Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Komunikat po konferencji prasowej Muzeum Narodowe w Gdańsku 24 sierpnia 2017

Plakat ZłotaKula stocznia24 sierpnia 2017, godz. 12.30–13.30 w Muzeum Narodowym w Gdańsku przy ul. Toruńskiej 1 odbyła się konferencja prasowa, w czasie której:

  1. podsumowano pierwsze półrocze realizacji programu „Sąd Ostateczny Hansa Memlinga JEDEN ze 100 najważniejszych obrazów w sztuce dawnej” oraz zaprezentowano wydarzenia kulturalne, które będą realizowane od września do grudnia 2017 r.;

  2. firma TOFU – autor „Złotej” kampanii promującej obraz Memlinga przedstawiła założenia kampanii;

  3. przedstawiono plakaty, które zostały wybrane w konkursie na kalendarz MNG 2018.

W konferencji wzięli udział

Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego

Paweł Adamowicz Prezydent Miasta Gdańska

Wojciech Bonisławski Dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Prezydent Miasta Gdańska podziękowali wszystkim instytucjom, stowarzyszeniom i fundacjom biorącym udział w Programie JEDEN ze 100 za organizację tak wielu wydarzeń, ich różnorodność oraz za to, że są adresowane do niemal wszystkich grup odbiorców. Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego potwierdził, że obraz Memlinga jest jednym z kluczowych elementów, wokół których są i będą budowane strategie promocyjne województwa pomorskiego. Z kolei Pan Prezydent zauważył, że po 6 miesiącach działania Programu JEDEN ze 100 wiedza o obrazie i zainteresowanie dziełem, zwłaszcza wśród mieszkańców miasta regionu, wyraźnie wzrosły. Dowodzi tego aktywność użytkowników mediów społecznościowych, żywo reagujących na informację o każdym odbywającym się wydarzeniu.

Wojciech Bonisławski Dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku podsumował pierwsze półrocze realizacji Programu JEDEN ze 100.

Dotychczas instytucje kultury, stowarzyszenia i fundacje działające na terenie Gdańska i województwa pomorskiego zrealizowały 16 projektów poświęconych dziełu Memlinga.

Do końca roku w ramach Programu JEDEN ze 100 zostanie zrealizowanych kolejnych 16 projektów. Wszystkie wydarzenia zostały przygotowane z budżetów organizatorów lub/i pomocy finansowej: grantów Samorządu Województwa Pomorskiego i Miasta Gdańska, środków finansowych Miasta Gdańska przekazanych samorządowi województwa pomorskiego w ramach tzw. pomocy samorządowej, programów stypendialnych Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Gdańska, dotacji w ramach programów operacyjnych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Muzeum Narodowe w Gdańsku realizuje w 2017 roku łącznie 11 wydarzeń – poinformował dyrektor Bonisławski. Dotychczas widzowie mogli wziąć udział w Nocy Muzeów, Dniu Wolnej Sztuki, Oddział Sztuki Dawnej proponuje zwiedzającym grę terenową po galeriach oddziału. Od lipca realizuje kampanię outdoorową, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem i jest bardzo pozytywnie komentowana przez mieszkańców. Dyrektor zaprosił do kontynuowania spotkań Akademii „Sądu Ostatecznego”, której kolejne spotkania rozpoczną się w połowie września i będą trwać do połowy grudnia. Wyraził przekonanie, że ważnym wydarzeniem będzie wystawa „Zamieszkać z Chrystusem i Marią”. Jej autor i kurator prof. dr hab. Marcin Kaleciński przedstawi sztukę tworzoną na potrzeby dewocji prywatnej w Niderlandach w latach 1460–1520. Otwarciu wystawy (30 listopada 2017) towarzyszyć będzie pierwsza z cyklu zaplanowanych przez MNG konferencji memlingowskich – konferencja pt. „Hans Memling i sztuka dewocji osobistej w Niderlandach XV i początku XVI wieku” (1 grudnia 2017).

kalendarz 2018

Dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku zapowiedział też wydanie kalendarza MNG na rok 2018 poświęconego obrazowi Memlinga, który powstanie z 13 plakatów wyłonionych w konkursie ogłoszonym w czerwcu br. Przygotowywana jest też bogato ilustrowana książka dla dzieci o Hansie Memlingu i jego twórczości. Jej autorem jest dr Jacek Friedrich, a autorką ilustracji Joanna Czaplewska. W grudniu br. w muzeum zostanie udostępniona ceramiczna instalacja multimedialna wykonana przez włoskiego artystę ceramika Nicolę Bocciniego, która jest współczesną interpretacją tematu sądu ostatecznego, ściśle jednak odnoszącą się do dzieła Memlinga.

