Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Inauguracja kampanii edukacyjnej dot. poszerzonego systemu segregowania odpadów

Miasto Gdańsk rozpoczęło długoterminową kampanię informacyjno-edukacyjną skierowaną do mieszkańców, która potrwa do lata 2018 roku.
„Segreguję odpady - ogólnopolski system segregacji odpadów” - to kampania zainicjowana przez Urząd Miejski w Gdańsku dotycząca poszerzonego systemu segregowania odpadów, który w Gdańsku będzie obowiązywał od 1 kwietnia 2018 r. Odpowiedzialny za ten projekt Wydział Gospodarki Komunalnej przygotował długoterminowe działania informacyjne skierowane zarówno do ogółu mieszkańców, jak i poszczególnych grup społecznych.

Plakat segreguję odpady

 - Poczyniliśmy już wiele kroków w Gdańsku, aby podnosić skuteczność odzyskiwania surowców wtórnych. Stale poprawiamy osiągnięcia na tym polu, co jest też wielką zasługą mieszkańców. Przed nami kolejny, niezwykle ważny etap. Do dotychczasowych obowiązków segregowania szkła, dojdą trzy inne surowce - plastik, metale, papier. Nasza kampania ma za zadanie edukować jak poprawnie dokonywać dzielenia odpadów, ale też powinna budować świadomość, jakie przynosi korzyści - wyjaśnia Sławomir Kiszkurno, dyrektor Wydziału. W pierwszej kolejności, w najbliższych miesiącach, chcielibyśmy zakomunikować mieszkańcom fakt, że w ogóle następuje poszerzenie systemu, dlaczego i kiedy. Natomiast od lutego przyszłego roku prowadzić będziemy intensywną komunikację edukacyjną - dodaje.

Kampania dotrze do gdańszczan za pośrednictwem nośników reklamowych oraz dzięki dystrybucji informatorów, będzie skierowana do szerokiego grona odbiorców: nauczycieli, uczniów i właścicieli gospodarstw domowych.

 - Każdy z nas jest ważnym ogniwem w systemie segregowania odpadów. Wspólnie pracujemy na zachowanie czystości w naszym mieście i końcowy rezultat, dlatego naszą ambicją jest jak najwcześniejsze dotarcie z informacją o nowym systemie segregacji do mieszkańców. Na pewno potrzeba trochę czasu, aby przyswoić te zasady. W związku z tym z wyprzedzeniem kilku miesięcy przed wprowadzeniem nowych wytycznych zaczynamy już akcję edukacyjną - mówi Piotr Grzelak, Zastępca Prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej.

Zakład Utylizacyjny w Gdańsku specjalnie na start kampanii, przygotował dla mieszkańców specjalny bilans „wspólnej pracy z odpadami”. Miejska spółka opublikowała dokument w przystępny sposób prezentujący postępy Gdańska (gdańszczan) w segregowaniu odpadów w latach 2012 - 2017. Jak pokazują dane zarówno mieszkańcy, jak i sortownia odpadów z roku na rok osiągają coraz lepsze wyniki w odzyskiwaniu surowców wtórnych. - Te liczby pokazują też jak dużą poprawę przynoszą też zmiany systemowe, jak bardzo mogą się do tego efektu ekologicznego przyczynić mieszkańcy. Choćby obowiązek wydzielania odpadów organicznych, wprowadzony w 2013 roku, przyniósł radykalny skok. Dzięki temu wyraźnie spadła ilość odpadów biodegradowalnych, które trafiają na składowisko. Również obowiązek segregowania szkła przyniósł podobny skutek - zapewnia Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego.

 

- Ten raport pokazuje, że gdańszczanie potrafią sprostać „wyzwaniom odpadowym" i konsekwentnie zbliżają się do najlepszych proekologicznych narodów. Dlatego też wierzę, że poradzimy sobie wszyscy z poszerzonym systemem segregacji i przyniesie on równie dobre efekty, jak dotychczasowe działania - komentuje prezydent Grzelak.

Obecnie system segregowania odpadów w Gdańsku dzieli się na 3 obowiązkowe frakcje: szkło, odpady mokre (bio) oraz odpady suche. Ponadto można korzystać z ogólnodostępnych pojemników i dobrowolnie tam wyrzucać wydzielone: papier i tworzywa sztuczne. Od 1 kwietnia 2018 r. system będzie następujący: odpady bio, papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, odpady resztkowe. Warto jednak podkreślić, że nie oznacza to konieczności trzymania w domu 5 pojemników. Obecnie mamy najczęściej po 3 pojemniki w domach i tak może pozostać. Z tą różnicą, że jeden pojemnik jest na bio, drugi na resztkowe, a trzeci na surowce wtórne, które dopiero dzielimy przy osiedlowej altanie do odpowiednich, kolorowych pojemników.

W załączeniu raport

Załączniki:
Pobierz (Prezentacja_P.Grzelak.pdf)Prezentacja_P.Grzelak.pdf[ ]1253 Kb

opal copy