Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Wiedeński Koncert z Gwiazdami - wywiad z tenorem Bogusławem Morką

Zapraszam Państwa do zapoznania się z wywiadem ze znakomitym tenorem Bogusławem Morką, którego występ będzie wielką atrakcją Wiedeńskiego Koncertu z Gwiazdami. Koncert odbędzie się 26 stycznia 2020 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

jasnetlo1 z r

Panie Bogusławie, cieszę się, że publiczność w Gdańsku będzie miała okazję zobaczyć i posłuchać Pana na scenie podczas Wiedeńskiego Koncertu z Gwiazdami.

Jakie utwory w Pana wykonaniu usłyszymy podczas tego koncertu? Czy czymś nas Pan zaskoczy?

Gala Wiedeńska będzie obfitowała w różnorodny repertuar, o niesamowitym kolorycie muzycznym, to pewne! Ja wykonam podczas tego wieczoru utwory o charakterze klasycznym, czyli operetka i musical, ale także zaskoczę moją publiczność nowymi przebojami, w których jeszcze mnie nie słyszała. Nie zdradzę,jakie to będą utwory, bo ma być to niespodzianka!?

Lubimy niespodzianki, a więc z niecierpliwością czekamy. Taki repertuar, o którym Pan wspomniał, na pewno wprawi publiczność w dobry, karnawałowy nastrój, i o to chodzi, prawda?

Jestem przekonany, że szlagiery, które zaprezentuję ja i znakomici artyści biorący udział w tym przedsięwzięciu, wprowadzą każdą - nawet najbardziej wybredną publiczność w doskonały, karnawałowy nastrój, gdyż widowisko jest na miarę Wielkiego Broadwayu.

Jak Pan sądzi na czym polega moc tych klasycznych przebojów operetkowych czy pieśni neapolitańskich, których tak chętnie słucha publiczność na całym świecie? 

Jest taki tytuł "Zaczarowany świat muzyki" i to jest prawda, gdyż muzyka, czy to operetka, musical czy przeboje gwiazd estrady, zawsze będą wprowadzały nas do romantycznego świata miłości i marzeń, ponieważ piękno tej muzyki nigdy nie przeminie. 

Tak, to prawda, piękno tych melodii ciągle zachwyca. Zaczynał Pan od debiutu w Łucji z Lammermour  w Operze Narodowej w Warszawie, a potem nastąpiło pasmo wielu sukcesów... Jakie były te największe? Jakie to były lata?

Każdy czas działalności artystycznej ma swoje uroki. Dla mnie na początku mojej kariery artystycznej, wielkim wydarzeniem było śpiewanie głównych partii operowych na jednej z najbardziej - wtedy  prestiżowych scen świata (mam na myśli Teatr Wielki, Operę Narodową w Warszawie) z takimi artystami jak: Bernard Ładysz, Andrzej Hiolski, Zdzisława Donat, Krystyna Szostek-Radkowa czy Bogdan Paprocki. Wydarzeniem światowego formatu był dla mnie występ z wielkim tenorem Placido DOMINGO,  z którym wykonałem duet z opery Macbeth - G. Verdiego Malcolma i Macduffa - La Patria tradita, podczas koncertu "Serce za serce" w Zabrzu w 1992 roku, u Prof.Zbigniewa Religi. Moje życie artystyczne odbywało się na wielu scenach Polski, Europy i Świata wyjeżdżając na tourne jako solista z Teatrem Wielkim,czy też współpracując z wieloma teatrami (Niemcy, Francja, Austria, Hiszpania, Belgia, Holandia, Italia, Australia, USA). Gorąco wspominam wspólny koncert, również w Zabrzu, ze wspaniałym tenorem, Gwiazdą światowych scen Argentyńczykiem Jose CURA, który przyjął moje zaproszenie i przyjechał do Polski w 2015 roku. Jose Cura dyrygował i śpiewał podczas tej Gali. Był to prawdziwy Koncert Mistrzów.

