Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

"Rigoletto" w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Już jutro,w piątek, 15.03.2013r. Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza do wysłuchania wersji koncertowej jednej z najsłynniejszych oper Giuseppe Verdiego: „Rigoletto”. Obok gdańskich filharmoników w Sali Koncertowej PFB wystąpi Chór Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu oraz znakomici, włoscy soliści na co dzień współpracujący z największymi scenami na świecie. Koncert poprowadzi I dyrygent gościnny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Massimiliano Caldi.

07big

Rigoletto jest pierwszym dziełem Verdiego, które w pełni zasługuje na miano mistrzowskiego i ugruntowało jego sławę jako kompozytora poza granicami Włoch.

Libretto, na kanwie dramatu Król się bawi Victora Hugo, opracował Francesco Maria Piave, zaś Verdi stworzył doń porywającą muzykę - bardzo efektowną, a przy tym pełną wyrazu i emocji. Czyni ona z bohaterów dramatu prawdziwych, żywych ludzi, którzy kochają, cierpią, zazdroszczą i się mszczą. 

To historia książęcego błazna, Rigoletta, który na skutek lekkomyślnych postępków swego władcy – pozbawionego skrupułów uwodziciela – traci jedyną, na próżno chronioną przed brutalnością świata, córkę. Czy warto posłuchać samej muzyki pozbawionej operowej inscenizacji? Warto! Pomimo wstrząsającego tematu, dzieło pełne jest przepięknych fraz, to właśnie z Rigoletta pochodzi jeden z operowych szlagierów - aria Księcia z IV aktu "La donna e mobile".

Dzięki współpracy z Włoskim Instytutem Kultury w Warszawie, Ambasadą Włoską, Fundacione Arena di Verona oraz bankiem Unicredit, zaproszenie do udziału w projekcie przyjęli znakomici soliści z Arena di Verona:Federico Longhi, baryton, Alessandro Scotto di Luzio, tenor, Teona Dvali, sopran, Piotr Nowacki, bas oraz Cristina Melis, mezzosopran. Z kolei artyści Chóru Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu to zespół, który od wielu lat należy do najwybitniejszych zespołów tego rodzaju w Polsce.

 

BACKGROUND:

MASSIMILIANO CALDI –WYWIAD:

Massimiliano Caldi w przeszłości operą “Rigoletto” dyrygował w Teatrze Narodowym w Szeged (Węgry) oraz w ramach plenerowej inscenizacji w Santa Maria degli Angeli Theatre we włoskim Busseto, miejscu narodzin Giuseppe Verdiego. Wielokrotnie dyrygował także fragmentami tego dzieła. Piątkowy koncert w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej będzie jednak pierwszym, podczas którego zadyryguje wersją koncertową tej opery.

Jak udało się zaangażować tak doskonałych solistów do tego projektu?
Już w maju, rozpoczęła się ciężka, dyplomatyczna praca. Najłatwiejszą kwestią było uzyskanie zgody od otwartych na tego typu przedsięwzięcia prof. Romana Peruckiego i Ernsta van Tiela. Najtrudniej było doprowadzić do tak szerokiej współpracy i pozyskać poparcie Włoskiej Ambasady, Instytutu Kultury Włoskiej w Warszawie, Bank Unicredit i Areny di Verona. Duże wsparcie pojawiło się ze strony Paoli Ciccolela, Dyrektor Instytutu Kultury Włoskiej, która uwierzyła w koncertową wersję Rigoletto.

Skąd pomysł, aby wprowadzić narratora? 
Chciałem, aby narrator wprowadził publiczność w historię Rigoletta. Tym bardziej, że aby sprostać wymaganiom czasowym koncertu symfonicznego, musieliśmy dokonać cięć. Narrator będzie także pomocą dla tych osób, które nie przywykły do słuchania muzyki operowej.

Jakim wymaganiom będzie musiała sprostać orkiestra, aby wykonać to dzieło zgodnie z Pana oczekiwaniami?

Chciałbym obalić stereotypy, dotyczące tego kompozytora, które często prowadzą do wielu nieporozumień w zakresie praktyk wykonawczych. Ostatnio, jeden z polskich muzyków powiedział mi, że dzięki mnie odkrył nowego Verdiego. Giuseppe Verdi był bardzo dokładny, ale czas spowodował, że błędnie interpretuje się wiele z jego zaleceń.

Jak ocenia Pan polsko-włoską współpracę?
Wspaniała, polska tradycja symfoniczna, świetnie pasuje do wielkiej, włoskiej tyradycji operowej. Piąrtkowy koncert będzie dobrą okazją, aby pozwolić tak znakomitej orkiestrze, jak Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej zaprezentować się w znakomitym, operowym repertuarze. Będzie także okazją, aby dopracować z orkiestrą detale, tak jak robi się to w wypadku koncertów symfonicznych, a na co często brakuje czasu w wypadku wersji scenicznych.


Co myśli Pan o polskiej publiczności?

Polacy uważają się za tradycjonalistów. Nie zgadzam się z tym. Kiedy proponuje się im się nowy, niekonwencjnalny program, jak było to w wypadku pokazu filmu „Światła Wielkiego Miasta” Charlie Chaplina z muzyką na żywo, przyjmują go z wielkim entuzjazmem.

Tytuł piątkowego koncertu brzmi: Arcydzieła muzyki operowej. Rigoletto”. Co Pana zdaniem przesądziło o tym, że “Rigoletto” stało się arcydziełem?

“Rigoletto” to zasadniczy krok w rozwoju muzycznego języka Verdiego. W tym wypadku dzieło składają się duety, tria i kwartety, a nie wyłącznie arie śpiewane "da capo". Podobnie urzekającą muzykę, piękny śpiew i przejmujące libretto, możemy znaleźć jedynie w „Trubadurze”, który był kolejną operą napisaną przez tego kompozytora. 

15/03/2013 piątek, 19:00
Sala Koncertowa na Ołowiance

Bilety w cenie 15-55zł Kup bilethttp://www.filharmonia.gda.pl/img/arr.gif

ARCYDZIEŁA MUZYKI OPEROWEJ RIGOLETTO

Rigoletto opera Giuseppe Verdiego w wersji koncertowej.

Rigoletto, książęcy błazen  Federico Longhi, baryton 

książę Mantui Alessandro Scotto di Luzio, tenor

Gilda, córka Rigoletto Teona Dvali, sopran

Sparafucile, morderca Piotr Nowacki, bas

Magdalena, siostra Sparafucila / Giovanna Cristina Melis, mezzosopran 

Chór Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu

Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej   

 Massimiliano Caldi dyrygent

 Giuseppe Verdi, narrator  Krzysztof Szaniecki

klein filharmonia MG 7077

 

opal copy