Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Wybitni solisci i prawykonanie utworu w Filharmonii Baltyckiej.

Wraz z nowym sezonem artystycznym, Polska Filharmonia Bałtycka, nie szczędzi melomanom atrakcyjnych propozycji koncertowych. Wśród nich nie sposób nie wymienić zbliżającej się światowej premiery utworu „Lasy Deszczowe” autorstwa wielokrotnie nagradzanej wrocławskiej kompozytorki i pedagoga – Grażyny Pstrokońskiej Nawratil, napisanego na specjalne zamówienie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Dodatkową atrakcją będzie bez wątpienia przemieszczanie się solistów podczas koncertu, co da niespotykane wrażenie „wędrówki dźwięku”. Na takie rozwiązanie pozwala jednak konstrukcja Sali Koncertowej gdańskiej Filharmonii. Światowe prawykonanie utworu odbędzie się już w najbliższy piątek, 27września o godz. 19:00. W projekcie udział wezmą wybitni soliści młodego pokolenia: Łukasz Długosz i Agata Kielar-Długosz.

Utwór pt. „Lasy deszczowe” (Rain forest) skierowany jest  zarówno do dzieci, młodzieży, jak i dojrzałych melomanów, jednym słowem: do wszystkich, którzy w muzyce poszukują nowych jakości i unikalnych brzmień. Założeniem artystycznym było bowiem przeniesienie fascynującego zjawiska w przyrodzie (naturze) na sferę brzmienia instrumentów muzycznych. Nowatorstwo kompozycji polega na zastosowaniu zróżnicowanej artykulacji od tradycyjnej po najnowsze możliwości techniki instrumentalnej.

Podczas piątkowego koncertu zaprezentowane zostaną możliwości 4 odmian fletu: piccolo, grande, lto i basso (razem tworzących 5 oktaw skali). Solistom – Łukaszowi Długoszowi i Agacie Kielar-Długosz towarzyszyć będzie znakomita Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku pod batutą I Dyrygenta Filharmonii Bałtyckiej - Massimiliano Caldi’ego. Będzie to pierwsze spotkanie maestro Caldi’ego z gdańską publicznością po wakacyjnej przerwie.

Oprócz prawykonania, podczas koncertu usłyszymy także, nieprzemijająco piękną IV Symfonię c-moll Franza Schuberta oraz Uwerturę z opery Piotr Medyceusz mniej znanego współczesnej publiczności, polskiego kompozytora Józefa Michała Poniatowskiego. Jednym słowem, zapowiada się na wydarzenie muzyczne zarówno dla koneserów, jak i mniej doświadczonych melomanów.

 

WYBITNI SOLIŚCI. PRAWYKONANIE UTWORU.

Termin: 27/09 piątek, godz. 19:00

Sala koncertowa na Ołowiance

 

Massimiliano Caldi dyrygent

Łukasz Długosz flet

Agata Kielar-Długosz flet

Orkiestra Symfoniczna PFB

 

program:

Grażyna PSTROKOŃSKA-NAWRATIL  Lasy deszczowe na flety koncertujące i orkiestrę

Światowe prawykonanie utworu . Utwór ten powstał na specjalne zamównie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

 

Józef Michał PONIATOWSKI  Uwertura z opery Piotr Medyceusz

Franz SCHUBERT  IV Symfonia c-moll (Tragiczna)

 

Bilety

W cenach od 10 do 45 zł  w systemie sprzedaży on-line: www.filharmonia.gda.pl oraz przez platformę sprzedażową: www.bilety24.pl oraz przez aplikacje mobilną na smartfonach; szczegóły na: www.filharmonia.gda.pl

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolekcje" - priorytet "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca:

altalt

 

BACKGROUND:

 

Józef Michał PONIATOWSKI  Uwertura z opery Piotr Medyceusz

 

Paryskie prawykonanie "Piotra Medyceusza" w 1860 roku było wielkim sukcesem. Opera Poniatowskiego na pierwszej scenie Paryża została pokazana przynajmniej 47 razy. Pełna przepychu inscenizacja pochłonęła od 130 do 150 tys. franków, a kompozytor wynajął klakierów, którzy znacznie przyczynili się do sukcesu dzieła. Rossini będący na próbie generalnej powiedział, że w utworze tym jest wiele świetnych ustępów.

Źródło: http://www.dziennikteatralny.pl/artykuly/poniatowski-po-150-latach.html

 

 

Franz SCHUBERT  IV Symfonia c-moll (Tragiczna)

IV Symfonia c-moll, napisana przez młodego kompozytora w 1816 roku bez szkiców wstępnych, od razu w formie partytury, nosi tytuł Tragiczna. Na ten charakter wskazywałaby tonacja c-moll, patetyczno-tragiczna tonacja Beethovena, a zwłaszcza w jego V Symfonii, dzieła ulubionego przez Schuberta. Ale tematy IV Symfonii, ich wzajemny stosunek i nastrój całości świadczą, że nuta tragizmu nie odpowiadała 19-letniemu kompozytorowi i przeobraziła się w żałobną skargę, liryczny smutek czy melancholijną zadumę, odzwierciedlając romantyczne oblicze swego twórcy.

