Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Spotkanie szefów dyplomacji 12 krajów Europy w Gdańsku

Dwunastu ministrów spraw zagranicznych z państw Grupy Wyszehradzkiej, państw bałtyckich i nordyckich spotkało się 20 stycznia 2013 w Dworze Artusa w Gdańsku. Dyskutowano o metodach walki z kryzysem gospodarczym w regionie i w całej Europie, a także o programie Partnerstwa Wschodniego. 


Fot. Włodzimierz Amerski 089m

 

W spotkaniu uczestniczyli ministrowie spraw zagranicznych z 12 państw europejskich: Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Islandii, Litwy, Łotwy, Norwegii, Polski, Słowacji, Szwecji oraz Węgier. Dyskutowano przede wszystkim o metodach i szansach walki z kryzysem gospodarczym w Europie oraz o tym, jak uczynić zarówno całą Europę, jak i w szczególności nasz region, bardziej konkurencyjnym. Zastanawiano się, co należy uczynić, aby przywrócić nasz region na ścieżkę szybkiego wzrostu gospodarczego? 

Dyskusja koncentrowała się również wokół sytuacji w regionie Europy Środkowej i Północnej, zwłaszcza w kwestii kontaktów z krajami położonymi na wschód od Unii Europejskiej, szczególnie z krajami Partnerstwa Wschodniego, czyli Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdawią oraz Ukrainą.

Fot. Włodzimierz Amerski 084m

Jak powiedział podczas konferencji prasowej szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski (na zdjęciu z prawej), Partnerstwo Wschodnie, zakładające zbliżenie do UE i jej standardów sześciu wschodnich sąsiadów, powstało ze wspólnej inicjatywy Polski i Szwecji, przedstawionej w 2009 r. Realizacja projektu ma się przełożyć na preferencje handlowe, ułatwienia wizowe i programy pomocowe. Partnerstwo Wschodnie będzie jednym z priorytetów przewodnictwa Litwy w Radzie UE w drugiej połowie 2013 roku. W listopadzie w Wilnie odbędzie się szczyt Partnerstwa. Poprzedni szczyt miał miejsce we wrześniu 2011 roku w Warszawie. Szczyt założycielski Partnerstwa Wschodniego odbył się w 2009 r. w Pradze. Polska od lipca 2012 roku przewodniczy pracom Grupy Wyszehradzkiej, a Szwecja koordynuje współpracę w Nordyckiej Radzie Ministrów oraz współpracę nordycko-bałtycką.

Radosław Sikorski stwierdził również, że obecna perspektywa finansowa Unii Europejskiej pozwoli na zrealizowanie tego, co wcześniej nakreślili szefowie państw podczas spotkania w Wyszehradzie. Przede wszystkim chodzi o wzmocnienie połączeń transportowych w tej części Europy, na osi północ - południe.

Minister Sikorski zaznaczył także, że mamy wspólne interesy i łączy nas rynek energii. Jest teraz szansa, abyśmy stali się bardziej konkurencyjni, by nasi konsumenci mieli dostęp do tańszej i bezpiecznej energii. Domeną takich spotkań i uzgodnień jest to, abyśmy wszyscy mogli też korzystać z dobrodziejstw wspólnego rynku. Jest to o tyle istotne, gdyż obecni tu ministrowie spraw zagranicznych reprezentują 12 krajów, w których mieszka łącznie około 96 milionów Europejczyków.

To spotkanie było wspólną inicjatywą Polski i Szwecji, dlatego w konferencji prasowej wziął również udział Carl Bildt, minister spraw zagranicznych Królestwa Szwecji (na zdjęciu z lewej). Stwierdził on, że część świata, którą reprezentuje 12 ministrów, jest ósmą globalną gospodarką. - Rozwijamy się bardzo dynamicznie i myślę, że inicjatywa tego wspólnego spotkania była bardzo dobrym pomysłem. Po długich przygotowaniach spotkaliśmy się tu w Gdańsku z Grupą Wyszehradzką i uważam to za sukces. Myślę, że współpraca w rejonie Europy północnej i środkowej będzie lepsza. Tutaj omawialiśmy unijne podejście do polityki spraw zagranicznych oraz energetycznej konkurencyjności. Po pierwszej części obrad okazuje się, że to spotkanie przynosi pożytek i dlatego takie rozmowy zamierzamy kontynuować.

Nadmieńmy, że program Partnerstwa Wschodniego 19 lutego br. był głównym tematem rozmów w Kiszyniowie szefów dyplomacji Polski, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Z Mołdawii do Gdańska Radosław Sikorski i Carl Bildt przylecieli jednym samolotem. 

Fot. Włodzimierz Amerski 050m

Po pierwszej części obrad w Dworze Artusa w Gdańsku ministrowie spraw zagranicznych zrobili sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie na tle zabytku światowej klasy. Największym w Europie z epoki renesansu piecu kaflowym o prawie 11 metrowej wysokości. Wzniesiony został w 1545 r. Piec zwężający się ku górze zdobi około 500 rzeźbionych, kolorowych, glazurowanych kafli z wizerunkami królów i alegorycznych postaci (ponad 460 to kafle oryginalne), a w jego zwieńczeniu umieszczono herby Gdańska, Prus Królewskich i Rzeczypospolitej. Całość tworzy niezrównane, absolutnie unikatowe dzieło artystyczne.

Na zdjęciu ministrowie: Carl Bildt - Szwecji, Miroslav Lajčák - Słowacji, Karel Schwarzenberg - Czech, Zsolt Németh – sekretarz stanu Węgier, Villy Sovndal - Danii, Urmas Paet - Estonii, Erkki Tuomioja - Finlandii, Össur Skarphédinsson - Islandii, Espen Barth Eide - Norwegii, Edgars Rinkēvičs - Łotwy, Linas Linkewičius - Litwy i Radosław Sikorski - Polski.

Wła-49

Fot. Włodzimierz Amerski

opal copy