Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Koncert Familijny na Ołowiance 19.01.

Zapraszamy na pierwszy w Nowym Roku koncert familijny na Ołowiance. Już 19 stycznia 2014 roku o godzinie 12:00 w Sali Koncertowiej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej zabrzmi najsłynniejsza bajka symfoniczna Siergieja Prokofiewa – Piotruś i Wilk. Młodzi melomani będą mieli okazję nie tylko poznać opowieść o chłopcu, który wywiódł wilka w pole, ale też zapoznać się z innymi wspaniałymi dziełami muzyki klasycznej.

 

Caldi Massimiliano fot. Matteo Cremonni-Milano

 

fot. Matteo Cremonni-Milano

To właśnie tego typu wydarzenia, obok koncertów edukacyjnych, skierowane są szczególnie do dzieci. Koncerty familijne są doskonałą okazją, by nasi najmłodsi koncertowi słuchacze wraz z opiekunami poznawali muzykę klasyczną. Dodatkowo, atmosfera i piękne wnętrze Sali Koncertowej na Ołowiance na pewno wywrą niezapomniane wrażenia na melomanach.

W programie pierwszego w 2014 roku koncertu familijnego znajduje się najsłynniejsza bajka symfoniczna Prokofiewa, Piotruś i Wilk, muzyczna opowieść osnuta na tle popularnej bajki ludowej. Prokofiew za pomocą dźwięku opowiada o chłopcu, który broni swoich zwierzęcych przyjaciół przed Wilkiem. Bo choć Kot i Ptaszek w porę schronili się na drzewie, to Kaczuszce nie udało się uciec. Piotrusiowi udaje się jednak ją uratować i schwycić złego Wilka liną skręconą w lasso za ogon – i razem z Myśliwymi zaprowadzić go do ogrodu zoologicznego. Bohaterski wyczyn chłopca przekonuje nawet Dziadzia, który już nie musi bać się o zabawy wnuka na łące. Prokofiew nie dla tej historii napisał jednak swoje dzieło. Kompozytorowi chodziło o przybliżenie najmłodszym piękno brzmienia poszczególnych instrumentów, które „odgrywają” kolejne postaci: Ptaszek – flet, Kaczuszka – obój, Kot – klarnet staccato w niskim rejestrze, Wilk – akordy trzech rogów, Piotruś – kwartet smyczkowy, Myśliwi natomiast – talerze i duży bęben. Malowniczy świat dźwięków i bogate instrumentarium z pewnością zainteresują zatem nawet najbardziej wymagających słuchaczy.

Oprócz Piotrusia i Wilka audytorium usłyszy także wirtuozowski Koncert fletowy D-dur VivaldiegoiSymfonię g-moll nr 83 La poule (Kura) Haydna, najstarszego przedstawiciela grupy tzw. klasyków wiedeńskich. W swoim dziele, znanym również pod tytułem Szczygieł stosuje Vivaldi popularny w muzyce baroku efekt naśladowania ptasich głosów – wykorzystywany przez kompozytora również w innych dziełach. Ten sam efekt pojawia się u Haydna, w którego Symfonii (należącej do słynnych Symfonii Paryskich) Francuzi dopatrują się dźwięków przypominających gdakanie kury.

Znakomitą Orkiestrę Symfoniczną PFB poprowadzi Massimiliano Caldi. Na flecie zagra Dorota Dąbrowska. Narrację poprowadzi Michał Chorosiński, znany aktor teatralny, telewizyjny i filmowy.

Koncert odbędzie się w samo południe, w pierwszych dniach ferii zimowych – w niedzielę 19 stycznia na Gdańskiej Ołowiance. Zapraszamy!

Bilety na Koncert Familijny PIOTRUŚ I WILK dostępne są w cenach: 8–45 zł lub 60 zł (bilet rodzinny, obejmuje rodziców oraz ich dzieci) w systemie sprzedaży on-line: www.filharmonia.gda.pl, przez platformę sprzedażową:www.bilety24.pl oraz przez aplikacje mobilną na smart fonach. Szczegóły na: www.filharmonia.gda.pl oraz w kasach PFB ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , 58 320 62 62 lub 58 323 83 62).

PIOTRUŚ I WILK

KONCERT FAMILIJNY

19/01/2014 niedziela, godz.12:00

Sala Koncertowa na Ołowiance

Bilety w cenie 8-45 zł; Bilet rodzinny – 60zł

Massimiliano Caldi dyrygent

Dorota Dąbrowska flet

Orkiestra Symfoniczna PFB

Michał Chorosiński narrator

PROGRAM:

Sergiej PROKOFIEW

Piotruś i wilk

Antonio VIVALDI

Koncert fletowy D-dur „Szczygieł”RV 428

Joseph HAYDN

Symfonia g-moll nr 83 „La poule”(Kura)

BACKGROUND

Massimiliano CaldiUrodzony w Mediolanie, jest I Dyrygentem gościnnym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. W latach  2006-2010 pełnił funkcję kierownika artystycznego Śląskiej Orkiestry Kameralnej. W latach 1998-2009 był także pierwszym dyrygentem Orkiestry Kameralnej Milano Classica.