A więc wielkie sukcesy i nic dziwnego, że ma Pan wielkie grono wielbicieli. Publiczność pięknie okazuje swoje uznanie. Mimo upływu kilku lat doskonale pamiętam Pana występ w Filharmonii Bałtyckiej w listopadzie 2010 roku kiedy to cała Filharmonia gorąco Pana oklaskiwała, były wielokrotne bisy i niesamowity entuzjazm. Co najbardziej cieszy w kontaktach ze słuchaczami?

Rzeczywiście przez lata mojej kariery artystycznej, rozbudowało się grono wielbicieli i fanów,którzy polubili i pokochali mój śpiew i kreacje sceniczne w operach, operetkach czy koncertach estradowych. Ogromnie mnie to cieszy, gdyż jest to dowód na to, że moja ciężka  praca została doceniona. A najbardziej raduje mnie fakt, że daję moim słuchaczom chwile romantycznych przeżyć.

Pięknie śpiewa Pan o miłości. Proszę nam powiedzieć jak ważna jest miłość w Pana życiu?

" Miłość nie ma nic nad miłość !" Ten cytat z piosenki, mówi nam wszystko.To dzięki miłości pokonujemy największe przeszkody, zdawałoby się, nie do pokonania !? A jednak Ona czyni prawdziwe cuda, bo z Miłością zawsze wszystko się uda!
p. Morka m
Na zdjęciu Pan Bogusław z żoną Kingą
 
Co w życiu człowieka jest jeszcze ważne?

Przede wszystkim zdrowie! Bo jak pisał nasz wielki poeta Jan Kochanowski - "Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie jako smakujesz, aż się zepsujesz". No i oczywiście ważne są marzenia, które zmuszają nas nieraz do heroicznych działań aby je spełnić. Dla mnie nezwykle ważna jest też wiara w Boga, hołduję zasadom wiary, prawdy i uczciwości.

To bardzo piękne i wartościowe, że wspomina Pan o Bogu. W naszym poprzednim wywiadzie, który przeprowadziłam z Panem po wspomnianym wyżej koncercie w Gdańsku, też Pan o tym mówił, a także o miłości do swojej żony. Po koncercie poznałam też Panią Kingę. Co zmieniło się w Państwa życiu od tamtego czasu?

Mimo upływu tych kilku lat, specjalnych zmian nie odnotowałem poza tym, że były to lata wytężonej pracy artystycznej i obowiązków związanych z życiem prywatnym. Wciąż mieszkamy z moją Kochaną Kinią w jednym, z najpiękniejszych miejsc Europy, jakim jest Beskid Wyspowy, który ciągle nas zachwyca.Ta bliskość z naturą, pozwala nam jeszcze piękniej i czyściej patrzeć na życie.

Na zakończenie zapytam jakie to są dla Pana dobre wiadomości? Z czym kojarzy się Panu określenie dobre wiadomości? 
Kiedy po przespanej i spokojnej nocy otwieram rano oczy, piję kawę, jem śniadanie i podziwiam ten krajobraz uroczy - to są to dobre wiadomości! A tak, już na poważnie to dobre wiadomości są takie, że niebawem będę śpiewał dla mojej kochanej gdańskiej publiczności, którą serdecznie pozdrawiam życząc wszelkiej pomyślności w Nowym Roku. Do zobaczenia moi kochani!

W imieniu gdańskiej publiczności serdecznie dziękuję Panu za te miłe slowa i pozdrowienia. Życzę wielu dobrych wiadomości, a także zrealizowania wszystkich planów i zamierzeń oraz udanego koncertu w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

pytania zadawała  Marta Polak

 

Poniżej w załączniku znajduje się wywiad z p. Bogusławem Morką z 2010 roku,

który ukazał się w miesięczniku Dobre Wiadomości nr 9/2010.

 Baner Wiedenski z Gwiazdami 1000x1910 poziom copy
 
Załączniki:
Pobierz (8 strona.pdf)8 strona.pdf[ ]1372 Kb
Pobierz (9 strona.pdf)9 strona.pdf[ ]1499 Kb
Pobierz (nr9_2010.pdf)nr9_2010.pdf[ ]3327 Kb

opal copy