Wojciech Bonisławski podkreślił, że wszystkie zaprezentowane projekty Muzeum narodowego w Gdańsku mogły być zrealizowane dzięki wsparciu sponsorskiemu Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku a także środków finansowych Miasta Gdańska przekazanych samorządowi województwa pomorskiego w ramach tzw. pomocy samorządowej i dotacji celowej przyznanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Słowa podziękowania skierował też na ręce Prezydenta Piotra Grzelaka i Prezesa spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje za udostępnienie muzeum na rzecz promocji obrazu jednego z miejskich tramwajów, który jako „złoty tramwaj” wzbudza ogromne zainteresowanie mieszkańców i turystów.Plakat ZłotaKula stadion

Adam Chyliński Dyrektor artystyczny TOFU Studio oraz Daniel Naborowski Dyrektor Zarządzający zaprezentowali założenia kampanii promującej obraz.

Pomysł został oparty na wykorzystaniu złotej kuli, wziętej wprost z obrazu Hansa Memlinga. Jako że jest ona kluczowym elementem ikonograficznym w obrazie Memlinga, jest też podstawowym elementem budującym skojarzenie z obrazem.

Dlaczego złota kula?

kula, na której spoczywają stopy Jezusa Chrystusa symbolizuje Wszechświat, stopy Jezusa oparte na kuli symbolizują zaś jego panowanie nad światem i losem człowieka. [„Tronujący na tęczy Chrystus – Król Nowego Przymierza, któremu dana jest wszelka władza na niebie i na ziemi (Mt 28,18), opiera stopy na złocistej kuli, obrazującej wszechświat”];

– kula symbolizuje wszechświat w jego geometrycznej doskonałości. W ujęciu neoplatońskim we Wszechświecie najważniejsze są następujące bryły:  kula, sześcian, stożek, dwunastosześcian foremny, dwudziestoczterosześcian foremny;  najważniejsza z nich jest kula, gdyż to w niej mieszą się pozostałe bryły;

– kolor złoty w średniowieczu oznaczał niebiańskość, świat aniołów, był symbolem duchowego oświecenia, symbolizuje naukę Chrystusa. [„Jezus ukazany został na złotym tle symbolizującym ponadczasową, boską przestrzeń. Takie tło w malarstwie niderlandzkim pełniło także funkcję dekoracyjną, odbijało światło kościelnych świec, wydobywało i uplastyczniało ukazane na nim postaci”].

Wdrożona koncepcja ma charakter bardzo rozwojowy i umożliwia budowanie wielu kampanii rozłożonych w okresie nawet do kilku lat. Jej ważnym walorem jest posługiwanie się kodem współczesnej komunikacji i szansa na dotarcie także do młodego odbiorcy.

Plakat ZłotaKula mariacka

Realizacja

Kampania została podzielona na dwie części: część teaserową (wzbudzającą zainteresowanie, zaciekawiającą) oraz część wyjaśniającą.

W ramach kampanii teaserowej zostały przygotowane projekty graficzne ze złotą kulą wygenerowaną w 3D (w formie przestrzennej) wyeksponowaną na czerwieni z logo MNG, która była głównym motywem przewodnim całości. Dodatkowym elementem kampanii był również tramwaj, oklejony złotą folią, który mieszkańcy mogli podziwiać w drugiej połowie lipca.

Z kolei w kampanii wyjaśniającej wygenerowany model kuli został przeniesiony na fotografie przygotowane w ramach sesji zdjęciowej wybranych miejsc w Trójmieście, tworząc konkretne projekty graficzne wykorzystywane w kampaniach outdoorowych oraz pełnej sferze komunikacji. W ramach przygotowanej sesji zdjęciowej wybrano docelowo 6 miejsc, które zostały sfotografowane. Następnie w procesie postprodukcji umieszczono na zdjęciach złotą kulę, której głównym zadaniem jest budowanie skojarzenia z obrazem Hansa Memlinga.

Aby podkreślić indywidualny charakter kampanii, została przygotowana podstawowa identyfikacja wizualna: logo oraz seria infografik dedykowanych obrazowi wraz z miniksięgą identyfikacji wizualnej określającej standardy stosowania znaku. W ramach rozwinięcia znaku przygotowano 12 ikon (linearnych infografik) powiązanych bezpośrednio z warstwą wizualną obrazu. Kolejne odsłony kampanii będzie można śledzić do końca 2017 roku.

