Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

PGE EJ 1 konsekwentnie realizuje kolejne etapy projektu jądrowego Trzy lokalizacje Choczewo, Lubiatowo-Kopalino i Żarnowiec

PGE EJ 1, spółka powołana do budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, zrealizowała kolejne zadania w ramach prowadzonego projektu. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (GDOŚ) wszczął na wniosek Spółki procedurę oceny oddziaływania na środowisko.

Fot. Włodzimierz Amerski 006

Jak poinformowano dziennikarzy podczas konferencji prasowej 28 września, w kolejną fazę wchodzą też badania środowiskowe i lokalizacyjne. Równolegle, w porozumieniu z samorządem lokalnym, trwają prace związane z opracowaniem Programu wsparcia dla dwóch pomorskich gmin lokalizacyjnych. Spółka kończy również przygotowania do uruchomienia Postępowania Zintegrowanego.

Ważny krok w procesie wyboru bezpiecznej lokalizacji przyszłej elektrowni

Jak powiedział podczas konferencji prasowej Jacek Cichosz, prezes Zarządu Spółki PGE EJ 1 (na poniższym zdjęciu), w sierpniu 2015 r. PGE EJ 1 złożyła do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz o ustalenie zakresu raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.

Fot. Włodzimierz Amerski 011

Do wniosku Spółka dołączyła Kartę Informacyjną Przedsięwzięcia, która przedstawia najważniejsze założenia technologiczne projektu, opisuje warianty lokalizacyjne i wstępnie określa potencjalne emisje oraz strefy oddziaływań elektrowni jądrowej. Dokumenty umożliwiają rozpoczęcie procedury oceny oddziaływania na środowisko, niezbędnej w procesie wyboru bezpiecznej lokalizacji elektrowni. Na tej podstawie, po uzyskaniu opinii Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego i Urzędu Morskiego, a także po przeprowadzeniu międzynarodowych konsultacji, GDOŚ wyda postanowienie o zakresie raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, wskazując m.in. metody dalszych badań i analiz.

Karta Informacyjna Przedsięwzięcia budowy elektrowni jądrowej została poddana przez Spółkę nieformalnym konsultacjom lokalnym. Wszystkie dokumenty przygotowane w ramach procedury środowiskowej przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach będą udostępnione zainteresowanym stronom w celu zebrania uwag.

Fot. Włodzimierz Amerski 016

Jak z kolei powiedział Maciej Stryjecki, dyrektor Biura Lokalizacji, Infrastruktury i Ochrony Środowiska (na powyższym zdjęciu), obecnie spółka kończy wstępne badania, w tym ekspercką analizę oddziaływania na obszary Natura 2000. Działania te pozwolą ustalić dwie z trzech rozważanych lokalizacji („Choczewo”, „Lubiatowo-Kopalino” i „Żarnowiec”), które będą poddane ocenie oddziaływania na środowisko. W 2017 r. w ramach wspomnianej oceny, zostanie wskazany preferowany wariant lokalizacyjny i alternatywny. Dla jednego z nich zostanie wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach i decyzja lokalizacyjna. Ostatecznie zakończy to proces wyboru lokalizacji dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Inwestycji, którą realizować będzie od 3,5 tysięcy do 7,5 tysięcy pracowników. A po uruchomieniu, na etapie eksploatacji, będzie zatrudnionych około dwa tysiące osób.

Maciej Stryjecki zapewnił, że Spółka opracowała w ostatnich miesiącach kompleksowy program badań środowiskowych i lokalizacyjnych, którego wyniki pozwolą na opracowanie raportu o oddziaływaniu na środowisko i raportu lokalizacyjnego. Badania zostaną przeprowadzone w latach 2016-2017. Generalnym wykonawcą będzie Spółka Elbis z Grupy Kapitałowej PGE, która w celu zarządzania realizacją planowanych działań stworzyła wyspecjalizowany oddział w Warszawie.

