Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Klasyka i współczesność już w tę niedzielę w Filharmonii Bałtyckiej.

Trzech młodych muzyków z Open String Trio zagra utwory kameralne od klasycyzmu po współczesność w niedzielę 20 października 2013  na Ołowiance. 

Open String Trio w składzie Joanna Konarzewska, Maciej Sionkowski, Michał Panasiuk zagra koncert przy współpracy z Robertem Kwiatkowskim na skrzypcach i Radosławem Kurkiem przy fortepianie. Open String Trio na co dzień pracują jako muzycy Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, a swoje muzyczne pasje rozwijają grając w małym składzie. Podczas niedzielnego koncertu wykonają utwory Mozarta, Schnittke oraz Schumanna.DSCN1435mm copy

W programie koncertu usłyszymy również Kwartet smyczkowy

C-dur nr 19 „Dysonansowy” Wolfganga Amadeusza Mozarta,

uważany za jeden z jego najsłynniejszych kwartetów. Jest jednym z sześciu kwartetów napisanych w latach 1782-1785 i dedykowanych Josephowi Haydnowi. Postać Alfreda Schnittke, którego Trio Smyczkowe również pojawi się w programie koncertu jest w Polsce wciąż mało znana mimo, że sam Schnittke był z pewnością jedną z najbardziej wyrazistych indywidualności w muzyce XX wieku. Tym bardziej, warto więc będzie wysłuchać kompozycji jego autorstwa. Wieczór zakończy doskonale znany słuchaczomKwintet fortepianowy Roberta Schumanna. Utwór, który ukazuje wszelkie walory inwencji i warsztatu Schumanna. Łatwo też dostrzec w nim wzory, które stały się inspiracją dla twórców następnego pokolenia – Brahmsa, Dvořáka czy Saint-Saënsa.

 

OPEN STRING TRIO

Termin: 20/10 niedziela, 18:00

Sala Kameralna na Ołowiance

 

Joanna Konarzewska skrzypce

Maciej Sionkowski altówka

Michał Panasiuk wiolonczela

Oraz

Robert Kwiatkowski skrzypce

Radosław Kurek fortepian 

 

program

Wolfgang Amadeusz MOZART  Kwartet smyczkowy KV 465 "Dysonansowy"

Bohuslav MARTINŮ  II Trio smyczkowe

Alfred SCHNITTKE  Trio smyczkowe

Robert SCHUMANN  Kwintet fortepianowy 

 

BACKGROUND

 

JOANNA KONARZEWSKA Jest absolwentką Zespołu Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki w Łodzi, w klasie skrzypiec Elżbiety Puchalskiej. W 2009 roku z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie Prof. Wiesława Kwaśnego. Była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Małopolskiej Fundacji Stypendialnej „Sapere Auso”. 

Uczestniczka kursów i lekcji mistrzowskich instrumentalistyki solowej, kameralnej i orkiestrowej m.in. u takich pedagogów jak Jadwiga Kaliszewska,  Iwona Wojciechowska, Konstanty Andrzej Kulka, Wiesław Kwaśny,  Krzysztof Śmietana,  Izabela Ceglińska,  Ernst Kovacić,  Thomas Füri. 

Do swoich sukcesów zalicza zdobycie III nagrody w I Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Eugenii Umińskiej w 2005 roku w Poznaniu, V nagrody w Międzynarodowym X Konkursie Skrzypcowym im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w 2006 roku w Lublinie, IV nagrody w I Ogólnopolskim Konkursie Instrumentalistów Smyczkowych w 2006 roku w Krakowie, Nagrody dla najlepszego instrumentalisty smyczkowego podczas ISA objętego programem Wiedeń – Praga – Budapeszt. Jako solistka, kameralistka i muzyk orkiestrowy dokonała licznych nagrań dla radia i telewizji.

Od 2009 roku związana jest z Polską Filharmonią Bałtycką, gdzie pełni funkcję koncertmistrza.

MACIEJ SIONKOWSKI  Jest dyplomantem Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku w klasie altówki prof. Ireny Albrecht. W 2010 roku rozpoczął pracę w Państwowej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku, a w roku 2012 objął stanowisko I głosu. 

Maciej Sionkowski został laureatem ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów, m.in: V miejsce na X Miedzynarodowym Konkursie im. B. Warchala na Słowacji, III miejsce na III Konkursie Młodych Altowiolistów we Wrocławiu, wyróznienia na Ogólnopolskich przesłuchaniach zespołów kameralnych we Wrocławiu, Gdańsku czy Łodzi.      Koncertował w kraju i za granicą w roli solisty jak i kameralisty. W 2010 roku wraz ze skrzypaczką Olgą Kotelczuk oraz Orkiestrą Akademii Muzycznej w Gdańsku wykonał utwór na skrzypce i altówkę pod dyrekcją komozytora A.Brama. 

Współpracuje z takimi zespołami orkiestrowymi jak Polska Filharmonia Kameralna w Sopocie, Elbląska Orkiestra Kameralna, Polska Filharmonia "Simfonia Baltica" w Słupsku, Orkiestra Kameralna "Hanseatica", Pilska Orkiestra Kameralna, Wrocławska Orkiestra Młodzieżowa,  czy Kammerphilharmonie Amade Munster . Był uczestnikiem Międzynarodowych Kursów Muzycznych, im. Z. Brzewskiego w Łańcucie czy Ensemble für Neue Musik w Rostock. Pracował pod okiem takich profesorów jak Stefana Kamasy, Wolfganga Marschnera, Avri Levitana.

Maciej Sionkowski gra na altówce wykonanej przez gdańskiego lutnika Jacka Sikorskiego z 2005 roku.

RADOSŁAW KUREK Urodzony w roku 1984, edukację artystyczną rozpoczął w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej w Kwidzynie w klasie fortepianu Tatiany Gromow, którą następnie kontynuował w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie Mariusza Trzebnicka. Obecnie jest studentem III roku gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej –Zydroń oraz w klasie kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej i akompaniamentu  prof. Krystyny Sucheckiej.

Brał udział w wielu konkursach, zarówno ogólnopolskich jak i międzynarodowych, m.in. jest laureatem IV nagrody Ogólnopolskich Przesłuchań Uczniów Klas Fortepianu Szkół Muzycznych II stopnia (Warszawa 2002), III nagrody na III Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Narvie (Estonia 2001), wraz z zespołem (trio) zdobył I nagrodę na VI Makroregionalnych Spotkaniach Zespołów Kameralnych (Gdańsk 2003), I nagrodę na XXIX Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych (Wrocław 2003), IV nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi, a także był półfinalistą na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Pörtschach (Austria). 

We wrześniu 2008 roku Radosław Kurek w duecie z wiolonczelistą ukraińskim Georgijem Lomakowem zostali laureatami pierwszej nagrody XV Międzynarodowego Konkursu im. Johannesa Brahmsa w Pörtschach (Austria). 

Był stypendystą programu stypendialnego „Agrafka Muzyczna”.

Swoje umiejętności doskonalił na kursach pianistycznych i kameralnych pracując pod kierunkiem takich pedagogów jak: Ewa Pobłocka, M.Nosowska, Paweł Skrzypek, W.Kwaśny, A.Klocek, S.Eszteny, P.Vernikov, N.Schmidt, K.Siebert i S.Hamann.

Repertuar obejmuje dzieła od baroku aż po muzykę współczesną ze szczególnym upodobaniem muzyki romantycznej.

www.filharmonia.gda.pl 

 

opal copy