Perspektywy

W 2018 roku kampania powinna być rozwinięta o kolejne projekty:

– działania o charakterze ambientowym, czyli niestandardowym, zaskakującym odbiorcę, związane z przestrzenią miejską i wchodzące w interakcję z publicznością;

– projekt spotu (warstwa wizualna i muzyczna) do dystrybucji w kanałach TV poświęconych podróżom, zabytkom; do lokowania w portalach internetowych, kampaniach telewizyjnych;

projekty i produkcja gadżetów: torby, koszulki, przypinki, wlepki, tapety (komputer/smartfon) – do wykorzystania w ofercie sklepów MNG, a także wykorzystanych przez Samorząd Województwa Pomorskiego i Urząd Miasta Gdańska;

– wykorzystanie motywu złotej kuli do zbudowania nowego spójnego systemu identyfikacji wizualnej MNG. Kula zostałaby wykorzystana do zindywidualizowanej identyfikacji Oddziału Sztuki Dawnej MNG (w ramach spójnej identyfikacji instytucji każdy oddział MNG, ze względu na specyfikę zbiorów, powinien otrzymać zindywidualizowany system oznaczenia).

Małgorzata Posadzkakierownik Działu Marketingu MNG zaprezentowała 13 plakatów, które zwyciężyły w konkursie ogłoszonym przez Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej we współpracy z Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Celem konkursu było zebranie 13 plakatów, które stanowią autorską interpretację tryptyku Hansa Memlinga Sąd Ostateczny i zostaną wykorzystane przez MNG do stworzenia kalendarza na rok 2018. Podstawową funkcją kalendarza będzie wzbudzenie zainteresowania dziełem Memlinga i jego promocja.

Terminy konkursu: nadsyłanie prac – do 3 lipca 2017 r., ogłoszenie wyników – 7 lipca 2017 r.

Jury w składzie: Wojciech Bonisławski, Dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku, dr hab. Adam Kamiński, Jarosław Bujny, dr hab. Dawid Korzekwa, prof. ASP.

Autor zwycięskiego projektu otrzyma 2000 zł, jury przyznało też 11 wyróżnień po 1000 zł. Nagrodę główną otrzymała Anna Parada, wyróżniono prace: Jacka Rudzkiego, Filipa Zbrzeźniaka, Karola Gawrońskiego, Karoliny Banaszkiewicz-Badury, Marty Szymanowskiej, Nikodema Pręgowskiego, Anny Chmielnik, Pauliny Ornatowskiej, Eugeniusza Waszkielewicza, Olgi Żołnowskiej i Teresy Płotkowiak.

 

Program

Sąd Ostateczny Hansa Memlinga JEDEN ze 100

najważniejszych obrazów w sztuce dawnej”

Gdańsk, 2017

Projekty zrealizowane od stycznia do lipca 2017 r. (15)

Slam Ostateczny, 25 lutego 2017

(organizator i finansowanie: Dom Sztuki Gdański Archipelag Kultury).

W konkursie zorganizowanym przez GAK w Muzeum Narodowym w Gdańsku wzięło udział 9 poetów. W rywalizacji obserwowanej przez licznie publiczność zwyciężył Pablo Genske, czyli Paweł Rogiński z Wrocławia, który otrzymał nagrodę pieniężną ufundowaną przez organizatora wydarzenia.

Między kompozycją a improwizacją warsztaty kompozytorskie Krzysztofa Knittla, autora opery Sąd Ostateczny 20-21 kwietnia 2017 r.

(organizator: Opera Bałtycka w Gdańsku we współpracy z Akademią Muzyczną w Gdańsku im. Stanisława Moniuszki, finansowanie: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kolekcje – priorytet Zamówienia kompozytorskie, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca na lata 2016-2017oraz programu z zakresu twórczości artystycznej i edukacji kulturalnej – priorytet Muzyka na rok 2017).

Warsztaty kompozytorskie były okazją do spotkania, pracy twórczej oraz konsultacji studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku z prof. Krzysztofem Knittlem.Program warsztatów zawierał część wykładową oraz ćwiczenia praktyczne na przykładzie partytury opery Sąd ostateczny, wybranych partytur różnych kompozytorów i prac powstałych podczas warsztatów.

Konkurs na komiks o Sądzie Ostatecznym Hansa Memlinga

(organizator i finansowanie: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku).

