Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Rozpoczyna się Gdańskie Lato Muzyczne!

W niedzielę 23 czerwca 2013, o godz. 18:00 Filharmonia Bałtycka koncertem pt. „Melodie Miłości” z udziałem Zbigniewa Wodeckiego oraz Zbigniewa Górnego, który zadyryguje orkiestrą symfoniczną PFB, rozpocznie Gdańskie Lato Muzyczne.

klein filharmonia MG 7077

 Podczas koncertu, słuchacze wysłuchają znanych i wielokrotnie nagradzanych melodii miłosnych. To niepowtarzalna okazja, by na powrót zanurzyć się w dźwiękach melodii ze znanych i głośnych filmów, takich jak Love StoryCzarny OrfeuszParasolki z Cherbourgha i innych. Ta wiązanka motywów miłosnych nie jest jedynym punktem w programie.

Prócz klasycznych dzieł kina, publiczność zaszczycą swą obecnością znani od lat i cenieni w Polsce artyści – Zbigniew Wodecki oraz dyrygent i kompozytor Wojciech Górny, uczestnik największych polskich festiwali, autor muzyki filmowej, współautor „Gali Piosenki Biesiadnej”. Całości dopełni, rozpoznawana obecnie dzięki programowi The Voice of Poland oraz Bitwie na głosy, wcześniej występująca także m.in. jako rudowłosa Ania z Zielonego Wzgórza w poznańskim Teatrze Muzycznym, Michalina Brudnowska. 

Początek Gdańskiego Lata Muzycznego to zapowiedź wydarzeń muzycznych, które będą nam towarzyszyć przez całe lato. W tym na wiele z nich wstęp jest wolny. W  ramach GLM usłyszymy więc m.in. koncerty z cyku: Muzyka  w zabytkach starego Gdańska, Chopin nad wodami Motławy oraz koncerty organowe 56. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej czy Festiwalu Słowo i Muzyka u Jezuitów w Jastrzębiej Górze. Ostatni Koncert Gdańskiego Lata Muzycznego organizatorzy zaplanowali na 11 sierpnia.

BACKGROUND:

MELODIE MIŁOŚCI. INAUGURACJA GDAŃSKIEGO LATA MUZYCZNEGO

Termin: 23/06 niedziela, 18:00

Sala Koncertowa na Ołowiance

                         

Zbigniew Górny

Michalina Brudnowska 

Zbigniew Wodecki 

Orkiestra Symfoniczna PFB 

 

Program:

Wiązanka motywów miłosnych z najgłośniejszych filmów o tej tematyce

Love Story

Czarny Orfeusz

Parasolki z Cherbourgha i inne

oraz największe przeboje Zbigniewa Wodeckiego.

 

Koncert

Filharmonia Bałtycka, ul. Ołowianka 1, niedziela, 23 czerwca, godzina 18:00. 

 

ZBIGNIEW WODECKI rozpoczął swą przygodę z muzyką już w wieku 5 lat. Z wyróżnieniem ukończył szkołę w klasie skrzypiec Juliusza Webera. Grał m.in. z Ewą Demarczyk, Markiem Grechutą, Zygmuntem Koniecznym, w zespołach Czarne Perły i Anawa. Był skrzypkiem Orkiestry Symfonicznej PRiTV oraz Krakowskiej Orkiestry Kameralnej. Jako wokalista zadebiutował w latach 70-tych. Wszyscy znamy jego niezapomniane przeboje Chałupy, Zacznij od Bacha, Izolda czy Pszczółka Maja. Jest laureatem wielu konkursów i festiwali.  To Instrumentalista, kompozytor i aranżer. Sam o sobie mówi, że jest "śpiewającym muzykiem". Lista jego osiągnięć muzycznych jest bardzo długa, a przecież ciągle nie zamknięta! W ubiegłym roku wydał kolejną płytę „platyNOWA. Marzy także o lansowaniu młodych, zdolnych ludzi, których kreowałby na prawdziwe gwiazdy. Był gospodarzem telewizyjnego programu muzycznego TVN "Droga do gwiazd", „ Twoja droga do gwiazd” oraz jednym z jurorów w polskiej edycji programu „Taniec z gwiazdami”.  

