Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Nagroda Splendor Gedanensis - nominowani

Już 14 marca okaże się kto zdobył prestiżowy laur Nagrody Splendor Gedanensis i Tytuł Mecenasa Kultury Gdańska. W tym roku nagroda wręczana będzie już po raz 41.

Nominacje do nagrody otrzymali:

Anna Czerwińska-Rydel

Muzyk, pedagog, autorka książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej i biograficznej. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatka wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Jest autorką kilkudziesięciu książek i publikacji. W Gdańsku szczególną sławą cieszy się jej „Trylogia gdańska” zawierająca opowieści o Heweliuszu, Fahrenheicie i Schopenhauerze. W 2013 roku wydała między innymi: „Mój brat czarodziej. Opowieść o Julianie Tuwimie”, „Kryształowe odkrycie. Powieść o Janie Czochralskim”, „Mistrz. Spotkanie z Witoldem Lutosławskim”.

Katarzyna Dałek

Aktorka Teatru Wybrzeże. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W 2013 roku stworzyła między innymi znakomicie przyjęte przez publiczność i krytykę kreacje: Abigail w „Czarownicach z Salem” w reżyserii Adama Nalepy oraz Soni w „Płatonowie” w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

Rafał Kłoczko

Dyrygent, animator kultury, założyciel orkiestry TUTTA FORZA. W 2013 roku był pomysłodawcą, a także szefem muzycznym realizacji scenicznych: „Weksla małżeńskiego” Gioacchino Rossiniego, oraz trzech jednoaktowych oper Giacomo Pucciniego składających się na „Tryptyk”: „Gianni Schicchi”, „Siostra Angelika” i „Płaszcz”. W 2013 roku został półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów Operowych BLUE DANUBE w Bułgarii.

Grzegorz Kwiatkowski

Poeta, muzyk. Laureat Nagrody Splendor Gedanensis za rok 2010. Jego wydany w 2013 roku przez wydawnictwo Biuro Literackie tom poetycki „Radości” jest uznawany za najlepszy w dotychczasowym dorobku Autora oraz za jedną z najważniejszych pozycji poetyckich wydanych w ubiegłym roku w Polsce. Jako muzyk, w minionym roku wraz z zespołem Trupa Trupa nagrał w gdańskiej Synagodze płytę „++” , która zyskała bardzo pozytywne recenzje krytyków muzycznych w kraju i za granicą.

 

Adam Nalepa

Reżyser, tłumacz, krytyk teatralny. W roku 2013 po raz czwarty podjął współpracę z Teatrem Wybrzeże, wystawiając na jego deskach „Czarownice z Salem” Arthura Millera. Inscenizacją tą Adam Nalepa potwierdza nie tylko swój reżyserski talent, ale także konsekwencję w budowaniu własnego indywidualnego języka teatralnego.

prof. Marek Podhajski

Pedagog, teoretyk muzyki. Pod koniec 2013 roku nakładem wydawnictwa Akademii Muzycznej w Gdańsku ukazała się jego książka „Polish music. Polish composers 1918–2010”. Jej pierwotna, polskojęzyczna wersja została wydana przez Akademię Muzyczną w Gdańsku i Akademię Muzyczną w Warszawie i wyróżniona Nagrodą Splendor Gedanensis za rok 2007. Dzieło to, choć autorstwa wielu naukowców, jest bezsprzecznie ukoronowaniem działań profesora w dziedzinie badań i promocji polskiej muzyki za granicą.

Ewa Skaper

Malarka, absolwentka PWSSP w Gdańsku. Zajmuje się malarstwem w tradycyjnych technikach i asamblażem. Kolekcjonuje stare przedmioty, celuloidowe lalki, figurki i zabawki. W 2013 roku Artystka zajęła II miejsce na 41. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień” za dwa obrazy z cyklu GLORIA: „Gloria w fabryce misiów” i „Gloria nie boi się krwi”. Są to portrety emanujące niepowtarzalną, pełną symboliki, mroczną aurą, łączące dosłowność z umownością.

 

Andrzej Szadejko

Muzyk, kompozytor, pedagog i animator kultury. Jest opiekunem merytorycznym projektu odbudowy organów w Kościele Świętej Trójcy w Gdańsku. Nominowany również za premierowe wykonanie kantat wielkanocnych gdańskich kompozytorów ze zbioru muzykaliów Biblioteki Gdańskiej, za cykl „Koncerty dla Gdańszczan” i za nagranie płyt „Muzyczne Dziedzictwo Miasta Gdańska, vol. V Kantaty Wielkanocne” i „Ruckpositiv”.

Michał Szlaga

Fotograf. Od 2000 roku realizuje projekt dotyczący zmian na terenie Stoczni Gdańskiej. W 2013 roku jego zdjęcia dokumentujące destrukcję terenów postindustrialnych zostały wydane w albumie „Stocznia”, który stanowi podsumowanie trzynastu lat pracy artysty. Na 270 stronach znajdziemy zdjęcia wybrane spośród tysięcy zrobionych przez Szlagę w tym czasie. Album został uznany za jedną z najważniejszych tego typu publikacji w tej części Europy.