Zwycięzcą ogłoszonego w grudniu 2016 roku ogólnopolskiego konkursu na album komiksowy poświęcony Hansowi Memlingowi został Łukasz Pawlak. Spotkania z autorem promujące komiks odbyły się w dniach 23 – 25 czerwca 2017 roku w ramach Gdańskich Spotkań Komiksowych raz w w czasie spotkania zorganizowanego w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Półkolonie teatralne Lato w Operze

(organizator: Opera Bałtycka w Gdańsku, finansowanie: z programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

Od 9 do 23 lipca2017 roku w Operze Bałtyckiej w Gdańsku odbyła się pierwsza edycja projektu Lato w Teatrze. Operowa edycja projektu nosiła nazwę Lato w operze – „Jak powstaje opera?”. W półkoloniach teatralnych połączonych z warsztatami artystycznymi uczestniczyły dzieci w wieku 10-12 lat. Dwutygodniowe zajęcia z artystami  prowadzone były w grupach (aktorskiej, dźwiękowo-muzycznej, scenograficzno-kostiumowej) i zostały zakończone s teatralną prezentacją na scenie przygotowanego przez dzieci słuchowiska „Jak powstaje opera?”. Projekt  był wydarzeniem towarzyszącym prapremierze opery Sąd Ostateczny Krzysztofa Knittla, która odbędzie się 9 listopada 2017 roku. Uczestnicy w ramach zajęć zobaczyli także oryginał tryptyku Hansa Memlinga w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Cykl audycji Marzeny Bakowskiej poświęconych tryptykowi Hansa Memlinga

(organizator i finansowanie: Radio Gdańsk).
Cyklu audycji Tryptyk Memlinga poświęconych obrazowi Hansa Memlinga Sąd Ostateczny. Historycy sztuki i inni specjaliści opowiadają o jednym z najcenniejszych dzieł w zbiorach polskich muzeów, które można oglądać w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Od stycznia do lipca 2017 roku zrealizowanych i wyemitowano 7 audycji.

Wystawa Seven Cardinal Sins - an Homage to Hans Memling's Last Judgement,
26 lipca – 6 sierpnia 2017
(organizator i finansowanie: Fundacja Sopockie Forum Integracji Nauki, Kultury
Sztuki SFINKS w Sopocie, finansowanie: finansowanie: dofinansowano z funduszu stypendialnego dla twórców Województwa Pomorskiego)

Wystawa Seven Cardinal Sins – an Homage to Hans Memling’s Last Judgement została pokazana w Drei Land Garten (Park Trzech Narodów) w Weil am Rhein w Niemczech w ramach Kieswerk Open Air. Swoje prace (łącznie 10 obiektów) pokazali Henryk Cześnik, Robert Florczak, Jacek Kornacki i  Jacek Staniszewski.

Konkurs Sąd ostateczny Hansa Memlinga pod lupą, maj 2017
(organizator i finansowanie: Projektornia Gdański Archipelag Kultury).
Celem konkursu była promocja Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga wśród dzieci i młodzieży z gdańskich szkół, dzieła będącego cennym i istotnym dla Gdańska dziedzictwem kultury. Regulamin konkursu określał 3 kategorie wiekowe: IV i V klasa Szkoły Podstawowej 9; VI klasa Szkoły Podstawowej i I klasa Gimnazjum; II i III klasa Gimnazjum.
Jury w składzie: Izabela Terek-Jopkiewicz, Ewelina Damps oraz Marta Kąkel przyznało następujące nagrody i wyróżnienia. Nagrody zostały wręczone podczas otwarcia wernisażu wszystkich prac konkursowych 12 maja 2017 r. o godz. 17.30 w Projektorni GAK.

Aniołki Memlinga. Warsztaty dla dzieci, 28 marca 16 maja 2017 r.
(organizator i finansowanie: Dom Sztuki Gdański Archipelag Kultury).
W Domu Sztuki GAK zrealizowany został cykl interdyscyplinarnych warsztatów na temat obrazu Hansa Memlinga Sąd Ostateczny adresowany do dzieci w wieku 7-12 lat. Zajęcia prowadziła Magdalena Mielnik – historyk sztuki, kustosz Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Sąd Ostateczny– spektakl uliczny, w ramach festiwalu teatrów ulicznych FETA,
13 lipca 2017
(organizator i finansowanie: „Plama” Gdański Archipelag Kultury).
Spektakl nawiązujący do obrazu Memlinga został wyreżyserowany przez Elwirę Twardowską i przedstawiony publiczności na dziedzińcu Akademii sztuk Pięknych w Gdańsku.

