Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Skwer w Śródmieściu jeszcze piękniejszy

Trawnik z rolki, automatyczny system nawodnień, nasadzenia roślin cebulowych i pobudzający kreatywność plac zabaw dla dzieci - rozpoczął się kolejny etap prac na skwerze przy ulicy Szerokiej w Gdańsku.

Rozpoczęły się prace na skwerze przy ul. Szerokiej  fot. G.Mehring

- Przyjazne przestrzenie publiczne to jeden z naszych celów i cieszę się, że już teraz skwer przy Szerokiej jest takim miejscem, ważnym dla okolicznych mieszkańców i naszych gości - mówi Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta ds. polityki gospodarczej. 
- Zgodnie z zapowiedziami kolejny etap prac ma uczynić go miejscem jeszcze bardziej przyjaznym, szczególnie dla rodzin i dla dzieci. Cieszę się, że zmiany to efekt współpracy pomiędzy mieszkańcami, radnymi miejskimi i dzielnicowymi oraz stowarzyszeniem Inicjatywa Miasto i Fundacja Gdańska, które przeprowadziły proces konsultacji społecznych na temat zagospodarowania tego miejsca oraz koordynują obecnie prace  – dodaje Dulkiewicz.

 

Kolejny etap prac na skwerze to renowacja trawników z darni oraz założenie instalacji systemu automatycznego nawadniania. Nasadzone zostaną również rośliny cebulowe, by wiosną skwer rozkwitł feerią barw. Prace te prowadzić będzie Gdański Zakład Dróg i Zieleni. Działania te w sposób istotny wpłyną na estetykę jednego z większych terenów zielonych w obrębie Śródmieścia Gdańska.

- Trawnik, założony na skwerze, będzie typowym trawnikiem rekreacyjnym. Dzięki założonej instalacji nawodnienia, trawnik będzie łatwym w utrzymaniu i bardziej odporny na zniszczenia. Więc mieszkańcy będą mogli przyjść tutaj na piknik z kocami i leżakami. Będzie to pierwszy taki trawnik w Śródmieściu – mówi Michał Szymański zastępca dyrektora Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

- Wśród posadzonych cebul roślinnych, znajdują się tulipany, krokusy i ozdobny czosnek. Rośliny zostały tak dobrane, by kwitły od wczesnej wiosny do końca czerwca – dodaje Ewelina Latoszewska z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Na Skwerze pojawi się również plac zabaw przygotowany przez Inicjatywę Miasto.

- Jego powstanie było jednym z głównych postulatów mieszkańców Śródmieścia, które zgłaszali na konsultacjach  przekształceń dotyczących parku– mówi Mateusz Sylwestrzak wiceprezes Stowarzyszenia Inicjatywa Miasto.  - Wiosną tego roku odbyło się spotkanie z mieszkańcami Śródmieścia - zarówno rodzicami jak i dziećmi w celu skonsultowania koncepcji placu i urządzeń zabawowych. Propozycja została entuzjastycznie przyjęta, mieszkańcy wnieśli drobne uwagi, dzięki którym finalny projekt bardziej odpowiada im potrzebom - dodaje.

Głównym założeniem dla placu jest harmonijne wkomponowanie go w teren parku i jednocześnie zapewnienie dzieciom w różnym wieku możliwie szerokiej gamy aktywności i kreatywności zabaw. Stąd pomysł na stworzenie unikatowych, niestandardowych urządzeń wpasowanych w zieloną przestrzeń. Największą "zabawką" będzie wielofunkcyjna platforma z różnie nachylonymi pochylniami, po której można będzie się wspinać, wchodzić, przebiegać lub zjeżdżać w dół, a także przechodzić wydrążonym wewnątrz tunelem. Wśród innych atrakcji będzie zestaw dziewięciu wysokich tyczek, między którymi dzieci będą mogły przeskakiwać na zamocowanych na nich schodkach, duża trampolina i huśtawka.

Większość elementów placu wykonana będzie z drewna wybarwionego w kolorze obecnych w parku ławek, tak by naturalnie harmonizować się z otoczeniem. Przestrzeń placu nie będzie wygrodzona, aby płynnie łączyć się z terenem zieleńca - jedynie od stron północnej i wschodniej otoczy go niski żywopłot.

Całość zostanie uzupełniona elementami małej architektury - ławami i siedziskami.

Łączny koszt prowadzonych prac to około 110 tys. zł.

W projekt zaangażowani są Fundacja Gdańska, Saur Neptun Gdańsk, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, Menadżer Śródmieścia, Międzynarodowe Targi Gdańskie, Sita Północ S.A oraz Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto.

Przypomnijmy w  grudniu 2016 roku zakończył się pierwszy etap rewitalizacji skweru  w kwartale ulic: Szeroka - Grobla II - Świętojańska – Szklary. W Jego ramach wyremontowano chodniki, wytyczono nowe alejki, uporządkowano zieleń, a także zwiększono liczbę ławek. Tak by skwer był nie tylko cieszył oko ale był również przyjaznym miejscem spotkań.

URZĄD MIEJSKI W GDAŃSKU

opal copy