Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Liderzy i liderki lokalnych społeczności z Wielkiej Brytanii z wizytą studyjną w Gdańsku

Kultura społecznie zaangażowana - ta idea przyświeca wizycie studyjnej odbywającej się w ramach projektu Aktywna Społeczność Krajów Wyszehradzkich. W dniach 21-25 października Gdańsk gości liderki i liderów lokalnej społeczności z Wielkiej Brytanii. Wydarzenie odbywa się w ramach tegorocznej edycji projektu Aktywna Społeczność, którego organizacji podjęli się Instytut Kultury Miejskiej, British Council oraz partnerzy z Czech, Słowacji oraz Węgier.

acwyszehrad

Na gości czekają atrakcje pobudzające do działania, m.in. w Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej oraz zajęcia prowadzone przez gdyńską organizację Mamy z Morza. Politechnika Gdańska poprowadzi spotkanie z seniorami i seniorkami, zatytułowane „Meeting with computers for seniors at Gdansk University of Technology”. Program wizyty uwzględnia też odwiedziny w pomorskich placówkach: Stowarzyszeniu Waga, Tolerado, Stowarzyszeniu Nadbałtyckich Plastyków, a także Wejherowskim Centrum Kultury, Nadbałtyckim Centrum Kultury i Projektorni GAK.

Instytut Kultury Miejskiej, jako współorganizator projektu Aktywna Społeczność Krajów Wyszehradzkich, zaplanował dla swoich gości szereg atrakcji ściśle związanych z jego regularną działalnością. Plan wizyty przewiduje spacery organizowane przez Lokalnych Przewodników i Przewodniczki, projekt angażujący lokalną społeczność. Odpowiednie szkolenia umożliwiają zdobycie kompetencji do oprowadzania grup turystów po wybranych częściach Gdańska. Jedną z nich jest Zaspa, która ostatnimi czasy stała się wizytówką street-art’u. Brytyjscy aktywiści będą mieli możliwość podziwiania Kolekcji Malarstwa Monumentalnego. Następnie, Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki zabiorą uczestników projektu Aktywna Społeczność na spacer po Biskupiej Górce, zachwycającej architekturą z przełomu XIX i XX wieku. Goście zapoznają się również z historią Stoczni Gdańskiej z perspektywy kobiet, co jest głównym założeniem projektu Metropolitanka. Wezmą też udział w warsztatach i spotkaniach poświęconym kondycji III sektora i inicjatyw liderskich.

Na projekt Aktywna Społeczność Krajów Wyszehradzkich składają się także równoległe wizyty brytyjskich aktywistek i aktywistów w Pradze, nad którymi pieczę objęła czeska organizacja Akademia Ekumeniczna.

W dniach 14-19 października natomiast grupy z Wielkiej Brytanii odwiedzą naszych partnerów w Słowacji i na Węgrzech.

Na styczeń i luty przyszłego roku zaplanowano odbycie analogicznej wizyty w Wielkiej Brytanii przez osoby z Pomorza zaangażowane w projekt Aktywna Społeczność Krajów Wyszehradzkich.

Zaproszeni goście to osoby, które mają na swoim koncie wieloletnią działalność na rzecz animowania społeczeństwa.

Anita Dawn Davies od dwudziestu lat poświęca się pracy z osobami niepełnosprawnymi. Jako trenerka, skupia się na propagowaniu idei równości w dostępie do usług, przy równoczesnym wskazywaniu na odmienność i nauce pełnego jej akceptowania. Pracuje w organizacji Women Making a Difference. Z projektem Active Citizens miała już do czynienia podczas jego edycji w Jordanii.

Claudia Donati zajmuje się zagadnieniami związanymi z kwestiami feministycznymi oraz problematyką zakażeń wirusem HIV. Jak sama mówi, zależy jej przede wszystkim na zachęcaniu społeczności lokalnych oraz grup marginalizowanych do dokonania zmian, które mogą znacząco wpłynąć na poprawę jakości ich życia. Jest zaangażowana we współpracę z palestyńską feministyczną organizacją pozarządową LGBT w Izrealu. Jej wcześniejsze doświadczenia obejmują British Council, „Women’s Rights Champions”, włoską organizację pozarządową M.A.I.S. oraz instytut badawczy Overseas Development Institute

Keshav Bhatt od przeszło dekady poświęca się pracy z młodymi ludźmi, których pragnie przysposobić do prawdziwego życia, uzupełniając tym samym braki w edukacji instytucjonalnej. Obozy organizowane przez pana Bhatt’a z ramienia organizacji Revolution Hive mają za zadanie wykreować kolejne pokolenie społecznych reformatorów oraz, tym samym, obalić tezę, jakoby współczesna młodzież była kolejnym „straconym pokoleniem”.

Marvin Ryan Davidson, choć swą karierę rozpoczął jako szef kuchni, obecnie zajmuje się pomocą młodym ludziom poszukującym placówek gotowych przyjąć ich na staż. Wspierając przyszłych pracowników, nie zapomina o stałym dokształcaniu samego siebie, czego przykładem jest udział w szkoleniu facylitatora w British Council. Jego rozwój może stać się inspiracją dla uczestników Programme Engagement oraz szkoleń w Shoreditch Trust, których jest koordynatorem. Ponadto, nadzorował przebieg Social Action Hub w ramach Trustu.

Neerali Bhanji Pattni przyznaje, że jej pasją jest wolontaryjny udział w projektach dążących do wprowadzenia pozytywnych zmian na rzecz młodych ludzi. Z tego względu aktywnie uczestniczy w forum „Envoy” w ramach National Council for Voluntary Youth Services, zasiadając w radzie doradczej zabierającej głos w rozmowach na temat planowania prac młodzieżowych.

Więcej o projekcie Aktywna Społeczność Krajów Wyszehradzkich: www.ikm.gda.pl/ACwyszehrad

opal copy