Akcja Wyślij kartkę znajomemu. od 12 stycznia 2017 r.

(organizator: Muzeum Narodowe w Gdańsku we współpracy z Fundacją Gdańską, finansowanie: środki własne MNG).

Od stycznia do lipca 2017 r. do skrzynki pocztowej zlokalizowanej w Oddziale Sztuki Dawnej zostało wrzuconych ponad 1500 kartek z reprodukcją obrazu ze znaczkami pocztowymi

Gra terenowa Wtajemniczeni do sztuki”, od 26 stycznia 2017 r.
(organizator i finansowanie: Muzeum Narodowe w Gdańsku)
Gra, której autorem jest Piotr Szulc stanowi interesujące uzupełnienie regularnego zwiedzania wystaw Gmachu Głównego. Jej uczestnicy zapoznają się z ekspozycją Muzeum, a przy okazji rozwiążą zagadki detektywistyczne składające się na kryminalną fabułę. W warstwie edukacyjnej szczególny nacisk zostanie położony na główny temat gry, czyli „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga.

Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Narodowym w Gdańsku, 22 kwietnia 2017

(organizator i finansowanie: Muzeum Narodowe w Gdańsku).

Przedmiotem tegorocznej edycji Dnia Wolnej Sztukibył Sąd Ostateczny Hansa Memlinga i inne przedstawienia tematu sądu ostatecznego w obrazach eksponowanych w galeriach malarstwa Oddziału Sztuki Dawnej MNG.

Prezentacja dzieła Memlinga na targach Free Time Festiwal, 1-2 kwietnia 2017 r. i w czasie Święta Miasta Gdańska, 25-28 maja 2017 r.

(organizator: Muzeum Narodowe w Gdańsku we współpracy z Fundacją Gdańską).

Na obu imprezach MNG zorganizowało stoisk, na których rozdawane były upominki muzealne poświęcone obrazowi, zorganizowano konkursy wiedzy o obrazie oraz konkursy plastyczne dla dzieci.

Noc Muzeów, 17 maja 2017 r.

(organizator i finansowanie: Muzeum Narodowe w Gdańsku).

Program Oddziału Sztuki Dawnej obejmował cykl wykładów i spotkań poświęconych obrazowi Memlinga.

Akademia Sądu Ostatecznego, 2 czerwca 2017 r.

(organizator: Muzeum Narodowe w Gdańsku, finansowanie: projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska).

Akademia Sądu Ostatecznego, to projekt cyklu wykładów, nad którymi opiekę naukową MNG powierzyło profesorowi Marcinowi Kalecińskiemu (Instytut Historii Sztuki UG). Spotkania poświęcone będą szerokiemu spectrum zagadnień związanych z dziełem i popularyzujących wiedzę o nim (m.in. kontekst historyczny jego powstania, zleceniodawcy i odbiorcy, funkcje, forma i zawarte w nim treści). Gdańskie arcydzieło ukazane będzie na szerokim tle ikonograficznym. Część wykładów wzbogacona będzie o dyskusję z zaproszonym gościem - specjalistą na temat wąskiego zakresu, pozostającego istotnym kontekstem ołtarza Memlinga.

Projekt skierowany jest do osób dorosłych (od uczniów szkół gimnazjalnych po seniorów), spotkania wzbogacane będą materiałami dla słuchaczy i atrybutami kursu akademickiego - z indeksem i dyplomem ukończenia Akademii, nagrodami i wyróżnieniami dla najbardziej aktywnych i twórczych studentów.

.

„Złota” kampania promująca dzieło Memlinga, etap teaserowy.

(organizator: Muzeum Narodowe w Gdańsku we współpracy z Fundacją Gdańską, finansowanie: projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska).

Uwaga: na konferencji kampania zostanie zreferowana jako osobny temat.

Projekty realizowane od sierpnia do grudnia 2017 r. (14)

Sąd Ostateczny- żywy w pikselach – najnowszy mural Piotra Szwabego

(organizator: Organizator: Stowarzyszenie Nasiono, finansowanie: Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska oraz pomocy sponsorów - firmi Teknos i szipbhp.pl, partnerzy: Instytut Kultury Miejskiej, Murale Gdańsk Zaspa, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Młyniec”)

Mural inspirowany obrazem "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga będzie przedstawiał fragment ukazujący ważenie dusz na szalach. Szwabe poprzez lokalizację swojej pracy oraz wybrany fragment tryptyku Memlinga chce skomentować wszechobecną gonitwę za dobrami doczesnymi i konsumpcjonizm oraz odnieść się do obecnej sytuacji politycznej:

Malowanie muralu „Sąd Ostateczny – żywy w pikselach” odbędzie się w dniach 1-31.08.2017 Praca ta będzie już 60. muralem w gdańskiej Kolekcji Malarstwa Monumentalnego.