Jest laureatem  pierwszej nagrody  na VI Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach w 1999 roku. Obecnie działa na polu muzyki operowej i symfonicznej, głównie we Włoszech oraz w Polsce.

W Polsce regularnie koncertuje z orkiestrą Filharmonii Śląskiej. Dyrygując Śląską Orkiestrą Kameralną brał udział w wielu polskich festiwalach, m.in. w Łańcucie, Mikołowie, Krakowie i w Górnośląskim Festiwalu Sztuki Kameralnej „Ars Cameralis Silesiae Superioris”.

Na zaproszenie Maestro Antoniego Wita dwukrotnie wystąpił w Filharmonii Narodowej – w 2009 roku z Orkiestrą Teatru Mazowieckiego i w roku 2012 ze Śląską Orkiestrą Kameralną.

Regularnie współpracuje z Filharmonią Łódzką im. Artura Rubinsteina, w której m.in. ze swoim przyjacielem, wiolonczelistą Dominikiem Połońskim prezentował muzykę Olgi Hans. W stulecie urodzin Nino Roty koncertował w filharmoniach: Narodowej, Łódzkiej, Gdańskiej i Krakowskiej.

Spośród orkiestr polskich prowadził również Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Warszawie, NOSPR w Katowicach, Polską Orkiestrę Sinfonia Iuventus, orkiestry symfoniczne w Katowicach, Krakowie, Szczecinie, Gdańsku, Rzeszowie, Koszalinie, Toruniu i Jeleniej Górze. Współpracuje ściśle z Ambasadą Włoską w Warszawie oraz z Instytutem Kultury Włoskiej w Warszawie i Krakowie.

We Włoszech współpracuje z Valle d'Itria Festival, ze Stowarzyszeniem Serate Musicali w Mediolanie i Maggio Musicale Fiorentino, regularnie uczestniczy w programach teatrów muzycznych w Novarze, Bolonii i Mantui. W Europie występował w salach koncertowych Wiednia, Linzu, Sankt Petersburga, Moskwy, Amsterdamu, Baden-Baden, Bonn, Frankfurtu, Mannheim i Szeged. Dyrygował też w Izraelu, Szwajcarii,  Brazylii i Chile.

Wśród dzieł operowych, które prowadził od 1991 roku, były m.in.: Orfeusz i Eurydyka Christopha Willibalda Glucka, Cyganeria Giacomo Pucciniego, Salome Richarda Straussa, Rigoletto, Traviata i Trubadur  Giuseppe Verdiego, Cosi fan tutte i Wesele Figara Wolfganga Amadeusa Mozarta, Rapsodia Satanica i Cavalleria Rusticana Pietro Mascagniego, Cyrulik sewilski Gioachimo Rossiniego, Norma Giovanni Belliniego, Carmina Burana Carla Orffa, I due timidi i La notte di un nevrastenico Nino Roty. W 2011 roku, po 150 latach, wykonał w Krakowie operę Józefa M.K. Poniatowskiego Piotr Medyceusz. Przyczynił się do ponownego przypomnienia XIX-wiecznych oper Don Bucefalo i Re Lear Antonia Cagnoniego, prowadząc ich przedstawienia w Martina Franca podczas Valle d'Itria Festival w latach 2008-2009. Zwrócił się także ku operze współczesnej, dyrygując m.in. prapremierami oper Peter Uncino Marka Tutina, Nevebianca Marka Betty i La zingara guerriera Luigiego Niccoliniego.

Firma „Dynamic” wydała CD z Salome Richarda Straussa, Don Bucefalo i Re Lear Antonia Cagnoniego, nagranymi pod batutą Massimiliana Caldiego. W roku 2009 firma DUX opublikowała płytę Little Big Music z utworami Benjamina Brittena, Gustava Holsta, Witolda Lutosławskiego i Wojciecha Kilara nagranymi ze Śląską Orkiestrą Kameralną.

Dorota DąbrowskaStudia muzyczne ukończyła  z wyróżnieniem w 2002 r. w Gdańskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem prof. K. Langmana.

Zdobyła I nagrodę w uczelnianych eliminacjach do Konkursu o stypendium Fundacji Yamaha – reprezentowała Uczelnię w Konkursie YFMC Yamaha. Była stypendystką Ministerstwa Kultury. Brała udział w konkursie muzyki francuskiej w Łodzi, II Etapie Ogólnopolskiego Konkursu fletowego w Warszawie.

W latach 2000 - 2006 związana była z  orkiestrą Państwowej Opery Bałtyckiej z którą koncertowała w: Niemczech, Holandii, Danii, Szwecji, Estonii. Od roku 2006 jest I flecistką Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

opal copy