NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Trójmiejska lekkoatletyka odstaje od krajowej czołówki.

Najlepsze miejsce klubowe – szóste, uzyskał SKLA Sopot (437 pkt.), dopiero dziesiąte AZS-AWFiS Gdańsk (251 pkt.), a odległe 25 WKS Flota Gdynia (75 pkt.), podczas 91. Mistrzostw Polski Seniorów w Lekkoatletyce. Zostały one rozegrane w lipcu na stadionie Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie z udziałem największych sportowych gwiazd. O prymat krajowy oraz minima na mistrzostwa świata w Pekinie, które odbędą się w dniach 22-30.08.2015, walczyło ponad pół tysiąca sportowców ze 117 klubów.

Rozegrano łącznie 40 konkurencji. Sopot startował w 17, Gdańsk w 15, a Gdynia zaledwie w 3.

Klubowo wygrał AZS-AWF Warszawa 662 pkt. 30 osobo startów. Drugi był KS Podlasie Białystok 524 pkt (24), a trzeci KS AZS AWF Kraków 510 pkt. (28).

Przed gdańskim AWFiS, jako jedynej w kraju uczelni AWF mającej w nazwie „i Sportu”, uplasowały się pozostałe uczelnie sportowe, jak AZS AWF Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań i Katowice. Władzom gdańskiej AWFiS powinno to dać wiele do myślenia...

W poprzednich czterech relacjach z 91. MP LA w Krakowie nie ukazaliśmy wszystkich najlepszych lekkoatletów z gdańskiego Pomorza. Czynimy to teraz, jednocześnie podsumowując krakowskie mistrzostwa. Było na nich niezmiernie upalnie. Tylko kilku zawodników uzyskało minima na mistrzostwa świata w Pekinie, w tym i nasz Artur Noga z SKLA Sopot na 110 m przez płotki.

Zacznijmy od rzutu oszczepem kobiet, gdzie rekord świata i Europy wynoszący 72.28 m należy do Czeszki Barbory SPOTAKOVEJ, uzyskany Stuttgart 13.09.2008. Rekord Polski to 64.08 m Barbara MADEJCZYK z JANTAR Ustka (Malaga 28.06.2006). Minimum na MŚ w Pekinie wynosi 61.00 m i można je uzyskać do 22 sierpnia 2015.Fot. Włodzimierz Amerski 270

W Krakowie dobrze spisały się oszczepniczki z dwóch klubów Trójmiasta, bo zajęły trzy miejsca na podium. Reprezentantka AWFiS Gdańsk Marta Kąkol, już w pierwszej kolejce poprawiła rekord życiowy wynikiem 56.34 oraz Marcelina Witek z SKLA Sopot, która w drugiej próbie uzyskała 56.80. Po dwóch seriach rzutów – z powodu intensywnego deszczu – konkurs wstrzymano na pół godziny. Później już żadna zawodniczka nie poprawiła się i ostatecznie złoto mistrzostw kraju seniorek – pierwsze w karierze – zdobyła Marcelina Witek. Srebro wywalczyła Marta Kąkol, a brąz broniąca tytułu Urszula Jakimowicz z SKLA Sopot 53.17.

Cieszy fakt, że spośród ponad setki klubów biorących udział w mistrzostwach, jedynie reprezentanci SKLA Sopot, trzymanymi w dłoniach flagami z mewą na niebieskim tle, podkreślali swoją przynależność, tym samym w grodzie Kraka promując letnią stolicę Polski.

Kraków 91 MP LA 20.07.15 346

Podobnie uczynił lider europejskich tabel Patryk Dobek z SKLA Sopot, stojąc na najwyższym stopniu podium po zwycięskim biegu finałowym na 400 m przez płotki z czasem 50,80. Srebro wywalczył Marcin Jabłoński KS Podlasie Białystok (51,12), a brąz Paweł Gwiazdoń AZS-AWF Katowice ( 51,32).

