Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Już w ten piątek rusza Gdański Festiwal Muzyczny

12 kwietnia 2013, a więc w najbliższy piątek,  o godz. 19:30 koncertem w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej rozpocznie się Gdański Festiwal Muzyczny, stanowiący kontynuację projektu który po raz pierwszy zrealizowano w roku 2008. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Gdańska. Formuła Festiwalu jest otwarta niemniej indywidualne piętno programowe każdej kolejnej jego edycji nadaje towarzyszące jej przesłanie oraz Artysta-Rezydent, którym  w tym roku będzieznakomity kompozytor, aranżer i pianista – Włodzimierz Nahorny.

Ramy programowe całego Festiwalu jak i niektórych pojedynczych koncertów stanowić będą dzieła jednego z największych mistrzów sztuki improwizowania w historii muzyki - Jana Sebastiana Bacha. Stąd, podczas koncertu inauguracyjnego, w murach Filharmonii zabrzmi Pasja wg. św. Jana  w wykonaniu słynnej Cappelli Amsterdam i renomowanej belgijskiej orkiestry barokowej Il Gardellino (fot. poniżej). 

ilgardellino2 - 200dpi

 

Dyrygować będzie jeden z największych autorytetów muzyki tego okresu  Daniel Reuss. Dzieło J. S. Bacha będzie również ostatnim akcentem Festiwalu. 20 kwietnia z udziałem Polskiego Chóru Kameralnego i Capelli Bydgostiensis pod dyrekcja Jana Łukaszewskiego wykonana zostanie jego Wielka Msza h-moll.

Drugi dzień festiwalu dostarczy także wielu muzycznych wrażeń, ponieważ na koncercie „Chopiniana Con Delizia” spotka się fortepianowo-saksofonowy tandem Herdzin/Gusnar i Barock Quartet, by wspólnie wykonać działa patrona gdańskiej filharmonii oraz samego Krzysztofa Herdzina (fot. poniżej).

Krzysztof Herdzin zdj.Krzysztof Wierzbowski

Krzysztof Herdzin          fot.Krzysztof Wierzbowski


Paweł Gusnar

Paweł Gusnar

Sopocka Orkiestra Kameralna wprowadzi nas w świat klasyków XX wieku, a trio Filipa Wojciechowskiego z Henrykiem Miśkiewiczem i Sinfonią Balticą zaprezentują w telegraficznym skrócie drogę, jaką przeszła pianistyka, przedstawiając utwory od Chopina po Komedę.

Rok 2013 obchodzimy pod patronatem Witolda Lutosławskiego. Nie może zatem zabraknąć jego dzieł w programie festiwalu. Podczas koncertu koncertu 18 kwietnia, w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pt. „In Memoriam” utwory jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów oraz kompozycje innych wybitnych twórców zagra Ewa Pobłocka.

Nie zabraknie także propozycji koncertowych dla wielbicieli… opery. Wydarzeniem Festiwalu będzie z pewnością Gala z udziałem solistów słynnego Teatru Marińskiego w St. Petersburgu Julii Novikovej, Dmitrija Voropajeva oraz Edema Umerova i Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, którą poprowadzi pierwszy gościnny dyrygent Teatru, Włoch Fabio Mastrangelo. Zgodnie z założeniem programowym tegorocznego festiwalu, na jego finał 20. kwietnia  zabrzmi ponownie dzieło  Bacha, Wielka Msza h-moll, pod batutą Jana Łukaszewskiego oraz z Eweliną Siedlecką, Ewą Marciniec, Aleksandrem Kunachem i Arturem Jandą w roli solistów.

 

REPERTUAR - GDAŃSKI FESTIWAL MUZYCZNY (WYDARZENIA PFB)

 

12/04/2013 piątek, 19:00
Sala Koncertowa na Ołowiance

 

Bilety w cenie 10-45zł Kup bilet

 

J.S.BACH – PASJA WEDŁUG ŚW. JANA KONCERT INAUGURACYJNY 

Gdański Festiwal Muzyczny 

Daniel Reuss – dyrygent
Thomas Hobbs - Ewangelista
Matthias Lutze - Jezus 

Cappella Amsterdam
Il Gardellino 

J.S.Bach – Pasja według. św. Jana

  

13/04/2013 sobota, 18:00
Sala Kameralna na Ołowiance

 