 

 

GRAŻYNA PSTROKOŃSKA-NAWRATIL Kompozytorka i pedagog, urodzona 16 lipca 1947 we Wrocławiu.

Studiowała kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiupoczątkowo u Stefana Bolesława Poradowskiego (1966-67), a następnie w klasieTadeusza Natansona (1967-71). W 1978 uzupełniała studia kompozytorskie we Francji pod kierunkiem Pierre'a Bouleza i Oliviera Messiaena, uczestniczyła w zajęciach Institut de Recherche et de Coordination Acoustique/Musique w Paryżu, w seminarium poświęconym muzyce Iannisa Xenakisa w Aix-en-Provence oraz odbyła staż w studiach eksperymentalnych w Paryżu i Marsylii. Od 1971 pracuje w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu (od 1993 jako profesor). W latach 1994-97 uczestniczyła w pracach Komisji Repertuarowej Festiwalu „Warszawska Jesień”.Od 1998 jest również wykładowcą w Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Grażyna Pstrokońska-Nawratil jest laureatką wielu konkursów kompozytorskich, m.in.Konkursu Młodych Związku Kompozytorów Polskich (1968 i 1973), Konkursu im. Grzegorza Fitelberga (1972), Międzynarodowego Konkursu dla Kompozytorek w Mannheim(1975). W 1987 jej utwór "IKAR" na wielką orkiestrę symfoniczną (1979) uzyskał III lokatę na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu. Ponadto w 1989 otrzymała Nagrodę miasta Wrocławia oraz Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży, w 1998 – Nagrodę im. Św. Brata Alberta, w 2002 – Wrocławską Nagrodę Muzyczną, w 2004 – Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich, w 2006 – Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

          

ŁUKASZ DŁUGOSZ  został uznany przez krytyków za „jednego z najwybitniejszych flecistów swojej generacji”. Absolwent Hochschule für Musik und Theater w Monachium (Niemcy), Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryż oraz Yale University w New Haven (USA) .

Zwycięzca wielu prestiżowych konkursów międzynarodowych: m.in. w Paryżu (Francja), Monachium (Niemcy), Odense (Dania), Viggiano (Włochy).

Koncertuje jako solista i kameralista w Europie, Azji i USA. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami europejskimi. Występował m.in. w Carnegie Hall w Nowym Yorku, w Musikverein-Goldener Saal we Wiedniu, Konzerthaus we Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Filharmonii Monachijskiej Gasteig-Carl-Orff-Saal, Herkulessaal w Monachium, Gewandhaus w Lipsku. Grał pod batutą takich gwiazd jak Zubin Mehta, James Levin, Krzysztof Penderecki, Jacek Kaspszyk, Helmuth Rilling, Jerzy Maksymiuk.
Artysta dokonał wielu nagrań archiwalnych, radiowych i telewizyjnych oraz CD w kraju i za granicą, które zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę polską i europejską.
Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane przez najważniejsze stacje radiowe takie jak: BBC Radio 3, SWR, BR4, Deutschlandradio Kultur, Polskie Radio PR2, NDR, Radio France, RMF Classic.

Juror międzynarodowych konkursów fletowych. Prowadzi kursy mistrzowskie w Europie i Azji.

Za wybitne osiągnięcia otrzymał szereg prestiżowych nagród m.in: Gasteig-Musikpreis (Niemcy), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego(Polska), Zeit-Preis ( Niemcy), Deutsche Stiftung Musikleben (Niemcy).

Narodowy Bank Polski sfinansował film telewizyjny o artyście, pokazywany na antenie TVP1 i TV Polonia.

W styczniu 2010 artysta zadebiutował z London Symphony Orchestra, z którą nagrał płytę z koncertem Michaela Colina.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolekcje" - priorytet "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca:

  

