Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Muzyka i miłość na Ołowiance!

Wszystkich zakochanych i nie tylko zapraszamy na Koncert Walentynkowy na Ołowiance. 14 lutego o godzinie 19:00. Orkiestra Symfoniczna PFB pod batutą Massimiliano Caldiego oraz znakomici soliści – Robert Kwiatkowski i młodziutka Hwayoon Lee zabiorą Was do fantastycznego świata historii miłosnych.

Specjalny Koncert Walentynowy zorganizowany został specjalnie z myślą o tych, którzy cenią sobie zarówno wzruszające historie miłosne, jak i piękną muzykę. Wprogramie tak wyjątkowego koncertu nie mogłoby zatem zabraknąć dzieł o tematyce ściśle miłosnej.

14 lutego na Ołowiance usłyszymy uwerturę do opery Cosi fan tutte (wł. tak czynią wszystkie) Mozarta, poddającą wierność kobiecą pod wątpliwość.Nie zabraknie także nawiązańdo motywów antycznych, stanowiących podwaliny europejskiej kultury. Poprzez uwerturę do opery Orfeusz i Eurydyka Glucka przypomnimy sobie tragiczną miłość mitologicznych kochanków.Następnie zabrzmi suita z operyMiłość do trzech pomarańczy Prokofiewaowyrazistym i barwnym stylu będąca muzyczną realizacją bardzo pogodnego opowiadania. Na zakończenie koncertu muzycy wykonają Symfonię koncertującą Es-dur Mozarta, na skrzypce, altówkę i orkiestrę, w której swoje umiejętności zaprezentują wspaniali soliści.

Bilety na Koncert Walentynkowy dostępne są w cenach: 15-55 zł w systemie sprzedaży on-line:www.filharmonia.gda.pl, przez platformę sprzedażową: www.bilety24.pl oraz przez aplikację mobilną na smart fonach.

Szczegóły na: www.filharmonia.gda.pl oraz w kasach PFB ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , 58 320 62 62 lub 58 323 83 62).

KONCERT WALENTYNKOWY

COSI FAN TUTTE, CZYLI SZKOŁA KOCHANKÓW

14/02/2014 piątek, godz.19:00

Sala Koncertowa na Ołowiance

Bilety w cenie 15-55 zł.

Massimiliano Caldi dyrygent

Robert Kwiatkowski skrzypce

Hwayoon Lee altówka

Orkiestra Symfoniczna PFB

Maciej Puto prowadzenie

PROGRAM

Wolfgang Amadeusz MOZART

Uwertura „Cosi fan tutte”

Christoph Willibald GLUCK

Uwerturado opery „Orfeusz i Eurydyka”

Siergiej PROKOFIEW

Suita z opery Miłość do trzech pomarańczy

Wolfgang Amadeusz MOZART

Symfonia koncertująca Es-dur KV 364

BACKGROUND

Massimiliano Caldi

mCaldiMassimilianofot.MatteoCremonni-Milano

Urodzony w Mediolanie, jest I Dyrygentem gościnnym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. W latach  2006-2010 pełnił funkcję kierownika artystycznego Śląskiej Orkiestry Kameralnej. W latach 1998-2009 był także pierwszym dyrygentem Orkiestry Kameralnej Milano Classica.

Jest laureatem  pierwszej nagrody  na VI Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach w 1999 roku. Obecnie działa na polu muzyki operowej i symfonicznej, głównie we Włoszech oraz w Polsce.

W Polsce regularnie koncertuje z orkiestrą Filharmonii Śląskiej. Dyrygując Śląską Orkiestrą Kameralną brał udział w wielu polskich festiwalach, m.in. w Łańcucie, Mikołowie, Krakowie i w Górnośląskim Festiwalu Sztuki Kameralnej „Ars Cameralis Silesiae Superioris”.

Na zaproszenie Maestro Antoniego Wita dwukrotnie wystąpił w Filharmonii Narodowej – w 2009 roku z Orkiestrą Teatru Mazowieckiego i w roku 2012 ze Śląską Orkiestrą Kameralną.

Regularnie współpracuje z Filharmonią Łódzką im. Artura Rubinsteina, w której m.in. ze swoim przyjacielem, wiolonczelistą Dominikiem Połońskim prezentował muzykę Olgi Hans. W stulecie urodzin Nino Roty koncertował w filharmoniach: Narodowej, Łódzkiej, Gdańskiej i Krakowskiej.

