Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

W ten weekend startuje organowe lato w Stegnie

Sezon wakacyjny w pełni. Co robić na Wybrzeżu, gdy znudzi nam się plażowanie i morskie kąpiele? Koncerty organowe w Stegnie, to doskonała, wakacyjna oferta, która z pewnością uatrakcyjni sobotnie popołudnia na Wybrzeżu. I mimo, że nie uszczupli w znaczny sposób naszych portfeli, to można oczekiwać, że spełni wymagania świadomych i ceniących muzykę na najwyższym poziomie odbiorców. Wszystko dzięki różnorodności repertuaru i międzynarodowemu doborowi wykonawców, cieszących się uznaniem na całym świecie. 

Ciekawie zapowiada się już pierwszy dzień festiwalu, podczas którego wysłuchać będzie można koncertu organowego w wykonaniu Elżbiety Karolak, której towarzyszył będzie węgierski chór z Kościoła św. Marcina w Brunszwiku. Chór może poszczycić się ponad 30-letnią historią funkcjonowania.

Interesującym jest także fakt, że podczas kolejnych koncertów, standardowe dla kościelnych wnętrz instrumentarium, tj. organy, wiolonczela czy skrzypce wzbogacone zostanie podczas koncertu 3 sierpnia o instrument dęty – flet.

Imprezą towarzyszącą festiwalowi będzie Koncert w Niedźwiedzicy, w Kościele św. Jakuba, podczas którego, grającej na organach Hannie Dys towarzyszył będzie grająca na wiolonczeli Natalia Kasperczyk. Początek imprezy towarzyszącej zaplanowano na godz. 13:00.

NAJCIEKAWSZE WYDARZENIA :

 6 lipca – inauguracja festiwalu. Koncert organowy w wykonaniu Elżbiety Karolak, której towarzyszył będzie niemiecki chór z Kościoła św. Marcina w Bruszwiku.

 27 lipca – koncert w ramach towarzyszącej stegnowskiemu festiwalowy imprezy. W gotyckim kościele z XIV wieku w Niedźwiedzicy publiczność  wysłucha koncertu organowego Hanny Dys i towarzyszącej jej wiolonczelistki Natalii Kasperczyk. 

 

XXXII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL ORGANOWY W KOŚCIELE NSPJ W STEGNIE

Termin: 06/07-27/07

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie

Impreza towarzysząca: 27/07

Kościół św. Jakuba w Niedźwiedzicy

KONCERTY:

Soboty, godz. 16:00.

PROGRAM:

06/07 Elżbieta Karolak organy

Chor an St. Martini Braunschweig

Gabriele Carl-Liebold dyrygent

13/07 Arno Hartmann (Niemcy) organy

20/07 Arkadiusz Bialic organy

27/07 Ernst Wally (Austria) organy

03/08 Roman Perucki organy

Łukasz Długosz flet

10/08 Maciej Zakrzewski organy

Gdański Kwartet Smyczkowy

Łukasz Perucki I skrzypce

Joanna Aksnowicz II skrzypce

Michał Burdzy altówka

Izabela Joachimowska wiolonczela

17/08 Maurizio Corazza (Włochy) organy 

Impreza towarzysząca:

27/07 Kościół św. Jakuba w Niedźwiedzicy

Hanna Dys organy

Natalia Kasperczyk wiolonczela

 

BILETY:

Bilety w cenie 5 zł i 10 zł do nabycie w kościele przed koncertem.

 

BACKGROUND:

KOŚCIÓŁ NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W STEGNIE Pierwsze dokumenty potwierdzające istnienie kościoła rzymskokatolickiego w Stegnie pochodzą z XIV wieku. Według źródeł z w 1465 roku. w Stegnie istniał kościół gotycki. W świątyni były prowadzone rokowania polsko – krzyżackie w ostatnich latach wojny trzynastoletniej w 1465 roku. Nie zachowały się o nim żadne informacje.