WODECKI

MICHALINA BRUDNOWSKA urodziła się w 1983 roku w Jeleniej Górze. Ukończyła średnią szkołę muzyczną w klasie skrzypiec, a następnie Studium Aktorskie Lart Studio w Krakowie. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie - Filia we Wrocławiu na Wydziale Lalkarskim. W 2005 r. zdobyła II miejsce w konkursie piosenki estradowej podczas XI Spotkań z Muzyką i Poezją w Obornikach Śląskich. W 2008 roku wygrała odcinek „Szansy na Sukces” z udziałem Hanny Banaszak. Jest aktorką-solistką Teatru Muzycznego w Poznaniu, w którym gra i śpiewa aż cztery główne

role: Ani w Ani z Zielonego Wzgórza, Sally Bowles w Kabarecie, Kasi vel Justyny w Ach, Ameryka i Pipi w Pipi.

ZBIGNIEW GÓRNY Kompozytor piosenek, muzyki filmowej, instrumentalnej, aranżer i dyrygent.

 Najprawdziwsza poznańska Ryba - urodził się bowiem w Poznaniu 6 marca 1948 roku w kamienicy przy ul. Garbary. Odziedziczone po ojcu (muzyku z zamiłowania) uzdolnienia, które dostrzeżono już w przedszkolu, zaważyły na jego życiorysie.

 Najpierw ukończył Liceum Muzyczne (1968) by ostatecznie uwieńczyć studia w Poznańskiej Wyższej Szkole Muzycznej dyplomem na Wydziale Wychowania Muzycznego w 1973. Przez następne dwa lata studiował dyrygenturę.

 Od 1970 brał udział w programach legendarnego kabaretu TEY. W 1973 został kierownikiem muzycznym Estrady Poznańskiej i Teatru Nowego. W 1976 ubrał kostium dyrektora i dyrygenta Orkiestry PRiTV w Poznaniu i pozostał w nim do chwili ustania państwowego mecenatu w 1991. Od tego czasu, zgodnie z duchem epoki rozkwitającego biznesu i przedsiębiorczości, dyryguje własną firmą promocyjną (Górny Production) i własną orkiestrą (Górny Orchestra).

Jest autorem muzyki do 13 filmów fabularnych i wielu sztuk teatralnych oraz ponad 200 piosenek i kilkudziesięciu utworów instrumentalnych nagranych dla radia i TV. Wraz z orkiestrą brał udział w największych festiwalach piosenki i programach TV. Otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, Odznaki Honorowe Miasta Poznania, Opola, Konina oraz liczne nagrody za działalność artystyczną. Ostatnio uhonorowany medalem Ad Perpetuam Rei Memoriam.

Pasjonuje się muzyką filmową i tenisem, lubi wypoczywać czynnie. Utrzymanie wysokiej pozycji w branży uważa za swój największy sukces. Obdarzony gustem muzycznym, solidny i z poczuciem humoru, ceni uczciwość i zaufanie. Chciałby skomponować muzykę baletową i musical. Z swych podróży najlepiej wspomina tę do Nowej Zelandii. Jego przysmakiem są owoce morza.

Źródło: http://www.gorny.pl/

 

GDAŃSKIE LATO MUZYCZNE – KONCERTY:

  • 23/06            Melodie Miłości Inauguracja Gdańskiego Lata Muzycznego| niedziela, 18:00                                                       Polska Filharmonia Bałtycka

 

  • 28/06 – 23/08 56.Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie| wtorek, piątek, 20:00                                                  Archikatedra w Oliwie

 

  • 06/07-26/07   Chopin nad wodami Motławy| codziennie, 20:30 (poza 12-14 lipca)                                                                     Polska Filharmonia Bałtycka

 

  • 06/07 – 21/08 Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów”| środa, sobota, 20.00Kościół św. Ignacego Loyoli  w Jastrzębiej Górze,      wstęp wolny                                                                                                                                                                                 

06/07–27/07 XXXII Międzynarodowy Festiwal Organowy w Kościele NSPJ w Stegnie| sobota, 16.00                                             Kościół NSJP w Stegnie*