31 sierpnia o godz. 18:30 odbędzie się oficjalna prezentacja muralu „Sąd Ostateczny żywy w pikselach”, połączona ze spotkaniem z Piotrem Szwabe. Spotkanie będzie połączone z kolejnym spacerem z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami  i zwiedzaniem Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na gdańskiej Zaspie.

Cykl audycji Marzeny Bakowskiej poświęconych tryptykowi Hansa Memlinga

(organizator i finansowanie: Radio Gdańsk).

Dalszy ciąg cyklu audycji Tryptyk Memlinga poświęconych obrazowi Hansa Memlinga Sąd Ostateczny. Historycy sztuki i inni specjaliści opowiadają o jednym z najcenniejszych dzieł w zbiorach polskich muzeów, które można oglądać w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Dotychczas wyemitowano następujące audycje:

27.07.2017 "Mane, tekel, fares". Aktorzy uliczni zainspirowani Sądem Ostatecznym”.

10.07.2017 Naga prawda o człowieku. "W czasie sądu ostatecznego nie będzie można się tłumaczyć, że miałem stanowisko"

26.06.2017 "Tu jest o wiele więcej treści niż tylko sąd ostateczny". Religijny wymiar dzieła Memlinga

14.06.2017 Towarzyszą zbawionym w drodze do nieba. Rośliny na tryptyku Memlinga

24.05.2017 Czy Memling namalował bursztyn? Kamienie szlachetne na Sądzie Ostatecznym. 10.05.2017 Angelo i Katarzyna, czyli para którą mieli podziwiać wszyscy

26.04.2017 "Memling przejawia wyraźną fascynację nagością"

12.04.2017 Świętość i grzech na tryptyku Hansa Memlinga

22.03.2017 Tryptyk Memlinga w oczach aktorek: Doroty Kolak i Katarzyny Michalskiej

8.03.2017 Archanioł Michał jako rycerz i przerażające piekło. Anioły i diabły na "Sądzie Ostatecznym"

22.02.2017 Memling zaprasza widza do bycia częścią obrazu

8.02.2017 Memling a inni malarze jego czasów

25.01.2017 Miał na niego chrapkę Piotr I, ale dopiero Napoleon zabrał go z Gdańska. Podróże Sądu Ostatecznego

11.01. 2017 Tani zamówił, Beneke skradł. Historia tryptyku Sąd Ostateczny

Wystawa Odważniki do monet złotych jako świadectwa kontaktów handlowych Gdańska  z Niderlandami w 2 poł. XV wieku, 1 – 31 sierpnia 2017 r.
(organizator i finansowanie: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku).
Intensywnie rozwijająca się wymiana handlowa w średniowiecznej Europie spowodowała, że na rynek pieniężny trafiały duże ilości monet kruszcowych różnych emitentów o zróżnicowanych nominałach i wadze. Kupcy w największych miastach Europy przeprowadzali transakcje handlowe płacąc monetą własnego kraju, a w zamian za oferowane towary otrzymywali monety obce, których wagę należało bezwzględnie kontrolować z uwagi na liczne i w konsekwencji dotkliwe oszustwa tak pod względem zawartości kruszcu, jak i też obcinana krawędzi. W tym celu używano małej, dokładnej wagi, zwanej popularnie wagą monetarną, której towarzyszył zestaw odważników odpowiadających wadze najczęściej używanych podczas transakcji handlowych monet.

Wędrówki szlakiem Sądów Ostatecznych, wrzesień – październik 2017 r.
(
organizator i finansowanie: Muzeum Historyczne Miasta Gdańska).
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zrealizuje cykl wędrówek szlakiem gdańskich sądów ostatecznych. Cykl ten jest adresowany przede wszystkim dla mieszkańców Gdańska (przewidujemy bezpłatny udział w wędrówkach, jest to jednak uzależnione od decyzji innych, poza MHMG, właścicieli obiektów).