W 1609 r. niemiecki proboszcz Georg Klein wybudował mały drewniany kościółek, który spłonął w 1676. Ocalała jedynie wieża, organy, wyposażenie ołtarza oraz dzwon z okresu wojny 13-letniej.

W miejscu starej świątyni 25 marca 1681 r. rozpoczęto prace nad budową nowej pod nadzorem Petera Willera - architekta, geodety, a także mechanika Miasta Gdańsk. Budowa barokowego kościoła, jak podają kroniki, była kosztowna (np. cieśla Peter Kamrath otrzymał: 2000 florenów, 8 beczek piwa, 15 beczek Krullingu i 6 świerków. Andreas Boshe za budowę wieży otrzymał 1150 florenów oraz drewno ze starej wieży, która ocalała). 29 listopada 1681 - w I Niedzielę Adwentu - kaznodzieja Martinus Kruger dokonał poświęcenia kościoła. 25 maja 1682 r. ukończono budowę chóru, zaś 15 czerwca 1683 rozbudowane zostały organy. Autorem wieży był Boshe, zaś hełmu, krzyża i chorągiewki - Daniel Madler. Na nowej wieży umieszczono również dzwon z 1643 roku, ocalały po pożarze, który do dziś w każde południe wybija 35godzinę 12-stą, a także dwa większe - w 1732 roku. W czasie II wojny światowej Niemcy wywieźli XVIII-wieczne dzwony. Dopiero w ostatnich latach dzięki współpracy prof. Januszajtisa z ks. Knapikiem jeden z nich powrócił do kościoła. Na ponad trzystuletnim dzwonie widnieje łacińska inskrypcja: Domine, da pacem in diebus nostris co oznacza: Panie, daj pokój naszym czasom. 

WNĘTRZE ŚWIĄTYNI Unikatowe wyposażenie kościoła stanowi największy model statku w Polsce. Jest on darem załogi w podzięce za cudem uratowane życie. Autorem największego modelu statku w Polsce jest F.W. Wehlm. Pracę ukończono dzień przed Wigilią w 1872 roku. Po 130 latach przeprowadzona konserwację pod przewodnictwem K. Bogackiego w Muzeum Morskim w Gdańsku. 

SUFITOWE PŁÓTNO Sufit tego kościoła pokrywa największy obraz w Polsce i jeden z największych w Europie. Wymiary płótna to 35 na 18m[1], czyli 450m2[2]. Cały strop pokrywa lniane płótno o luźnym splocie, wykonane metodą nici zmiennej. Na 1cm2 przypada 6-7 nici. Dzieło zostało przytwierdzone specjalnymi gwoździami do drewnianej przybitki. Artysta swoją pracę rozpoczął 5 lipca, a skończył w październiku 1688 r. 

ORGANY Obiektem, który latem przyciąga najwięcej zwiedzających, są organy. Kunsztowny prospekt organowy został uratowany z pożaru poprzedniego kościoła, zaś same organy pneumatyczne pochodzą z 1914 roku, ale ich historia rozpoczęła się 10 lat wcześniej, kiedy to z Berlina przybył Otto Conrad. Podziwiał wyborny prospekt instrumentu, jednak szukał możliwości, aby zbudować wówczas najnowocześniejsze organy pneumatyczne z wolną kombinacją. Conrad postanowił więc zakupić odpowiedni sprzęt - poprosił o pomoc władze Gdańska. Te odmówiły. Oto, jak jego starania opisuje jego syn, Verner Condrad: Ojciec samodzielnie zbierał datki, dawał koncerty... i tak przez 9 lat uzbierał 1//2 potrzebnej kwoty, (czyli 7000 marek w złocie).”Wówczas po raz kolejny zwrócił się o pomoc do władz Gdańska.” Udało się! Organy zostały wykonane przez firmę Schlag und Sohne ze Świdnicy. Posiadają 32 głosy oraz 2 rzędy registrów wysuwanych i 1 ręczny. Dodatkowo wmontowano tzw. Rollschweller. Urządzenie to pozwala na włączenie poszczególnych głosów przez obracanie nogą wałka. Dzięki wszystkim tym dodatkom osoby niepełnosprawne, w tym niewidome, a nawet ociemniałe wykonują na świdnickich organach koncerty! Instrument oddano do użytku 3 dni przed wybuchem I w.św. Kilka lat później, organista i jego syn wyłącznie na podstawie instrukcji skonstruowali duży wentylator Ventus. 

