Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

9. Edycja Festivalu PKS

Pomóż swojej muzycznej karierze. Spełnij swoje marzenia!

logo. 9 Festival PKS

Właśnie wystartowała 9. Edycja festivalu PKS organizowany przez Stowarzyszenie „Rotunda” Centrum Kultury oraz Samorząd Studentów UJ. To niezwykła szansa dla młodych, ambitnych i debiutujących zespołów, które chciałby zaistnieć na polskiej, i nie tylko, scenie muzycznej. Spotkania z ludźmi związanymi z branżą, warsztaty, mnóstwo koncertów. To wszystko czeka uczestników 9. Festivalu PKS.

Zgloszenia-01

Historia naszej muzycznej trasy zaczyna się w 2004 roku, w Klubie Studenckim „Żaczek”, gdzie odbyła się pierwsza edycja Festiwalu PKS-u, jeszcze pod nazwą Przeglądu Studenckich Zespołów Amatorskich.

Festival nie miał jeszcze wtedy ogólnopolskiego zasięgu – uczestniczyli w nim muzycy z Małopolski. Pierwszą edycję wygrał wtedy zespół Czuband, który nadal odnosi małe i duże sukcesy na polskiej scenie rozrywkowej.

Drugi PKS miał miejsce w 2005 roku i wówczas szczęście uśmiechnęło się do zespołu mEteOpaTa, który zagrał muzykę lekką i przyjemną dla ucha. Watro wspomnieć, że dwa lata po wygranej, zespół mEteOpaTa wydał swoją pierwszą płytę.

Podczas trzeciej edycji Przystanku nasz „muzyczny autobus” zmienił trasę i ostatecznie zatrzymał się w Klubie „Rotunda”, który w dalszym ciągu stanowi końcowy przystanek dla wszystkich, kolejnych edycji wydarzenia. Wtedy też, na scenie „Rotundy” prezentowało się aż 12 kapel z Małopolski, a gościnną gwiazdą był Negatyw. Serca jury podbił pop – rockowy zespół z Krakowa – Alergen.

Rok 2007 był przełomem dla PKS-u. Wtedy to, twórcy Festivalu doszli do wniosku, że małopolski region to dla nich za mało, wobec czego otworzyli się na zespoły z całej Polski. Istniały obawy, że przedsięwzięcie się nie powiedzie, ale szybko zostały one rozwiane, ponieważ pierwsze zgłoszenie do udziału w PKS pochodziło ze Szczecina.

Czwartą edycję Festiwalu PKS, a zarazem pierwszą ogólnopolską, wygrał fenomenalny zespół z Mętkowa – A Kid, który później gościł na scenie w Jarocinie i brał udział w konkursie młodych kapel na Off Festival.

W 2008 roku, organizatorzy po raz kolejny dokonali „kosmetycznych” zmian w schemacie festiwalu i dla młodych zespołów, prócz szansy zaprezentowana się, pojawiło się wiele dodatkowych atrakcji, m.in. warsztaty muzyczne oraz spotkania z osobami z branży, podczas których młodzi artyści mogli podnieść swoje umiejętności i dowiedzieć się czego mogą się spodziewać na dalszych szczeblach kariery. W tej edycji pojawił się także, „akcent międzynarodowy” – do występu na PKS zaproszono pochodzący z Wilna zespół The Fly. Do udziału w Festivalu zgłosiło się ponad 60 zespołów, a nagrodę zgarnął Via Rei, sam siebie określający jako „alternator jazz reggae band”.

Przy realizacji szóstego PKS-u w 2009 roku, organizatorzy położyli nacisk na obecność w sieci, wobec czego nawiązano współpracę z portalem muzzo.pl, gdzie zgłaszający się artyści mogli tworzyć swoje profile i umieszczać utwory, a tym samym dotrzeć do większego grona odbiorców. Spośród uczestników tamtej edycji najlepszy okazał się zespół z Wodzisławia Śląskiego – Chemical Garage. Festival uświetnił swoim występem krakowski zespół Skangur.

