Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

6 października organy zabrzmią w Sali Koncertowej Filharmonii na Ołowiance.

Kliknij, aby poinformować usługę Gmail, że ten wątek jest ważny." data-tooltip-align="b,l" data-tooltip-delay="1500">


KONCERT ORGANOWY - MARCIN MIŁOSZ GRZEGORCZYK

Filharmonia Bałtycka, znana jest jako największa instytucja życia kulturalnego w Północnej Polsce. Organizowane są tu cykliczne wydarzenia, festiwale oraz regularne koncerty. Jednym z takich cyklicznych wydarzeń jest z całą pewnością odbywający się co roku Międzynarodowy Konkurs Organowy, im. J.P. Sweelincka. Już 6 października, w niedzielę, swój recital zaprezentuje ubiegłoroczny laureat drugiej nagrody konkursu, wielokrotnie honorowany w Polsce i za granicą, Marcin Miłosz Grzegorczyk.

aktualnosci

Na niemal stu głosowych organach, które znajdują się w Sali Koncertowej Filharmonii na Ołowiance zabrzmią „24 Pièces de fantasie”  Louisa VIERNE, „Cortège et Litanie op. 19 nr 2 Marcela DUPRÉ”,  „Deuxième Fantaisie”, Jehan ALAIN’a oraz „Prélude, Adagio et Choral varié sur le thème du Veni Creator,  op. 4” autorstwa Maurice DURUFLÉ.  W szczególności utwory pierwszego z wymienionych kompozytorów zapadają głęboko w pamięć,  gdyż jak uważa wielu wielbicieli muzyki organowej, jego kompozycje posiadają swój „muzyczny podpis”, który nie pozwala na pomylenie  jego dzieł z żadnymi innymi. Być może jest tak, ze względu na to, że Luis Vierne przez większość życia był niewidomy, co wykształciło u niego niezwykłą wrażliwość muzyczną. Ułomność nie stanęła jednak na drodze ku jego marzeniom i zaistnieniu nie tylko jako kompozytor, ale także główny organista słynnej katedry Notre Dam w Paryżu.

Utwór Dupré, to genialny kawałek który trwa około sześciu minut. Pokazuje pełen zakres dynamiki oraz kombinacji delikatnych dźwięków, jakie można wydobyć z organów. Dupré wykorzystuje dwa główne tematy, które następnie łączy w wielkim finale. Słuchaczy zaskoczy z pewnością pogodny, wręcz słoneczny charakter tego dzieła. „Certege et Litanie” został pod naciskiem agenta kompozytora rozpisany na organy i orkiestrę i w tej właśnie wersji zdobył największe uznanie. Ciekawostką jest, że swoją nieoficjalną premierę utwór miał w sklepie  Wanamaker w amerykańskiej Filadelfii, który dzięki ekscentryzmowi właściciela posiadał wówczas jedne z największych organów piszczałkowych w Stanach Zjednoczonych.

Z kolei utwór Alaina, to klasyczna kompozycja, charakteryzująca się tradycyjną formą.  Mimo to, siostra kompozytora, Marie-Claire Alain, napisała, że rytm zawarty w kilku fragmentach "wymyka się zapisowi nutowemu", co jest oczywistą przesadą. Być może tym, co miała na myśli, to fakt, ze rytm utworu wymaga sporej zręczności i wyobraźni ze strony wykonawcy, co jednak stanowi dodatkową atrakcję dla słuchaczy. Wśród tematów utworu  znajdziemy także orientalne klimaty, przywodzące na myśl muzykę Maroka i widok zaklinacza węży. Pod koniec jednak Alain powraca do nieskomplikowanej melodii otwarcia.

Ostatnia propozycja programowa, współczesnego kompozytora, jakim był Maurice Duruflé będzie z pewnością przysłowiową „wisienką na torcie”, która przybliży słuchaczom ogrom możliwości brzmieniowych, jakie dają od wieków organy, nie bez przyczyny noszące miano „Króla Instrumentów”. 