KOŚCIÓŁ ŚW. JAKUBA W NIEDŹWIEDZICY Tutejsza jednonawowa, murowana, przykryta drewnianym, płaskim stropem, z wieżą usytuowaną od zachodu świątynia jest najstarszym kościołem gotyckim na Żuławach.

Nosi ślady licznych przebudów. We wnętrzu kościoła na uwagę zasługują trzy ołtarze z XVIII i XIX wieku, XVI-wieczna ambona, VIII-wieczne organy oraz dzwon z 1590 roku odlany w Gdańsku przez Gerda Bennigka, twórcę gdańskiego Neptuna (obecnie dzwon spoczywa w drewnianym przedsionku przy wejściu do kościoła). Obok kościoła znajduje się drewniana dzwonnica z końca XVIII wieku. 

ELŻBIETA KAROLAK w 1978 roku ukończyła studia w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu (klasa organów prof. Romualda Sroczyńskiego) oraz na Uniwersytecie Poznańskim w 1974 roku (chemia).  

Uczestniczyła w kursach pod kierunkiem prof. M. Slechty w Pradze i M.-C. Alain (St. Donat). Od 1992 roku. jest profesorem Akademii w Poznaniu, uczy też w szkołach muzycznych w Poznaniu.

Szczególnie chętnie wykonuje muzykę dawną na instrumentach z epoki oraz muzykę francuską epoki romantyzmu i współczesną. Bierze udział w międzynarodowym programie wymiany pedagogicznej profesorów wyższych uczelni Erasmus/Socrates (listopad 2006 – Hochschule für Musik Lübeck).

Występowała na większości festiwali organowych w Polsce oraz w innych krajach Europy (Dania, Szwecja, Niemcy, Holandia, Belgia, Szwajcaria, Francja, Hiszpania, Łotwa, Rosja, Litwa) i w Stanach Zjednoczonych. Koncertuje także z córką Magdaleną (obój współczesny i barokowy) i synem Kamilem (skrzypce).

Współpracuje z orkiestrą i chórem Państwowej Filharmonii w Poznaniu, z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia i Telewizji „Amadeus".

Jest współorganizatorką Międzynarodowych Konkursów Organowych im. F. Nowowiejskiego w Poznaniu (była jurorem na III Konkursie) oraz pomysłodawcą Koncertów Farnych organizowanych na rzecz renowacji zabytkowych organów F. Ladegasta w poznańskiej Farze. Jest też autorką publikacji na temat zabytkowych organów na Pomorzu i w Wielkopolsce, prowadzi audycje radiowe o muzyce organowej.

Dokonała nagrań płytowych na zabytkowych organach w Wielkopolsce (Ave Maria na organach Buchholza w Rogoźnie z Marią Pawlaczyk – sopran, Muzyka organowa kompozytorów poznańskich, Organy Gryszkiewicza w kościele św. Małgorzaty w Poznaniu, Utwory patriotyczne F. Nowowiejskiego, Muzyka na Boże Narodzenie F. Nowowiejskiego, Ocalić od zapomnienia – utwory kompozytorów polskich, włoskich i niemieckich XVI-XVIII wieku, nagranie na instrumencie firmy J. Drozdowicz z Katarzyną Hołysz – mezzosopran i Magdaleną Karolak – obój).

Elżbieta Karolak jest kierownikiem muzycznym Festiwalu Muzyki Pasyjnej i Paschalnej oraz organizatorem Staromiejskich Koncertów Organowych i Kameralnych w Poznaniu. Jako członek zarządu pracuje w Towarzystwie Przyjaciół Poznańskiej Fary i Towarzystwie im. F. Nowowiejskiego. Pełni też funkcje organistki w poznańskiej kolegiacie farnej.