Od 2010 roku głównemu konkursowi towarzyszy wiele imprez dodatkowych. Twórcy chcieli, aby PKS pokazywał muzykę z różnych perspektyw. Stąd wiele warsztatów organizowanych dla uczestników PKS, spotkania publiczności ze specjalnie zaproszonymi gośćmi, projekcje filmowe dotyczące muzyki i rozmowy z ich autorami, wystawy.

Ale i tak najważniejsze były koncerty. Podczas siódmej edycji nagrodę główną zgarnął wrocławski Pigalle Platz. Zwieńczeniem tamtego PKS, był koncert zespołu Świetliki.

W 2011 roku, podczas ósmego Festivalu Przeglądu Kapel Studenckich twórcy kontynuowali idee zapoczątkowane podczas edycji z 2010 roku. Wszystkim zainteresowanym umożliwiono uczestnictwo w otwartych warsztatach, dyskusjach poświęconych muzyce oraz spotkaniach filmowych. Tym razem, Podczas festiwalu, główną nagrodę zdobył pochodzący z Ciechanowa zespół Lemon Grass, a koncert finałowy uatrakcyjnili Translola, Oszibarack, Smolik i Kasia Kurzawska (wokalistka zespołu Sofa).

Tak w skrócie wygląda historia niesamowitego przedsięwzięcia, którego organizacji co roku podejmują się pracownicy Centrum Kultury „Rotunda” oraz studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego. Za każdym razem mają tyle energii i pomysłów, że ta muzyczna uczta zwana PKS-em z każdym rokiem staje się coraz lepsza.

Czego możemy spodziewać się po tegorocznej edycji?

Dużo zmian, dużo niespodzianek i dużo świetnej muzyki.

Nie czekaj! Wsiądź z nami do tegorocznego PKS-u!

www.pks.rotunda.pl

 

Znamy już pierwszą, gwiazdę festivalu PKS! Muzyczni Kierowcy są dalej poszukiwani!

Tylko do 15 marca kapele muzyczne, które w swoim składzie mają minimum dwóch studentów, mogą zgłosić się do 9. edycji Festivalu PKS. Z pośród nadesłanych zgłoszeń Jurorzy wybiorą sześć najlepszych zespołów, które wystąpią w czasie wielkiego finału 20-22 kwietnia w Krakowie.

Jakie są nagrody dla kapel zgłaszający się do PKS?

Sześć zespołów, wybranych w pierwszym etapie, zagra w czasie wielkiego finału. Przez trzy koncertowe dni Jury wyłoni najlepszą kapelę, która poza statuetką, wywiadem w AntyRadiu, zagra na plenerowej scenie w czasie Juwenaliów Krakowskich, już w maju 2012.

Z jakimi gwiazdami spotkacie się na muzycznej scenie?

Pierwszą ogłoszoną przez organizatorów gwiazdą jest zespół określany „muzycznym teatrem absurdu”, który należy traktować jak najbardziej poważnie. Zadebiutowali w 2005 roku. Ich koncerty nabierają charakteru spektaklu przez stroje inspirowane, jak by się mogło wydawać, Pszczółką Mają. Sześciu pomysłowych facetów, którzy tworzą coś nowego na polskiej scenie muzycznej: Poń Kolny, Niesforny Bonk, Zając Cokictokloc, Jeżuś Maria, MegaMotyl, Paprodziad.

Organizatorzy Festivalu PKS mają zaszczyt przedstawić pierwszą gwiazdę uświetniającą swoim występem finał PKS – Łąki Łan!

Grupa ma na koncie już dwa studyjne albumy oraz występy na wielu imprezach muzycznych, m.in: Heineken Open’er Festival, Coke Live Music Festiwal czy Przystanek Woodstock. Swoim zwariowanym imagiem, oryginalnymi pomysłami oraz elektryczną, żywą muzyką pełną lirycznych i dźwiękowych absurdów utrzymaną w klimacie, jak sam zespół określa, ŁąkiFunka gwarantują świetną zabawę, od której trudno będzie się uwolnić.

Chcesz wystąpić na tej samej scenie co Łąki Łan? Powalczyć o występ na Juwenaliowej scenie?

Na Twoje zgłoszenie czekamy do 15 marca!

Załączniki:
Pobierz (opis 9. edycji Festivalu PKS.pdf)opis 9. edycji Festivalu PKS.pdf[ ]234 Kb

opal copy