Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Nowy, super nowoczesny prom Fjord Line rozpoczyna rejsy

W porcie w Rissa na południu Norwegii został ochrzczony jeden z dwóch nowych promów Fjord Line: „Stavangerfjord”. Polacy mieli wkład w jego powstanie, ponieważ jego kadłub powstał w Polsce, w Stoczni Gdańsk, co było wynikiem współpracy Bergen Group Fosen z polskim armatorem. 

14 lipca 2013 roku „Stavangerfjord” wyruszy w swój pierwszy rejs na trasie Bergen-Hirtshals. Stavangerfjord chrzestm

fot. Fjord Line

stavange 1m

fot. Fjord Line

Nowy prom ma 170 m długości, pomieści 1500 pasażerów, ma 306 kabin i miejsce dla 600 samochodów. ”Stavangerfjord” to obecnie jeden z najbardziej nowoczesnych i ekologicznych promów na świecie – jest w 100% napędzany przez silniki na paliwo gazowe LNG, co znacznie ogranicza zanieszczyczenie środowiska, zupełnie eliminuje emisję gazów typu SOx, o 92% gazów typu NOx, emisję cząstek stałych, czyli głównie sadzy o 98% i ma o 23% niższą emisję dwutlenku węgla od tradycyjnych silników zasilanych olejem napędowym.

fot Marta Polakm

fot. Marta Polak

Prace nad budową promu rozpoczęły się w Polsce, w Stoczni Gdańsk na zlecenie Bergen Group Fosen. Prom został zwodowany wiosną 2012 roku i jego wykończeniem zajęli się pracownicy norweskiego wykonawcy w stoczni w Rissa (region Rogaland). Obecnie załoga Bergen Group Fosen zaangażowana jest w działania prowadzone na siostrzanym promie – MS „Bergensfjord”, którego kadłub także powstał w Stoczni Gdańsk. Drugi z promów zostanie oddany do eksploatacji w drugiej połowie roku. Dyrektor stoczni, Anders Straumsheim, w przemówieniu podczas uroczystości nie ukrywał, że zlecenie okazało się trudniejsze do zrealizowania niż pierwotnie przewidywano.
– Dlatego wiemy, jaką satysfakcję sprawia przekazanie tak pięknego statku, o nowoczesnym designie i przyjaznych środowisku silnikach gazowych. Było to dla nas wyzwanie, które przygotowało stocznię do realizacji podobnych projektów w przyszłości.

fot Marta Polakmm

fot. Marta Polak

Dwie uroczystości poprzedziły pierwszy planowany rejs „Stavangerfjordu” - pierwszą z nich było wodowanie ze stoczni w Gdańsku w kwietniu ubiegłego roku, a drugą uroczysty chrzest w czerwcu 2013 roku, który odbył się w norweskim porcie Rissa.

Pierwsze wydarzenie: wodowanie promów „Stavangerfjord” i „Bergensfjord” zbudowanych dla Bergen Group Fosen zostało utrwalone na fotografiach, które obecnie są pokazywane na objazdowej wystawie pt. „Morskie klimaty” zorganizowanej przez Stowarzyszenie Dobrych Wiadomości.

Na wystawie zgromadzono 69 zdjęć wykonanych przez ośmiu fotografów, które przedstawiają dźwigi, statki, łódki klasy olimpijskiej, żaglowce, wycieczkowce oraz sześć zdjęć Grzegorza Redlarskiego z wodowania nowych promów armatora Fjord Line AS.
- Jestem miłośniczką fotografii, morza i wszelkich jednostek pływających. Wodowanie nowych statków to szczególny, wzruszający moment dla stoczni i pasjonatów morza, dlatego chcieliśmy go uwiecznić i pokazać – podsumowuje Marta Polak, prezeska Stowarzyszenia Dobrych Wiadomości, organizatorka wystawy. Wystawę można obejrzeć do końca sierpnia tego roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sopocie.

