Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

VII Bal Gdański - Rosyjskie serce i magia folkloru tylko na Ołowiance!

Jak bije prawdziwe Rosyjskie Serce? Rozwiązanie tej zagadki poznamy na VII Balu Gdańskim, 15 lutego o godzinie 19:00. Na Ołowiance pod batutą Aleksandra Andreyeva wystąpią znakomici muzycy. W roli solowej usłyszymy cymbalistkę, Evgeniyę Samokhinę oraz klarnecistę, Pavla Ermolaeva. Całości dopełni Orkiestra Kameralna Filharmonii w Kaliningradzie. Zapraszamy by VII sobotę karnawału spędzić na Ołowiance!

evgenyija samokhina

Na VII już Balu Gdańskim zaprezentowana zostanie muzyka najwybitniejszych kompozytorów pochodzenia rosyjskiego. Usłyszymy też melodie ludowe, pochodzące nie tylko z Rosji. Dla kontrastu poznamy również rumuńskie melodie ludowe oraz żydowskie wariacje wspaniałego rosyjskiego muzyka, Prokofiewa. Pozostaniemy więc w kręgu orientalnego brzmienia kojarzonego się ze Wschodem i z odległymi krainami, przez które poprowadzą nas znakomici rosyjscy wykonawcy.

Prokofiew, autor wykonywanej niedawno w Filharmonii bajki symfonicznej Piotruś i Wilk (19.01) oraz przepięknej operyMiłość do trzech pomarańczy (14.02), także i w VII Balu Gdańskim będzie miał swój udział. Jego Uwertura żydowskapowstała w Stanach Zjednoczonych w 1919 roku jako realizacja zamówienia sekstetu żydowskich muzyków.Podarowali oni kompozytorowi zbiorek pieśni żydowskich, na których oparł swoją kompozycję. Uwertura przeznaczona jest na stosunkowo rzadko stosowany zestaw instrumentów: klarnet, kwartet smyczkowy i fortepian.

Doskonałym kontrastem do utworów klasycznych będzie rumuński taniec ludowy, również przewidziany w programie koncertu. Jak wiadomo, muzyka ludowa należy do najstarszych przejawów kultury duchowej każdej grupy etnicznej. Jak sama nazwa wskazuje, uprawiana była głównie przez lud, na wsiach. Do dnia dzisiejszego w ośrodkach miejskich funkcjonują profesjonalne zespoły specjalizujące się w przywracaniu do życia tego typu muzyki, niejednokrotnie zapomnianej (śpiew, akompaniament instrumentów ludowych, taniec). Ich występy cieszą się niesłabnącą popularnością, a sam fenomen folkloru i muzyki ludowej jest wspaniałym tematem dla badaczy kultury.

Niewątpliwie wszystkie części programu koncertu VII Balu będą interesujące i porywające. Zapraszamy zatem serdecznie do wspólnego spędzenia karnawałowego wieczoru na Ołowiance.

Po koncercie zapraszany na kolejny bal karnawałowy w Salonie Gdańskim. Do tańca zagra gościom zespółRiverboat Ramblers Swing Orchestra. W czasie balu dostępny będzie catering (po zakupieniu biletu konsumpcyjnego w cenie 85 zł). Za menu, które już teraz polecamy, odpowiada Restauracja Filharmonia (tutaj znajduje się oferta menu wraz z ceną).

Bilety na VII Bal Gdański dostępne są w cenach 25–70 zł. Na pozostałe wydarzenia PFB wejściówki dostępne są w systemie sprzedaży on-line: www.filharmonia.gda.pl, przez platformę sprzedażową: www.bilety24.pl oraz przez aplikacje mobilną na smart fonach. Szczegóły na:www.filharmonia.gda.pl oraz w kasach PFB ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , 58 320 62 62 lub 58 323 83 62).

VII Bal Gdański

W RYTMIE ROSYJSKIEGO SERCA

15/02/2014 sobota, godz.19:00

Sala Koncertowa na Ołowiance

Bilety w cenie 25-70 zł

Aleksander Andreyevdyrygent

Evgeniya Samokhinacymbały

Pavel Ermolaevklarnet

Orkiestra Kameralna Filharmonii w Kaliningradzie

Krzysztof Dąbrowskiprowadzenie

PROGRAM

Sergiusz RACHMANINOW Romans i Scherzo

Borys CZAJKOWSKI Walzer (z: Simfoniettta  na orkiestrę smyczkową)

Sergiusz PROKOFIEW Uwertura żydowska na klarnet, fortepian i kwartet smyczkowy Op. 34

Dymitr SZOSTAKOWICZ Spacer po Moskwie z Moskwa-Czeriomuszki Op. 105  (operetka w trzech aktach)

Skowronek

Rumuński Taniec Ludowy Bracia rozprzęgnijcie konie

Marco Enrico BOSSI Gagliarda

BACKGROUND

ALEKSANDER ANDREYEV

Aleksander Andreyev jest dyrektorem artystycznym i naczelnym Orkiestry Kameralnej Filharmonii w Kaliningradzie, jedną z czołowych postaci kultury Kaliningradu. Absolwent Państwowego Konserwatorium Leningradzkiego w klasie skrzypiec. Przez dziesięć lat pracował jako akompaniator i solista w Orkiestrze Symfonicznej Kaliningradu, był dyrektorem artystycznym zespołu kameralnego "Muzyka XX". W 1996 roku otrzymał tytuł "Zasłużony artysta Rosji".

