Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Otwarty Gdańsk- nowa odsłona

Przejrzysta, nowoczesna, funkcjonalna – tak prezentuje się nowa strona internetowa projektu Otwarty Gdańsk. Można na niej znaleźć m.in. uporządkowany rejestr wydatków ponoszonych przez gdański samorząd, wnioski o udostępnienie informacji publicznej, a także pobrać otwarte dane miejskie, które stanowią potencjał twórczy dla programistów i przedsiębiorców. Z dniem uruchomienia nowej strony, powołany został koordynator, który będzie odpowiedzialny za zarządzanie danymi – Menedżer ds. Otwartych Danych.

Wszystko zaczęło się w Gdańsku

Miasto Gdańsk wdraża politykę otwartości od 2013 roku, stając się jednocześnie polskim liderem tej idei. – Otwartość to podstawa polskiej demokracji i budowania społeczeństwa obywatelskiego. Bez otwartości nie ma wiarygodności – informuje Prezydent Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. – Dostęp do informacji publicznej obniży stereotypy i pozwoli działaczom społecznym, a także mieszkańcom, być bardziej świadomym i kompetentnym – twierdzi prezydent. Poprzez udostępnianie obywatelom danych oraz używanie nowych technologii, Miasto Gdańsk wspiera m.in. ideę przejrzystego rządzenia oraz rozwój przedsiębiorczości. W ten sposób tworzy się nowe formy współpracy i nowatorskie strategie rozwiązywania problemów pomiędzy sektorami; publicznym, prywatnym i pozarządowym. Aby ofertę otwartych danych nieustannie poszerzać i rozwijać, uruchomiona została strona internetowa, która w przejrzysty i funkcjonalny sposób pozwala zrozumieć sens polityki otwartości oraz proponuje gotowe zestawy danych do pobrania w formacie XML.

Otwarty Gdańsk dla mieszkańców i przedsiębiorców

Otwarte dane można podzielić na dwie składowe: transparentność dla obywateli oraz potencjał dla przedsiębiorców. Pierwsza zakłada całkowitą otwartość dla mieszkańców, a co za tym idzie - możliwość wglądu w rejestr ponoszonych przez Miasto wydatków oraz wgląd do wszystkich wniosków o udostępnienie informacji publicznej. Rejestr umów jest narzędziem umożliwiającym przegląd wydatków ponoszonych przez Urząd Miejski w Gdańsku, za wyjątkiem danych wrażliwych, które mogą być zastrzeżone, np. danych osobowych. Z kolei rejestr wniosków o udostępnianie informacji publicznej to baza wiedzy, zawierająca informacje o ilości wniosków, kierowanych do Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Baza umożliwia wgląd w treść wniosków, a co najistotniejsze – udostępnia treści z odpowiedzią na publikowane wnioski. Wnioski o udostępnienie informacji publicznej wprowadzane są do rejestru niezwłocznie po ich wpłynięciu do Urzędu Miejskiego w Gdańsku, natomiast informacje dotyczące ich realizacji umieszczane są w ciągu 7 dni od daty udzielenia odpowiedzi. Druga składowa polityki otwartości umożliwia pobieranie i ponowne przetwarzanie danych, gromadzonych i publikowanych przez Miasto, a stąd już tylko krok dla przedsiębiorców i programistów do prowadzonych biznesów, napędzających miejską gospodarkę. Aby mówić o danych otwartych, muszą być spełnione konkretne warunki. Otwarte dane to takie, które są udostępnione publicznie, dostęp do nich jest nieograniczony, a każdy może je pobrać i dowolnie miksować z innymi danymi, przetwarzać oraz upubliczniać w nowej formie, np. w postaci aplikacji mobilnych. Najpopularniejszym przykładem wykorzystania danych otwartych publicznych są serwisy pogodowe i rozkłady jazdy, zaprezentowane w formie nowoczesnych aplikacji mobilnych.

Nieograniczone możliwości

Aplikacji na bazie udostępnianych danych można tworzyć wiele, a ograniczeniem dla twórców jest wyłącznie wyobraźnia. Zadaniem Miasta jest dostarczyć do tej wyobraźni odpowiednich składników, w postaci zbiorów otwartych, które będą stopniowo uwalniane i publikowane w uporządkowanych formatach, umożliwiających ich ponowne wykorzystywanie. Do końca bieżącego roku, Miasto Gdańsk planuje publikację 100 nowych pakietów danych, apelując jednocześnie do przedsiębiorców i start up’ów, aby zgłaszały własne zapotrzebowania.

Menedżer ds. Otwartych Danych

Proces „otwierania” i udostępniania danych publicznych jest bardzo trudny i czasochłonny. Trzeba sprawować kontrolę nad ich jakością, zachowaniem odpowiedniej formy i jednocześnie dbać o to, aby nie naruszać np. czyjegoś prawa do prywatności. W 2013 roku, do zarządzania Polityką Otwartości została powołana kilkuosobowa drużyna, efekty jej pracy można obserwować na stronie „Otwartego Gdańska”. Od marca 2015 roku, Prezydent Miasta Gdańska wyznaczył kierownika drużyny, którym została Dyrektor Wydziału Informatyki Barbara Szymańska. Jako Menedżer ds. Otwartych Danych, będzie odpowiedzialna za nadzór wszystkich jednostek podległych Prezydentowi Miasta Gdańska w zakresie polityki otwartości.

Więcej informacji:

Otwarty Gdańsk: http://www.gdansk.pl/otwartygdansk

Zarządzenie Nr 306 Prezydenta Miasta Gdańska z  12 marca 2014 r. w sprawie wprowadzenia Polityki Otwartości Miasta Gdańska:

http://www.gdansk.pl/bip/subpages/akty_prawne/pliki/2014/PMG_2014_6_306.pdf

Załącznik Nr 2 do Zarządzenia:

http://www.gdansk.pl/bip/subpages/akty_prawne/pliki/2014/PMG_2014_6_306_zal01.pdf

Justyna Michalkiewicz

opal copy