Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Dwa dni atrakcji w Światowej Stolicy Bursztynu

We wtorek i środę (27 i 28 czerwca) w Gdańsku odbędzie się wiele wydarzeń poświęconych związkom naszego miasta – Światowej Stolicy Bursztynu – z drogocennym, bałtyckim kruszcem. Rozpoczniemy we wtorek przed południem od seminarium dotyczącego bursztynu w mediach społecznościowych, a zakończymy Świętem Bursztynowych Par (które wzięły ślub w Gdańsku 44 lata temu) i koncertem z okazji Światowego Dnia Bursztynu.

Nie zabraknie także dorocznego posiedzenia Światowej Rady Bursztynu (27 czerwca w Nowym Ratuszu w godz. 12.00-18.00) czy ubiegłorocznego hitu: zabawy w poszukiwacza bursztynu przy instalacji wodnej Poszukiwacz Bursztynu, która pojawi się w przestrzeni pomiędzy Bramą Wyżynną a Muzeum Bursztynu. Do połowy września będzie w niej można znaleźć niemal 150 kilogramów bursztynu bałtyckiego! Uroczyste otwarcie Poszukiwacza Bursztynu odbędzie się 28 czerwca o godz. 13.30.

- Czerwiec to dla Gdańska, Światowej Stolicy Bursztynu, bardzo ważny miesiąc: 11 lat temu, 28 czerwca 2006 roku prezydent Paweł Adamowicz otworzył Muzeum Bursztynu, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska – podkreśla Robert Pytlos, Koordynator Prezydenta Miasta Gdańska ds. Bursztynu. – Tego samego dnia powołano Światową Radę Bursztynu, składająca się z 20 specjalistów i naukowców z całego świata, którzy zajmują się bursztynem bałtyckim. W ten sposób uruchomiono projekt miejski „Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu”. Dlatego rok temu Światowa Rada Bursztynu ustanowiła 28 czerwca Światowym Dniem Bursztynu i ogłosiła, że tego dnia będziemy świętować 44 rocznicę zawarcia małżeństwa jako Bursztynowe Gody.

Wydarzenia we wtorek – 27 czerwca

Bursztyn i media społecznościowe

Jak promować bursztyn bałtycki w mediach społecznościowych? – na to pytanie odpowiedzą uczestnicy dorocznego seminarium Światowej Rady Bursztynu. Seminarium jest otwarte dla publiczności i warto wziąć w nim udział, bo poprowadzą je specjalistki zajmujące się mediami społecznościowymi od wielu lat: Monika Kamińska i Aleksandra Mokwa.

Pierwsza z nich jest autorką bloga modowego i właścicielką marki Black Dresses by Monika Kamińska. Aleksandra Mokwa zajmuje się mediami społecznościowymi Miasta Gdańska oraz od lat organizuje najbardziej prestiżową konferencję twórców internetowych: Blog Forum Gdańsk. Seminarium odbędzie się 27 czerwca w Nowym Ratuszu w sali obrad Rady Miasta w godz. 10.00-12.00. Wstęp wolny.

Posiedzenie Światowej Rady Bursztynu

Światowa Rada Bursztynu spotyka się w Gdańsku od 11 lat. W jej skład wchodzą specjaliści i naukowcy zajmujący się bursztynem z Polski, Chin, Libanu, Litwy, Hiszpanii, Niemiec, Rosji, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy. Rada zajmuje się zagadnieniami związanymi z szeroko pojętym obrotem surowca bursztynowego i wyrobów jubilerskich z bursztynu na całym świecie oraz promuje jego naturalne piękno i właściwości. Rada pod przewodnictwem prof. Ryszarda Szadziewskiego spotyka się raz w roku. Posiedzenia mają charakter konferencji, podczas której poruszane są aktualne problemy branży bursztynowej. Od 2009 roku posiedzeniom Rady towarzyszą otwarte seminarium oraz publikacja książkowa. Posiedzenie Światowej Rady Bursztynu odbędzie się w Gdańsku 27 czerwca w Nowym Ratuszu w sali obrad Rady Miasta w godz.12.00-18.00.

