Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

PERN podpisał umowę na wybudowanie Terminalu Naftowego w Gdańsku

Dnia  8 kwietnia 2013 roku PERN „Przyjaźń” podpisało w obecności ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego  umowę z Konsorcjum, którego liderem jest IDS-Bud S.A., na wykonanie inwestycji Terminal Naftowy w Gdańsku Etap I. Inwestycja ma być zrealizowana za 415 mln zł w systemie „projektuj i buduj” i oddana pod klucz pod koniec 2015 roku. Konsorcjum wygrało wcześniej przetarg na Generalnego Realizatora Inwestycji.

Terminal Naftowy w Gdańsku docelowo będzie pierwszym w Polsce hubem morskim o pojemności magazynowej 700 tys. m sześc. na ropę naftową, produkty ropopochodne i chemikalia. Będzie oferował kontrahentom szereg usług jak magazynowanie, blendowanie, czy kumulacje ropy naftowej. Stanie się oknem na świat dla polskich i niemieckich rafinerii oraz traderów operujących w basenie Morza Bałtyckiego, a także ważnym elementem
zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Inwestycja w terminal naftowy w Gdańsku jest wymiernym dowodem na to, że nie tylko mówimy o tym co będziemy robić, nie zapowiadamy tych inwestycji, tylko przechodzimy do rzetelnej pracy każdego dnia. Jest to jeden z kilkunastu projektów energetycznych realizowanych na terenie Polski. Dzisiaj Gdańsk, Trójmiasto, Pomorze staje się dla Polski oknem energetycznym na cały świat - powiedział Minister Skarbu Państwa, Mikołaj Budzanowski. 

W pierwszym etapie, którego zakończenie jest planowane w 2015 roku zostanie wybudowana część dedykowana ropie naftowej , czyli zbiorniki o pojemności ok. 400 tys. m. sześc. wraz z kompletną infrastrukturą niezbędną do funkcjonowania całego Terminala jak rurociągi, pompownie na ropę naftową, pompownie p.poż z niezbędnymi instalacjami, systemy bezpieczeństwa, nadzoru i sterowania oczyszczalnie ścieków, a także budynki, drogi i place, pełne zagospodarowanie terenu. W trakcie inwestycji po rozpisaniu biznes planu, Spółka zamierza rozpisać następne postępowania przetargowe na kolejne części inwestycji, które będą opłacalne biznesowo.

Budowa terminala naftowego w Gdańsku otworzy przed polską logistyką naftową, a także naszymi klientami, czyli rafineriami i traderami zupełnie nowe możliwości działania. Moim marzeniem jest żeby łopaty pod budowę terminala zostały wbite jeszcze w tym roku.
Doświadczenie Konsorcjum daje nadzieję, że to się uda – powiedział Marcin Moskalewicz, Prezes Zarządu PERN Przyjaźń SA.

Konsorcjum, którego liderem jest IDS-Bud S.A. z siedzibą w Warszawie - w kontekście dotychczas zrealizowanych zamówień - daje rękojmię należytego wykonania Terminalu.
W postępowaniu przetargowym złożyło wykaz wybudowanych dotychczas obiektów wraz listami referencyjnymi potwierdzającymi niezbędną wiedzę i doświadczenie. Wśród wykonanych inwestycji znajduje się m.in. kilkanaście obiektów do magazynowania lub przeładunku węglowodorów. 

Inwestycja obejmuje budowę bazy przeznaczonej do magazynowania i przeładunku ropy naftowej, produktów naftowych i chemikaliów, o łącznej pojemności 700 tys. metrów sześciennych, z czego 400 tys. dla ropy naftowej, a 300 tys. dla pozostałych produktów.
Projekt, będzie przebiegał w dwuetapowo: w pierwszym zostanie zrealizowana część dedykowana ropie naftowej, w drugim (którego kształt będzie zależał od potrzeb rynku) - część paliwowa i chemiczna. Terminal będzie połączony z Naftoportem krajową siecią przesyłu ropy, a tym samym znacząco zwiększy możliwości wykorzystania istniejącej już infrastruktury i wzmocni bezpieczeństwo energetyczne kraju. Ta kluczowa - dla logistyki
ropy naftowej - inwestycja odpowie też na wyzwania jakie niesie zmiana kierunków dostaw czarnego złota, zapewni dywersyfikację działalności Grupy PERN, oraz znacząco zwiększy wpływy do budżetu państwa. 

PERN „Przyjaźń” S.A. jest spółką, w której 100% udziałów należy do Skarbu Państwa. 
Zajmuje się głównie transportem ropy naftowej do rafinerii w Polsce oraz wschodnich Niemczech, poprzez rurociąg „Przyjaźń”, biegnący z Adamowa do Płocka i dalej do Schwedt oraz Rurociąg Pomorski łączący Płock z Gdańskiem. Rewersyjny Rurociąg Pomorski w połączeniu z terminalem naftowym w Gdańsku umożliwia import surowca z morza oraz tranzyt ropy naftowej przez Polskę. PERN świadczy również usługi magazynowania ropy
naftowej w trzech bazach w Adamowie, Płocku oraz Gdańsku, o łącznej pojemności blisko 3,0 mln m3. PERN posiada też sieć rurociągów produktowych, wykorzystywanych do transportu paliw płynnych.

IDS-BUD z siedzibą w Warszawie – Lider Konsorcjum i Członkowie Konsorcjum:
Vahostav - SK a.s. z siedzibą w Żylinie (Słowacja), Vahostav – PL sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, PSJ Hydrotranzit a.s. z siedzibą w Bratysławie, Korporacja ALTIS-Holding z siedzibą w Kijowie. Firmy wchodzące w skład międzynarodowego Konsorcjum zatrudniają łącznie 4,1 tys. osób, w tym znakomitą kadrę specjalistów oraz dysponują nowoczesnym zapleczem sprzętowym światowych firm. Na swoim koncie mają realizację dużych
i skomplikowanych inwestycji jak gazociągi, ropociągi, zbiorniki paliwowe, elektrownie kogenereacyjne i wodne, obiekty przemysłowe, terminale pasażerskie, stadiony, mosty itd.

opal copy