Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Zaproszenie na Koncert Papieski w Archikatedrze w Oliwie

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
Gdańsk 80-751, ul. Ołowianka 1
tel. 58.320 6264    fax: 58.323 8363     
kom. 664 710 017
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.     
www.filharmonia.gda.pl

  Z A P R O S Z E N I E

 

Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza na pierwszy w tym roku Koncert Papieski, organizowany w związku ze zbliżającą się rocznicą śmierci bł. Jana Pawła II. Koncert zaplanowany na sobotę, 23 marca 2013 r., z udziałem znakomitej Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego oraz wybitnych solistów, odbędzie się w Archikatedrze Oliwskiej o godz. 19:00. Artyści wystąpią pod batutą I Dyrygenta Gościnnego Polskiej Filharmonii Bałtyckiej – Massimiliano Caldiego.

Dzięki dotacji Urzędu Miasta Gdańska, wstęp na Koncert Papieski jest wolny.

23/03/2013 sobota, 19:00
Archikatedra w Oliwie

KONCERT PAPIESKI VIII rocznica śmierci bł. Jana Pawła II

Massimiliano Caldi dyrygent

Emilia Ivanova sopran

Anna Fijałkowska alt

Aleksander Kunach tenor

Robert Jezierski bas

Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego

Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

WSTĘP WOLNY!

BACKGROUND:

MASSIMILIANO CALDI

Urodzony w Mediolanie, jest dyrygentem Śląskiej Orkiestry Kameralnej; w latach  2006-2010 pełnił funkcję jej kierownika artystycznego. W latach 1998-2009 był także pierwszym dyrygentem Orkiestry Kameralnej Milano Classica.
Jest laureatem  pierwszej nagrody  na VI Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach w 1999 roku. Obecnie działa na polu muzyki operowej i symfonicznej, głównie we Włoszech i w Polsce. W Polsce regularnie koncertuje z orkiestrą Filharmonii Śląskiej. Dyrygując Śląską Orkiestrą Kameralną brał udział w wielu polskich festiwalach, m.in. w Łańcucie, Mikołowie, Krakowie i w Górnośląskim Festiwalu Sztuki Kameralnej „Ars Cameralis Silesiae Superioris”.  
Na zaproszenie Maestro Antoniego Wita dwukrotnie wystapił w Filharmonii Narodowej – w 2009 roku z Orkiestrą Teatru Mazowieckiego i w roku 2012 ze Śląską Orkiestrą Kameralną. Regularnie współpracuje z Filharmonią Łódzką im. Artura Rubinsteina, w której m.in. ze swoim przyjacielem, wiolonczelistą Dominikiem Połońskim prezentował muzykę Olgi Hans. W stulecie urodzin Nino Roty koncertował w filharmoniach: Narodowej, Łódzkiej, Gdańskiej i Krakowskiej. Spośród orkiestr polskich prowadził również Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Warszawie, NOSPR w Katowicach, Polską Orkiestrę Sinfonia Iuventus, orkiestry symfoniczne w Katowicach, Krakowie, Szczecinie, Gdańsku, Rzeszowie, Koszalinie, Toruniu i Jeleniej Górze. Współpracuje ściśle z Ambasadą Włoską w Warszawie oraz z Instytutem Kultury Włoskiej w Warszawie i Krakowie. We Włoszech współpracuje z Valle d'Itria Festival, ze Stowarzyszeniem Serate Musicali w Mediolanie i Maggio Musicale Fiorentino, regularnie uczestniczy w programach teatrów muzycznych w Novarze, Bolonii i Mantui. W Europie występował w salach koncertowych Wiednia, Linzu, Sankt Petersburga, Amsterdamu, Baden-Baden, Bonn, Frankfurtu, Mannheim i Szeged. Dyrygował też w Izraelu, Brazylii i Chile.

Wśród dzieł operowych, które prowadził od 1991 roku, były m.in.: Orfeusz i Eurydyka Christopha Willibalda Glucka, Cyganeria Giacomo Pucciniego, Salome Richarda Straussa, Rigoletto, Traviata i Trubadur  Giuseppe Verdiego, Cosi fan tutte i Wesele Figara Wolfganga Amadeusa Mozarta, Rapsodia Satanica i Cavalleria Rusticana Pietro Mascagniego, Cyrulik sewilski Gioachimo Rossiniego, Norma Giovanni Belliniego, Carmina Burana Carla Orffa, I due timidi i La notte di un nevrastenico Nino Roty. W 2011 roku, po 150 latach, wykonał w Krakowie operę Józefa M.K. Poniatowskiego Piotr Medyceusz. Przyczynił się do ponownego przypomnienia XIX-wiecznych oper Don Bucefalo i Re Lear Antonia Cagnoniego, prowadząc ich przedstawienia w Martina Franca podczas Valle d'Itria Festival w latach 2008-2009. Zwrócił się także ku operze współczesnej, dyrygując m.in. prapremierami oper Peter Uncino Marka Tutina, Nevebianca Marka Betty i La zingara guerriera Luigiego Nicoliniego.