Jej wychowankowie i studenci są laureatami nagród na konkursach krajowych i zagranicznych. Interesuje się literaturą, zwłaszcza poezją (także czynnie).

Źródło: http://www.amuz.edu.pl/page.php/1/0/show/750/ 

GABRIELE CARL-LIEBOLD (dyrygentka Chóru St. Martini w Braunschweig) Urodzona w roku 1953 w Saalfeld (Thüringen). Ukończyła studia na wydziale Muzyki Szkolnej i Kościelnej (Egzamin A) w Heidelbergu. Brała udział w wielu międzynarodowych kursach organowych i dyrygenckich. W latach 1981-1986 pracowała jako organistka w Bremie. Od roku 1987 pełni funkcję kantora/muzyka kościelnego w kościele St. Martini w Brunszwiku, a od roku 1955 dodatkowo pełni również funkcję Kantora Okręgowego miasta Brunszwik.

Gabriele Carl-Liebold jest dyrygentką Chóru St. Martini, z którym od wielu lat wykonuje największe dzieła muzyki sakralnej. Trasy koncertowe muzyków przebiegały przez Rosję (Moskwa), Estonię, Hiszpanię, Węgry, Sycylię oraz Niemcy. W 2009 roku Chór St. Martini pod jej kierownictwem koncertował w nowo odbudowanym „Frauenkirche” (Kościół Marii Panny) w Dreźnie. Gabriele Carl-Liebold poza głównym Chórem kościoła St. Martini prowadzi również dwa inne chóry: gospel „Martiniforte” i seniorów.  

CHÓR KOŚCIOŁA ST. MARTINI W BRUNSZWIKU istnieje już ponad 40 lat i składa się z 60 śpiewaków. Muzycy pracują pod dyrekcją pani Gabriele Carl-Liebold. Szeroki repertuar i bogaty dorobek koncertowy zawiera utwory wielu znanych twórców.

Chór wykonywał m.in. takie dzieła, jak: M. Praetorius „Christmette”, C. Monteverdi „Marienvesper”, J. S. Bach „Oratorium Bożonarodzeniowe”, „Pasja wg św. Johannesa”, „Pasja wg św. Mateusza”, „Msza h-moll”, G. F. Haendel „Mesjasz” (w wykonaniu scenicznym), W. A. Mozart „Msza c-moll”, „Requiem”, G. Rossini „Petite Messe Solennelle” (również w wersji z orkiestrą), J. Brahms „Requiem”, F. Mendelssohn-Bartholdy „Lobgesa”, „Elias” (wykonanie sceniczne), F. Martin „In terra pax”, A. Honegge „Król David”.

Wykonuje on dzieła wszystkich epok i wielu kompozytorów: od Palestriny, Schmitza i Bacha, poprzez kompozycje epoki romantyzmu, po dzieła współczesne Pepinga, Tavenera i Pendereckiego. Trasy koncertowe Chóru St. Martini prowadzą do takich państw i ośrodków muzycznych jak Szwecja, Rosja (Moskwa), Sycylia, Węgry, Andaluzja, Estonia, Alzacja, Berlin, Brena, Drezno. 

AKRADIUSZ BIALIC ukończył studia Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof. J. Serafina (dyplom z wyróżnieniem w 2000 roku) oraz w Hochschule für Musik we Freiburgu (Niemcy) w klasie organów prof. Z. Száthmary’ego. W 2003 roku ukończył podyplomowe studia solistyczne pod kierunkiem prof. Daniela Rotha w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem uzyskując dyplom Konzertexammen. Jest laureatem międzynarodowych konkursów organowych w Polsce, Francji i Szwajcarii. W 2002 roku uzyskał II Nagrodę Grand Prix de Chartres na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Chartres we Francji. W ramach swej działalności koncertowej występował z recitalami na wielu renomowanych festiwalach takich jak: Grande Musica in Chiesa (Rzym), Concerts Spirituels Eglise Saint Sulpice (Paryż), Festival International d’Orgue (Chartres), a także w Leżajsku, Lozannie, Kamieniu Pomorskim, Krakowie, Oliwie oraz w Warszawie. Współpracował także jako solista z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej oraz Orkiestrą Symfoniczną i Kameralną Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 2003 roku jest asystentem w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie obok działalności pedagogicznej pełni również funkcję opiekuna Organowego Koła Naukowego „Zecer”.

