Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Nowy rok szkolny czas zacząć

29 sierpnia 2014  odbyła się konferencja prasowa, na której zastępca prezydenta Ewa Kamińska oraz dyrekcja Wydziału Rozwoju Społecznego przedstawili stan przygotowania gdańskiej edukacji do nowego roku szkolnego.

Zastępca prezydenta Gdańska do spraw polityki społecznej Ewa Kamińska przedstawiła najważniejsze programy, które będą realizowane w roku szkolnym 2014/2015. Najważniejszymi z nich to: realizowany od kilku lat program profilaktyki zdrowotnej dla dzieci i młodzieży „6-10-14”, kolejna – szósta już – edycja „Programu Edukacji Morskiej”, „Edukacja z widokiem na przyszłość” (pionierski program Gdańska, proponujący młodzieży niepełnosprawnej nowy model specjalnego kształcenia ponadgimnazjalnego i ustawicznego – 3 ścieżki edukacyjne), „Zdrowa kanapka w szkole” – zapoczątkowany w ubiegłym roku, wyjątkowy w skali kraju program dożywania dzieci także na pierwsze śniadanie, „Pomorskie – dobry kurs na edukację” (program wojewódzki dla zdolnej młodzieży) oraz autorski, gdański program pomocy małym szkołom – zapoczątkowany trzy lata temu przez Ewę Kamińską, który przynosi wymierne efekty: 24 małe placówki zagrożone likwidacją opracowały własne strategie, jak przyciągnąć nowych uczniów i stać się ważnymi ośrodkami w swoich dzielnicach. 

Dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego Piotr Kowalczuk przedstawił najważniejsze dane dotyczące gdańskiej edukacji oraz omówił jej priorytety. Warto wspomnieć, że obecnie w Gdańsku jest 178 jednostek edukacyjnych (szkół, przedszkoli) miejskich oraz aż 264 placówki niepubliczne (o wydatkach budżetowych na takie placówki – w prezentacji poniżej). W szkołach publicznych rozpocznie w tym roku naukę ponad 57 tysięcy uczniów, w tym 3 333 po raz pierwszy – tylu pierwszoklasistów będzie w szkołach podstawowych. Z powodu obowiązku szkolnego dla sześciolatków (z pierwszej połowy 2008 roku), zwiększy się o 64 liczba klas pierwszych: w zeszłym roku było ich 167, w tym roku będzie ich prawdopodobnie 231 (dokładniejsze dane będą znane po 10 września). 

Zestawienie informacji o gdańskiej edukacji (do pobrania) (224 KB)

Dotacje udzielone placówkom niepublicznym z budżetu Miasta Gdańska (do pobrania) (67.32 KB)

Stawki dotacji na jednego ucznia w szkołach publicznych i niepublicznych (do pobrania) (16.17 KB)

Włodzimierz Bartosiewicz (szef Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska) przypomniał natomiast o wakacyjnych remontach w miejskich placówkach oświatowych. Prace prowadzone były aż na 52 obiektach, a ich koszt to ponad 11 milionów złotych. Łączny tegoroczny budżet na remonty i inwestycje w gdańskiej oświacie sięgnie blisko 60 milionów. Jedną z jego pozycji jest wybudowana nowa szkoła podstawowa przy ul. Azaliowej w Gdańsku Kokoszkach, w której odbędzie się jedna z dwóch uroczystości inaugurujących rok szkolny w Gdańsku (szczegóły poniżej). W wakacje przeprowadzono remonty m.in. w przedszkolach (nr  1, 20, 23, 28, 35, 48, 51, 63, 88) i szkołach (np. Szkoła Podstawowa Nr 81 i Nr 16, Gimnazjum 12, ZSO Nr 5). 
Dyrektor Bartosiewicz zapowiedział także planowane zakończenie robót budowlanych i rozpoczęcie procedur odbioru kilkunastu boisk sportowych, placów zabaw oraz pozostałej infrastruktury sportowej oraz dalsze prace rewitalizacyjne na Dolnym Mieście. Zostaną także ogłoszone nowe przetargi oraz rozpoczną się procedury otwarcia ofert dla pozostałych zadań inwestycyjnych, w tym realizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego Grzegorz Szczuka przedstawił nową platformę komunikacji z mieszkańcami w sprawach dotyczących polityki społecznej – to nowe konto na portalu Facebook, znajdujące się pod adresem https://www.facebook.com/zGdanska
Platforma, którą tworzy Wydział Rozwoju Społecznego, ma służyć nie tylko przekazowi informacji o tym, co dzieje się w gdańskiej polityce społecznej, ale także umożliwić mieszkańcom zdobycie informacji na zadane tą drogą pytania (dotyczące polityki społecznej – co warto podkreślić).