Bilety w cenie 10-35zł Kup bilet

 

Chopiniana Con Delizia 

Gdański Festiwal Muzyczny 

Krzysztof Herdzin - fortepian
Paweł Gusnar - saksofon 

Barock Quartet:
Wojciech Kołaczyk – skrzypce
Dariusz Groblewski – skrzypce
Zbigniew Szczęch – altówka
Michał Litwa – wiolonczela 

W programie m.in. Chopin, Herdzin

 

16/04/2013 wtorek, 19:00
Sala Kameralna na Ołowiance

 

Bilety w cenie 10-35zł Kup bilet

 

Europejska klasyka XX wieku 

Gdański Festiwal Muzyczny 

Agnieszka Piass sopran 

Monika Stefaniak dyrygent 

Polska Filharmonia Kameralna Sopot

  

17/04/2013 środa, 19:00
Sala Koncertowa na Ołowiance

 

Bilety w cenie 10-40zł Kup bilet

 

OD CHOPINA DO KOMEDY 

Gdański Festiwal Muzyczny 

Bohdan Jarmołowicz - dyrygent 

Filip Wojciechowski Trio
Filip Wojciechowski - fortepian
Paweł Pańta - kontrabas
Cezary Konrad – perkusja
Henryk Miśkiewicz – saksofon

 

Polska Filharmonia Sinfonia Baltica 

W programie m.in. Chopin, Komeda

  

18/04/2013 czwartek, 19:00
Sala Kameralna na Ołowiance

 

Bilety w cenie 15-30zł Kup bilet

 

NADZWYCZAJNY RECITAL FORTEPIANOWY 

Gdański Festiwal Muzyczny 

Lutosławski in memoriam

Ewa Pobłocka – fortepian 

W programie m.in. Bach, Lutosławski, Szymański

  

19/04/2013 piątek, 19:00
Sala Koncertowa na Ołowiance

 

Bilety w cenie 10-55zł Kup bilet

 

GALA OPEROWA - VERDI I... 

Gdański Festiwal Muzyczny 

Fabio Mastrangelo - dyrygent 

Julia Novikova – sopran
Dmitry Voropaev – tenor
Edem Umerov – baryton 

Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej 

W programie fragmenty najsłynniejszych oper Verdiego, Rossiniego,
Donizettiego ,Pucciniego i Mascagniego

 

20/04/2013 sobota, 19:00
Sala Koncertowa na Ołowiance

 

Bilety w cenie 10-45zł Kup bilet

 

J.S.BACH WIELKA MSZA H-MOLL 

Gdański Festiwal Muzyczny 

Jan Łukaszewski – dyrygent 

Joanna Freszel – sopran
Ewa Marciniec - alt
Aleksander Kunach- tenor
Robert Gierlach - bas 

Polski Chór Kameralny
Capella Bydgostiensis 

J.S. Bach – Wielka Msza h-moll

 

Il Gardellino  powstał w roku 1988 z inicjatywy oboisty Marcela Ponseele i flecisty Jana De Winne a nazwę zapożyczył od koncertu na flet, obój, skrzypce , fagot i basso continuo Antonio Vivaldiego. Sład zespołu zmienia sie w zalezności od repertuaru. Podstawowy to oczywiscie Marc Ponselle i Jan De Winne oraz Shalev Ad-El - klawesyn, Ryo Terakado - skrzypce, Mika Akiha - skrzypce i altówka, Sophie Gent – skrzypce, Francois Fernandez – skrzypce, Hervé Douchy - wiolonczela, Vittorio Ghielmi -viola da gamba. Il Gardelino regularnie współpracuje z czołowymi solistami specjalizujacymi sie w muzyce baroku oraz tak znanymi zespołami jak Cappella Amsterdam, Gesualdo Consort, Amsterdam Baroque Orchestra, La Petite Bande ,Collegium Vocale, L'Orchestre des Champs-Elysées. Mistrzostwo wykonania to oczywiście nadrzędny cel muzyków Il Gardelino. Ważnym zadaniem jest jednak również stworzenie nowej jakości interpretacji i pokazanie wykonywanych dzieł w nowej perspektywie. Trzon repertuaru zespołu to muzyka Jana Sebastiana Bacha, która podczas koncertów pojawia się coraz częściej obok utworów innych, często zapomnianych, mistrzów tego okresu. Konfrontowana jest również z muzyką współczesną, jazzem, muzyka świata.