Lawrence Okey Ugwu

Muzyk, animator kultury, od dziesięciu lat dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury, które dzięki jego zaangażowaniu jest  ważnym miejscem w życiu kulturalnym Gdańska. Nominowany za stworzenie, rozwinięcie i umocnienie tradycji imprezy „Metropolia jest okey”, która co roku integruje środowiska artystyczne Trójmiasta. Laureat Nagrody Splendor Gedanensis za rok 2009.

Izadora Weiss

Tancerka, choreografka. Nominowana za inscenizację i choreografię spektaklu „Sen nocy letniej” według Szekspira, z muzyką Gorana Bregovicia. Po premierze, która odbyła się w 2013 roku w Operze Bałtyckiej, spektakl prezentowany był również podczas „V Dni Sztuki Tańca” na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie oraz na festiwalach międzynarodowych, wszędzie spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem.

Grzegorz Wiśniewski

Reżyser teatralny. Od lat związany z Teatrem Wybrzeże. W 2013 roku na deskach Sceny Kameralnej miała miejsce premiera inscenizacji „Płatonowa” Antoniego Czechowa. Tekst w opracowaniu Jakuba Roszkowskiego, nie tylko został oderwany od epoki, ale jednocześnie stał się niezwykle aktualny. Krytyka doceniła też talent reżysera w prowadzeniu zespołu aktorskiego, który pod okiem Grzegorza Wiśniewskiego pokazał swoją wysoką dojrzałość artystyczną.

Romuald Wicza-Pokojski

Reżyser, dramaturg. Od 2011 roku dyrektor naczelny i artystyczny Miejskiego Teatru „Miniatura” w Gdańsku. W 2013 roku odbyły się tu cztery premiery m.in. „Brzydkie kaczątko”, „Fahrenheit” według tekstu Anny Czerwińskiej-Rydel oraz spektakl dla dorosłych według tekstu Brunona Schulza: „Karakonia”. Krytyka jednogłośnie podkreślała nową teatralną jakość, jaką tworzy w „Miniaturze” Wicza-Pokojski.

Barbara Szczepuła-Ponikowska

Reportażystka i felietonistka. Jest autorką sześciu książek reportażowych związanych z Gdańskiem. W 2013 roku nakładem wydawnictwa WAB ukazała się jej książka „Alina Pienkowska. Miłość w czasach polityki”. Jest to biografia znanej działaczki Solidarności, sygnatariuszki Porozumień Sierpniowych i prywatnie żony Bogdana Borusewicza. Szczepuła subtelnym piórem kreśli portret kobiety wyjątkowej, uczciwej i odważnej; opowiada historię życia wplecionego w nurt wielkiej historii. 

Krzysztof Tymendorf i Arnaud Kamiński

Muzycy, animatorzy kultury. Nominowani za stworzenie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej w województwie pomorskim Euro Chamber Music Festival, podczas którego odbyło się w 2013 roku: siedem koncertów, unikalne show muzyczno-wizualne pt. Evviva l’arte, pokaz filmu Metropolis z muzyką improwizowaną na żywo oraz wystawa prac studentów gdańskiej ASP.

Nominacje do Tytułu Mecenasa Kultury Gdańska za rok 2013:

Grupa LOTOS S.A.

Za wspieranie jako partner strategiczny projektów Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

 

Politechnika Gdańska

Za organizację, w ciągu 25-letniej działalności jako Politechnika Otwarta: 200 koncertów, 150 wystaw i 200 wykładów.

Uroczysta gala i wręczenie Nagrody odbędzie się w piątek 14 marca 2014 o godz. 19.00 w gdańskim Teatrze Wybrzeże.

alt

 

Tradycja nagradzania twórców gdańskiej kultury sięga początku lat 70 tych. W sierpniu 1973 roku ówczesny przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Narodowej Jan Nikołajew po raz pierwszy ogłosił ustanowienie Nagrody Miasta Gdańska. Od tego czasu wyróżnienie to przyznawane jest raz do roku, zaś od 2004 r. nosi nazwę „Splendor Gedanensis”. Do dnia dzisiejszego nagrodą uhonorowano ponad niemal 200 osób, które wniosły swój niepowtarzalny wkład w rozwój i upowszechnienie gdańskiej kultury. 

Nagrody otrzymali m.in.: Henryk Bista, Zbigniew Kosycarz, Paweł Huelle, Stanisław Hebanowski, Roman Wapiński, Lech Bądkowski, Mirosław Baka, Florian Skulski, Edmund Cieślak, Marian Kołodziej, Krzysztof Babicki, ks. Infułat Stanisław Bogdanowicz, Jerzy Samp, Bolesław Fac, Katarzyna Józefowicz,  Dorota Kolak,  Katarzyna Popowa–Zydroń,  Marcin Tomczak.

Przez wiele lat laureaci otrzymywali tylko dyplomy. Z czasem dołączono do nich również gratyfikację finansową. Obecnie wysokość nagrody to 10 tysięcy złotych.

Wraz z wyróżnieniami dla twórców przyznawany jest również tytuł Mecenasa Kultury Gdańska. Jest to honorowe wyróżnienie przyznawane darczyńcom gdańskiej kultury.

Michał Piotrowski
Biuro Prasowe

opal copy