Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Bal Gdański w sobotę 9.02.2013

Jak przystało na koniec Karnawału, Polska Filharmonia Bałtycka, proponuje spędzić go w muzyczno-tanecznym nastroju. W sobotę 9 lutego  odbędzie się ostatni z koncertów z cyklu Bale Gdańskie, zaś dla wielbicieli mniej hucznych zabaw Filharmonia przygotowała koncert kameralny w wykonaniu Piotra Pławnera i Marka Toporowskiego.

DSCN1567m

Ostatni wieczór balowy na ołowiance odbędzie się w dwóch częściach; podczas pierwszej będzie można wysłuchać koncertu,  repertuarze którego znajdą się największe przeboje filmowe i musicalowe w wykonaniu znakomitej orkiestry Poslkeij Filharmonii Bałtyckiej i udziałem sopranistki Anity Maszczyk i tenora Michała Musioła, pod batutą, słynącego z maestrii i dowcipu Macieja Niesiołowskiego. Po koncercie,  wszyscy goście będą mogli wziąć udział w zabawie tanecznej w Salonie Gdańskim, przy dźwiękach muzyki granej na żywo. Chętni będą mogli także wykupić dodatkowo pakiet gastronomiczny który zagwarantuje miejsce i obsługę przy karnawałowym stole.

Z kolei nazwiska artystów, którzy zagrają podczas niedzielnego koncertu kameralnego, to wystarczająca rekomendacja, aby wybrać się na Ołowiankę. Dość  powiedzieć, że Piotr Pławner należy do najwybitniejszych skrzypków młodego pokolenia. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 9-lat, a później, jego kariera nabierała coraz większego rozpędu. Studia na łódzkiej Akademii Muzycznej skończył z wyróżnieniem, aby po otrzymaniu stypendium Fundacji im. Henryka Szerynga w Monte Carlo, kontynuować naukę w klasie mistrzowskiej Igora Ozima w Bernie. Również tam został wyróżniony nagrodą specjalną Tschumi-Preis za najlepszy dyplom solistyczny. Na swoim koncie ma również zwycięstwo w X Międzynarodowym Konkursie Henryka Wieniawskiego w Poznaniu oraz w licznych konkursach za granicą. Jego płyta  z Koncertem na skrzypce, fortepian i kwartet smyczkowy Ernesta Chaussona, nagrana z Bruno Canino i Kwartetem Śląskim została nagrodzona w 2005 roku nagrodą „Fryderyka”. Sam Yehudi Menuhin okrzyknął go najbardziej obiecującym talentem nadchodzącej ery!

 

Marek Toporowski jest jednym z najbardziej znanych wykonawców muzyki dawnej w Polsce. Szczególnie ceniony jako wirtuoz-klawesynista oraz dyrygent specjalizujący się w barokowej muzyce oratoryjnej.

Po ukończeniu studiów w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie organów u Józefa Serafina i klawesynu u Leszka Kędrackiego doskonalił umiejętności we Francji, Niemczech i Holandii, pracując pod kierunkiem wybitnych europejskich klawesynistów: Aline Zylberajch i Boba van Asperena oraz organisty Daniela Rotha. W swoim dorobku ma kilkanaście nagrań płytowych w Polsce, Niemczech i we Francji. Nagrał m.in. solową płytę z klawesynową muzyką Jana Sebastiana Bacha, którego kompozycje będzie można usłyszeć podczas niedzielnego koncertu. Gratka tym większa, że artyści zaprezentują w ramach jednego koncertu komplet sonat Bacha na skrzypce i klawesyn, a to niezwykła rzadkość.

Zapowiadają się więc muzyczne i roztańczone ostatki!

 

09/02/2013 sobota, 19:00
Sala Koncertowa na Ołowiance

Bilety w cenie 55-100zł Kup bilethttp://www.filharmonia.gda.pl/img/arr.gif

VI BAL GDAŃSKI ROZTAŃCZONE OSTATKI!