Artyści Il Gardelino z sukcesem występowali w większości renomowanych sal koncertowych Europy . Ostatnio coraz cześciej pojawiają sie również w ważnych osrodkach muzycznych Stanów Zjednoczonych, Izraela, w Ameryce Południowej i Japonii.

Zrealizowali także wiele nagrań dla takich wytwórni jak Accent, Klara, Eufoda, Signum i Passacaille, które zostały docenione zarówno przez media, jak i publiczność.

  

Matthias Lutze bas baryton, pierwsze muzyczne doświadczenia zdobywał w dresdeńskim Kreuzchor oraz chórze chłopięcym w Wiesbaden. Śpiew studiował w Hochschule für Musik Carl Maria von Weber w Dreźnie pod kierunkiem Christiana Junghannsa i Olafa Bära. Swoje umiejętności doskonalił współpracując z artystami tej miary co m.in. Charlotte Lehmann, Norman Shetler, Peter Kooij. Młody śpiewak koncertuje z takimi zespołami jak Collegium Vocale Gent, RIAS Kammerchor, Lauttencompagney Berlin, Dresdner Kreuzchor, Batzdorfer Hofkapelle, Sächsischen Vocalensemble, Virtuosi Saxoniae, Dresdner Kammerchor, Akademie für Alte Musik Berlin oraz z Budapest Festival Orchestra. Matthias Lutze często gości na festiwalach muzycznych Europy m.in. Händelfestspielen w Halle, Bachtage w Poczdamie, Festival de Saintes, Dresdner Musikfestspielen, Uckermärkischen Musikwochen i Praskiej Wiośnie. Współpracuje z wieloma wybitnymi dyrygentami, do których zaliczają się Philippe Herreweghe, Hans-Christoph Rademann, Matthias Jung, Wolfgang Katschner, Ludger Rémy, Roderich Kreile, Daniel Reuss, Marcus Creed, Iván Fischer,Helmuth Rilling, Matthias Lutze jest również cenionym interpretatorem pieśni m.in. Schuberta, Schumanna, Wolfa, Eislera i Barbera. Dokonał wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych.

 

Thomas Hobbs– tenor, studiował w Królewskim Konserwatorium i w Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie. Był stypendystą Royal Philharmonic Society a w sezonie 2011-2012 londyńskiego Associate Artist of the Classical Opera. 

Hobbs występował i realizował nagrania z wieloma uznanymi zespołami takimi jak The Cardinall’s Musick, The Tallis Scholars, I Fagiolini, The Sixteen, Polyphony oraz the Dunedin Consort (Händel Acis et Galatea i Wielka Msza h-moll Bacha). Thomas regularnie współpracuje ze Stuttgart Kammerchor, Akademią Bachowską ze Stuttgartu, Philippem Herreweghe i jego Collegium Vocale Gent z którymi to koncertował jako solista nie tylko w Europie ale także w Stanach Zjednoczonych. 

Role operowe Thomasa to między innymi rola tytułowa w Albercie Herringu Brittena, Acisa w Acis et Galatea, Ferrando w Così fan tutte, Ramiro w Kopciuszku i Conte w Cyruliku Sewilskim Rossiniego, Fileno w La fedelta premiata Haydna, w Sprawie MakropulosJanáčka i Telemachusa w Powrocie Ullissesa Monteverdiego (produkcja the English National Opera). Thomas Hobbs jest również cenionym cenionym interpretatorem pieśni.Jego repertuar zawiera między innymi Zimowe Pieśni współczesnego kompozytora brytyjskiego Bretta Deana, On Wenlock Edge Vaughana Williamsa, Die schöne Müllerin Schuberta i Liederkreis op. 39 Schumanna oraz utwory Mozarta. 

W najbliższej przyszłości Thomas Hobbs wystąpi z Collegium Vocale Gent, Akademią Bachowską ze Stuttgartu, Le Concert Lorrain, Akademie für Alte Musik Berlin i RIAS Kammerchor. 

