Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Wielcy dyrygenci powracają na Ołowiankę.

Filharmonia Bałtycka obchodzi właśnie 70. Jubileuszowy sezon artystyczny. Grudniowy repertuar filharmonii zapowiada się na prawdziwą ucztę dla duszy. Obok licznych nowości w repertuarze jubilatki znalazło się miejsce na ulubione i cenione przez melomanów cykle koncertowe. Jednym z nich jest z całą pewnością cykl „Wielcy Dyrygenci”,  w ramach którego Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej poprowadzą najwięksi dyrygenci z całego świata. Już 4  grudnia przy pulpicie dyrygenckim stanie podopieczny legendarnego Herberta von Karajana – Michael Zilm, a 11 grudnia orkiestrę PFB poprowadzi jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów - Tadeusz Strugała.

Na Ołowiance zagoszczą także znakomici soliści: nominowany do nagrody Grammy wiolonczelista - Pawel Gomziakov i pianista, laureat wielu międzynarodowych konkursów, m.in. IV nagrody VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie - Eugen Indjic.

Dla melomanów, którzy zechcą wybrać się na jeden lub oba koncerty z osobą towarzysząca – filharmonia przygotowała świąteczne prezenty.

Zilm

Michael Zilm pochodzi ze starej karlsbadeńskiej muzycznej rodziny. W wieku ośmiu lat rozpoczął naukę w szkole muzycznej w klasie skrzypiec i altówki. Od 1979 roku studiował dyrygenturę w Wyższej Szkole Muzycznej w Stuttgarcie pod kierunkiem profesora Thomasa Ungara. Naukę kontynuował w Letniej Akademii Mozarteum w Salzburgu pod okiem profesora Milana Horvata, a także w Akademii Chigiana w Sienie u profesorów Franco Ferrara i Carlo Maria Giulini. W 1979 roku spotkał Herberta von Karajana, który otoczył go artystyczną opieką. Będąc jego asystentem angażował się w przygotowanie wielu muzycznych przedsięwzięć, w tym oper Verdiego i Wagnera dla Festiwali Salzburskich.  Michael Zilm jest laureatem międzynarodowych konkursów dyrygenckich – I Nagrody na Konkursie w Besançon w 1983 roku oraz złotego medalu i trzech nagród specjalnych na Konkursie im. G. Fitelberga w Katowicach w 1987 roku.

4 grudnia Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod jego batutą wykona dwie symfonie: IV Symfonia e-moll Elegijna op. 98 Johanesa Brahmsa oraz  premierowo Symfonię na wiolonczelę i orkiestrę op. 68 napisaną przez Benjamina Brittena – angielskiego kompozytora, dyrygenta i pianisty, uchodzącego za najwybitniejszego kompozytora brytyjskiego XX wieku. Brytyjski kompozytor zadedykował swoje dzieło Mścisławowi Roztropowiczowi, który wykonał je po raz pierwszy 12 marca 1964 w Moskwie wraz z Moskiewską Orkiestrą Symfoniczną pod batutą samego Brittena. Utwór ma czteroczęściową budowę typową dla symfonii, jednakże dwie finałowe części połączone są kadencją wiolonczeli. Podczas grudniowego koncertu partię solową w tym utworze zagra wybitny wiolonczelista, laureat wielu międzynarodowych konkursów Pawel Gomziakov. Jako solista występował na całym świecie z Eldarem Nebolsinem, Zacharem Bronem, Augustinem Dumay'em, Louisem Lortiem, Jose-Luisem Garcią, Asencio Jesusem Lopezem Cobosem, Anthonym Ros-Marbą, Trevorem Pinnockiem oraz wieloma innymi. Od czasu wspólnego występu z Marią Joao Pires na Escorial Festival w Hiszpanii w 2007 r. stworzyli duet i razem występowali w salach koncertowych całej Europy, na Dalekim Wschodzie i w Ameryce Południowej. Ich wspólne nagranie Sonaty na wiolonczelę i fortepian Chopina zostało wydane przez Deutsche Grammophon w maju 2009 r. i otrzymało nominację do nagrody Grammy.

Strugała

Z kolei 11 grudnia gdańscy filharmonicy będą mieli zaszczyt wystąpić pod batutą  jednego z najwybitniejszych polskich dyrygentów, pedagoga, jurora i organizatora życia muzycznego – Tadeusz Strugały.

