Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

IX Święto Produktu Tradycyjnego

Pomorskie z liczbą 163 wyrobów zajmuje obecnie pozycję krajowego wicelidera na liście produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Doroczne IX Święto Produktu Tradycyjnego było w niedzielę 24 maja, okazją do spróbowania tych produktów.

 

25

 

Można było popróbować smaków Kaszub, Kociewia, Żuław i Powiśla, i to właśnie w jednym miejscu w parku przy Katedrze Oliwskiej.

 

20

 

Liczni mieszkańcy i turyści odwiedzający w tym dniu okolice Parku Oliwskiego mogli degustować i delektować się smakami potraw, którymi szczyci się Pomorze.

 

29

 

Można było spróbować tradycyjnych wyrobów kuchni Kaszub, Kociewia i Żuław, smacznych ciast, chleba i miodu czy domowych nalewek. Pierogi na miejscu podgrzewała właścicielka obiektów agroturystycznych „U Danusi” w Stężycy.

 

18

 

Wszystkie 163 wyroby żywnościowe, wpisane na listę produktów tradycyjnych województwa pomorskiego, są wysokiej jakości, bo są wytwarzane tradycyjnymi metodami, najczęściej z lokalnych surowców. Żywność tradycyjna i regionalna stanowi bardzo ciekawy i istotny element atrakcji turystycznych, a mieszkańcom dostarcza dodatkowych, bardzo cennych wrażeń. Potwierdzeniem tego są m.in. ciasta wyrabiane według dawnych przepisów przez cukiernię Angelika w Debrznie (zdjęcie powyżej).

 

23

 

Święto produktu tradycyjnego, już od dziewięciu lat przyciąga do Oliwy tłumy ludzi. Stanowi ono wspaniałą okazję do prezentacji produktów tradycyjnych i wielu innych produktów żywnościowych, pochodzących od lokalnych producentów i przetwórców żywności wysokiej jakości, w tym członków Sieci Dziedzictwo Kulinarne Pomorskie.

O wpisanie na listę żurawiny ucieranej na zimno, co dokonano w 2014 roku, wnioskowała Halina Rogińska (na powyższym zdjęciu), prezes stowarzyszenia agroturystycznego "Kościerska Chata", którego celem jest m.in. promocja regionalnych potraw. Żurawina w jej rodzinie wykorzystywana jest od dawna. Zarówno jej babcia, jak i mama ucierały żurawinę według tej samej receptury.

34

 

Między stoiskami znajdującymi się wzdłuż murów katedry oraz stojącymi na placu katedralnym, przewijały się tłumy gości.

 

31

 

Na stoiskach tych można było nabyć najwyższej jakości tradycyjne wyroby mięsne, sery zagrodowe, ryby wędzone i w zalewach korzennych, miody i wyroby pszczelarskie o wspaniałych właściwościach zdrowotnych, a także regionalne napoje i inne smakołyki przyciągające znakomitym zapachem, smakiem i wyglądem.

 

13

 

Ofertę kiermaszu wzbogacały stoiska z wyrobami rękodzielników – rzeźby w drewnie, ręcznie wykonane lalki oraz pięknie malowany ręcznie jedwab. W Katedrze Oliwskiej została odprawiona msza św. w intencji osób pracujących na rzecz zachowania dziedzictwa kulinarnego województwa pomorskiego.

 

4

 

Tegorocznej edycji święta towarzyszyły konkursy kulinarne o Bursztynowe Laury Marszałka Województwa Pomorskiego Pomorskie Smaki. Konkursy te rozegrano w dwóch kategoriach na najlepszą potrawę tradycyjną oraz na najlepszy produkt tradycyjny.

 

26

 

Wśród produktów komisja konkursowa oceniała cztery podkategorie: najlepszy produkt regionalny pochodzenia zwierzęcego, najlepszy produkt regionalny pochodzenia roślinnego, napoje regionalne oraz inne produkty regionalne.

 

107

 

Powyżej na scenie pozujący wspólnie do pamiątkowego zdjęcia 24 uczestników i 5 zwycięzców Bursztynowych Laurów Marszałka Województwa Pomorskiego:

  • kategoria najlepsza potrawa regionalna - gospodarstwo agroturystyczne „Ola" za perliczkę nadziewaną kaszą gryczaną i grzybami,

  • kategoria najlepszy produkt regionalny pochodzenia zwierzęcego - Marian Cieśliński – sklep mięsno-wędliniarski Bekon za polędwiczkę wędzoną kociewską,

  • kategoria najlepszy produkt regionalny pochodzenia roślinnego - Teresa Kropidłowska za konfiturę borówkową z Borów Tucholskich,

  • kategoria napoje regionalne - agroturystyka Gawryś za pomorską bzówkę,

  • kategoria inne produkty regionalne - Halina Łuc za wianuszek gdański.

 

6

 

Bursztynowe Laury Marszałka zostały wykonane z drewna czarnego dębu, pozyskanego w ujściu Wisły, które jest datowane na ok. 500 lat, jak również szkła i bursztynu bałtyckiego. Wszyscy uczestnicy finału konkursów otrzymali również nagrody finansowe w wysokości po 3 tys. zł przekazane przez samorząd województwa pomorskiego oraz dyplomy pamiątkowe. Dodatkowe nagrody dla laureatów konkursów kulinarnych, ufundowane przez Agencję Rynku Rolnego wręczył dyrektor gdyńskiego oddziału agencji Eugeniusz Dańczak.

 

46

 

Wydarzeniu towarzyszyły występy zespołów regionalnych „Koleczkowianie" i „Kapela Kazimierza" oraz liczne konkursy dla publiczności z zakresu produktów tradycyjnych.

 

75

 

Uwiecznieni powyżej turyści z USA zrobili sobie z prowadzącym imprezę Bogdanem Szczepańskim, pamiątkowe zdjęcia. Osobiście, jak i wielu gości tej plenerowej imprezy, doświadczyli też tego, iż w celu wzmocnienia promocji produktów tradycyjnych ściśle identyfikujących się z województwem pomorskim, z jego kulturą i historią – przeprowadzona została akcja promocyjna, polegająca na dystrybucji produktu tradycyjnego – borówki z gruszką po pomorsku.

Nagrody finansowe dla laureatów Bursztynowych Laurów zostały sfinansowane przez Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

 

Wła-49

Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

opal copy