Warto skorzystać z okazji i wybrać się na październikowy koncert na Ołowiankę, bo choć organy są stałym instrumentem, znajdującym się w Sali Koncertowej, to jednak rzadko mamy okazję, by ich posłuchać. 

 

Termin: 6/10 niedziela, godz. 18:00

Sala koncertowa na Ołowiance

 

Program:

Louis VIERNE (1870-1937) z cyklu 24 Pièces de fantasie:

Cathédrales
Impromptu
Clair de lune

Toccata

 

Marcel DUPRÉ (1886-1971)        

Cortège et Litanie op. 19 nr 2

 

Jehan ALAIN (1911-1940)       

Deuxième Fantaisie JA 117

 

Maurice DURUFLÉ (1902-1986)   

Prélude, Adagio et Choral varié sur le thème du Veni Creator,  op. 4

 

Bilety

W cenach od 10 do 25 zł 

w systemie sprzedaży on-ine: www.filharmonia.gda.pl oraz przez platformę sprzedażową: www.bilety24.pl oraz przez aplikacje mobilną na smartfonach; szczegóły na: www.filharmonia.gda.pl

 

 

BACKGROUND

MARCIN MIŁOSZ GRZEGORCZYK

Ukończył z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II st. im.  F. Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie organów dr Hanny Dys oraz fortepianu dr Pawła Rydla. Otrzymał też tytuł najlepszego absolwenta tej szkoły. Jest studentem II. roku Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego oraz dr Hanny Dys a także Hochschule für Musik w Detmold (Niemcy) w klasie organów i improwizacji prof. Tomasza Adama Nowaka.

W swoim dorobku artystycznym posiada wiele zdobytych laurów konkursowych, m.in. I Nagrodę na XXI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. S. Ormińskiego w Rumi (kategoria: organy, 2009), II Nagrodę w I Międzynarodowym Konkursie Organowym "Organiści Nowej Europy 2008" w Krzeszowie, III Nagrodę w Konkursie Telewizji Polskiej “Dolina Kreatywna” w dziedzinie Muzyka za improwizacje organowe (2007), Tytuł Laureata na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Organów Szkół Muzycznych II Stopnia w Gdańsku (2010). W 2004 roku został finalistą Plebiscytu Polskiego Radia BIS „Nieprzeciętni”. W 2011 roku został zakwalifikowany do udziału w drugiej rundzie Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Organowej w Münster (Niemcy).
Uczestniczył czynnie w wielu kursach mistrzowskich interpretacji muzyki organowej, pracując pod okiem najwybitniejszych pedagogów, m.in. Oliviera Latry, Ludgera Lohmanna, Pietera van Dijka, Jaroslava Tumy, Angelo Castaldo, Helmuta Deutscha i Andrzeja Chorosińskiego.

Szczególnie zainteresowany jest sztuką improwizacji organowej, którą zgłębiał pod okiem Philippe'a Lefebvre'a, Pierre'a Pincemaille'a, Wolfganga Seifena, Thierry'ego Mechlera, Theo Brandtmüllera i Bruna Oberhammera.

Prowadzi ożywioną działalność koncertową, zarówno jako solista jak i kameralista, występując na wielu festiwalach w kraju i zagranicą - w Niemczech, Czechach, Rumunii i na Litwie. Współpracował z wieloma wybitnymi muzykami, m.in. Konstantym Andrzejem Kulką i Tytusem Wojnowiczem. W 2011 roku uczestniczył w cyklu koncertów w Detmold, podczas których wykonane zostały dzieła organowe Jehana Alaina w setną rocznicę urodzin kompozytora. Rok później, wystąpił na koncercie inaugurującym międzynarodowy festiwal „Wiosna organowa” w kościele Marcina Luthra w Detmold. W 2012 roku, w 450. rocznicę urodzin Jana Pieterszoona Sweelincka, wykonał koncert na szesnastowiecznych organach w Lemgo, w którego programie znalazły się utwory tego kompozytora.

Za swoje osiągnięcia artystyczne wielokrotnie uhonorowany został stypendiami naukowymi Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Prezesa Rady Ministrów RP, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdyni, Centrum Edukacji Artystycznej oraz Hochschule für Musik Detmold.