Spośród orkiestr polskich prowadził również Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Warszawie, NOSPR w Katowicach, Polską Orkiestrę Sinfonia Iuventus, orkiestry symfoniczne w Katowicach, Krakowie, Szczecinie, Gdańsku, Rzeszowie, Koszalinie, Toruniu i Jeleniej Górze. Współpracuje ściśle z Ambasadą Włoską w Warszawie oraz z Instytutem Kultury Włoskiej w Warszawie i Krakowie.

We Włoszech współpracuje z Valle d'Itria Festival, ze Stowarzyszeniem Serate Musicali w Mediolanie i Maggio Musicale Fiorentino, regularnie uczestniczy w programach teatrów muzycznych w Novarze, Bolonii i Mantui. W Europie występował w salach koncertowych Wiednia, Linzu, Sankt Petersburga, Moskwy, Amsterdamu, Baden-Baden, Bonn, Frankfurtu, Mannheim i Szeged. Dyrygował też w Izraelu, Szwajcarii,  Brazylii i Chile.
Wśród dzieł operowych, które prowadził od 1991 roku, były m.in.: Orfeusz i Eurydyka Christopha Willibalda Glucka, Cyganeria Giacomo Pucciniego, Salome Richarda Straussa, Rigoletto, Traviata i Trubadur  Giuseppe Verdiego, Cosi fan tutte i Wesele Figara Wolfganga Amadeusa Mozarta, Rapsodia Satanica i Cavalleria Rusticana Pietro Mascagniego, Cyrulik sewilski Gioachimo Rossiniego, Norma Giovanni Belliniego, Carmina Burana Carla Orffa, I due timidi i La notte di un nevrastenico Nino Roty. W 2011 roku, po 150 latach, wykonał w Krakowie operę Józefa M.K. Poniatowskiego Piotr Medyceusz. Przyczynił się do ponownego przypomnienia XIX-wiecznych oper Don Bucefalo i Re Lear Antonia Cagnoniego, prowadząc ich przedstawienia w Martina Franca podczas Valle d'Itria Festival w latach 2008-2009. Zwrócił się także ku operze współczesnej, dyrygując m.in. prapremierami oper Peter Uncino Marka Tutina, Nevebianca Marka Betty i La zingara Guerrera Luigiego Niccoliniego.

Firma „Dynamic” wydała CD z Salome Richarda Straussa, Don Bucefalo i Re Lear Antonia Cagnoniego, nagranymi pod batutą Massimiliana Caldiego. W roku 2009 firma DUX opublikowała płytę Little Big Music z utworami Benjamina Brittena, Gustava Holsta, Witolda Lutosławskiego i Wojciecha Kilara nagranymi ze Śląską Orkiestrą Kameralną.

Robert Kwiatkowski

Kwiatkowski mRobert fot. Piotr Rodak

Wybitny kameralista polski młodego pokolenia, laureat wielu prestiżowych konkursów kameralnych w Austrii, Francji i Polsce jest niezwykłą postacią życia muzycznego Wybrzeża. Wykształcony pod kierunkiem prof. Krystyny Jureckiej oraz prof. Anny Prabuckiej-Firlej jako skrzypek i kameralista dodatkowo kształcił swój kunszt pod kierunkiem wielu wybitnych artystów polskich i zagranicznych jak Henry Meyer z "LaSalle Quartet", Miro String Quartet, Joseph Kalichstein, Sebastian Hamann, Marina Jaszwili, Jadwiga Kaliszewska czy Stefan Kamasa.

Jest założycielem "Dali Piano Quartet" z którym zdobył wiele nagród i wyróżnień na konkursach krajowych i międzynarodowych:

- III nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku (2000),

- II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Illzach (2001),
- II nagroda na Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Pörtschach (2001),

- Nagroda „Haffner-Wettstein” dla najlepszego zespołu kameralnego Akademii Muzycznej w Gdańsku (2002),

- Nagroda Stowarzyszenia Czerwonej Róży dla najlepszego koła naukowego Trójmiasta (2002),

- Stypendium Dla Twórców Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (2007),

- finalista na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej „Premio Vittorio Gui” we Florencji (2008).

W dorobku artysty znajdują się także inne prestiżowe nominacje oraz nagrody artystyczne:

- w roku 2004 odebrał Pomorską Nagrodę Artystyczną Gryf w kategorii Debiut Roku
przyznaną Orkiestrze Kameralnej Hanseatica,

- również w roku 2004 płyta „Fill the harmony philharmonics” nagrana wraz z Orkiestrą
Kameralną „Hanseatica” oraz Sławkiem Jaskułke otrzymała nominację do nagrody
„Fryderyka” w kategorii „Jazzowy Album Roku”.