Marcel Poonseele i Daniel Reussm copy

Daniel Reuss studiował dyrygenturę chóralną w Konserwatorium w Rotterdamie pod kierunkiem Barenda Schuurmana. W 1990 objął kierownictwo artystyczne Cappelli Amsterdam, która od tego momentu stała się zespołem o międzynarodowym znaczeniu. Pełniąc cały czas funkcje szefa artystycznego Cappelli Amsterdam, Daniel Reuss był również, w latach 2003-2006, dyrygentem i dyrektorem artystycznym RIAS Kammerchor w Berlinie. Od 2008 roku pełni podobną funkcję w Estonii prowadząc Chór Kameralny Estońskiej Filharmonii Narodowej. Artysta dyryguje wieloma kameralnymi zespołami i orkiestrami w całej Europie. Stale współpracuje z Akademie für Alte Musik Berlin, Musik Fabrik, Scharoun Ensemble, a także Radio Chamber Philharmonic. 

Latem 2006, na zaproszenie Pierra Boulez’a, Daniel Reuss dyrygował i prowadził kurs mistrzowski na Lucerne Festival Academy. W lutym 2007 roku zadebiutował na deskach English National Opera, Agrypiną Händla. 

Oprócz działalności na polu dyrygentury Daniel Reuss działa aktywnie jako wykładowca dyrygentury chóralnej. W latach 1994 - 2000 prowadził własną klasę w w Konserwatorium im. J.P. Sweelincka w Amsterdamie. Regularnie bierze udział w kursach i klasach mistrzowskich poza granicami Holandii. 

Nagrania płytowe Reussa jak: Le Vin Herbé Martina, Solomon Händla oraz Stravinskiego Les Noces. zdobyły wiele nagród takich jak: Preis der Deutsche Schallplattenkritik, Echo Award, Midem Classical Award, Diapason d’Or, Choc du Monde de la Musique, Gramophone’s Editor’s Choice. 

Nagranie oratorium Golgotha Franka Martina zrealizowane z Cappellą Amsterdam i Chórem Kameralnym Estońskiej Filharmonii Narodowej zostało nominowane do nagrody Grammy 2010. Jego ostatnie nagranie utworów chóralnych Janáčka (harmonia mundi 2012) zostało entuzjastycznie przyjęte przez prasę międzynarodową.

  

Cappella Amsterdam została założona w 1970 przez Jana Boeke. Od 1990 roku jej szefem artystycznym i dyrygentem jest Daniel Reuss, za którego kadencji chór stał się zespołem o światowej renomie. Repertuar Cappelli jest bardzo szeroki i obejmuje utwory od renesansu po muzykę współczesną.
Cappella Amsterdam odnosi nie tylko sukcesy w ramach własnych podukcji ale również współpracując ze znanymi chórami, zespołami instrumentalnymi i orkiestrami. Między innymi z Asko|Schönberg, Królewską Orkiestrą Concertgebouw, Orchestre de Paris, Ensemble Intercontemporain, Orkiestrą XVIII wieku Fransa Brüggena, Orchestra of the Age of Enlightenment,
SWR Vokalensemble, musikFabrik, i z RIAS Kammerchor.
Cappella Amsterdam często bierze udział w realizacji projektow operowych: w 2011 z Opera Kolońską w ramach produkcji Sonntag aus Licht Karlheinza Stockhausena i Narodową Operą Holenderską w Dionysosie Wolfganga Rihma.
Harmonia mundi jest wydawcą ostatnich CD Cappelli Amsterdam, które są entuzjastycznie przyjmowane przez publiczność i prasę. Lux Aeterna zawierająca kompozycje György Ligetiego i Roberta Heppenera została nagrodzona prestiżową nagrodą francuską ‘Diapason d’Or de
l’année 2009’. Nagranie oratorium Golgotha Franka Martina zrealizowane z Chórem Kameralnym Estońskiej Filharmonii Narodowej zostało nominowane do nagrody Grammy 2010. Ostatnie nagranie utworów chóralnych Janáčka (harmonia mundi 2012) zostało entuzjastycznie przyjęte przez prasę międzynarodową.
Cappella Amsterdam jest jednym z założycieli Tenso: Europejskiego Stowarzyszenia Profesjonalnych Chórów Kameralnych, które ma między innymi na celu propagowanie współczesnego repertuaru chóralnego i dzielenie się ekspertyzą i wiedzą w tym zakresie.

www.filharmonia.gda.pl




opal copy