 

LOUIS VIERNE (ur. 8 października 1870 w Poitiers, zm. 2 czerwca 1937 w Paryżu) - organista i kompozytor francuski.

Louis Vierne od urodzenia był niemal całkowicie niewidomy. Studiował w Institution des Jeunes Aveugles w Paryżu oraz w tamtejszym konserwatorium; uczeń Charlesa-Marie Widora i Césara Francka. Kontynuował (podobnie jak Charles-Marie Widor, Alexandre Guilmant i Henri Mulet) zapoczątkowany przez Césara Francka symfonizm organowy. Od 1900 był organistą katedry Notre-Dame w Paryżu, uczył także w paryskim konserwatorium.

 

Źródło: http://philosopherswheel.com/vierne.htm

 

Marcel DUPRÉ 

Urodził się w Rouen we Francji i pochodził z rodziny muzycznej. Jego ojciec Albert Dupré był organistą w Rouen. Kiedy Marcel miał 14 lat przyjaciel jego ojca- Aristide Cavaillé-Colla wybudował organy w ich domu rodzinnym. Marcel Dupré wstąpił do Konserwatorium Paryskiego 1904, gdzie uczyli go Louis Diémer Lazare Lévy (fortepian), Alexandre Guilmant Louis Vierne (organy), oraz Charles-Marie Widor (kompozycja). W 1914 zwyciężył w Grand Prix de Rome swoją kantatą Psyche. W 1926 powołano go na profesora organów i improwizacji w Konserwatorium Paryskim, gdzie uczył do 1954.

1934 zastąpił Widora na stanowisku organisty tytularnego w kościele św. Sulpicjusza Paryżu. Pozostał na tym stanowisku do końca życia. Zmarł w 1971 MeudonJego uczniami byli np., Rolande FalcinelliJean Langlais Olivier Messiaen, a z Polaków - Jan Kucharski Jan Janca.

 

 

JEHAN ALAIN

Jehan-Ariste Alain urodził się 03 lutego 1911 w Saint-Germain-en-Laye, w pobliżu Paryża, w rodzinie muzyków.

 

Jego ojciec, Albert Alain (1880-1971), uczeń Guilmant i Vierne był organistą i kompozytorem muzyki religijnej. Jego brat Oliver i jego dwie siostry, Marie-Odile i Marie-Claire, stały się również muzykami.

 

W Conservatoire National Superieur de Musique de Paris, był uczniem André Bloch, Georges CAUSSADE, Paula Dukasa, Roger Ducasse i Marcel Dupré. Zdobył pierwszą nagrodę w harmonii, kontrapunktu i fugi oraz organów i improwizacji.

Jego Suite na organy otrzymała pierwszą nagrodę konkursu kompozytorskiego Przyjaciół Organów w 1936 roku. W tym samym roku został mianowany organistą w kościele posiada St Nicolas de Maisons-Laffitte.

 

W ciągu swojego krótkiego życia, nadal komponował na fortepian, organy,a także nie zapominał o muzyce kameralnej, wokalnej (soliści i chór) i orkiestrowej. Jego twórczość obejmuje ponad 140 dzieł.

 

Powołany do wojska w 1939 roku, zmarł w pełnej twórczej dojrzałości 20 czerwca 1940, podczas misji obrony Saumur. Miał dwadzieścia dziewięć lat.

 

MAURICE DURUFLE (1902 - 1986)

Francuski organista i kompozytor Maurice Duruflé był uczniem Tournemire i Gigout i cieszył się karierą jako organista, zarówno w Paryżu i poza granicami. Przedstawiciel francuskiej tradycji gry organowej i kompozycji

 

Muzyki Organowej

Muzyka Duruflé na organ zawiera prelude, Adagio i chóralne VARIE na Veni Creator Spiritus. Suite, preludium i fuga zostały poświęcone pamięci kompozytora i organisty Jehan Alain, który zginął w akcji w 1940 roku.

 www.filharmonia.gda.pl

opal copy