Prezes Jacek Cichosz stwierdził, że w najbliższym czasie planowane jest uruchomienie szeregu postępowań przetargowych dla podwykonawców badań w poszczególnych, specjalistycznych dziedzinach. To właśnie dla nich 23 września 2015 r. zorganizowano w Warszawie warsztaty, w których wzięło udział blisko 100 przedstawicieli krajowych firm i instytutów badawczych. Celem spotkania było przedstawienie kompleksowej informacji o zaplanowanym programie badań oraz procedurach i wymogach stawianych zespołowi wykonawczemu.

Współpraca z gminami lokalizacyjnymi

- Od momentu wskazania potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowej, PGE EJ 1 dokłada wszelkich starań, aby prowadzić rzetelny, odpowiedzialny dialog z mieszkańcami oraz samorządem gmin Krokowa, Choczewo i Gniewino, powiedział Andrzej Olękiewicz, dyrektor firmy Strategia Account (na poniższym zdjęciu).

Fot. Włodzimierz Amerski 023

- Spółka jest w stałym kontakcie z lokalnymi władzami i w uzgodnieniu z nimi podejmuje szereg działań edukacyjno-informacyjnych w celu budowy akceptacji społecznej dla tej inwestycji, tak istotnej dla polskiej energetyki. Z przeprowadzonej niedawno ankiety wśród 1859 mieszkańców tych trzech gmin wynika, że nie słabnie poparcie dla budowy elektrowni jądrowej w sąsiedztwie i utrzymuje się ono na poziomie 70-80 procent. W Trójmieście jest gorzej, bo połowa ankietowanych jest „za”, a połowa „przeciw”. Jednak mieszkańcy tych trzech gmin bardziej popierają tą inwestycję, bo są zainteresowani tańszą energią i nowymi miejscami pracy. Niepokoi jednak to, że o powstałych w tych trzech gminach stałych punktach informacyjnych wie tylko co czwarty mieszkaniec. To dotychczasowe poparcie należy zatem podtrzymywać, dostarczając mieszkańcom nowe informacje szczegółowo wyjaśniające problematykę budowy takiej elektrowni. W tym też celu organizuje się wyjazdy studyjne do państw eksploatujących takie elektrownie. Odbyły się już takie do Wielkiej Brytanii i niedawno temu do Szwecji.

PGE EJ 1 od wielu lat wspiera finansowo projekty realizowane na terenie gmin lokalizacyjnych. Przykładem są m.in. umowy o współpracy przy realizacji działań edukacyjno-informacyjnych. Jeszcze w tym roku Spółka planuje uruchomić dedykowany Program Wsparcia Gmin Lokalizacyjnych, który będzie stanowił podstawę współpracy w takich kluczowych obszarach jak edukacja, rozwój rynku pracy, zdrowie, bezpieczeństwo i rozwój infrastruktury. Zgodnie z założeniami zgłaszane projekty będą podlegały ocenie i rekomendacji Rady Konsultacyjnej, w skład której wejdą przedstawiciele PGE EJ 1, gmin oraz powiatów. Co równie istotne, że 22 września 2015 r. koncepcja Programu Wsparcia Gmin Lokalizacyjnych została zaprezentowana podczas sesji Rad gmin Krokowa, Choczewo, Gniewino. Aktualnie dokument podlega wewnętrznym konsultacjom i będzie wkrótce zatwierdzany przez organy korporacyjne Spółki, zapewnił Andrzej Olękiewicz.

PGE EJ 1 prowadzi również rozmowy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego oraz Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju w celu wypracowania systemowego rozwiązania, umożliwiającego finansowe zaangażowanie w projekty inwestycyjne realizowane przez gminy.

Fot. Włodzimierz Amerski 008 copy

Konferencję skonkludował prezes PGE EJ 1 Jacek Cichosz stwierdzając, że koniecznie musimy modernizować i inwestować w polską energetykę. A to dlatego, ponieważ za kilka lat trzeba będzie wygasić przestarzałe i już zużyte konwencjonalne bloki energetyczne. Budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, to plany perspektywiczne sięgające 50 najbliższych lat. Dlatego istotnym jest też, aby jak najszybciej dokonać wyboru zastosowanej technologi, bo to warunkuje postęp kolejnych prac projektowych i inwestycyjnych. Jak i tych związanych z szeroko pojętą infrastrukturą.

Wła-49

Fot. Włodzimierz Amerski

opal copy