Rekord Świata 46.78 Kevin YOUNG USA, Barcelona 06-08-1992. Rekord Europy 47.37 Stephane DIAGANA, FRA Lausanne 05-07-1995. Rekord Polski 48.12 Marek PLAWGO, Warszawianka, Osaka 28-08-2007. Minimum na MŚ w Pekinie wyznaczone przez PZLA wynosi 49.45 i trzeba je uzyskać też do 22.08.2015.

Kraków 91 MP LA 20.07.15 287

Co do biegów płotkarskich warto odnotować, że trzeciego dnia zawodów, w ostatnich konkurencjach - sztafecie 4x400 m mężczyzn, czwarte miejsce zajęli reprezentanci SKLA Sopot z czasem 3:08.62, w składzie: Łukasz SMOLNICKI, Mateusz APACKI , Damian RUSZKIEWICZ i na ostatniej zmianie Patryk DOBEK (na zdjęciu powyżej).

A w sztafecie 4x400 m kobiet, reprezentacja AZS-AWFiS Gdańsk sięgnęła po srebro zajmując drugie miejsce w 1 biegu z czasem 3:39.40, w składzie: Klaudia GOŁĄBEK, Aleksandra MALISZEWSKA, Anna DOBEK i Agnieszka KARCZMARCZYK.

Inny reprezentant sopockiego SKLA, Artur Noga, w biegu finałowym na 110 metrów przez płotki wygrał, uzyskując czas 13.39 i tym samym pierwszy raz w tym sezonie wypełnił wskaźnik PZLA na mistrzostwa świata do Pekinu. Wicemistrzem kraju został Damian Czykier (KS Podlasie Białystok), który uzyskał czas 13.73 i zaledwie o 0.02 sekundy pokonał na linii mety Dominika Bochenka (CWZS Zawisza Bydgoszcz). Dla Artura Nogi złoty medal jest jego szóstym krążkiem mistrzostw Polski seniorów z najcenniejszego kruszcu.

W eliminacjach Marcin GRUDKA z WKS Flota Gdynia uzyskał czas 14.48.

Kraków 91 MP LA 20.07.15 369

Finał 800 m kobiet, wygrała Joanna JÓŹWIK, AZS-AWF Warszawa z czasem 2:02.99. Druga była Angelika CICHOCKA, SKLA Sopot 2:03.28, a trzecia Syntia ELLWARD, WKS Flota Gdynia 2:04.72 (trzy panie na zdjęciu powyżej, w odległości 150 m do mety). Angelika Cichocka była 8 po biegach eliminacyjnych na 800 m. Ostatniego dnia mistrzostw zdobyła drugi srebrny medal, tym razem w biegu na 1500 m z czasem 4:12,71.

W iście sprinterskim tempie na ostatniej prostej do mety biegu na 1500 metrów zmierzała Sofia Ennaoui (Lubusz Słubice), która dzielnie odpierała atak Angeliki Cichockiej (uwieczniona na zdjęciu powyżej podczas startu na 800 m). Nasza młodzieżowa wicemistrzyni Europy uzyskała na mecie czas 4:12.12, a druga halowa wicemistrzyni kontynentu 4:12.71. Podium uzupełniła Danuta Urbanik (KKS Victoria Stalowa Wola) - 4:13.73. Wartym odnotowania jest fakt, że dla zwyciężczyni to pierwszy w karierze medal seniorskich mistrzostw kraju na stadionie.Fot. Włodzimierz Amerski 309

W rzucie oszczepem mężczyzn wygrał Marcin KRUKOWSKI z KS Warszawianka W-wa 80.76, a srebro zdobył Krystian BONDARENKO AZS-AWFiS Gdańsk 78.06 (na powyższym zdjęciu wręcza mu medal Henryk Olszewski, wiceprezes ds. szkolenia PZLA). Brąz zdobył Marcin PLENER, RKS Skra Warszawa 76.61 m. Piaty był Hubert CHMIELAK, AZS-AWFiS Gdańsk 72.65, a siódmy Paweł RAKOCZY, AZS-AWFiS Gdańsk 71.54 m.

Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski i Janusz Nowak