Bale Gdańskie

Maciej Niesiołowski dyrygent

Anita Maszczyk sopran

Michał Musioł tenor

Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

10/02/2013 niedziela, 17:00
Sala Kameralna na Ołowiance

Bilety w cenie 20-45zł Kup bilethttp://www.filharmonia.gda.pl/img/arr.gif

Koncert kameralny

KONCERT KAMERALNY 
Wieczór z muzyką Bacha

Piotr Pławner skrzypce
Marek Toporowski klawesyn

JOHANN SEBASTIAN BACH (1685-1750) VI sonat na skrzypce i klawesyn BWV 1014-1019

 

 

BACKGROUND:

 

Piotr Pławner należy do najwybitniejszych skrzypków młodego pokolenia. Urodził w Łodzi w 1974 roku. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat. Na estradzie debiutował w dziewiątym roku życia. Studia ukonczyl z wyroznieniem w Akademi Muzycznej w Lodzi pod kierunkiem Prof. Zenona Ploszaja. Po otrzymaniu stypendium Fundacji im. Henryka Szerynga w Monte-Carlo studiował w klasie mistrzowskiej Igora Ozima w Bernie (Szwajcaria), gdzie w roku 1995 zostaje wyrozniony nagroda specjalną "Tschumi-Preis" za najlepszy dyplom solistyczny.

 

Artysta jest laureatem wielu konkursów i przesłuchań w kraju i zagranica. Najwazniejsze z nich to zwyciestwa w X Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1991), Międzynarodowym Konkursie w Bayreuth (1991), w Miedzynarodowym Konkursie w Monte Carlo im Henryka Szerynga (1994), 44 Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium (1995 - najwyzszy laur przyznany w 50-letniej historii tego konkursu dopiero po raz trzeci).

 

Piotr Pławner był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Fundacji Sztuki Dziecka, Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Fundacji im. Henryka Szerynga w Monaco. Wiele koncertuje w kraju i zagranicą jako solista i kameralista. Występował we wszystkich krajach europejskich, krajach arabskich, Azji oraz obu Amerykach. Występował z takimi zespołami jak orkiestry Bayerischen Rundfunk i Süddeutschen Rundfunk, Berner Symhonieorchester, Sinfonia Helvetica, Radio Kamerorkest Hilversum, Deutschen Kammerorchester, Sinfonia Varsovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo oraz Netherlands Kammerorchester. Artysta współpracuje z dyrygentami tej miary co James DePreist, Arnold Katz, Alun Francis, Hartmut Haenchen, Nicolas Pasquet, Bernhard Klee, Jerzy Maksymiuk, Marek Pijarowski, Antoni Wit, Grzegorz Nowak, Tadeusz Strugała, Siegfried Heinrich, Fritz Weisse, Bernhard Güller, Olaf Henzold, Doron Salomon, Barbara Yahr, Michael Studer czy Hillary Griffthlis.

 

Brał udział w licznych znanych festiwalach, takich jak Braunschweiger Kammermusikpodium, Internationale Bachakademie Stuttgart, L`esplanade Saint-Etienne, Rheingau Festival, Printemps des Arts de Monte-Carlo, Internationale Festspiele Passau, Grazer Frühling, Schlosskonzerte Thun, Musikfestival Braunwald oraz Al Bustan Festival oraz w wielu prestiżowych koncertach organizowanych dla znanych osobistości ze świata polityki (H. Kohla, R. Süssmuth, R. Dreifuss, F. Cotti, Książę Monaco Rainer III) i z okazji ważnych rocznic i wydażeń europejskich.

 

Artysta występuje w takich salach koncertowych, jak Tivoli Hall w Kopenhadze, Liederhalle w Stuttgarcie, Herkules Saal w Monachium, Concertgebouw w Amsterdamie, Chatelet w Paryżu, Palau de la Musica Catalona w Barcelonie, Teatro Monumental w Madrycie.