ORKIESTRA SYMFONICZNA PFB Powstała w roku 1974 jako Gdańska Orkiestra Symfoniczna, aby już rok później stać sie Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Bałtyckiej. Założycielem i wieloletnim dyrektorem artystycznym orkiestrybył Zygmunt Rychert. Wspólna praca młodego dyrygenta i orkiestry w krótkim czasie znalazła uznanie wśród krytyków i melomanów nie tylko w Polsce. Artystyczną pieczę nad orkiestrą sprawowali: Zygmunt Rychert (1976-1981; 1998- 2003), Bogusław Madey (1981-1983), Jerzy Salwarowski (1983-1984 Konsultant ds. artystycznych), Wojciech Czepiel (1984-1986), Wojciech Rajski(1987-1989), Paweł Przytocki (1989-1991), Janusz Przybylski (1992-1993), Roman Perucki (1993-1998), Michał Nesterowicz (2004-2008), Kai Bumann (2008-2012), Ernst van Tiel (2012-). Do współpracy z orkiestrą Filharmonii Bałtyckiej zapraszano wielu znakomitych dyrygentów – wspomnieć należy interpretacje muzyczne pod batutą Witolda Rowickiego, Jerzego Maksymiuka, Kazimierza Korda, Krzysztofa Missony, Karola Teutscha, Jerzego Katlewicza, Andrzeja Markowskiego, Jerzego  alwarowskiego, Wojciecha Michniewskiego, Tadeusza Wojciechowskiego, Tadeusza Strugały, Marka Pijarowskiego, José Mario Florencio, Mirosława Błaszczyka, Tomasza Bugaja, Kaia Bumanna, Franco Ferrary, Enocha von zu Gutenberga, Carlo Zecchi, Felixa Carrasco. Filharmonia Bałtycka gościła niejednokrotnie znakomitych artystów, w których gronie znaleźli się m.in. Ewa Pobłocka, Konstanty Andrzej Kulka, Krystian Zimerman, Krzysztof Jakowicz, Piotr Paleczny, Janusz Olejniczak, Leszek Możdżer, Piotr Pławner, Kaia Danczowska, Andrzej Bauer, Krzysztof Jabłoński, Bożena Harasimowicz, Leonard Andrzej Mróz, Jadwiga Rappé, Elżbieta Towarnicka, Vadim Brodski, Valery Oistrach, Edward Auer, Barbara Hendricks, Nigel Kennedy, Ann Murray, Lucia Aliberti i Helen Bickers. Filharmonicy Gdańscy wielokrotnie gościli na festiwalach w Polsce i Europie – Poznańska Wiosna, Wratislavia Cantans, Warszawska Jesień, Festiwal Muzyki Oratoryjnej w Danii, skandynawski festiwal „Nordteile” czy słynne „Aspekte” w Salzburgu. Zapraszani byli na liczne tournée koncertowe do Niemiec, Francji, Szwajcarii, Włoszech, do sal koncertowych Wiednia, Salzburga, Paryża, Berlina, Bremy, Frankfurtu, czy Leningradu. Podczas XI Music Biennale w Berlinie (1987) orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego, zdobyła Nagrodę Krytyki dla Najlepszej Orkiestry za wykonanie I Symfonii Krzysztofa Pendereckiego. W roku 1989 podczas europejskiego tournée wraz z chórem „Cecilien Verein” z Frankfurtu orkiestra koncertowała w Monachijskiej Filharmonii, Alte Oper we Frankfurcie i Concertgebouw w Amsterdamie. Rok 1991 to koncerty z Requiem Verdiego we Francji – Tours, Marsylia, w Szwajcarii – Zurich, Bazylea, Lozanna, Berno oraz koncerty we Włoszech ukoronowane występem dla papieża Jana Pawła II. W roku 1998 orkiestra reprezentowała Polskę podczas wystawy światowej EXPO w Lizbonie. Od kilku lat orkiestra Filharmonii Bałtyckiej tradycyjnie koncertuje w wielu miastach Niemiec, m.in. w Schleswigu, Bayreuth, Bremie i Berlinie. Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej współpracowała z ośrodkami

telewizyjnymi w Polsce i Niemczech. Dokonała licznych nagrań dla firm fonograficznych: Vivat (pierwsza płyta CD w Polsce), POLmusic, DUX. Polska Filharmonia Bałtycka i jej muzycy inicjują I współkreują wiele wydarzeń kulturalnych Gdańska i Wybrzeża. W 1000-lecie obchodów Miasta Gdańska w roku 1997 przygotowano wraz z innymi artystami gdańskimi oprawę muzyczną uroczystej Mszy Św. w Rzymie celebrowanej przez Ojca Świętego Jana Pawła II, inaugurującej obchody milenijne Gdańska. Podczas cyklu koncertów organizowanych wspólnie z Fundacją Polsko-Niemiecką „Milenijne Spotkania Muzyczne” obecni byli Prezydent Niemiec Roman Herzog i Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. W ramach obchodów 25-lecia Solidarności i Wydarzeń Sierpnia ’80 w Gdańsku Polska Filharmonia Bałtycka czynnie uczestniczyła w największych wydarzeniach artystycznych. Filharmonicy Gdańscy pod batutą Michała Nesterowicza wzięli udział w dwóch spektakularnych przedsięwzięciach – koncercie Jean Michela Jarre’a w Stoczni Gdańskiej zatytułowanym „Przestrzeń Wolności” (26.08.05) oraz światowym prawykonaniu „Kantaty o Wolności” Jana A.P. Kaczmarka na Placu Solidarności pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców (31.08.05).  

WWW.FILHARMONIA.GDA.PL

 

opal copy