Maestro poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w programie złożonym z dzieł L. V. Beethovena i Johanesa Brahmsa; energetycznej VII Symfonii A-dur op. 92 ostatniego z wiedeńskich klasyków oraz I Koncert fortepianowy d-moll op. 15 Brahmsa, który wykona  Eugen Indjic – laureat wielu międzynarodowych konkursów,  m.in. IV nagrody VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.  Po raz pierwszy Indjic wystąpił publicznie w wieku niespełna dziesięciu lat – z orkiestrą szkolną w Springfild wykonał Koncert fortepianowy d-moll Mozarta. Mając lat jedenaście grał już Campanellę i XII Rapsodię węgierską Liszta, a dwa lata później wykonał wraz z Washington National Symphony Orchestra Koncert fortepianowy Es-dur Liszta (1959). W wieku 14 lat, z wymienioną orkiestrą, pierwszy raz w życiu zagrał II Koncert fortepianowy B-dur Brahmsa. Ten sam utwór przedstawił powtórnie w 1965 roku, wykonując go z Boston Symphony Orchestra pod dyrekcją Ericha Leinsdorfa – był wówczas najmłodszym solistą tej sławnej orkiestry!

Bilety na oba koncerty ( w cenach 0d 10 do 50zł)  dostępne są w kasach Filharmonii na Ołowiance: 058 320 62 62 oraz w sprzedaży on-line na stronie: www.filharmonia.gda.pl.  Dla melomanów, którzy zechcą wybrać się na jeden lub oba koncerty z osobą towarzysząca – filharmonia przygotowała świąteczny prezent: płytę z nagraniami Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

W kasach filharmonii do nabycia są także karnety prezentowe na cały cykl Wielcy Dyrygenci w sezonie 2015/2016.

BACKGROUND:

Tadeusz Strugała

Ukończył studia na Wydziale Teorii, Kompozycji i Dyrygentury we wrocławskiej Akademii Muzycznej, a kontynuował je w Weimarze i Wenecji. W latach 1969-80 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Wrocławskiej, jednocześnie piastując funkcję szefa naczelnego i artystycznego WOSPRiTV w Katowicach (1975-76) oraz generalnego dyrektora muzycznego Prezydenckiej Orkiestry Symfonicznej w Ankarze i Istambule (1976-78). W latach 1979-90 był zastępcą dyrektora artystycznego i stałym dyrygentem Filharmonii Narodowej w Warszawie, prowadząc równolegle (w latach 1981-86) Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej jako jej dyrektor artystyczny. Występował  na estradach niemal całej Europy, a także Australii, USA i Azji, zarówno z czołowymi orkiestrami polskimi, jak też zagranicznymi. Wśród ponad 140 orkiestr z 23 krajów, jakimi artysta wielokrotnie dyrygował, można wymienić m.in. Bamberger Symphoniker, Berliner Staatskapelle, Brucknerorchester Linz, RIAS Berlin, Rundfunk Sinfonieorchester Berlin, Dresdner Philharmonie, Rundfunk Sinfonieorchester des MDR-Leipzig, Hallé Orchestra w  Manchesterze, Orkiestrę Czeskiej Filharmonii, Praską Orkiestrę Symfoniczną FOK, Orkiestrę Radia Czeskiego Praha, NDR Radiophilharmonie, Orkiestrę Filharmonii St. Petersburg, Orkiestrę Filharmoniczną i Radiową w Helsinkach, Radiową Orkiestrę w Sztokholmie, Orkiestrę Symfoniczną Suedwestfunk Baden-Baden, orkiestry radiowe i filharmoniczne w Budapeszcie, Bukareszcie i Sofii, New World Symphony Orchestra, Norfolk Symphony Orchestra, Yomiuri Nippon w Tokio, Osaka Philharmonic i Seoul Philharmonic Orchestra, japońska YBC Radio Symphony Orchestra Yamagata, Israel Sinfonietta,orkiestry symfoniczne w Ankarze, Istambule i Izmirze, Tonkuenstler Wien, City of London Sinfonia czy London Mozart Players.

Varsovia

WIELCY DYRYGENCI. MICHAEL ZILM


Piątek, 4. grudzień 2015, 19:00
Sala Koncertowa na Ołowiance

 

Bilety w cenie  15-50zł
KUP BILET http://www.filharmonia.gda.pl/images/home/arr.gif

 Koncert symfoniczny

Michael Zilm dyrygent
Pawel Gomziakov wiolonczela
Orkiestra Symfoniczna PFB

Program:

Benjamin BRITTEN
Symfonia na wiolonczelę i orkiestrę op. 68 GDAŃSKA PREMIERA

Johannes BRAHMS 
IV Symfonia e-moll Elegijna op. 98

WIELCY DYRYGENCI. TADEUSZ STRUGAŁA


Piątek, 11. grudzień 2015, 19:00
Sala Koncertowa na Ołowiance

 

Bilety w cenie  10-45zł
KUP BILET http://www.filharmonia.gda.pl/images/home/arr.gif

 Koncert symfonicznyWielcy dyrygenci

Tadeusz Strugała dyrygent
Eugen Indijc fortepian
Orkiestra Symfoniczna PFB

Program:

Johannes BRAHMS
I Koncert fortepianowy d-moll op. 15

Ludwig van BEETHOVEN 
VII Symfonia A-dur op. 92

opal copy