Źródło: http://www.amuz.krakow.pl/pl/3/119/316/mgr-Arkadiusz-Bialic 

ROMAN PERUCKI Ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Leona Batora w 1985r. Uczestniczył w mistrzowskich kursach organowych w kraju i za granicą. Jest profesorem gdańskiej Akademii Muzycznej od roku 1984 (w latach 1996-1999 był prorektorem ds. artystycznych) oraz w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku; jest I organistą Katedry Oliwskiej. Koncertuje w kraju i za granicą (cała Europa, USA i Japonia). Jest jurorem m.in. Międzynarodowego Konkursu Organowego w Kaltern (Włochy), Opavie (Czechy), w Kaliningradzie (Rosja) i Paryżu (Francja). Prowadził kursy mistrzowskie w Niemczech i Rosji. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, posiada nagrania kasetowe i płytowe. Jego płytę "Messe pour les paroisses" Fr. Couperina Bohdan Pociej uznał w "Ruchu Muzycznym" za najlepsze nagranie roku 1991 wydane w Polsce, a II płyta Oliwska nominowana była do nagrody Fryderyka, w swoim dorobku posiada platynową płytę, wydaną w 1998 roku). Posiada liczne odznaczenia i nagrody, w tym nagrodę Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury oraz najwyższe odznaczenie papieskie "Pro ecclesiae et pontifice". W 2005 roku otrzymał Odznakę - Zasłużony Dla Kultury Polskiej-.

Jest Dyrektorem Naczelnym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku oraz prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia "Musica Sacra", z którym organizujem.in. najstarszy w świecie Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej, Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka w Gdańsku, cykl koncertów "Bliżej Bacha", koncerty z okazji Jarmarku św. Dominika w kościele oo. Dominikanów w Gdańsku oraz koncerty w kościołach Rumi, we Wdzydzach i Morągu. Od 1999 roku jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej. 

ŁUKASZ DŁUGOSZ W latach 2002-2003 studiował w Staatliche Hochschule für Musik we Freiburgu (Niemcy) w klasie Mirjam Nastasi. Następnie ukończył Hochschule für Musik und Theater w Monachium u Andrasa Adorjana. W latach 2007-2008 odbył studia w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu pod kierunkiem Pierre-Yvesa Artauda. Od 2009 do 2010 studiował na Yale University w New Haven (Stany Zjednoczone) w klasie Ransoma Wilsona. Swoje umiejętności doskonalił także podczas międzynarodowych kursów muzycznych, m.in. Aurela Nicoleta, Petera-Lukasa Grafa, Roberta Aitkena, Trevora Wye'a, Phillippe Bernolda i Jamesa Galwaya.