Robert Kwiatkowski otrzymuje cykliczne angaże najprzeróżniejszych orkiestr, m.in. Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, Orquesta Sinfónica de Navarra, The Symphony Orchestra of Tenerife, Young Wagner Orchestra, Orquesta Ciudad de Granada oraz Orquesta Sinfónica de Chile, gdzie występuje jako solista oraz obejmuje pozycję gościnnego koncertmistrza na wielu prestiżowych scenach pod dyrekcją wybitnych dyrygentów takich jak np. Sir Neville Marriner, Krzysztof Penderecki, Antoni Wit, Michał Nesterowicz czy Jacek Kaspszyk.

W 2003 r. wraz z Łukaszem Lisowskim powołał do życia Orkiestrę Kameralną Hanseatica, w której pełni funkcję koncertmistrza oraz dyrektora. Jego bezkompromisowa, rzetelna praca a z drugiej strony oryginalność i muzyczna wrażliwość dały podwaliny pod artystyczny poziom zespołu ceniony przez wielu wybitnych artystów scen krajowych i zagranicznych. Podczas licznych koncertów kameralnych tej orkiestry występował u boku takich artystów jak Radovan Vlatkovic, Dag Jensen czy Yeon-Hee Kwak. W swoim dorobku artystycznym posiada również nagrania płytowe, archiwalne, oraz telewizyjne (TVP, BBC, Arte).

Artysta od szeregu lat jest pedagogiem w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, gdzie pełni obowiązki adiunkta w klasie kameralistyki prof. Anny Prabuckiej - Firlej. Za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki w 2007 roku został wpisany do encyklopedii „Who is who w Polsce”.

Hwayoon Lee

Hwayoon m Lee fot. Taeuk Kang

Urodziła się w 1996 roku w Seulu.

Swoje pierwsze muzyczne doświadczenia zdobyła już w wieku 4 lat, wykonując tradycyjną koreańską muzykę, Pansori. Jako sześciolatka, Hwayoon wzięła pierwszą lekcję gry na skrzypcach w rodzinnym mieście. W późniejszym czasie zaczęła uczyć się gry na altówce, podjęła studia u Sang Jin Kim, profesora w Yonsei University w Seulu.

Hwayoon to obiecująca młoda altowiolistka, której kariera międzynarodowa rozpoczęła się, gdy w 2010 roku wygrała 17. Międzynarodowy Konkurs Johannesa Brahmsa w Pörtschach w Austrii. Ponadto, w styczniu 2013, będąc najmłodszą uczestniczką, wygrała Grand Prix 7. Międzynarodowego Konkursu Yuri Bashmeta w Moskwie, którą to nagrodę przyznano po raz pierwszy w historii konkursu. We wrześniu tego samego roku zdobyła nagrodę na Elba Music Festival.

Dotychczasowe osiągnięcia młodej artystki to koncerty z moskiewskimi solistami, MLW Festival Philharmonie, Orkiestrą Symfoniczną Nowej Rosji, Sinfonia Luventus Orchestra, Münchner Symphoniker, Filharmonikami gdańskimi, Symphonisches Ensemble München z najlepszymi dyrygentami, jak Maestro Krzysztof Penderecki, Ken-David Masur, Massimiliano Caldi, Adam Balas, Yuri Bashmet oraz Manfred Honeck.

W 2013 roku Hwayoon została zaproszona do wykonania w Polsce i w Niemczech z Maestro Krzysztofem Pendereckim jego Concerto doppio (2012) jako solistka.

Od 2009 roku występuje z recitalami solowymi oraz jako kameralistka. Została też wybrana najmłodszym i najbardziej utalentowanym muzykiem w historii Seulu, podczas występu na Seoul Spring Festival. W 2010 roku dała serię koncertów w towarzystwie swojego nauczyciela, Sang Jin Kim, zatytułowaną Senior i Junior, gdzie występowała z zespołem smyczkowym Sejong Soloists w Hoam Art Hall, „Rudy Ksiądz część 1”, gdzie była najmłodszym wykonawcą.

Występowała z takimi wybitnymi muzykami jak Gidon Kremer, Christian Tetzlaff, Yuri Bashmet, Steven Isserlis, András Schiff. Niebawem będzie wykonywała Mozarta z Anne-Sophie Mutter pod batutą Manfreda Honecka w Austrii.

Od lipca 2011 roku Hwayoon jest wspierana i sponsorowana przez Anne-Sophie Mutter Foundation. Jest również sponsorowana przez Koreańskie Ministerstwo Kultury w ramach projektu AYAF.

opal copy