Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Poczuj niezwykłą atmosferę wiednia! - zapowiedź koncertu 20.03.2014

Piękno Wiednia zachwyca niejednego turystę. Znany jest z muzyki klasycznej, czarownych walców, secesyjnych kamieniczek, wspaniałej architektury, porcelany z Augarten i smacznego tortu Sachera. Chyba każdy chciałby tam pojechać choć raz w życiu. A może lepiej przywołać Wiedeń do siebie? Filharmonia, specjalnie dla swoich melomanów, stwarza taką okazję i serdecznie zaprasza na koncert Wiedeń w Gańsku! Już 20 marca 2014 o 19:00 na Ołowiance!

Ubiegłoroczny koncert utalentowanych młodych muzyków z Konserwatorium Wiedeńskiego spotkał się z uznaniem i zadowoleniem publiczności. Dlatego również w tym roku najwybitniejsi z nich zagoszczą na Scenie Filharmonii Bałtyckiej. Przygotowany przez nich program pełen jest utworów wymagających, które doskonale zaprezentują umiejętności muzyków. Młodym artystom, który wraz ze sobą przywiodą na Ołowiankę atmosferę wiedeńskich salonów, towarzyszyć będzie znakomita Orkiestra Symfoniczna PFB.

Jednym z utworów przewidzianych w programie jest fantazja orkiestrowa Francesca da Rimini op.32 autorstwa Piotra Czajkowskiego. Ta obecnie rzadko pojawiający się w repertuarach konceptowych fantazja zasługuje na szczególną uwagę. Jej tytuł nie bez powodu nawiązuje bowiem do wzruszającej historii miłosnej, znanej z jednej z pieśni opisujących Piekło w Boskiej Komedii Dantego. Tytułowa Francesca wydana zostaje za mąż wbrew swojej woli (za Malatestę da Rimini). Niepospolita uroda jej małżonka raczej odrzuca, niż przyciąga wzrok. Nic więc dziwnego, że dziewczyna, pokochawszy jego urodziwego kuzyna, udaje się na miłosną schadzkę. Jej finał jest oczywiście tragiczny, przypieczętowany ręką zdradzonego męża, który morduje zakochanych.

Warto jednakże dodać, że dzieło to nawiązuje również do I części Symfonii dantejskiej Liszta. Czajkowski z niebywałym sukcesem oddaje uczucia kochanków, kontrastujące z grozą piekielnej otchłani. Nie dziwi zatem, że wśród dźwięków dominują „gwałtowne rytmy, ostre dysonanse oraz przelatujące jak błyskawice syczące frazy różnych instrumentów” (zob. Przewodnik po muzyce koncertowej, Kraków 2003). Niewątpliwie Francesca da Rimini to utwór, wobec którego nie można pozostać obojętnym.

Bilety na koncert Wiedeń w Gdańsku dostępne są w cenach 15–50 zł.

Wejściówki dostępne są w systemie sprzedaży on-line: 

www.filharmonia.gda.pl, 

przez platformę sprzedażową: www.bilety24.pl oraz przez aplikację mobilną na smartfonach. Szczegóły na: www.filharmonia.gda.pl oraz w kasach PFB ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , 58 320 62 62 lub 58 323 83 62).

WIEDEŃ W GDAŃSKU

Czwartek, 20 marca 2014, 19:00

Sala Koncertowa na Ołowiance

Bilety w cenie  15-50zł

Koncert symfoniczny

Wybitni studenci z Konserwatorium Wiedeńskiego:

Marcell Denes-Worowski dyrygent

Jack Ridley dyrygent

Fan Ka Hou dyrygent

Dean Whiteside dyrygent

Bas Jongen wiolonczela

Lilja Steininger flet

Orkiestra Symfoniczna PFB

Program:

Piotr CZAJKOWSKI

Franceska da Rimini Op. 32

Edward ELGAR

Koncert wiolonczelowy e-moll Op. 85

Carl REINECKE

Koncert na flet Op. 283

Leoš JANÁČEK

Taras Bulba

BACKGROUND

studenci z wiednia2

BAS JONGEN, holenderski wiolonczelista  Urodził się w 1992 roku, dał się poznać jako jeden z najbardziej wszechstronnych młodych artystów swojego pokolenia. Grę na wiolonczeli rozpoczął w wieku 5 lat, studiował u Maartena Mosterta w Amsterdamie, ValterDešpalj w Zagrzebiu, a od 2010 roku u prof. Reinharda Latzko na Vienna University for Music and Performing Arts. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez znanych artystów takich, jak: FransHelmerson, Jens-Peter Maintz, ThorleifThedéen, Wolfgang Emanuel Schmidt, Thomas Demenga, Wolfgang Boettcher, Ralph Kirshbaum, AnnerBijlsma, Natalia Gutmanand i innych. Jest członkiem Aevos Trio, z którym występował w renomowanych salach Konzerthaus i Musikverein w Wiedniu. Co więcej, był gościem na międzynarodowych festiwalach muzycznych takich, jak: Loisiarte, the SteirischesKammermusik Festival, Vareš Classical Festival Bosnia, the HalbturnerSchlosskonzerte, Kronberg Cello Masterclasses, Amici dellaMusica Udine, the International Cello Biennale Amsterdam oraz the International Holland Music Sessions. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych: Princess Christina Competition, the Johannes Brahms Competition w Austrii i International Cello Biennale w Amsterdamie.

Występował jako solista w niemal całej Europie, w tym: Austrii, Szwajcarii, Polsce, Danii, Francji, Niemczech, Chorwacji, na Wegrzech, we Włoszech i w Rumunii. Kolejne angaże zaprowadziły go do znanych na całym świecie miejsc –Musikverein i Konzerthaus Wien, Sali Koncertowej Lisinskiego w Zagrzebiu, Concertgebouw Amsterdam i Sala São Paulo.

Współpracował ze znakomitymi dyrygentami takimi, jak: Jules van Hessen, TomislavFačini, Martin André, Christopher Austin, Bas Wiegers, Mitsugo Hoshino, DaanAdmiraal, JussiJaatinen i Johannes Leertouwer. Występował wielokrotnie w telewizji i radiu. Bas Jongen gra na wiolonczeli wykonanej przez Hendricka Jacobsa (Amsterdam , ± 1690), wypożyczonej z kolekcji Dutch National Musical Instruments Foundation.

JACK RIDLEY

studenci z wiednia1

brytyjski dyrygent i pianista, obecnie studiuje u prof. Mark Stringer na Universitätfür Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu. Jack Ridley zadebiutował z Glyndebourne Touring Opera w listopadzie 2013 prowadzeniem „Gwałtu na Lukrecji” w Canterbury. Natychmiast pojawiły się inne propozycje artystyczne, m.in. do pracy nad „Rzekomą ogrodniczką” w 2014 roku. Absolwent Uniwersytetu Oksfordzkiego, uczył się w Wadham College, gdzie ożywił uśpioną scenę muzyczną, utworzył orkiestrę uczelni i prowadził chór uniwersytecki. Jack Ridley zyskał reputację otwierającego na nowe możliwości każdego zainteresowanego muzyką. Ridley studiuje pod kierunkiem prof. Thomasa Kreuzbergera w Wiedniu. W 2011 roku, Jack dotarł do finału Hans-von-BülowKlavierwettbewerb, gdzie dyrygował „Koncertem fortepianowym c-moll” Beethovena. Więcej: www.jackridley.com

PFB logo

 

 

logo Urzedu Marzałkowskiego

opal copy