Jest laureatem wielu konkursów fletowych w kraju i za granicą, m.in.: w 1997 otrzymał I nagrodę na Konkursie Instrumentów Dętych w Kielcach, w 1998 - I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Muzycznym w Białej Podlaskiej i I nagrodę na 26. Ogólnopolskim Konkursie Młodego Muzyka w Szczecinku, w 2001 - IV nagrodę i nagrodę specjalną za największą indywidualność artystyczną na 9. Międzynarodowym Konkursie Fletowym im. Friedricha Kuhlaua w Uelzen (Niemcy), I nagrodę na 30. Ogólnopolskim Konkursie Młodego Muzyka w Szczecinku oraz I nagrodę i nagrodę specjalną Janosa Balinta na 4. Polskim Festiwalu Fletowym w Sieradzu, w 2003 - II nagrodę na 10. Międzynarodowym Konkursie "Jeunesses Musicales" w Bukareszcie (Rumunia), Grand Prix i I nagrodę na 16. Międzynarodowym Konkursie Fletowym w Ovada (Włochy), III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Mozartowskim w Wiesbaden (Niemcy) i III nagrodę na 10. Międzynarodowym Konkursie im. Friedricha Kuhlaua w Uelzen, w 2004 - I nagrodę i trzy nagrody specjalne na 9. Międzynarodowym Konkursie Fletowym w Timisoarze (Rumunia), w 2005 - I nagrodę na 5. Międzynarodowym Konkursie Fletowym im. Leonardo de Lorenzo w Viggiano (Włochy), w 2006 - I nagrodę na Konkursie Yamahy w Mannheim (Niemcy), II nagrodę na 3. Międzynarodowym Konkursie im. Carla Nielsena w Odense (Dania), I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. Theobalda Boehma w Monachium, I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Fletowym "Lions Club" w Marktoberdorf (Niemcy) i I nagrodę na 2. Konkursie w Oberstdorf (Niemcy), w 2007 - I nagrodę i 3 nagrody specjalne na 4. Międzynarodowym Konkursie Fletowym "Domenico Cimarosa" w Aversa (Włochy), w 2008 - II nagrodę na 8. Międzynarodowym Konkursie im. Jean-Pierre'a Rampala w Paryżu.

Łukasz Długosz koncertuje jako solista i kameralista. Grał m.in. w Polsce, Niemczech, Anglii, Austrii, Rumunii, Irlandii, we Włoszech, w Hiszpanii, Portugalii, Stanach Zjednoczonych i Japonii, pod batutą takich dyrygentów, jak Mariss Jansons, Zubin Mehta, Helmut Rilling, James Levin, Krzysztof Penderecki, Stanisław Skrowaczewski, Jacek Rogala, John Axelrod, Krzysztof Słowiński. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami europejskimi,m.in. NDR Sinfonieorchester, Bamberger Symphoniker, Deutsches Symphonie Orchester Berlin, Sinfonią Varsovią, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orchestre de Paris, Odense Symfoniorkester, Kopenhagen Symphonieorchester, Münchener Kammerorchester, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia "Amadeus", Orkiestrą Kameralną "Leopoldinum", Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, Junge Münchner Philharmonie, Octopus Ensembel, Arcis Ensembel. Występował w Carnegie Hall w Nowym Yorku, Musikverein-Goldener Saal i Konzerthaus w Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Filharmonii Monachijskiej Gasteig-Carl-Orff-Saal, Herkulessaal w Monachium, Gewandhaus w Lipsku. Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane przez najważniejsze stacje radiowe - BBC Radio 3, SWR, BR4, Deutschlandradio Kultur, Polskie Radio Program 2, NDR, Radio France, RMF Classic. W styczniu 2010 zadebiutował z London Symphony Orchestra, z którą nagrał płytę z koncertem Michaela Colina.

Dokonał wielu nagrań archiwalnych, radiowych i telewizyjnych oraz dla wytwórni fonograficznych w kraju i za granicą, które zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę. Jest jurorem międzynarodowych konkursów fletowych. Prowadzi również kursy mistrzowskie w Europie i Azji.

Za wybitne osiągnięcia artystyczne Łukasz Długosz otrzymał stypendia, m.in. Ministra Kultury, Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, Fundacji J&S Pro Bono Poloniae, Rosenberg-Stiftung, Otto Chelius-Stiftung, Prezydenta miasta Wrocławia, Fundacji Kultury, Fundacji "Daj Szansę", Prezydenta miasta Lublina, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci i Lions Club Warszawa NIKE. Laureat prestiżowych nagród, m.in Gasteig-Musikpreis, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zeit-Preis, Deutsche Stiftung Musikleben.

Autor: Anna Iwanicka-Nijakowska, źródło: http://www.culture.pl/baza-muzyka-pelna-tresc/-/eo_event_asset_publisher/eAN5/content/lukasz-dlugosz

 

MACIEJ ZAKRZEWSKIorganista, urodzony w 1988. W roku 2012 ukończył z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego i dr Hanny Dys. Brał udział w wielu konkursach organowych i kompozytorskich. Jest laureatem I miejsca na VII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. J. P. Sweelincka (Gdańsk 2009), oraz IV miejsca na konkursie „Premio Elvira di Renna” w Pontecagnano- Faiano (Włochy 2008). W roku 2010 otrzymał „Złoty Laur Młodego Organisty” na XXXIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Giżycku.

