Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

56. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie oraz VIII Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów” w Jastrzębiej Górze

iorgwlndex events

Gdańsk to miasto o bogatej tradycji organowej. Muzyka od wieków rozbrzmiewała w zabytkowej Katedrze Oliwskiej, umożliwiając melomanom obcowanie z muzyką wykonywaną na królewskim instrumencie, jakim niewątpliwie są organy, przybliżając im również historię tej świątyni, bogactwo jej architektury, rzeźby i malarstwa. Ideą organizacji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie, która przyświeca organizatorowi festiwalu jest podtrzymywanie tej wielowiekowej gdańskiej tradycji organowej. Charakter Festiwalu (prezentacja muzyki organowej, symfonicznej,chóralnej w wirtuozowskich wykonaniach), wakacyjny okres organizacji koncertów oraz usytuowanie Katedry Oliwskiej zachęca mieszkańców Trójmiasta jak i turystów odwiedzających latem nadmotławskie miasto do licznego uczestnictwa w koncertach, do obcowania z kulturą wysoką. Malownicza Jastrzębia Góra, oddalona od centrów kultury i centrów ekonomiczno - gospodarczych, dzięki organizacji Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzycznego "Słowo i muzyka u Jezuitów" stała się prężnie rozwijającym się ośrodkiem kultury muzycznej, którego centrum stanowi jastrzębiogórski kościół pw. św. Ignacego Loyoli. Prezentację bogatego i różnorodnego dorobku literatury muzyki organowej umożliwi bogate instrumentarium kościołów w Gdańsku - Oliwie i w Jastrzębiej Górze.

Organizowane koncerty organowe mają zachęcić wielopokoleniowe rodziny do obcowania, również w okresie wakacyjnym, z kulturą wysoką. Sprzyjać temu będzie zróżnicowany repertuar koncertów festiwalowych, wstęp wolny na koncerty w Jastrzębiej Górze jak i oferta sprzedaży biletów rodzinnych w Gdańsku - Oliwie.

Zarówno Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie oraz Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny "Słowo i muzyka u Jezuitów" stanowią nie tylko istotny wkład w rozwój narodowej kultury na terenie Polski, ale są również znaczącym forum wymiany kontaktów pomiędzy artystami z krajowych i zagranicznych ośrodków muzycznych, co owocuje wzrostem znaczenia kultury polskiej w Europie Zachodniej oraz za wschodnią granicą. Udział w koncertach wybitnych autorytetów - artystów różnych wyznań, narodowości, prezentujących zróżnicowane praktyki wykonawcze da możliwość prezentacji muzyki organowej w ciekawy i oryginalny sposób.

56. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie obejmuje organizację 17 koncertów festiwalowych:

28/06 INAUGURACJA FESTIWALU

Roman Perucki, organy

Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Wojciech Michniewski, dyrygent 

02/07 Karol Hilla, organy

05/07 Andres Uibo (Estonia), organy

09/07 Arkadiusz Bialic, organy

12/07 Colin Andrews (Wielka Brytania), organy

16/07 Frédéric Ledroit (Francja), organy

19/07 Andrzej Chorosiński, organy

23/07 Matthias Giesen (Austria), organy / dyrygent

Schola Floriana (Austria)

26/07 Juan Paradell Solé (Hiszpania), organy

30/07 Hartwig Barte – Hanssen (Niemcy), organy

02/08 Stefano Molardi (Włochy), organy

06/08 Olimpio Medori (Włochy), organy

09/08 Jürgen Wolf (Niemcy), organy

13/08 Ioanna Solomonidou (Grecja), organy

16/08 Sławomir Kamiński, organy

20/08 Elke Voelker (Niemcy), organy

23/08 Filipe Verissimo (Portugalia), organy 

Na program festiwalu w Oliwie złożą się specjalnie przygotowane przez zaproszonych artystów programy koncertowe, w tym KONCERTY TRZECH PREMIER! Podczas koncertu inaugurującego PO RAZ PIERWSZY W POLSCE zostanie wykonany utwór Concerto romano (1926) na organy i orkiestrę Alfredo Casella. ŚWIATOWĄ PREMIERĘ będzie miała kompozycja Frédérica Ledroit’a – Evocation de la passion du Christ. Natomiast Andres Uibo PO RAZ PIERWSZY W POLSCE zaprezentuje swój utwór Apocalypsis Symphony - Then I saw...(I część).

Na uwagę zasługuje również koncert Hiszpana, Juana Paradell Solé, organisty tytularnego watykańskiej Kaplicy Sykstyńskiej, który oliwskiej publiczności zaprezentuje się po raz pierwszy.

