Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

VIII Pomorski Kongres Obywatelski (3)

Jakość życia Pomorzan była głównym tematem VIII Pomorskiego Kongresu Obywatelskiego, który odbył się 18 kwietnia w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej. Złożyły się na niego dwa panele (o których napisaliśmy odrębnie) oraz obrady w pięciu sesjach tematycznych. My uczestniczyliśmy w czwartej sesji dotyczącej naszego zdrowia. Zaproszeni prelegenci próbowali odpowiedzieć na pytanie: - W jaki sposób możemy zadbać o nasze zdrowie?

 

59

 

Dr hab. Paweł Zagożdżan z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (na powyższym zdjęciu drugi z lewej), zwrócił uwagę na coraz bardziej stresogenne życie w naszym kraju. Wiele osób pozostaje bez pracy, bez środków do życia. Wielu popada w różne choroby psychiczne lub targa się na własne życie. Statystyki są przerażające, od kilku lat utrzymuje się w naszym kraju bardzo wysoka liczba około 6 tysięcy zgonów z powodu popełnianych skutecznie samobójstw. W tym trzy czwarte dotyczących mężczyzn, a jedna czwarta kobiet. Jest to większa ilość zgonów niż  tych spowodowanych wypadkami pojazdami kołowymi. A nie ma zdrowia, bez zdrowia psychicznego.

 

kusznierewicz 2

 

Mateusz Kusznierewicz, żeglarz sportowy, mistrz olimpijski i mistrz świata, założyciel Fundacji Navigare, powiedział, że w jego 20-letniej karierze zawodowej, zastosowana przez niego dieta pozwoliła mu lepiej koncentrować się podczas zawodów na wodzie i tym samym uzyskiwać lepsze rezultaty sportowe. Ogranicza on do jednego razu w tygodniu konsumpcję mięsa wieprzowego, ryby i słodyczy. Zaleca dużo warzyw i owoców oraz co najmniej trzy razy w tygodniu choćby minimalny ruch fizyczny, mogą to być spacery na świeżym powietrzu. I każdy z nas, co najmniej raz na rok, tak profilaktycznie, powinien przeprowadzać badania swojej krwi. Bo to jest tak, jak ze samochodem, też poddajemy go raz na rok przeglądowi technicznemu.

 

Prof. Mariola Bidzan, Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, poinformowała słuchaczy o alarmujących danych dotyczących dzieci od szóstego roku życia. Otóż w Trójmieście – jak wykazały badania - aż 46 procent dzieci cierpi na depresję. Niewiele wiedzą o tym ich rodzice, jak i nauczyciele. Depresje występują tez u osób dorosłych i one również wymagają  wsparcia rodziny. Te depresyjne stany biorą się z tego, że zapominamy o relacjach z bliskimi. A dobre relacje są najlepszym lekarstwem.

 

Aleksandra Konkol-Mazur, KreativSport, trenerka akcji „Pomorze biega”, doktorantka AWFiS Gdańsk, stwierdziła na wstępie, że czynnie trzeba spożytkować czas wolny, aby czuć się dobrze. A co zrobimy z czasem wolnym, to my sami o tym decydujemy. Najlepiej jest pobiegać po nadmorskich parkach. Najgorszy jest pierwszy krok, aby nałożyć na siebie dresy, sportowe obuwie i zacząć truchtać. Ale po jakimś czasie wciągniemy się w tą cykliczną czynność ruchową. Uświadomimy sobie, że jesteśmy ta tyle warci, na ile potrafimy ruchowo zagospodarować nasz czas wolny.

 

73

 

W ramach umówionych głosów Michał Turek, (na pierwszym planie), prezes zarządu Fundacji Plaster, dziennikarz Radia Plus, zachęcał do zakupów u rodzimych producentów taniej i zdrowej żywności. Z pominięciem pośredniczących handlowców, którzy w ostatecznej cenie zakupu zarabiają aż 80 procent, a rolnik otrzymuje tylko 20 procent.

 

sikora

 

Stanisław Sikora.(na pierwszym planie), prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Oddział Gdańsk i wiceprezes Zarządu Głównego PTTK powiedział, że turystyka to również krajoznawstwo, poznawanie uroków naszego regionu, kraju. To forma czynnego ruchu, relaksu. Może wreszcie uda się przepchać w Sejmie ustawę o przyznaniu odrębnych funduszy na rozwój turystyki społecznej.

 

Dr Łukasz Balwicki z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Polskiego Towarzystwa Programów Zdrowotnych z ubolewaniem stwierdził, że w naszym kraju nie ma ustawy o zdrowym stylu życia. Niedawno, bo 17 marca 2015 roku przedstawiono posłom taką ustawę w Sejmie.

 

88

 

Podczas dyskusji wypowiedziano następujące opinie: Sopot liczący 36 tys. mieszkańców, w tym 10 tysięcy powyżej 50-roku życia, nie ma szpitala, a tym samym ma utrudniony dostęp do służby zdrowia. Możemy jako pierwsi na świecie wprowadzić do użytku sprzyjające dla środowiska naturalnego pneumatyczne samochody komunikacji miejskiej. Trzeba zmienić mentalność społeczeństwa, że to nie państwo, rząd czy administracja są odpowiedzialne zastan naszego zdrowia. Każdy z nas decyduje o tym indywidualnie. Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu powstają ogólnodostępne boiska i siłownie pod chmurką.

 

gocłowski

 

Uczestniczący w tej sesji abp Tadeusz Gocłowski, Arcybiskup Senior Archidiecezji Gdańskiej, zwrócił uwagę na to, że jego wiek 84 lat upoważnia go do wyrażenia opinii, iż na stan ludzkiego zdrowia duży wpływ ma jego uduchowienie, silna wiara.

 

Zych

 

Hanna Zych-Cisoń, członek zarządu województwa pomorskiego, przytoczyła dekalog jaki usłyszała na jednej z naukowych konferencji medyków onkologów. Pierwsze dziewięć przykazań mówi o nie paleniu, a dziesiąte o innych przyczynach ludzkich chorób. Niestety, takie apele nie trafiają do sporej liczby młodzieży. Już za młodu skazują swoje organizmy na niebezpieczeństwo chorobowe.

Moderatorem tego spotkania był Marcin Nowicki, dyrektor Obszaru Badań Regionalnych i Europejskich, Instytut Badań nad Gospodarka Rynkową, który zwrócił uwagę na rolę mediów mających na celu w sposób przystępny i zrozumiały przekazywać wiedzę społeczeństwu. Bo o tym, jak zdrowo żyć i czerpać z życia radość, trzeba się tego dowiedzieć od innych. Trzeba mieć przykładne wzory.

 

92

 

Po dwóch sesjach plenarnych i obradach w pięciu sesjach tematycznych, na koniec Kongresu odbyło się także Forum Jakości Życia. Kilkanaście organizacji skupionych na Dziedzińcu im. Daniela G. Fahrenheita, przez ponad godzinę zaprezentowało swoją działalność w różnych sferach, mających wpływ na jakość życia.

 

82

 

Wybór miejsca był niezbyt przemyślany, bo szwankowało nagłośnienie, słuchacze stojąc przez ponad godzinę raczej zajęci byli wzajemnymi rozmowami.

 

Wła-49

Fot. Włodzimierz Amerski i Tadeusz Szczęsny

opal copy