Wraz ze swym zespołem „Concitato” zdobył pierwszą nagrodę na VII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej (Malbork 2009). Brał udział w kursach mistrzowskich- interpretacji muzyki organowej, prowadzonych m. in. przez M. Hoselbecka, P. van Dijka, O. Latry, H. Deustcha, W. Zerera, L. Ghielmi; improwizacji pod kierunkiem P. Pincemailla, T. A. Nowaka oraz w Warsztatach Muzyki Dawnej w Wieliczce (2008). Współpracuje m. in. z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, Orkiestrą Polskiej Filharmonii Kameralnej, kwartetem skrzypcowym Ensemble 4PM oraz chórem kameralnym „Discantus”, z którym dokonał nagrania „Mszy Kaszubskiej” Michała Sławeckiego. Brał udział w nagraniu Sonat kościelnych Mozarta, prowadzonym przez Maxima Vengerova.

Pracuje na stanowisku asystenta klasy organów w gdańskiej Akademii Muzycznej. Prowadzi klasę organów w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku. Organista mszy św. radiowych transmitowanych z Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku. W roku 2009 był nominowany do nagrody miasta Gdańska „Młodzi Twórcy Kultury”, a rok później do nagrody „Gryfa Pomorskiego” w kategorii „Pomorska Nadzieja Artystyczna”. W roku 2010 nominowano go do nagrody Miasta Gdańska "Splendor Gedanensis" za udział w wielu wydarzeniach artystycznych na terenie Pomorza. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą (m. in. Austria, Litwa, Niemcy).

 

Źródło: http://www.maciejzakrzewski.pl/maciejzakrzewski/pl/biografia.html

 

KWARTET GDAŃSKI tworzą utalentowani studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku, którzy studiując u różnych pedagogów, pod okiem wybitnych kameralistów dr R. Kwiatkowskiego i prof. A. Prabuckiej dokonują syntezy swojej kreatywności. Prymariusz studiujący w klasie prof. K. A. Kulki prowadzi również żywą solową działalność koncertową, grał m.in. z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Kaliningradzkiej i Orkiestrą Narodowej Akademii Muzycznej w Kijowie oraz występuje na recitalach w wielu krajach europejskich. Kwartet działa od 2012 r., a już posiada niezwykle bogaty i różnorodny repertuar, od utworów Haydna i Mozarta, przez wielkich romantyków aż do kwartetów H. M. Góreckiego. Młody i dynamiczny skład przekłada się na żywiołowość interpretacji. Kwartet zdobywa pierwsze szlify konkursowe i dopisuje do swego życiorysu coraz liczniejsze występy na festiwalach muzycznych. 

ŁUKASZ PERUCKI studiuje w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku pod kierunkiem prof. Konstantego Andrzeja Kulki. W 2011 roku ukończył z wyróżnieniem Szkołę Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, w klasie skrzypiec mgr Anny Wolińskiej. Odnosi sukcesy na wielu konkursach zarówno jako solista jak i kameralista, m.in. zajął II miejsce na 5. Konkursie Wykonawczym Utworów Witolda Lutosławskiego w Warszawie, III miejsce na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Kameralnych Szkół Muzycznych II st. w Warszawie 2011, I miejsce na I Gdyńskim Konkursie Kameralistyki Fortepianowej i I nagrodę na X Makroregionalnych Przesłuchaniach Zespołów Kameralnych w Gdańsku. Był wieloletnim koncertmistrzem orkiestry Szkoły Muzycznej. Jest również stypendystą Centrum Edukacji Artystycznej. Koncertuje w kraju i za granicą (Włochy, Niemcy, Ukraina, Rosja). 