Duże doświadczenie jako muzyka orkiestrowego i zespołowego oraz talent organizatorski Andreyeva sprawiły, że w 1991 roku utworzył i poprowadził jeden z najlepszych zespołów w regionie, Orkiestrę Kameralną, która w 1997 roku stała się zespołem Kaliningradzkiej Filharmonii. Jest chlubą regionu. Odbywał wielokrotne podróże zagraniczne do Polski, Litwy, Niemiec, Szwecji i Francji. W repertuarze orkiestry znajdują się dzieła różnych stylów i trendów. Wszystkie swoje programy koncertowe Orkiestra wykonuje na najwyższym poziomie zawodowym i artystycznym, występując z wieloma renomowanych wirtuozami oraz zespołami z Rosji i innych krajów - pianistami, skrzypkami, wiolonczelistami, organistami.

Wyjątkowym doświdczeniem dla zespołu i Aleksandra Andryeva była współpraca z wybitnymi dyrygentami. Zespół z powodzeniem współpracował z takimi znanymi muzykami jak: Saulius Sondeckis, Krimets Konstantyna, Konstantyna Orbelian i inni. Ostatnio, w ramach cyklu Jubileuszowego, orkiestra wystąpiła ze słynnym polskim dyrygentem, Maestro Tadeuszem Strugałą.

W serii okolicznościowych koncertów Orkiestra Kameralna Filharmonii w Kaliningradzie występowała z artystami rosyjskimi i europejskimi, solistami i dyrygentami takimi, jak: Vilhelmas Čepinskis, Roman Perucki, Vestard Shimkus.

EVGENIYA SAMOKHINA

W 2006 roku ukończyła studia w Państwowej Białoruskiej Akademii Muzycznej (Mińsk), nauczycielka, aktorka zespołu "Instrumental Performance." Od 2006 roku występuje w Orkiestrze Kameralnej Filharmonii w Kaliningradzie. Samokhina to także laureatka międzynarodowych festiwali muzyki ludowej i kultury narodowej.

PAVEL ERMOLAEV

Urodzony w 1973 roku, ukończył Konserwatorium w Pietrozawodsku w klasie klarnetu. Jest solistą w Orkiestrze Kameralnej Filharmonii w Kaliningradzie.

ORKIESTRA KAMERALNA FILHARMONII W KALININGRADZIEprzyciąga zarówno profesjonalną i amatorską publiczność, dla nich spotkania z ludźmi, z przyjaciółmi i dobra atmosfera to najważniejsze czynniki udanego występu.

Zespół został powołany na początku lat 90., szybko wszedł do życia muzycznego miasta i zdobył serca publiczności. W roku 1998, za znaczące osiągnięcia w dziedzinie sztuki muzycznej, zespół otrzymał nagrodę "Uznanie".

Dwadzieścia lat historii Orkiestry to najlepszy dowód, że była w stanie zajmować ważne miejsce w życiu kulturalnym regionu. Jest to wielka zasługa jej założyciela, dyrektora artystycznego i dyrygenta, Alexandra Andreyeva. Orkiestra to dzieło jego życia, jego dusza i inspiracja. Jego motto brzmi: „Nigdy nie kończyć”, ponieważ nie ma granic w drodze do perfekcji. Energia Aleksandra Andreyeva, jego pracowitość i wytrwałość są zaraźliwe. W 2012 Andreyev za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki, wielki wkład w kształcenie i wychowanie młodego pokolenia, został uhonorowany tytułem "Inspiration ", przyznawanym w Kaliningradzie.

Orkiestra zawsze stara się tworzyć ciekawe programy koncertowe, które zarówno w kraju jak i za granicą są przyjmowane z entuzjazmem. Oto kilka z nich : "Od Bacha do Bartoka", "Muzyka z obu Ameryk : Latino, country, blues", "Muzyka klasyczna i jazz", "Astor Piazzolla : Histoire du Tango", "Wieczór Serenady", "Klasycy XX wieku".

Przez wszystkie lata działalności, Orkiestra ciągle doskonali swoje umiejętności, pracując z wybitnymi muzykami, wśród nich są słynni dyrygenci Saulius Sondeckis, Konstantin Krimets, Robert Kabar, Miguel Ramos, Konstanty Orbelian, Vilhelmas Čepinskis, Tadeusz Strugała oraz słynni artyści, Irina Bochkova, Nikołaj Pietrow, Siergiej Stadler, Alexander Buzlov, Jochen Hoffmann, Yakov Kasman, Arkady Shilkloper.

Niedawno, w serii okolicznościowych koncertów z okazji 20. rocznicy powstania Orkiestry, występowała ona z Diną Joffe, Michaelem Wymanem, Vestardem Shimkusem, Romanem Peruckim i Danielem Kramerem .

Źródła: http://www.marcinmalinowski.com/?p=127

opal copy