Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

VIII Pomorski Kongres Obywatelski (1)

Żyjąc w nieustannym biegu, pomiędzy jednym a drugim zadaniem, pracą, domem i innymi aktywnościami, rzadko zastanawiamy się nad jakością naszego życia. Co to właściwie oznacza żyć dobrze i szczęśliwie? Czym jest jakość życia, od czego ona zależy i w jaki sposób możemy o nią zadbać? Na te pytania próbowano odpowiedzieć 18 kwietnia 2015 r. w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej podczas VIII Pomorskiego Kongresu Obywatelskiego.

Fot. Włodzimierz Amerski 035

Pomorski Kongres Obywatelski, to spotkanie Pomorzan, którzy chcą włączyć się w rozmowy o przyszłości naszego regionu.

Od wielu lat zadajemy sobie pytanie, co powinno być motywem przewodnim rozwoju Pomorza – gospodarka morska, teleinformatyka, energetyka czy logistyka? Wydaje się, że samo życie podpowiada nam szerszą koncepcję naszej regionalnej „specjalizacji” – powinna być nią jakość życia, w której stajemy się powoli swoistym krajowym liderem – powiedział na wstępie dr Jan Szomburg, inicjator i organizator dotychczasowych Kongresów Obywatelskich.

Fot. Włodzimierz Amerski 024

Jan Szomburg (na powyższym zdjęciu) stwierdził również iż rankingi satysfakcji z życia mieszkańców pokazują, że Trójmiasto i Pomorze zamieszkują ludzie zadowoleni z miejsca zamieszkania. Firmy konsultingowe mówią, że łatwiej jest ściągnąć warszawskiego specjalistę do Trójmiasta niż do innych stolic regionów. Dlatego wspólnie zastanawiano się nad tym, co dla nas – jako jednostek, i jako zbiorowości – oznacza jakość życia? Jakie elementy się na nią składają, na czym nam tak naprawdę w życiu zależy? Istotne było także pytanie, jaki wpływ mają (i mogą mieć) władze publiczne na podwyższanie jakości naszego życia.

Fot. Włodzimierz Amerski 028

Na VIII Pomorski Kongres Obywatelski złożyły się dwa panele oraz obrady w pięciu sesjach tematycznych. Naszą relację, z uwagi na obszerność poruszanych tematów, podzieliliśmy na trzy odcinki.

Zaczynamy od pierwszego panelu, którego uczestnicy mieli za zadanie odpowiedzieć na pytanie: - Czym jest i co wpływa na naszą jakość życia?

Fot. Włodzimierz Amerski 027

Odpowiadały po kolei osoby zasiadające od lewej na powyższym zdjęciu: Prof. Wiesław Łukaszewski, psycholog, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, Wydział Zamiejscowy w Sopocie powiedział m.in. że obecnie w świadomości społecznej istotniejsze jest wykształcenie niż pieniądze. Ludzie wykształceni żyją znacznie dłużej i zdrowiej oraz wolniej tracą zdolności poznawcze. Dlatego w każdej dziedzinie życia trzeba jak najwcześniej zacząć edukację.

Fot. Włodzimierz Amerski 033

Dr Joanna Bagniewska (na powyższym zdjęciu druga z prawej) zoolog, University of Reading, School of Biological Sciences, zwycięzczyni trzeciej polskiej edycji konkursu FameLab, mająca doświadczenie zawodowe z pracy w siedmiu krajach, wyraziła intrygujące opinie o Pomorzu i Polakach. Jej główny zarzut dotyczy naszego przyzwolenia na ściąganie podczas szkolnej edukacji, a zwłaszcza na egzaminach. Tak dalej być nie może, bo od dziecka postępując w ten sposób uczymy się nieuczciwości. I tacy jesteśmy w życiu dorosłym. Ponadto wiele mówimy o honorze, ale ono jest honorowane u nas tylko od święta. Owszem uczymy się na błędach, ale lepiej uczmy się nie na własnych. Podpatrujmy innych i wyciągajmy prawidłowe wnioski. Cechujemy się dużą zaradnością, mobilnością na przykład w poszukiwaniu pracy. Młodzi Polacy nie boją się opuścić sfery swego komfortu i wyjeżdżają w świat w poszukiwaniu lepszego jutra. I tego nam inni zazdroszczą. My mamy dążenia do zmian na lepsze i to wykorzystujmy. A przyjeżdżający na Pomorze jej zagraniczni znajomi, liczni goście, są oczarowani naszym doskonałym położeniem geograficznym, naszą architekturą, tempem rozbudowy, nowoczesnością i tolerancyjnością wobec innych.