HANNA DYS absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Prof. Romana Peruckiego oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, w klasie organów Prof. Wolfganga Zerera. Doskonaliła swe umiejętności na studiach solistycznych (Konzertexamen) w hamburskiej uczelni pod kierunkiem Prof. Wolfganga Zerera i Prof. Pietera van Dijka, uzyskując w 2007 roku dyplom z wyróżnieniem. Wielokrotna stypendystka DAAD, Otto Stötterau Stiftung oraz Brahms Stiftung. Laureatka Międzynarodowego Konkursu Organowego w Rumi, półfinalistka Międzynarodowego Konkursu Organowego im. J.G. Silbermanna we Freibergu. Odbyła liczne kursy mistrzowskie w wielu krajach europejskich u znakomitych organistów, m. in. u Prof. J. Laukvika, Prof. L. Ghielmi, Prof. O. Latry, Prof. E. Lebrun, Prof. S. Landale. W 2009 roku uzyskała doktorat w zakresie sztuki muzycznej. Jest wykładowcą na Wydziale Instrumentalnym gdańskiej Akademii Muzycznej oraz prowadzi klasę organów w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. w Gdańsku. Prowadzi ożywioną działalność koncertową, zarówno jako solistka jak i kameralistka. Występowała na festiwalach muzyki organowej w Polsce, Niemczech, Holandii, Finlandii, w Czechach, na Węgrzech, we Włoszech i in. Współpracuje z wieloma znakomitymi instrumentalistami i wokalistami wykonując szeroki repertuar. Ma na swoim koncie współpracę m.in z Polską Filharmonią Bałtycką, Polską Orkiestrą Kameralną, z chórem Uniwerytetu Gdańskiego oraz Akademii Medycznej. Prezentuje organy Katedry Oliwskiej. Z okazji jubileuszu 60-lecia Akademii Muzycznej dokonała nagrania dzieła Wiesława Rentowskiego - Por dia de anos na 2 akordeony i organy. Nagrywała dla Polskiego Radia i TV.

Źródło: http://www.amuz.gda.pl/Dodatki/wizytowki/wizyt_Dys.html 41 

NATALIA KASPERCZYK naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 12 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia im. F.Chopina w Będzinie w klasie mgr K. Maliszewskiej. Od 14 roku życia edukację muzyczną kontynuowała w Państwowej Szkole Muzycznej St. Podstawowego i Licealnego im. F. Chopina w Bytomiu w klasie mgr B. Krzanowskiej. Studiowała w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku w klasie Prof. K. Sperskiego i ad. T. Samerka oraz w Akademii Muzycznej im. K.Lipińskiego we Wrocławiu w klasie wiolonczeli barokowej J.Thiela. Od października b.r. rozpocznie studia pod kierunkiem wybitnego pedagoga Uniwersität der Künste w Berlinie, M. Möllenbecka. W trakcie całej swojej edukacji muzycznej z powodzeniem brała udział w wielu krajowych oraz międzynarodowych konkursach wiolonczelowych, a także w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych wiolonczelistów jak A. Bauer, T. Strahl, P. Głombik, K. Michalik, N. Schmitd, S. Popow, J. Thiel, M. Möllenbeck. Jeszcze na studiach rozpoczęła współpracę z Polską Filharmonią Bałtycką im.F.Chopina w Gdańsku, Państową Operą Bałtycką w Gdańsku oraz Gdyńską Orkiestrą Kameralną Sinfonia Nordica, gdzie od 2008r. została prowadzącą sekcji basowej, z zespołem tym występowała również jako solistka (koncert potrójny A.Vivaldiego).

W 2008 r. wraz z solistami Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot założyła zespół kameralny oboe4strings.3cityproject, z którym występowała na cyklach koncertów kameralnych na terenie trójmiasta oraz na zagranicznych festiwalach (Macedonia). Jest wiolonczelistką kwartetu Gdyńskiej Orkiestry Kameralnej Sinfonia Nordica. Współpracuje również z zagranicznymi zespołami muzyki dawnej.

 

opal copy