  • 11/07–15/08 Koncerty Organowe w Kościele nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jastarni | czwartek, 19.00                         Wstęp wolny
  • 07/07–18/08 VII Cysterskie Lato Muzyczne | niedziela,20.30.00Kościół zwiastowania Pana  w Żarnowcu, Wstęp wolny                                                                                                                                                

30/07-14/08 Muzyka w Zabytkach Starego Gdańskacodziennie, 19:00 (poza 3-4 i 10-11 sierpnia)                                             Wstęp wolny

          

  • 29/07-12/08 Koncerty Organowe z okazji Jarmarku św. Dominika| niedziela 14:30, poniedziałek 20:00                                       Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku, 

                                                                                                                                                                                                       Wstęp wolny 

 

- Muzyka  w zabytkach starego Gdańska

Od kilku lat gdańszczanie i turyści odwiedzający Gdańsk mają okazję uczestniczyć  w muzycznych spotkaniach w historycznych obiektach grodu nad Motławą. Wyjątkową okazją ku temu są koncerty kameralne w najpiękniejszych zabytkowych wnętrzach Gdańska wraz z historycznymi prelekcjami prof. Jerzego Sampa. Słuchacze mogą nie tylko posłuchać znanych i nieznanych utworów, często w nietypowych aranżacjach na instrumenty dęte, ale też poznać tajemnice gdańskich zabytków.

Przewodnikiem po muzycznych i historycznych „ścieżkach” był przez wiele lat prof. Andrzej Januszajtis, niestrudzony popularyzator historii Gdańska. Od kilku lat w rolę prelegenta wciela się prof. Jerzy Samp.

- Chopin nad wodami Motławy

Coroczny cykl PFB, którego program nawiązuje do nazwiska i twórczości patrona Filharmonii Bałtyckiej. Niepowtarzalny klimat zrewitalizowanej po dawnej elektrociepłowni wnętrz Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance i wyjątkowa lokalizacja na wyspie w sercu starego Gdańska, tworzą doskonały klimat do wieczornych serenad z muzyką Fryderyka Chopina, Beethovena, Schumanna, Brahmsa i innych kompozytorów. Koncerty z udziałem pianistów o międzynarodowej sławie.

- Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej

To jeden z najstarszych i najbardziej renomowanych festiwali organowych w Europie. W roku 2013 organizowana jest już 56. edycja. Zabytkowa katedra z 1186 roku otoczona pocysterskim parkiem zieleni to miejsce, gdzie turyści niezwykle licznie przybywają z wszystkich kontynentów świata. Pierwsze kroki kierują do Oliwy, aby podziwiać zabytkowe wnętrze katedry i niepowtarzalne brzmienie organów. Ponad półwieczna historia festiwalu oliwskiego i bogata muzyczna przeszłość i teraźniejszość Gdańska czyni z miasta ważne Centrum muzyki organowej na mapie Europy.

Zaproszenia na Oliwski festiwal przyjmują najwięksi wirtuozi  i improwizatorzy organów, tytularni organiści najwspanialszych katedr Europy i świata. Muzyka organowa prezentowana podczas koncertów festiwalowych obejmuje wszystkie epoki aż po współczesność. Piękną tradycją jest prezentowanie przez koncertującego organistę „własnych barw narodowych” poprzez muzykę. Paleta brzmień instrumentu w połączeniu z wirtuozowskimi umiejętnościami organistów daje w efekcie najwyższą wartość muzyczną, co jest od dziesięcioleci największym atutem festiwalu.

Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów w Jastrzębiej Górze

Wysoki poziom i stale rosnąca świetność tego wydarzenia muzycznego związane są z uczestnictwem muzyków najwyższego światowego formatu oraz ze stałą rozbudową piszczałkowych organów mechanicznych, które są dedykowane profesorowi Krzysztofowi Pendereckiemu. 

BILETY i INFORMACJA:

Polska Filharmonia Bałtycka, ul. Ołowianka 1, 80-751 Gdańsk

www.filharmonia.gda.pl • e-mail:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.    tel.:.:+48 58 320 62 62 , +48 58 323 83 62

*Bilety do nabycia przed kościołem na godzinę przed koncertem

 

 

opal copy