stavange 2 m

fot. Fjord Line

Chrzest i oficjalne nadanie nazwy odbyło się w regionie Rogaland, którego rzeczniczka Janne Johnsen, została matką chrzestną jednostki i nadała jej imię „Stavangerfjord”.
– Statek będzie dobrze widoczny na Zachodnim Wybrzeżu, stając się symbolem norweskiego przemysłu stoczniowego – powiedziała Janne Johnsen. Stwierdziła również, że zarówno dla mieszkańców Vestlandet – Zachodniego Wybrzeża, jak i Południowego Østlandet nowe promy Fjord Line stworzą lepsze możliwości łatwej i wygodnej podróży do Danii i dalej, w głąb kontynentu.

stavange 3m

fot. Fjord Line

– Spodziewamy się znaczącego wzrostu liczby turystów z Europy. Z tego powodu wspaniała, nowoczesna flota Fjord Line będzie miała duże znaczenie dla norweskiej branży turystycznej. Także w zakresie transportu towarów z i do Unii Europejskiej jednostki Fjord Line mogą się przyczynić do wzrostu przewozów – powiedziała Johnsen, zanim tradycyjnie roztrzaskała butelkę o burtę jednostki, życząc jej szczęścia na morzach i oceanach.

Za projekt architektoniczny „Stavangerfjordu” odpowiedzialna jest firma Falkum-Hansen Design AS, która ma duże doświadczenie w projektowaniu promów i wycieczkowców, ich realizacja to m.in. promy znanej norweskiej linii Hurtigruten. Na „Stavangerfjordzie” dostępnych jest kilka restauracji o zróżnicowanym charakterze, kawiarnie, bary, duży sklep wolnocłowy i bogato wyposażone centrum konferencyjne.

Stavangerfjord 20130606 0001m

fot. Fjord Line

Czasy pływania między Europą kontynentalną a Norwegią wynoszą odpowiednio: Langesund – Hirtshals – 4,5 h
Stavanger- Hirtshals – 10 h
Bergen – Hirtshals – 17 h.
Ceny od osoby i samochodu zaczynają się od 55 euro, prom będzie pływał całorocznie.

****

Fjord Line

Fjord Line jest norwesko-duńskim armatorem zapewniającym bezpieczne i komfortowe przewozy morskie pomiędzy Norwegią a Danią. Armator posiada prom pasażerski MS „Bergensfjord”, kursujący pomiędzy Bergen, Stavanger a Hirtshals, oraz HSC „Fjord Cat”, który w sezonie letnim obsługuje linię ekspresową pomiędzy Kristiansand a Hirtshals. Oprócz ruchu pasażerskiego, Fjord Line realizuje duże zlecenia w zakresie transportu różnego rodzaju pojazdów użytkowych i towarów, czym zajmują się oddziały cargo firmy na terenie Norwegii i Danii. 14 lipca 2013 r. pierwszy z nowych promów armatora – MS „Stavangerfjord” – rozpocznie kursy na linii pomiędzy Bergen, Stavanger a Hirtshals oraz Hirtshals – Langesund. W stoczni Bergen Group Fosen trwa budowa bliźniaczej jednostki, która otrzyma nazwę MS „Bergensfjord”. Wraz z oddaniem do użytku promu „Bergensfjord”, firma Fjord Line zapewni po dwa wyjścia w ciągu doby na wspomnianych liniach. Fjord Line zamierza także obsługiwać nowy szlak, łączący Sandefjord i Strømstad w Szwecji. Linia rozpocznie działalność w maju 2014 roku.
Firma Fjord Line została założona w 1993 roku. Armator zatrudnia 160 osób na morzu oraz 245 pracowników w Bergen, Stavanger, Egersund, Kristiansand i Hirtshals. Poza tym, w sezonie letnim oferuje pracę dodatkowym 80 pracownikom. Firma jest notowana na giełdzie w Oslo i planuje zwykłą sprzedaż akcji.

Bergen Group

Bergen Group jest innowacyjnym dostawcą produktów, usług i rozwiązań dla branży offshore i morskiej. Koncern zatrudnia tysiąc doświadczonych pracowników i podwykonawców. Oddział stoczniowy firmy realizuje projekty dotyczące budowy nowych jednostek w Bergen Group Fosen i Bergen Group BMV. Bergen Group jest notowana na giełdzie w Oslo.

 

opal copy