Link do Memlinga”, 1 – 30 października 2017 r.
(organizator : Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji; realizacja: Grupa Smacznego we współpracy z Muzeum Narodowym w Gdańsku; finansowanie: projekt został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.
„Link do Memlinga” to gra miejska, w której gracz podejmuje się misji odzyskania obrazu Sąd Ostateczny"Hansa Memlinga, skradzionego przez groźnego złoczyńcę - kolekcjonera dzieł sztuki z odległej przyszłości. Do dyspozycji ma wirtualny wehikuł czasu i pomoc tajemniczych postaci komunikujących się z grającym za pomocą aplikacji na smartfona. Zapraszamy na niezwykły spacer przez Główne Miasto w Gdańsku w atmosferze przygody i rywalizacji.

Wystawa Seven Cardinal Sins - an Homage to Hans Memling's Last Judgement,
październik, 2017
(organizator i finansowanie: Fundacja Sopockie Forum Integracji Nauki, Kultury SFINKS Sopocie, finansowanie: dofinansowano z funduszu stypendialnego dla twórców Województwa Pomorskiego).

Przeniesienie na teren Muzeum Narodowego w Gdańsku plenerowej wystawy prezentowanej na przełomie lipca i sierpnia 2017 roku w Drei Land Garten (Park Trzech Narodów) w Weil am Rhein w Niemczech w ramach Kieswerk Open Air. Swoje prace (łącznie 10 obiektów) pokazali Henryk Cześnik, Robert Florczak, Jacek Kornacki i  Jacek Staniszewski.

Konferencja Pochwała piractwa?, październik 2017 r
(organizator i finansowanie: Nadbałtyckie Centrum Kultury).

Prapremiera operySąd Ostateczny, Knittel/Bujko, 8 listopada 2017 r.

w ramach cyklu Opera Gedanensis

(organizator: Opera Bałtycka w Gdańsku, finansowanie: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kolekcje – priorytet Zamówienia kompozytorskie, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca na lata 2016-2017oraz programu z zakresu twórczości artystycznej i edukacji kulturalnej – priorytetMuzyka na rok 2017).

Burzliwe losy jednego ze znamienitych europejskich dzieł malarskich, Sądu Ostatecznego autorstwa Hansa Memlinga, stały się inspiracją dla autorów opery. Nowa produkcja przedstawi owianą mistycyzmem historię powstania i znaczenia tryptyku, zmagań jego twórcy oraz odbiorców, którzy mogli go podziwiać w różnych okolicznościach, realiach historycznych i miastach Europy. Scena Opery Bałtyckiej proponując Sąd Ostateczny Krzysztofa Knittla pozwala za sprawą mnogości środków operowych odkryć to dzieło w nowym kontekście i pochylić się nad fundamentalnym tematem oceny życia ludzkiego w kontekście dobra i zła.

Twórcy i realizatorzy:

Muzyka – Krzysztof Knittel/Libretto – Mirosław Bujko/Kierownictwo muzyczne – Szymon Morus/Reżyseria – Paweł Szkotak/Scenografia – Damian Styrna/Kostiumy – Anna Chadaj

„Złota” kampania promująca dzieło Memlinga, etap wyjaśniający

sierpień – grudzień 2017 r.

(organizator: Muzeum Narodowe w Gdańsku we współpracy z Fundacją Gdańską, finansowanie: projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska).

Kolejne etapy kampanii promującej tryptyk Hansa Memlinga.

Akademia Sądu Ostatecznego, 14 września – 13 grudnia 2017 r.
(organizator: Muzeum Narodowe w Gdańsku, finansowanie: projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska).

Kontynuacja, zainaugurowanego 2 czerwca 2017 r. cyklu spotkań z badaczami twórczości Memlinga. Do końca 2017 r. słuchacze będą mieli okazję wziąć udział w 6 spotkaniach z wybitnymi historykami sztuki, które prowadzić będzie pomysłodawca i autor projektu – Prof. Marcin Kaleciński (Instytut Historii Sztuki UG)

Premiera książki dla dzieci Jacka Friedricha pod rob. tytułem Hans Memling, listopad 2017 r.
(organizator: Muzeum Narodowe w Gdańsku; finansowanie: ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

Bogato ilustrowana książka prezentuje sylwetkę malarza, jego najważniejsze dzieła, na tle rozkwitającego w Europie renesansu. Autorem tekstu jest dr Jacek Friedrich, który ma w swoim dorobku kilka cenionych publikacji dla dzieci poświęconych sztuce i historii Gdańska. Autorką ilustracji jest Joanna Czaplewska, od kilku lat z powodzeniem ilustrująca publikacje poświęconych sztuce.