Wydarzenia w środę – 28 czerwca

Święto Bursztynowych Par

Zaproszenia na tę bursztynową uroczystości przyjęły aż 152 pary, które swój ślub brały w 1973 roku. Uroczyste obchody Bursztynowych Godów odbędą się w środę 28 czerwca w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku o godz.17.15 (wstęp tylko za zaproszeniami). Wszystkie pary otrzymają specjalne dyplomy i bursztynowe upominki. – Bursztyn bałtycki to szlachetna żywica powstała co najmniej 40 milionów lat temu, której od wieków ludzie przypisują właściwości magiczne i lecznicze. Nazywany Złotem Północy i skarbem Gdańska ma specyficzny zapach i jest źródłem energii. Mamy nadzieję, że otrzymany od miasta Gdańska- Światowej Stolicy Bursztynu upominek z okazji Bursztynowych Godów, będzie dla bursztynowych par magicznym amuletem na długie i szczęśliwe kolejne lata małżeństwa oraz następne rocznice: złotą, diamentową i brylantową – mówi Robert Pytlos.

Koncert z okazji Światowego Dnia Bursztynu

Obchody Światowego Dnia Bursztynu i Bursztynowych Godów zwieńczy uroczysty koncert, który będzie okazją do uhonorowania Medalami Prezydenta Miasta Gdańska i statuetkami Bursztynowych Dźwigów ludzi szczególnie zasłużonych dla promocji Gdańska jako Światowej Stolicy Bursztynu. Podczas koncertu wystąpią Alicja Majewska wraz z Włodzimierzem Korczem i kwartetem smyczkowym Warsaw Opera Quartet.

Koncert odbędzie się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku 28 czerwca o godz. 20.30.

Poszukiwacz Bursztynu

Zapraszamy wszystkich mieszkańców i turystów do zabawy w poszukiwacza bursztynu przy instalacji wodnej Poszukiwacz Bursztynu, która jak zwykle pojawi się w przestrzeni pomiędzy Bramą Wyżynną a Muzeum Bursztynu. Uroczyste otwarcie odbędzie się 28 czerwca br. o godz. 13.30.

Instalacja będzie czynna od czerwca do połowy września. W tym okresie będzie można znaleźć w niej niemal 150 kilogramów bursztynu bałtyckiego. Szczęśliwi poszukiwacze będą mogli nabyć w punkcie informacyjno-handlowym specjalny certyfikat wydany przez Krajową Izbę Gospodarczą Bursztynu, potwierdzający znalezienie bursztynu bałtyckiego w Gdańsku. – Poszukiwacz Bursztynu to interaktywna, mobilna instalacja, składająca się z płytkiej, napełnionej wodą niecki, symbolizującej brzeg morski oraz umieszczonej w niecce dominanty przestrzennej, symbolizującej drogę bursztynu z głębi ziemi ku niebu i jego przekształcenie, z części ziemskiej materii, w artystyczny wytwór pracy ludzkiej – mówi Robert Pytlos.

Niecka instalacji ograniczona jest nieregularnym, modułowym obrzeżem z betonu architektonicznego, nawiązującym do umocnień brzegów morskich. Na obrzeżu zwiedzający znajdą płytki z nazwami bursztynu w 16 językach: po polsku, rosyjsku, litewsku, ukraińsku, niemiecku, chińsku, arabsku, angielsku, łotewsku, czesku, duńsku, szwedzku, węgiersku, fińsku, włosku i francusku. Liczba językowych wersji jest nieprzypadkowa, bowiem kupcy z tych krajów stanowią większość wśród blisko 7 tysięcy właścicieli sklepów i galerii odwiedzających co roku w marcu największe na świecie targi bursztynu Amberif w Gdańsku.

Pomysł wykonania instalacji powstał wśród członków Światowej Rady Bursztynu. Realizacji podjął się Związek Miast i Gmin Morskich przy wsparciu Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej oraz Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Autorem koncepcji przestrzennej i projektu jest Studio Projektowe „Profil” Pracownia Autorska Władysława i Haliny Sucharskich. Współpracowała z nimi Emilia Kohut, młoda projektantka biżuterii z bursztynem bałtyckim.

unnamed um copy

URZĄD MIEJSKI W GDAŃSKU

opal copy