Fot. Włodzimierz Amerski 038

Grzegorz Strzelczyk, Radny Miasta Gdańska, tenisista i rowerzysta z zamiłowania, wyraził opinie, że jakość życia zależy od zasobów ekonomicznych. Dobrze się stało, że od kilku lat w Trójmieście został utworzony Budżet Obywatelski, który odgrywa tez dużą funkcję integralności lokalnej społeczności. Od tego roku wprowadzono nowość, aby do tego budżetu była większa dostępność wszystkich dzielnic Gdańska, aby każda z nich obligatoryjnie otrzymywała określoną kwotę pieniędzy. Mówca wyraził też niepokojącą opinię, że po niedawnej lustracji Gdańska przez radnych, doszli oni do wniosku, że miasto to jako całość jest brzydkie. Zaapelował, aby był lepszy dostęp do żłobków, przedszkoli i szkół. Potrzebne są też tereny zielone potrzebne do odpoczynku. Istnieje potrzeba jeszcze większej ilości budowy ścieżek rowerowych. Gmina Gdańsk musi zapewnić swoim mieszkańcom lepszy dostęp do kultury wyższego gatunku. Musi być zapewnione bezpieczeństwo ekonomiczne. Trzeba zmienić świadomość, bo spora jeszcze ilość naszego społeczeństwa uznaje, że wtedy odpoczywa, jak nic nie robi.

Abp Tadeusz Gocłowski, Arcybiskup Senior Archidiecezji Gdańskiej powiedział, że mając 84 lata, prawie połowę z tego przeżył na gdańskim Pomorzu. Do licznie zebranych osób, którym z pewnością zależy na jakości życia, skierował pytania: - Dlaczego w minionych 40 latach ludzie w Polsce podejmowali działania wyzwoleńcze? Jakimi kierowali się motywacjami? Co jest u podstaw, że zrodziła się idea Solidarności? Z pewnością za tymi motywacjami stoi człowiek, ale kim on jest w wymiarach egzystencjalnych? Arcybiskup swoje wystąpienie zakończył apelem, abyśmy swoimi działaniami traktowali system wartości jako fundament naszej ziemskiej egzystencji.

Lewandowski

Dr Janusz Lewandowski, przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów stwierdził, że jakość życia jest subiektywna. I to w każdym wieku jest inna. Z wiekiem rośnie zapotrzebowanie na spokój. Dla niego takim miejscem jest stadion lekkoatletyczny w Sopocie, na którym w młodości biegał sprinty. Z perspektywy pracy w Unii Europejskiej nauczył się przeglądać internetowe media społecznościowe, bo one są obecnie najlepszym odzwierciedleniem rzeczywistości. I po takiej lekturze nasuwa się wniosek, że dla bardzo wielu młodych ludzi najlepszym miejscem do życia jest Europa. I dlatego ściągają do niej mieszkańcy innych kontynentów, zwłaszcza z Afryki. Inni na tym żerują i dochodzi do wielu morskich katastrof.

Janusz Lewandowski obecnie pracując w Warszawie dostrzega, że Trójmiasto jest doskonałym miejscem na weekend. Ale to stolica jest lepsza do osiągnięcia zawodowej kariery. On jednak najlepiej czuje się w swoim rodzinnym Sopocie. Ale nie dziwi się temu, że mamy taką ludzką tendencję do mówienia, iż życie jest lepsze tam, gdzie nas nie ma.

Organizatorem Kongresów Obywatelskich na Politechnice Gdańskiej jest gdański Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.

Wła-49

Fot. Włodzimierz Amerski

opal copy