajaxu, nowa technologia internetowa ujemnie wpływa na pogłębiający się rozdźwięk międzypokoleniowy. Nastąpiła też przerwa pokoleniowa w kibicowaniu. Dla Rodneya i jemu podobnych, piłka nożna jest czymś więcej niż kwestia życia lub śmierci. Emocje jakie przeżywa się podczas meczów Ajaxu są ogromne. Grupa kibiców tego klubu zawiązała się już w 1976 roku. Amsterdam zaciekle walczy z Rotterdamem. Na agresywność kibiców w minionych latach wpływ miał alkohol, a obecnie również i narkotyki. Przez nie agresywność jeszcze bardziej wzrosła. Konsekwencją tego jest to, że nawet piłkarze przestali być świętością. Istnieje pilna potrzeba spotkania starych kibiców z tymi współczesnymi młodymi, aby poprzez dialog coś zmienić na lepsze.     

 

029

 

Podczas końcowego panelu dyskusyjnego z udziałem wszystkich zaproszonych gości i prelegentów, poprzedzonego warsztatami w czterech grupach tematycznych, zgłoszono kilka ciekawych propozycji. Na specjalnie organizowanych spotkaniach postanowiono uświadomić szkolną młodzież, że e-papierosy są szkodliwe i rozpowszechnić zakaz ich używania w szkołach. Rodzice szkolnej młodzieży zostaną zapoznani z ramowym programem gdańskiej edukacji fizycznej, który obecnie jest dopracowywany.

Nauczyciele WF, celem upowszechniania i uświadamiania rodziców i uczniów, otrzymają raport Marka Jankowskiego, dyrektora Ośrodka Promocji Zdrowia i Sprawności Dziecka w Gdańsku, ukazującego, że przyszedł najwyższy czas na zatrzymanie epidemii jaką jest brak aktywności fizycznej pociągającej za sobą ogromne uszczerbki na zdrowiu i budowie ciała. W początkach grudnia 2014 zostanie zorganizowana konferencja dla gdańskich nauczycieli WF celem omówienia tego zagadnienia. Co miesiąc będą się odbywały na PGE Arena spotkania klasowe ze sportowymi mistrzami. Zostanie dokonana weryfikacja cenowa korzystania z obiektów sportowo-rekreacyjnych. Część wytypowanych obiektów zostanie udostępniona nieodpłatnie. Mają one być łatwe do odszukania poprzez internet.

W Gdańsku jest 60 boisk, pytanie tylko czy młodzież chce z nich korzystać? Swoistą zaporę stanowią zbyt wysokie opłaty. Zostanie podjęta próba uświadomienia lekarzom, że zbyt pochopnie wydają młodzieży szkolnej zwolnienia z lekcji WF. Zaapelowano również, aby przywróceni zostali do klas 1-3 podstawówek nauczyciele WF. Jest to jednak ogólnopolski problem do rozwiązania przez Ministerstwo Edukacji.

 

Wła-49

Fot. Włodzimierz Amerski

 

opal copy