Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Aktywność fizyczna dzieci i młodzieży oraz wsparcie kadry sportu powszechnego w Gdańsku

O aktywności fizycznej gdańskich dzieci i młodzieży, o kształceniu kadry i o nowych pomysłach Gdańska na wychowanie fizyczne w latach „2015 +”, to tematy konferencji zatytułowanej „Aktywność fizyczna dzieci i młodzieży oraz wsparcie kadry sportu powszechnego w Gdańsku”. W ramach konferencji, która odbyła się 15 grudnia na stadionie PGE Arena, „ludzie sportu”, nauczyciele WF i animatorzy sportu wzięli też udział w konsultacyjnych warsztatach.

Wspólnie próbowano ustalić, jakie należy podjąć działania w zakresie aktywności fizycznej wśród mieszkańców na terenie Miasta Gdańska w latach 2010-2014. Spotkanie zaowocować ma także wypracowaniem sugestii i zmian do Gdańskiego Programu Aktywności Fizycznej.

 

175

 

Otwarcia kilkugodzinnej debaty dokonał Piotr Kowalczuk, nowo mianowany zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej (na powyższym zdjęciu). Jak powiedział, Gdański Program Aktywności Fizycznej to partnerstwo międzyinstytucjonalne, w którym udział biorą: Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, PGE ARENA Gdańsk oraz Fundacja Gdańska. W projekt zaangażowane zostaną także Gdański Ośrodek Kultury Fizycznej, NGOs, GCPU, MOSiR, kluby sportowe oraz Gdański Ośrodek Sprawności Dziecka. Współpraca ta spowodować ma wzrost efektywności podejmowanych działań edukacji sportowej czy profilaktyki zdrowotnej. Pozwoli też na wygenerowanie środków finansowych na rozbudowę małej infrastruktury w dzielnicach, wsparcie animacji dzielnicowych i osiedlowych wspólnot.

 

216

 

Ciekawą propozycję zgłosił Janusz Łapszo, pracownik naukowy Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku (na powyższym zdjęciu). Stwierdził, że należy dokonać zmian systemowych w nauczaniu wychowania fizycznego. Obecnie prowadzone lekcje z tego przedmiotu nastawiają młodzież szkolną negatywnie, zniechęcając do uczestnictwa w tych zajęciach. A lekcje takie powinny nastawiać pozytywnie. Swój autorski projekt opracował w 2012 roku, po uwzględnieniu wyników badań przeprowadzonych na stażu naukowym w USA. Dopiero jednak teraz jest zainteresowanie tym programem. Przede wszystkim należy zmienić myślenie o roli wychowania fizycznego w szkole. Aby tak się stało, w kierownictwie szkół jako wicedyrektor powinien zasiadać dobrze wyedukowany nauczyciel tego przedmiotu. Czyli wicedyrektor ds. WF i sportu. To w jego gestii będzie pozyskiwanie funduszy na zakup odpowiedniego sprzętu do sal gimnastycznych, motywowanie nauczycieli WF i prowadzenia lekcji w taki sposób, aby rosło wśród uczniów zamiłowanie do tego przedmiotu. Muszą więc też być elementy sportowej rywalizacji, uczestnictwo klas i szkół w zawodach różnej rangi.  

 

168

 

 

 

Uczestnicy konferencji dowiedzieli się od Janusza Łapszo, że według niego wychowanie fizyczne jest najważniejszym przedmiotem w szkole, bo wychowuje młodzież w różnych aspektach. To zadaniem szkoły jest rozbudować aktywność ruchową młodego człowieka na całe jego dorosłe życie. Jeszcze w tym wczesnym okresie fizycznego rozwoju, kiedy można ingerować i kształtować motorykę i sprawność fizyczną.  

Lekcje WF muszą być realizowane już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Od tej pierwszej klasy każdy uczeń co roku powinien też przechodzić okresowe badania określające sprawność fizyczną i motorykę. Do tego celu będzie stosowana aparaturowa metoda opracowana przez Janusza Łapszo. Aparatura ta sprawdziła się podczas badan przeprowadzonych w trakcie stażu naukowego w USA. Obecnie trwają uzgodnienia, aby ruszyła w Polsce produkcja takiej aparatury i aby jej posiadaczem stała się każda szkoła podstawowa.

Podobnie jak dzienniki uczniów ze wszystkich klas ukazują jakie uzyskiwali wyniki z poszczególnych przedmiotów, to dzięki wynikom badań sprawności fizycznej będzie można wywnioskować, czy i w jakim stopniu uczestniczyli oni w lekcjach wychowania fizycznego. Jak one wpłynęły na rozwój ich motoryki. Czy lekcje WF były dobrze prowadzone.

 

209

 

Podczas konferencji odbyły się warsztaty konsultacyjne, których celem było zebranie opinii, wymiana doświadczeń w celu wypracowania rozwiązań wspierających środowisko oświatowe w procesie wychowania fizycznego dzieci i młodzieży. Podczas warsztatów omówiono takie tematy, jak: W jaki sposób propozycje instytucji miejskich w zakresie sportu powszechnego, mogą wzbogacić zajęcia WF? Czy oferta odpowiada na zapotrzebowanie? Powstaje Gdański Program Aktywności Fizycznej na lata 2015-2020, czego od niego oczekują nauczyciele WF?

 

219

 

 

 

Opinie wygłaszano nieraz bardzo krytyczne. W wielu gdańskich szkołach przedmiot WF traktowany jest po macoszemu. Brakuje podstawowego sprzętu. Zbyt duża ilość uczniów jest zbyt lekkomyślnie zwalniana z lekcji WF, zarówno przez lekarzy jak i rodziców. Dla celów oszczędnościowych, łączy się klasy w zbyt duże grupy ćwiczebne. Zajęcia WF w niektórych klasach powinny być prowadzone oddzielnie dla dziewcząt i chłopców, gdyż występuje zjawisko płciowego wstydu.

Zgłoszono konieczność przeprowadzania co jakiś czas lekcji pokazowych, prowadzonych przez wysokiej klasy specjalistów, aby nauczyciele z upływem lat pracy mieli możliwość zobaczenia jakie wchodzą nowinki w tym zawodzie. Mało tego, powinni też być kierowani na kursy szkoleniowe w poszczególnych dyscyplinach sportowych, bo w nich również zachodzą nieraz bardzo istotne zmiany.

 

197

 

Podczas konferencyjnych przerw uwiecznieni na zdjęciu od lewej Leszek Paszkowski, dyrektor MOSiR Gdańsk oraz Andrzej Kowalczys, nowo wybrany radny Miasta i wiceprzewodniczący komisji ds. edukacji, z zadowoleniem odbierają inicjatywę dokonania zmian w nauczaniu w gdańskich szkołach wychowania fizycznego. Tak aby już od młodości z pozytywnym nastawieniem uczniów kształtować w nich, jak i ich rodzicach,  potrzebę krzewienia kultury fizycznej. Obaj animatorzy sportu podejmują wiele przedsięwzięć, aby w naszym mieście sportowo-rekreacyjne rozgrywki były rozpowszechniane wśród amatorów i jak największej liczby mieszkańców.

 

Wła-49

Fot. Włodzimierz Amerski

opal copy