Interesująco zapowiada się artystyczne zestawienie dwóch pokoleń organistów podczas Festiwalu Oliwskiego. Po jednej stronie z kończącym w 2013 roku kilkudziesięcioletnią karierę artystyczną fińskim organistą Matti Hannula oraz z Ioanną Solomonidou, przedstawicielką młodego pokolenia organistów, rozpoczynającą drogę artystyczną – zwycięzczynią VIII Międzynarodowego Konkursu Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka (Gdańsk / Pruszcz Gdański, 2012), z drugiej. Ta symboliczna wymiana pokoleń, inne spojrzenia artystyczne, odmienne warsztaty wykonawcze z całą pewnością podniosą wymiar artystyczny festiwalu.

Koncerty Festiwalu Oliwskiego odbywać się będą w każdy wtorek i piątek o godz. 20.00. Pełne uczestnictwo publiczności w koncertach ułatwi zainstalowany w Katedrze Oliwskiej ekran multimedialny. Dzięki temu melomani, siedzący tyłem do organów, będą mogli nie tylko usłyszeć

grającego artystę, ale również obserwować jego grę.

 

Honorowy patronat nad Festiwalem Oliwskim objęli:

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Marszałek Województwa Pomorskiego

Prezydent Miasta Gdańska

Metropolita Gdański

Nieodłącznie, od 8 lat, Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Organowej w Oliwie towarzyszy Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka i Jezuitów” w Jastrzębiej Górze.

Podczas 14 koncertów, w dniach 06/07 – 21/08, jastrzębiogórskiej publiczności swe umiejętności zaprezentują zaproszeni organiści, instrumentaliści i wokaliści – artyści z najwyższej światowej

półki oraz wybitnie utalentowani artyści młodego pokolenia. Ten kontrast artystyczny, łączący doświadczenie z młodością oraz prezentacja zróżnicowanych form muzycznych stanowić będzie interesującą formułę koncertów. Niedawno powstałe, dedykowane Maestro Krzysztofowi Pendereckiemu, duże organy koncertowe kościoła p.w. św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze są magnesem przyciągającym artystów oraz niezliczone rzesze polskich i zagranicznych turystów odwiedzających latem ten malowniczy zakątek Polski.

06/07 INAUGURACJA FESTIWALU

10/07 Fabrice Pitrois (Francja), organy

13/07 Franz Hauk (Niemcy), organy

17/07 Ennio Cominetti (Włochy), organy

Roman Perucki, organy

Kwartet Dęty „The Gdansk Philharmonic Brass”

Chor an St. Martini Braunschweig (Niemcy); prowadzenie: Gabriele Carl - Liebold  

Neoquartet

Karolina Piątkowska-Nowicka I skrzypce, Paweł Kapica II skrzypce

Michał Markiewicz altówka, Krzysztof Pawłowski wiolonczela

Dariusz Mikulski, waltornia

Hevelius Brass:

20/07 Andrzej Chorosiński, organy

24/07 Holger Gehring (Niemcy), organy

27/07 Dan Lönnqvist (Finlandia), organy

31/07 Roman Perucki, organy

03/08 Stefano Molardi (Włochy), organy

07/08 Marek Stefański, organy

10/08 Caline Malnoury (Francja), organy

14/08 Anna Osińska, organy

17/08 Christian Tarabbia (Włochy), organy

21/08 Josef Miltschitzky (Niemcy), organy

Paweł Hulisz – trąbka, Piotr Kowalkowski – trąbka, Michał Szczerba - waltornia,

Bogdan Kwiatek - puzon, Łukasz Gruba – tuba

Michał Chorosiński, recytacja

Elżbieta Rosińska, akordeon

Krzysztof Olczak, akordeon

Urszula Mizia, wiolonczela

Łukasz Długosz, flet

Lindsay Davidson (Szkocja), dudy szkockie

Tomasz Ślusarczyk, trąbka

Krzysztof Kit, obój

Gdański Kwartet Smyczkowy

(Łukasz Perucki - I skrzypce, Joanna Aksnowicz - II skrzypce, Michał Burdzy – altówka,

Izabela Joachimowska – wiolonczela)

Luca Magni (Włochy), flet

Susanne Jutz – Miltschitzky (Niemcy), sopran

Koncerty odbywać się będą w każdą środę i sobotę o godz. 20.00. Podobnie jak w Oliwie, i w Jastrzębiej Górze zainstalowany w kościele ekran multimedialny ułatwi publiczności pełen odbiór

koncertów.

Honorowy patronat nad Festiwalem Jastrzębiogórskim objęli:

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Marszałek Województwa Pomorskiego

Metropolita Gdański

************************

Organizatorzy:

Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra”

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku

Informacje: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ; 58 323-83-68

opal copy