Firma „Dynamic” wydała CD z Salome Richarda Straussa, Don Bucefalo i Re Lear Antonia Cagnoniego, nagranymi pod batutą Massimiliana Caldiego. W roku 2009 firma DUX opublikowała płytę Little Big Music z utworami Benjamina Brittena, Gustava Holsta, Witolda Lutosławskiego i Wojciecha Kilara nagranymi ze Śląską Orkiestrą Kameralną.


Aleksander Kunach  tenor

Absolwent Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie Jerzego Knetiga. Naukę kontynuował pod kierunkiem Toma Krause w Escuela Superior de Musica Reina Sofia w Madrycie. Specjalizuje się w muzyce oratoryjno-kantatowej. Brał udział w wykonaniach takich dzieł, jak: Stabat Mater Haydna, Acis i Galatea Haendla, Te Deum Kurpińskiego, Msza koronacyjna Mozarta, Requiem Mozarta, Passio Domini Nostri Jesu Christi secundum Joannem Arvo Pärta, Wielka Msza h-moll Bacha, Salome Straussa.

Jest laureatem nagrody specjalnej na V Międzyuczelnianym Konkursie Pieśni Polskiej w Warszawie oraz finalistą Konkursu Wokalnego w Dusznikach-Zdroju. Otrzymał także nagrodę w konkursie Młodych Twórców zorganizowanym przez Fundację Kultury, a w 2009 III nagrodę i Nagrodę Specjalną na IV Międzynarodowym Konkursie Mozartowskim w Pradze. W 2004 zadebiutował jako Eumete w Il ritorno d’Ulisse in patria i Lucane w L’incoronatione di Poppea Monteverdiego wystawionych przez Warszawska Operę Kameralną. W repertuarze posiada również partie Tamino w Czarodziejskim flecie Mozarta, Argiria w Tankredzie i hrabiego Almavivy w Cyruliku sewilskim Rossiniego, Filippa w L’infedelta delusa i Ecclitica w Il mondo della luna Haydna, Toma Rakewella w Żywocie rozpustnika Strawińskiego. W 2005 wykonał partię Ewangelisty w rekonstrukcji Pasji wg św. Marka Bacha. Koncertuje w kraju i za granicą. Współpracował z dyrygentami polskimi, m.in. Markiem Toporowskim, Janem Tomaszem Adamusem, Kai Bumannem, Władysławem Kłosiewiczem, Bohdanem Jarmołowiczem, Jerzym Swobodą, Piotrem Wijatkowskim i zagranicznymi: Paulem McCreeshem, Paulem Goodwinem, Reinerem Schmidtem, Philipem Bonderem, Hansjörgiem Schellenbergerem.

Od 2007 jest solistą Warszawskiej Opery Kameralnej. W Operze Bałtyckiej występuje w partii Tamina w Czarodziejskim flecie Mozarta, Malkolma w Makbecie, Gastona w Traviacie Verdiego i Czwartego Żyda w Salome Straussa.

KONCERTY PAPIESKIE

Odbywają się dwa razy do roku w zawiązku z rocznicą śmierci Papieża Jana Pawła II oraz rocznicą wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.  W tym roku, pierwszy z koncertów zaplanowano na 23. marca 2013r. W ramach Koncertów Papieskich w kościołach Gdańska oraz w siedzibie filharmonii, występują wybitni artyści oraz orkiestry. Wydarzenie na stałe wpisało się już w kalendarz atrakcji kulturalnych Trójmiasta. Dzięki dotacji Urzędu Miasta Gdańska, wstęp na Koncerty Papieskie jest wolny.

Magdalena Malara
Rzecznik prasowy

 

Załączniki:
Pobierz (FILHARMONIA Plakat papieski.pdf)FILHARMONIA Plakat papieski.pdf[ ]1587 Kb

opal copy