Gdańska Konferencja Memlingowska, 1 grudnia 2017 r.
Hans Memling i sztuka dewocji osobistej w Niderlandach XV i początku XVI wieku.
(organizator: Muzeum Narodowe w Gdańsku, finansowanie: ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego).
Konferencja rozpocznie cykl sympozjów poświęconych Memlingowi, które Muzeum Narodowe w Gdańsku zamierza organizować cyklicznie co 4 lata. Punktem wyjścia jest Hans Memling i jego gdańskie opus magnum, szerszym kontekstem zaś malarstwo niderlandzkie XV i początków XVI wieku (forma, treści, mecenat, oddziaływanie i inne zagadnienia). Kolejne konferencje będą profilowane, ich temat ogłaszany, a zaproszenia rozsyłane z rocznym wyprzedzeniem. Chcemy, by obecność „Sądu Ostatecznego” w naszym mieście stała się pretekstem do ustanowienia MNG instytucją skupiającą najwybitniejszych badaczy malarstwa dawnych Niderlandów.
Przedmiotem pierwszej konferencji będzie zarówno dewocyjna twórczość Memlinga, jak i twórców niderlandzkich XV i początku XVI wieku. Temat ten obejmie obrazy, ryciny, wczesne książki drukowane, manuskrypty iluminowane, rzeźby, tapiserie, drobne przedmioty dewocyjne.

Zamieszkać z Chrystusem i Marią. Sztuka a dewocja prywatna w Niderlandach, 1460–1520. Wystawa ze zbiorów polskich, 1 grudnia 2017 – 28 lutego 2018 r.
(
organizator: Muzeum Narodowe w Gdańsku, finansowanie: ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego).
Na wystawie zostaną zaprezentowane wizerunki tablicowe Chrystusa i Marii powstałe w Niderlandach w XV i na początku XVI wieku, tryptyki z portretami donatorów, iluminowane kodeksy, wczesne druki, drzeworyty i miedzioryty dewocyjne. Dzieła zgromadzone na wystawie będą reprezentować popularne typy ikonograficzne malarstwa przeznaczonego do dewocji prywatnej, ewolucję tychże od Kultbild do Kunstbild, a także produkcję niderlandzkich warsztatów iluminatorskich. Wystawa pozwoli nadto prześledzić ewolucję formalną, stopniowe przyswajanie wzorów nowożytnych włoskich. W jej ramach zostaną pokazane dwa portrety Hansa Memlinga ze zbiorów Muzeum Narodowego im. Brukenthala w Sibiu.

Premiera kalendarza Muzeum Narodowego w Gdańsku na 2018 rok, 3 listopada 2017 r.
(organizator: Muzeum Narodowe w Gdańsku, finansowanie: projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska).

Instalacja ceramiczna Nicoli Boccinniego, 4 grudnia 2017 – 3 grudnia 2018 r.
(organizator: Muzeum narodowe w Gdańsku, finansowanie: dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego).
Prezentacja współczesnej multimedialnej instalacji ceramicznej wykonanej przez znanego artystę ceramika Nicolę Bocciniego (tworzy w Derucie k. Perugii, Włochy). Wykonana została z porcelanowych elementów, które pełnić będą rolę medium wyświetlanych w zaprogramowanych sekwencjach fragmentów obrazu Memlinga i innych elementów wizualnych. Autor buduje współczesną wersję Sądu Ostatecznego Memlinga, zachowując treść, ikonografię i symbolikę obrazu. Reinterpretuje temat sądu ostatecznego i lokuje go kontekście najważniejszych, jego zdaniem, współczesnych problemów społecznych, takich jak rasizm, terroryzm, ksenofobia, czy konflikty na tle fali imigrantów. Instalacja ma charakter medium interaktywnego - autofotografie widzów będą w czasie rzeczywistym implementowane do panelu

Koncert symfoniczny, 8 grudnia 2017, g. 19.00
(organizator: Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku, finansowanie: ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje”  –  priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca na lata 2016-2017 oraz programu z zakresu twórczości artystycznej i edukacji kultur).
Prawykonanie kompozycji Pawła Szymańskiego – Koncert na wiolonczelę i Orkiestrę, inspirowany "Sądem Ostatecznym" Hansa Memlinga.
George Tchitchinadze – dyrygent, Magdalena Bojanowicz – wiolonczela, Orkiestra Symfoniczna PFB, Konrad Mielnik – prowadzenie.

 

www.mng.gda.pl

 

opal copy