Dyrektor Piotr Kowalczuk przedstawił dziennikarzom także plan tegorocznych uroczystości w związku z inauguracją roku szkolnego. Zgodnie z zapowiedzią Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza priorytetami edukacyjnymi na ten rok będą szkolnictwo zawodowe i wczesna edukacja

Naturalnym zatem jest, że Miejska Inauguracja Roku Szkolnego odbędzie się 1.09. w dwóch miejscach. O godz. 10:00 rozpoczniemy w Zespole Szkół Łączności, który w bieżącym roku szkolnym rozpoczyna kształcenie na zamówienie firm branżowych. Projekt ten realizowany jest z pracownikami takich przedsiębiorstw, jak Intel, Satel, Lotos, Telkom-Telmor oraz z Polską Izbą Komunikacji Elektronicznej. Fachowcy firm współtworzą programy nauczania dla poszczególnych zawodów. 
Dzięki współpracy z firmą SLICAN otwarte zostanie laboratorium, które zostało wyposażone w nowoczesne serwery telekomunikacyjne oraz osprzęt, który jest dla nich dedykowany. Uczniowie zapoznają się w niej z nowoczesnymi urządzeniami obsługującymi sieci teleinformatyczne i telekomunikacyjne, począwszy od telefonów analogowych  poprzez terminale ISDN do najnowszych technologii  telefonii VoIP opartych na protokołach TCP/IP. Dodatkową zaletą tych serwerów jest obsługa bramek GSM opartych na technologii trzeciej i czwartej generacji. Serwery te pozwolą kształcić wysokiej klasy techników teleinformatyki, którzy będą budowali, konfigurowali i eksploatowali nowoczesne sieci telekomunikacyjne i teleinformatyczne oparte na pakietowej transmisji danych.
Dzięki zaangażowaniu dyrekcji i kadry placówki  szkołę wspierają także: Pracodawcy Pomorza, Sprint, Eldro, Vector, Vectra, Simex, dziekan WEiA Politechniki Gdańskiej.
Warto przypomnieć, że Technikum Łączności rozpoczyna 63. rok swego istnienia. W czerwcu 1951 Minister Poczty i Telegrafów podjął decyzję o utworzeniu w Gdańsku Technikum Telekomunikacyjnego, wyznaczając na siedzibę szkoły zabytkowy budynek, powstały w początkach XIX wieku z przeznaczeniem na lazaret wojskowy, budynek upamiętniony bohaterską obroną pracowników Poczty Polskiej w Gdańsku 1 września 1939. Ta niewielka szkoła, tworzona na zgliszczach miasta w spartańskich warunkach przez inż. Stanisława Kobusa, dała początek Technikum Łączności. Każdego roku ok. 200 młodych techników opuszcza progi szkoły. Nasi absolwenci pracują na wszystkich kontynentach świata i w rozmaitych zawodach. Są wśród nich profesorowie, lekarze, muzycy, ekonomiści i przede wszystkim – znakomici inżynierowie.

Harmonogram uroczystości:
1.09. Aula Zespołu Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, 
Podwale Staromiejskie 51/52
godz. 10:00  
Wystąpienie Dyrektora Szkoły Pani Jadwigi Piechowiak 

Wystąpienie Prezydenta Miasta Gdańska Pana Pawła Adamowicza i sponsorów szkoły
Krótki koncert uczniów Szkoły Muzycznej w Gdańsku 
10:45 Uroczyste otwarcie kolejnej pracowni szerokopasmowej komunikacji elektronicznej na które przechodzą prezydent i sponsorzy.


Drugą częścią Miejskiej Inauguracji Roku Szkolnego będzie otwarcie o godz. 12:00 Pozytywnej Szkoły Podstawowej przy ul. Azaliowej 18. Nowa szkoła jest placówką publiczną, bezpłatną, wyrównującą szanse dostępu do innowacyjnej oferty jak w placówkach niepublicznych i zarządzaną w alternatywny sposób. To strzał w 10. na 25-lecie uspołecznienia edukacji w Polsce. Jeszcze jest wiele do zrobienia dla każdego kto chce rozwoju oświaty. Kolejny krok wykonał Gdańsk! 

Harmonogram uroczystości:
1.09. godz. 12:00 Sala gimnastyczna szkoły
Powitanie gości przez członka zarządu Fundacji Pozytywnych Inicjatyw – Pana Dra Piotra Szeląga  i  Dyrektora Pozytywnej Szkoły Podstawowej Sebastiana Krawczyka.
Uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego.
Wystąpienie Prezydenta Miasta Gdańska – Pana Pawła Adamowicza.
Wystąpienie Wojewody Pomorskiego – Pana Ryszarda Stachurskiego
Wystąpienie Marszałka Województwa Pomorskiego – Mieczysława Struka
Wystąpienie Prezesa Fundacji Pozytywnych Inicjatyw - Pana Arkadiusza Gawrycha 
Wystąpienie Prezes Polskiej Akcji Humanitarnej –  Pani Janiny Ochojskiej 
Wystąpienie Przedstawiciela Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej 
Przedstawienie „Rzepka” na podstawie tekstu Juliana Tuwima z udziałem dzieci z Pozytywnej Szkoły Podstawowej w Gdańsku. 
Wmurowanie kapsuły czasu
13:00 zakończenie uroczystości

 

opal copy