 

Piotr Pławner dysponuje rozległym repertuarem, począwszy od baroku po dzieła kompozytorów współczesnych (m. in. W.Lutosławski, K. Penderecki, A. Furer). Dokonał również wielu nagrań radiowych i telewizyjnych w Polsce, Holandii, Niemczech, Danii, Hiszpanii i Austrii, m.in. dla Polskiego Radia i Telewizji, TV Hilversum, TV i Radia Bawarskiego, TV Espana, Radio France, SDR, WDR, SWR, DRS oraz ORF. W ostatnich latach dokonał archiwalnych nagrań z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach (koncerty skrzypcowe H. Wieniawskiego, K. Szymanowskiego, M. Karłowicza, S. Prokofiewa i R. Schumanna) oraz z Orkiestrami Süddeutsche Rundfunk i Bayerische Rundfunk Mitteldeutsche Rundfunk. W swoim dorobku ma także kilka płyt kompaktowych z utworami polskich kompozytorów, z których wszystkie otrzymały nominację do prestiżowej nagrody "Fryderyk". Płyta z utworami kameralnymi Karola Szymanowskiego otrzymała prestiżową nagrodę i została wybrana "Płytą Roku 1998" przez miesięcznik "Studio".

 

Płyta CD z Koncertem na skrzypce, fortepian i kwartet smyczkowy Ernestra Chaussona, nagrana wraz z Bruno Canino i Kwartetem Śląskim otrzymała w 2005 roku nagrodę "Fryderyk".

 

Gra i talent Piotra Plawnera zostala wielokrotnie uznana za miedzynarodowa krytyke. Po wspolnym koncercie Yehudi Menuhin nazwal artyste jednym z najbardziej obiecujacych talentow nadchodzacej ery.

 

Piotr Pławner gra na skrzypcach T. Balestrieri.

 

MAREK TOPOROWSKI

Klawesynista, organista, kameralista i dyrygent – jest obecnie jednym z najbardziej znanych wykonawców muzyki dawnej w Polsce. Szczególnie ceniony jest jako wirtuoz - klawesynista oraz dyrygent specjalizujący się w wykonawstwie barokowej muzyki oratoryjnej. Jego bogate, improwizowane realizacje basso continuo sprawiają, że często uczestniczy w koncertach i nagraniach studyjnych wybitnych wirtuozów.
Po ukończeniu studiów w Akademii Muzycznej w Warszawie (organy - Józef Serafin, klawesyn - Leszek Kędracki) Marek Toporowski doskonalił swe umiejętności we Francji (Strasbourg), Niemczech (Saarbrücken), i Holandii (Amsterdam) pracując pod kierunkiem Aline Zylberajch i Boba van Asperena (klawesyn) oraz Daniela Rotha (organy). Otrzymał Pierwsze Nagrody Konserwatorium w Strasbourgu w dziedzinie organów i klawesynu oraz dyplom koncertowy Musikhochschule des Saarlandes (organy). W późniejszym okresie studiował również improwizację organową pod kierunkiem Juliana Gembalskiego (w Akademii Muzycznej w Katowicach).
Ogromny wpływ na ukształtowanie się osobowości Marka Toporowskiego miało zetknięcie ze znakomitym pianistą Kajetanem Mochtakiem.
Jest laureatem I nagrody I Ogólnopolskiego Konkursu Klawesynowego im. Wandy Landowskiej w Krakowie (1985).
Założyciel i dyrygent czołowych polskich zespołów specjalizujących się w wykonywaniu muzyki XVII i XVIII wieku : orkiestry Concerto Polacco i chóru kameralnego Sine Nomine . Z zespołami tymi przywraca życiu koncertowemu i nagrywa utwory dawnej muzyki polskiej.
Czterokrotnie otrzymywał nagrodę Fryderyka.
Koncertuje w Polsce i za granicą, dokonał kilkunastu nagrań płytowych w Polsce, Niemczech i we Francji.
Jest profesorem Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie prowadzi klasę klawesynu. Począwszy od roku akademickiego 2008/9 pełni funkcję Prorektora tej uczelni.
 

 

 

zdjęcie Marta Polak

 

opal copy