Rolkarze na torze przy PGE Arena

Polka Aleksandra Goss na pudle

Szwajcarzy i Włoszki zdominowali III Maraton Sierpniowy Rolkarzy im. Lecha Wałęsy, który został rozegrany w niedzielę 28.08.2011 na nowo otwartym torze wokół stadionu PGE Arena Gdańsk.

afot.W.Amerski2075m

W zawodach zaliczanych do klasyfikacji Pucharu Świata, po raz pierwszy duży sukces odniosła Polka Aleksandra Goss z (UKS Zryw Słomczyn), która wśród seniorek na dystansie 42 km zajęła miejsce trzecie (1:14:55.87), tuż za dwiema Włoszkami.

afot.W.Amerski2264m

Do zwyciężczyni brakowało jej niespełna pięć sekund. Wygrała Giovanna Turchiarelli (1:14:51.00) przed Robertą Casu (1:14:52.79).

Za tą trójką kolejne miejsca zajęły Barbara Matczak i Anna Głogowska, reprezentantki 4SKATING.pl. Wśród juniorek A zwyciężyła Paulina Kowalik (UKS Orlica), a za nią kolejne juniorki z 4SKATING.pl - Joanna Ciesielska i Monika Grządkowska.

afot.W.Amerski2272m

Do rozgrywanego jednocześnie maratonu i półmaratonu przystąpiło ponad 700 uczestników z 16 państw.

afot.W.Amerski2046m

Nowa trasa okazała się być bardzo szybką, choć jazdę utrudniał silny wiatr i ostre zakręty. Na nich dochodziło do niebezpiecznych wypadków.

afot.W.Amerski2062m

Trasa była też nieodpowiednio zabezpieczona, gdyż dochodziło do zderzeń rolkarzy z... rowerzystami amatorami.

afot.W.Amerski2130mJPG

Zawodnicy mogli otrzymać małe butelki plastikowe z pitną wodą.

afot.W.Amerski1956m

Otwarcia imprezy, którą organizowali Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Twister i Polski Związek Wrotkarstwa Szybkiego przy współudziale MOSiR Gdańsk, dokonał Lech Wałęsa.

afot.W.Amerski1965m

Były prezydent RP pełnił też rolę startera pierwszego z czterech wyścigów - mężczyzn seniorów.

afot.W.Amerski2004m

Na głównym dystansie tempo podyktowali Szwajcarzy, którzy zajęli cztery pierwsze miejsca.

afot.W.Amerski2180m

Wyścig ten wygrał Nicolas Iten uzyskując bardzo dobry rezultat 1:04:07.54. Za zwycięstwo zainkasował nagrodę pieniężną w wysokości 1050 euro. Wygrał z rodakiem Severinem Widmerem, który był gorszy zaledwie o siedem setnych sekundy.

Rolkarze ci metę osiągnęli w odwrotnej kolejności niż w ubiegłorocznej edycji gdańskiej imprezy.

afot.W.Amerski2012m

Ponad minutę dłużej (z czasem 1:05:40.22) maraton pokonał najlepszy z Polaków Daniel Gwaderz, zajmując siódmą lokatę.

Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.